Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση απά ασφαλιστική μετά από ατύχημα


Hi I Am Yogurt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Αν δεν υπάρχει αιμα η τροχαία δεν ειναι υποχρεωμένη να έρθει.

Που το ειδες αυτο ? Μπορει να αργησει  αλλα ειναι υποχρεωμενη.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άσχετη ερώτηση , απο τη στιγμή που θα πληρώσει η άλλη ασφαλιστική τι ρόλο παίζει το πόσο ασφαλίζεις το αμάξι σε ατύχημα που φταίει ο άλλος ( όχι μικτή δηλαδή) ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Που το ειδες αυτο ? Μπορει να αργησει  αλλα ειναι υποχρεωμενη.

Ναί απλά θα αργήσει 3-4 ώρες...να σιγουρευτούν οτι βαρέθηκαν οι εμπλεκόμενοι και φύγανε!

Εκτός αν τα έχουν αφήσει μέσα στη μέση και κλείνουν το δρόμο μέχρι να έρθει η τροχαία...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αποζημίωση δεν την καθορίζει ο μηχανικός αλλά η ασφαλιστική  με τον πραγματογνώμονα. Τα 1000 1500 μην τα λαβαίνεις καθόλου υπόψιν. Αυτό που γίνετε δυστυχώς είναι θα σου δώσουν στην αρχή ψίχουλα και αν τσιμπήσεις καλώς, αλλιώς ξεκινάνε την διαπραγμάτευση. Να ξέρεις πολλοί ασφαλιστές μπορεί να σε πιέσουν να δεχθείς μια χαμηλότερη προσφορά για να κλείσουν τον φάκελο της ζημιάς. Δες το συμβόλαιο σου αν έχεις νομική προστασία. Αν έχεις καλώς την ενεργοποιείς και αναλαμβάνει ο δικηγόρος το κομμάτι της διαπραγμάτευσης. Αν το συμβόλαιο της νομικής είναι μέρος της ασφάλειας υπάρχει ένας αστερίσκος ότι η κάλυψη δεν ισχύει αν θέλεις να κινηθείς κατά της ασφαλιστικής δεν ξέρω τι ισχύει επειδή ειναι ο φιλικός στην μέση και ουσιαστικά μιλάς με την ασφάλεια σου. Σίγουρα θα ανεβαίνει  η προσφορά όσο δεν την δεχεσε και βλέπουν οτι θες να πας δικαστικά αλλά από την άλλη μπορείς να πάρεις αυτά που θα σου δώσουν ή να περιμένεις χρόνια να πάρεις αυτά που θα σου βγάλει το δικαστήριο που δεν ξέρεις ποσά θα ειναι μπορεί και τα ίδια ή λιγότερα , το λιγότερο δύσκολο βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα ισχυριστεί ο άλλος πχ έτρεχες μιλούσες στο κινητό και ποσό θα πείσει τον δικαστή. Πρέπει να σκεφτείς τι αξίζει να κανείς ίσως.
 

Να ξέρεις πάντως ότι δύσκολα θα πάρεις 4500 ή 4000 για ένα τόσο παλιό αμάξι και μην κοιτάς μια αγγελία κοιτά έναν μέσο όρο. Επιπλέον δέχθηκες με ένα συμβόλαιο με την ασφάλεια σου οτι είσαι ικανοποιημένος με 3500 τι θα πεις στο δικαστήριο ναι αν μου το έκλεβαν θα ήμουν  ικανοποιημένος με 3500 αλλά επειδή με τράκαραν θέλω 500 η 1000 παραπάνω ή ότι δεν κατάλαβες τι υπέγραφες! Δεν στο λέω να στο παίξω έξυπνος απλά να σκεφθείς τι θέλεις ή αξίζει να κανείς.
 

