Προς το περιεχόμενο

Ποια γλώσσα να χρησιμοποιήσω για συγκεκριμένη εργασία


gouliamidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας ,

Θα ήθελα να μου προτείνετε ποια γλώσσα προγραμματισμού να χρησιμοποιήσω για να κάνω την εξής εργασία :

Απο μια ιστοσελίδα (που δεν είναι δική μου) να παίρνω ένα νούμερο απο μια συγκεκριμένη θέση της σελίδας και 

ανάλογα να πατιέται πάνω σε αυτήν ένα κουμπάκι .

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Ευχαριστώ πολύ !!!! Αν έχεις να μου προτείνεις εσυ κάποια απο αυτές για την δουλειά αυτή ως ιδανική  βάση της εμπειρίας σου θα σου ήμουν ευγνώμον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Python είναι η πιο "βατή".

Όταν λες "να πατιέται κουμπάκι", εννοείς πάνω στη σελίδα; Και τι θα κάνει το κουμπάκι αυτό; θα παίρνει κάποια δεδομένα ή απλά θα παρουσιάζει κάτι άλλο;

Python με selenium λογικά σου κάνει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Python είναι η πιο "βατή".

Όταν λες "να πατιέται κουμπάκι", εννοείς πάνω στη σελίδα; Και τι θα κάνει το κουμπάκι αυτό; θα παίρνει κάποια δεδομένα ή απλά θα παρουσιάζει κάτι άλλο;

Python με selenium λογικά σου κάνει.

Ναι είναι πάνω στην σελίδα και ανάλογα το νούμερο θα πρέπει να πατιέται ένα κουμπί π.Χ το 135 είναι για το πράσινο το 145 για το κόκκινο κλπ ...

Θέλω να το κάνω αυτό ώστε να έχω χρόνο να κάνω αλλά πράγματα στην εργασία μου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, gouliamidis είπε

Ναι είναι πάνω στην σελίδα και ανάλογα το νούμερο θα πρέπει να πατιέται ένα κουμπί π.Χ το 135 είναι για το πράσινο το 145 για το κόκκινο κλπ ...

Θέλω να το κάνω αυτό ώστε να έχω χρόνο να κάνω αλλά πράγματα στην εργασία μου . 

Δηλαδή θα στέλνει κάποια δεδομένα σε μία σελίδα στην οποία έχεις συνδεθεί με κάποιους κωδικούς κλπ;

Αυτό δεν το ξέρω αν δουλεύει, πιθανό να δουλεύει με selenium, έχω ασχοληθεί πολύ λίγο. Ας απαντήσει για 100% κάποιος που έχει ασχοληθεί εκτενέστερα.

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει selenium για να εμφανίσω δεδομένα, που εμφανίζονταν μόνο με πάτημα κουμπιού και στη συνέχεια να τα πάρω.

Edit. Λίγο που είδα, ναι δουλεύει και με selenium.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Δηλαδή θα στέλνει κάποια δεδομένα σε μία σελίδα στην οποία έχεις συνδεθεί με κάποιους κωδικούς κλπ;

Αυτό δεν το ξέρω αν δουλεύει, πιθανό να δουλεύει με selenium, έχω ασχοληθεί πολύ λίγο. Ας απαντήσει για 100% κάποιος που έχει ασχοληθεί εκτενέστερα.

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει selenium για να εμφανίσω δεδομένα, που εμφανίζονταν μόνο με πάτημα κουμπιού και στη συνέχεια να τα πάρω.

Ναι κάπως έτσι είναι συνδέομε με username και password σε μια σελίδα αυτή εμφανίζει κάποιο νούμερο και εγώ ανάλογα πατάω το κουμπί μια ή δυο φορές ή μια σειρά από κουμπιά π.Χ το 137 πατάω μια φορά το κίτρινο και 2 φορές το πράσινο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Python Selenium 

Θα σου παρει χρονο να το κανεις μονος σου, πρεπει να μαθεις να διαβασεις το DOM tree, κλπ ειδικα αν υπαρχει και λογικη με if conditions, κλπ τοτε μιλαμε για κανονικο προγραμμα που μονο καποιος γνωστης μπορει να το κανει. Επισης καθε ποτε θα τρεχει το bot; Θα το τρεχεις εσυ οποτε θελεις; Θα τρεχει μονο του και καθε ποτε, κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archer100 είπε

Python Selenium 

Θα σου παρει χρονο να το κανεις μονος σου, πρεπει να μαθεις να διαβασεις το DOM tree, κλπ ειδικα αν υπαρχει και λογικη με if conditions, κλπ τοτε μιλαμε για κανονικο προγραμμα που μονο καποιος γνωστης μπορει να το κανει. Επισης καθε ποτε θα τρεχει το bot; Θα το τρεχεις εσυ οποτε θελεις; Θα τρεχει μονο του και καθε ποτε, κλπ

Δέν με απασχολεί ο χρόνος .. ναι θα υπάρχει if conditions αφού ανάλογα το αποτέλεσμα θα πατιέται και το ανάλογο χρώμα , το bot θα το τρέχω εγώ ..