Όπως σωστά σου είπαν μπορεί κάποιος να πάρει πίσω την δήλωση και να ισχυριστεί ότι ήταν σε σύγχυση και δεν κατάλαβε τι υπέγραφε , τον απείλησες κοκ. Δεν νομίζω να ισχύει στην περίπτωση σου απλά το αναφέρω για γενική γνώση. 
 

Επεξ/σία από gakost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Hi I Am Yogurt είπε

Εγω ειμαι διατεθημενος, αν μου προτεινουν εξευτελιστικο ποσο αποζημιωσης, να κινηθω δικαστικα. Εχω χρηματα και διαθεση να το υποστηριξω, αρκει να ξερω οτι εχω τον νομο με το μερος μου και αξιζει να το κυνηγησω. 

Εχει μπει κανεις σε αυτη την διαδικασια, να μας πει τι του κοστισε, ποσος καιρος περασε και εαν τελικα βρηκε το δικιο του?

     Καλημέρα σας κι' ας ξεκινήσουμε από τα βασικά , εκτός φυσικά το άτυχο της υπόθεσης , το οποίο λέει πως πρώτα πρέπει να βρείτε αυτοκίνητο για την μετακίνηση σας .

    Η τροχαία δεν εμπλέκεται πλέον παρά μόνον αν έχει χτυπήσει άνθρωπος , ενώ σε υλικές ζημίες έχουν τον λόγο οι πραγματογνώμονες των ασφαλιστικών , όπου και μετά την παραβίαση του Στοπ εκ μέρους της κυρίας είστε αρχικά καλυμμένος και δεν χρειάζεται να πούμε κάτι περισσότερο από αυτό . 

   Η καταγραφή αναφέρει πως παραβιάστηκε το Στοπ , οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα υπαναχώρησης εκ των υστέρων και σε καμία περίπτωση . Υποθέτω πως έχετε ( μπορείτε να ζητήσετε ) αντίγραφο της επί τόπου πραγματογνωμοσύνης .

  Το αυτοκίνητο πρέπει να οδηγηθεί όπου θέλετε εσείς προς επισκευή πχ την επίσημη αντιπροσωπεία . 

  ΟΜΩΣ , το κοστολόγιο επισκευής μπορεί να μην γίνει αποδεκτό από την αλλη ασφαλιστική ( φυσικά μεσολαβεί χρόνος ) βάσει της παλαιότητας του μοντέλου διότι όλοι αυτοί οι υπολογισμοί γίνονται με βάση την εμπορική αξία του αυτοκινήτου εκείνη την στιγμή . 

  Εναλλακτική λύση , η πρόταση της άλλης ασφαλιστικής να σας το επισκευάσει ??? σε συνεργείο με το οποίο συνεργάζεται χωρίς άλλη επιβάρυνση από μέρους σας και με την αξίωση από μέρους σας για αυτοκίνητο αντικατάστασης ( χωρίς χρέωση ) μέχρις ότου . Αν το προτείνουν κάντε το .

  Άλλες λύσεις θα απαιτήσουν χρόνο και κόπο με αμφίβολη κατάληξη .

  Σε όλες τις περιπτώσεις όπου θα σας αναφέρουν την εμπορική αξία μπλα μπλα μπλα , εσείς θα επικαλείστε την αρτιότητα προ ατυχήματος ( για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά αντί καινούργιων ) όπως επίσης και την οικονομική απαξίωση η οποία έχει επέλθει πλέον από το ατύχημα για το οποίο δεν είστε υπεύθυνος . 

  Η περίπτωση πλήρους οικονομικής αποζημίωσης για το αυτοκίνητο θα έχει την μορφή της σημερινής του εμπορικής αξίας ως άρτιο όχημα , κάτι που μπορείτε να μάθετε εύκολα αν ρωτήσετε ποιά θα ήταν η αποζημίωση σας σε περίπτωση κλοπής . 

  Η πιο αναίμακτη επιλογή είναι να σας το επισκευάσει πλήρως η άλλη ασφαλιστική ( εφόσον το προτείνουν και το αποδεχθείτε ) συν αυτοκίνητο αντικατάστασης οπωσδήποτε .

  Καλή ευκολία !

  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tsaltinho είπε

Μεχρι 6,000 ευρω υπαρχει φιλικος διακανονισμος των μεταξυ των αφαλιστικων εταιρειων. Δηλαδη η πληρωμη της επισκευης του αυτοκινητου γινεται απο την ασφαλεια αυτου που ΔΕΝ φφταιει, και μετα με τα αποδεικτικα τα εισπρατει απο την αλλη ασφαλιστικη.

Αυτο δεν το γνωριζα, ισχυει πραγματι και ειναι σημαντικο! Στην δικη μου περιπτωση πληρουνται ολες οι προυποθεσεις του φιλικου διακονονισμου. Ελπιζω να τεθει σε εφαρμογη και να ξεμπλεξω το συντομοτερο...

11 ώρες πριν, paylidis είπε

κι όμως, με βάση τη τρέχουσα εμπορική πάει όπως κ να έχει... και να θεςεπισης δε γίνεται αμάξι των 50000 να το ασφαλίσεις πολύ πιο κάτω...

Εισαι σιγουρος γι αυτο;

Η τρεχουσα εμπορικη πως καθοριζεται; Ως μεση τιμη των τιμων αυτοκινητων με αντιστοιχα χαρακτηριστικα (μοντελο, κατασταση, χιλιομετρα κλπ) στο car.gr?

6 ώρες πριν, gakost είπε

Την αποζημίωση δεν την καθορίζει ο μηχανικός αλλά η ασφαλιστική  με τον πραγματογνώμονα. Τα 1000 1500 μην τα λαβαίνεις καθόλου υπόψιν. Αυτό που γίνετε δυστυχώς είναι θα σου δώσουν στην αρχή ψίχουλα και αν τσιμπήσεις καλώς, αλλιώς ξεκινάνε την διαπραγμάτευση. Να ξέρεις πολλοί ασφαλιστές μπορεί να σε πιέσουν να δεχθείς μια χαμηλότερη προσφορά για να κλείσουν τον φάκελο της ζημιάς. Δες το συμβόλαιο σου αν έχεις νομική προστασία. Αν έχεις καλώς την ενεργοποιείς και αναλαμβάνει ο δικηγόρος το κομμάτι της διαπραγμάτευσης. Αν το συμβόλαιο της νομικής είναι μέρος της ασφάλειας υπάρχει ένας αστερίσκος ότι η κάλυψη δεν ισχύει αν θέλεις να κινηθείς κατά της ασφαλιστικής δεν ξέρω τι ισχύει επειδή ειναι ο φιλικός στην μέση και ουσιαστικά μιλάς με την ασφάλεια σου. Σίγουρα θα ανεβαίνει  η προσφορά όσο δεν την δεχεσε και βλέπουν οτι θες να πας δικαστικά αλλά από την άλλη μπορείς να πάρεις αυτά που θα σου δώσουν ή να περιμένεις χρόνια να πάρεις αυτά που θα σου βγάλει το δικαστήριο που δεν ξέρεις ποσά θα ειναι μπορεί και τα ίδια ή λιγότερα , το λιγότερο δύσκολο βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα ισχυριστεί ο άλλος πχ έτρεχες μιλούσες στο κινητό και ποσό θα πείσει τον δικαστή. Πρέπει να σκεφτείς τι αξίζει να κανείς ίσως.
 