Αν απλά δεν ξέρω ποια γλώσσα είναι ιδανική για κάτι τέτοιο και ποια έχει τα περισσότερα εργαλεία για αυτό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει ιδανική γλώσσα. Μπορείς να το κάνεις με Python, με C#, με Java κλπ. Το θέμα είναι ότι πρέπει να καταλάβεις σύνταξη XPath για να μπορείς να περνάς εντολές στο Selenium να πατά κουμπιά. Θέλει λίγο δουλίτσα. Επίσης πρέπει να εξοικιωθείς με το να διαβάζεις την html της σελίδας ώστε να βρίσκεις που είναι αυτό που σε ενδιαφέρει.

Για παράδειγμα τα παρακάτω είναι ο τρόπος να περνάς εντολές στο Selenium για να κάνει διάφορες ενέργειες στην σελίδα. Στην πρώτη περίπτωση ψάχνει να βρει ένα κουμπί που περιέχει τον τίτλο 'Submit' και μετά το πατάει. Στην δεύτερη ψάχνει να βρει ένα link στην σελίδα που γράφει "loadMore" και το πατάει.

driver.FindElement(By.XPath("//button[contains(text(),'Submit')]")).Click();

driver.FindElement(By.LinkText("loadMore")).Click();

Ο κώδικας είναι από C#, αλλά σε οποιαδήποτε γλώσσα θα είχε ελάχιστες διαφορές.

Επεξ/σία από random_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, random_dude είπε

Δεν υπάρχει ιδανική γλώσσα. Μπορείς να το κάνεις με Python, με C#, με Java κλπ. Το θέμα είναι ότι πρέπει να καταλάβεις σύνταξη XPath για να μπορείς να περνάς εντολές στο Selenium να πατά κουμπιά. Θέλει λίγο δουλίτσα. Επίσης πρέπει να εξοικιωθείς με το να διαβάζεις την html της σελίδας ώστε να βρίσκεις που είναι αυτό που σε ενδιαφέρει.

Για παράδειγμα τα παρακάτω είναι ο τρόπος να περνάς εντολές στο Selenium για να κάνει διάφορες ενέργειες στην σελίδα. Στην πρώτη περίπτωση ψάχνει να βρει ένα κουμπί που περιέχει τον τίτλο 'Submit' και μετά το πατάει. Στην δεύτερη ψάχνει να βρει ένα link στην σελίδα που γράφει "loadMore" και το πατάει.

driver.FindElement(By.XPath("//button[contains(text(),'Submit')]")).Click();

driver.FindElement(By.LinkText("loadMore")).Click();

Ο κώδικας είναι από C#, αλλά σε οποιαδήποτε γλώσσα θα είχε ελάχιστες διαφορές.

Σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες σου, λογικά πρέπει να μάθω XPath για να το κάνω αυτό . Όρεξη για διάβασμα και δουλειά υπάρχει και πάνω απο όλα φαντασία 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gouliamidis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες σου, λογικά πρέπει να μάθω XPath για να το κάνω αυτό . Όρεξη για διάβασμα και δουλειά υπάρχει και πάνω απο όλα φαντασία 😊

Όχι όλη την XPath. Απλά να δεις κάποια παραδείγματα ώστε να καταλάβεις την σύνταξη μέσες-άκρες για να μπορείς μετά να την προσαρμόσεις στις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, random_dude είπε

Όχι όλη την XPath. Απλά να δεις κάποια παραδείγματα ώστε να καταλάβεις την σύνταξη μέσες-άκρες για να μπορείς μετά να την προσαρμόσεις στις ανάγκες σου.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες της πληροφορίες και ιδικά για τον κώδικα 😍

driver.FindElement(By.XPath("//button[contains(text(),'Submit')]")).Click();

driver.FindElement(By.LinkText("loadMore")).Click();

το έχω ποιο πολύ με την C sharp .

Να σε ρωτήσω θεωρείς την C sharp λιγότερο ευέλικτη απο C++ και Python ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gouliamidis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες της πληροφορίες και ιδικά για τον κώδικα 😍

driver.FindElement(By.XPath("//button[contains(text(),'Submit')]")).Click();

driver.FindElement(By.LinkText("loadMore")).Click();

το έχω ποιο πολύ με την C sharp .

Να σε ρωτήσω θεωρείς την C sharp λιγότερο ευέλικτη απο C++ και Python ;  

Δεν ξέρω ούτε C++, ούτε Python οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω. Το ευέλικτη είναι σχετικό. Η Python θεωρείται καλύτερη για αρχάριους γιατί έχει πάρα πολλές βιβλιοθήκες οπότε είναι πιθανόν κάτι που χρειάζεσαι να το έχει κάνει κάποιος άλλος πριν από εσένα και να έχει δημοσιεύσει τον κώδικα.

Ο κώδικας πάντως για το XPath είναι ίδιος σε όλες τις γλώσσες. Και σε Python να δεις τα από πάνω θα είναι πανομοιότυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...