Να ξέρεις πάντως ότι δύσκολα θα πάρεις 4500 ή 4000 για ένα τόσο παλιό αμάξι και μην κοιτάς μια αγγελία κοιτά έναν μέσο όρο. Επιπλέον δέχθηκες με ένα συμβόλαιο με την ασφάλεια σου οτι είσαι ικανοποιημένος με 3500 τι θα πεις στο δικαστήριο ναι αν μου το έκλεβαν θα ήμουν  ικανοποιημένος με 3500 αλλά επειδή με τράκαραν θέλω 500 η 1000 παραπάνω ή ότι δεν κατάλαβες τι υπέγραφες! Δεν στο λέω να στο παίξω έξυπνος απλά να σκεφθείς τι θέλεις ή αξίζει να κανείς.
 

Όπως σωστά σου είπαν μπορεί κάποιος να πάρει πίσω την δήλωση και να ισχυριστεί ότι ήταν σε σύγχυση και δεν κατάλαβε τι υπέγραφε , τον απείλησες κοκ. Δεν νομίζω να ισχύει στην περίπτωση σου απλά το αναφέρω για γενική γνώση. 
 

Το ασφαλιστικο συμβολαιο μου αναγραφει: "Νομικα εξοδα: Ασφαλισμενο κεφαλαιο μεχρι το ποσο των 3000 ευρω". 

Αυτο καλυπτει τα νομικα εξοδα σε περιπτωση που κινηθω νομικα εναντια σε αλλη ασφαλιστικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Hi I Am Yogurt είπε

Εισαι σιγουρος γι αυτο;

Η τρεχουσα εμπορικη πως καθοριζεται; Ως μεση τιμη των τιμων αυτοκινητων με αντιστοιχα χαρακτηριστικα (μοντελο, κατασταση, χιλιομετρα κλπ) στο car.gr?

Ο ασφαλιστης μου μου το εχει πει και ειναι 100% βεβαιο. Δε θα παεις απαραιτητα τη μεση τιμη ομως, μπορει να παρεις τα λεφτα που αξιζει το οικονομικότερο παρομοιο σε χαρ/κα Yaris... Ακριβως το ιδιο με εσενα ειχε γινει σε αμαξι μας που το εβγαλαν ολική (μικρης αξιας), ηταν ασφαλισμένο 500€ παρακατω απο ότι αξιζε (γιατι δεν αφηνε το συστημα να ανεβεις παραπανω), εδιναν 1000€ κατω απο ότι αξιζε και εν τελει με 2-3 τηλεφωνα συμφωνησαμε στην αξια (200€ κατω απο ενα ιδιο). Ενδεικτικα παντως να σου πω οτι τη ζημια που εκτίμησε ο μαστορας ~2000€ (και για αυτο βγηκε ολική), την επισκευασε αυτος που το πηρε με 800€ (κ εγινε αψογο)... Edit-Σημαντικο: δεν ειχαν ανοιξει αεροσακοι...

Για εμενα η ζημια σου δεν ειναι μεγαλη εκ πρωτης οψης (αρκει να μην εχει τσιμπησει ραμφη που φοβαμαι οτι αρπαξαν λόγω μοντελου) οποτε προσπαθησε να στο φτιάξουν.

 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, gakost είπε

Την αποζημίωση δεν την καθορίζει ο μηχανικός αλλά η ασφαλιστική  με τον πραγματογνώμονα. Τα 1000 1500 μην τα λαβαίνεις καθόλου υπόψιν. Αυτό που γίνετε δυστυχώς είναι θα σου δώσουν στην αρχή ψίχουλα και αν τσιμπήσεις καλώς, αλλιώς ξεκινάνε την διαπραγμάτευση. Να ξέρεις πολλοί ασφαλιστές μπορεί να σε πιέσουν να δεχθείς μια χαμηλότερη προσφορά για να κλείσουν τον φάκελο της ζημιάς. Δες το συμβόλαιο σου αν έχεις νομική προστασία. Αν έχεις καλώς την ενεργοποιείς και αναλαμβάνει ο δικηγόρος το κομμάτι της διαπραγμάτευσης. Αν το συμβόλαιο της νομικής είναι μέρος της ασφάλειας υπάρχει ένας αστερίσκος ότι η κάλυψη δεν ισχύει αν θέλεις να κινηθείς κατά της ασφαλιστικής δεν ξέρω τι ισχύει επειδή ειναι ο φιλικός στην μέση και ουσιαστικά μιλάς με την ασφάλεια σου. Σίγουρα θα ανεβαίνει  η προσφορά όσο δεν την δεχεσε και βλέπουν οτι θες να πας δικαστικά αλλά από την άλλη μπορείς να πάρεις αυτά που θα σου δώσουν ή να περιμένεις χρόνια να πάρεις αυτά που θα σου βγάλει το δικαστήριο που δεν ξέρεις ποσά θα ειναι μπορεί και τα ίδια ή λιγότερα , το λιγότερο δύσκολο βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα ισχυριστεί ο άλλος πχ έτρεχες μιλούσες στο κινητό και ποσό θα πείσει τον δικαστή. Πρέπει να σκεφτείς τι αξίζει να κανείς ίσως.
 

Να ξέρεις πάντως ότι δύσκολα θα πάρεις 4500 ή 4000 για ένα τόσο παλιό αμάξι και μην κοιτάς μια αγγελία κοιτά έναν μέσο όρο. Επιπλέον δέχθηκες με ένα συμβόλαιο με την ασφάλεια σου οτι είσαι ικανοποιημένος με 3500 τι θα πεις στο δικαστήριο ναι αν μου το έκλεβαν θα ήμουν  ικανοποιημένος με 3500 αλλά επειδή με τράκαραν θέλω 500 η 1000 παραπάνω ή ότι δεν κατάλαβες τι υπέγραφες! Δεν στο λέω να στο παίξω έξυπνος απλά να σκεφθείς τι θέλεις ή αξίζει να κανείς.
 

Όπως σωστά σου είπαν μπορεί κάποιος να πάρει πίσω την δήλωση και να ισχυριστεί ότι ήταν σε σύγχυση και δεν κατάλαβε τι υπέγραφε , τον απείλησες κοκ. Δεν νομίζω να ισχύει στην περίπτωση σου απλά το αναφέρω για γενική γνώση. 
 

Αυτό με τους ασφαλιστές να ξέρεις ισχύει απόλυτα. Και σε δικό μου ατύχημα που δεν ήταν ξεκάθαρο ποιος έφταιγε μου έλεγαν στο τηλέφωνο ότι δεν αξίζει, και να δηλώσω ότι φταίω εγώ να κλείσει για να μπορώ να φτιάξω το αυτοκίνητο και άλλα τέτοια. Τους έγραψα εντελώς και απαίτησα να μου δώσει το τηλέφωνο την νομικής κάλυψης που έχω. Με τα χίλια ζόρια μου το έδωσε και εκεί η κοπέλα μου τα εξήγησε όλα, ότι έχουμε πιθανότητα να κερδίσουμε πάνω από το 50% άμα το τρέξουμε δικαστικά, αλλά όχι σημαντικά πάνω και καλύτερα να πάμε συμβιβασμό 50-50...κάτι που έγινε και όλα κομπλέ. Άμα τον άκουγα τον ασφαλιστή δεν θα είχα πάρει τίποτα.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Ναι. Αν το έχεις ασφαλίσει 10 και εμπορική αξία έχει 5 τοτε η ασφαλιστική θα σου δώσει 5. 

Αλλά αν το έχεις ασφαλίσει για 3.500€ όπως ο φίλος πώς θα ζητήσεις 5.000€. Αφού για 3.500€ το έχει ασφαλίσει.

Με αυτό το σκεπτικό κάποιος που έχει αυτοκίνητο με αξία 50.000€ να το ασφαλίσει για 3.000€ να γλιτώνει ασφάλιστρα και όταν γίνει η στραβή να αποζημιωθεί για 50.000€.

Μονο που και 10 να το εχεις ασφαλισει και εμπορικη αξια εχει 9 η ασφαλιστικη θα  επικαλεστει εμπορικη αξια 5 γτ ετσι βεβαιως βεβαιως θεωρει "αγορα" αυτο που λεει εκεινη βγαζοντας μεσο ορο απο βασικες τελειως εκδοσεις με 1 εκατομυριο χιλιομετρα. και εκει ειναι ακριβως που βαριουνται ολοι να πανε δικαστικα να τελειωνουμε πια με τα παραμυθια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Μονο που και 10 να το εχεις ασφαλισει και εμπορικη αξια εχει 9 η ασφαλιστικη θα  επικαλεστει εμπορικη αξια 5 γτ ετσι βεβαιως βεβαιως θεωρει "αγορα" αυτο που λεει εκεινη βγαζοντας μεσο ορο απο βασικες τελειως εκδοσεις με 1 εκατομυριο χιλιομετρα. και εκει ειναι ακριβως που βαριουνται ολοι να πανε δικαστικα να τελειωνουμε πια με τα παραμυθια.

   Έτσι ακριβώς !

1 ώρα πριν, Hi I Am Yogurt είπε

Αυτο δεν το γνωριζα, ισχυει πραγματι και ειναι σημαντικο! Στην δικη μου περιπτωση πληρουνται ολες οι προυποθεσεις του φιλικου διακονονισμου. Ελπιζω να τεθει σε εφαρμογη και να ξεμπλεξω το συντομοτερο...

Εισαι σιγουρος γι αυτο;

Η τρεχουσα εμπορικη πως καθοριζεται; Ως μεση τιμη των τιμων αυτοκινητων με αντιστοιχα χαρακτηριστικα (μοντελο, κατασταση, χιλιομετρα κλπ) στο car.gr?

Το ασφαλιστικο συμβολαιο μου αναγραφει: "Νομικα εξοδα: Ασφαλισμενο κεφαλαιο μεχρι το ποσο των 3000 ευρω". 

Αυτο καλυπτει τα νομικα εξοδα σε περιπτωση που κινηθω νομικα εναντια σε αλλη ασφαλιστικη;

      Προσέξτε πολύ το εξής : όπου βρίσκεται το αυτοκίνητο αυτή την στιγμή η όπου βρεθεί πριν πάρετε έγκριση για την δαπάνη επισκευής η οτιδήποτε άλλο από την άλλη ασφαλιστική . 

     Αν ξεβρακωθεί το αυτοκίνητο και δεν εγκριθεί η δαπάνη , θα πρέπει να πληρώσετε σε όποιον το άνοιξε την εργασία .

    ΜΗΝ το ξεβρακώσετε πριν αποφασίσετε η πριν εγκριθεί κάτι . Ας μείνει ως έχει μέχρι να έχετε αποφασίσει τι πρόκειται να κάνετε .

12 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Έτσι ακριβώς !

      Προσέξτε πολύ το εξής : όπου βρίσκεται το αυτοκίνητο αυτή την στιγμή η όπου βρεθεί πριν πάρετε έγκριση για την δαπάνη επισκευής η οτιδήποτε άλλο από την άλλη ασφαλιστική . 

     Αν ξεβρακωθεί το αυτοκίνητο και δεν εγκριθεί η δαπάνη , θα πρέπει να πληρώσετε σε όποιον το άνοιξε την εργασία .

    ΜΗΝ το ξεβρακώσετε πριν αποφασίσετε η πριν εγκριθεί κάτι . Ας μείνει ως έχει μέχρι να έχετε αποφασίσει τι πρόκειται να κάνετε .

    Μην σας βάλει κανείς στο λούκι δλδ πως πρέπει να το ανοίξω για να εκτιμήσω το κόστος κλπ . ΟΧΙ πριν έχετε κάτι στα χέρια σας . Πιστεύω να σας πρόλαβα !

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αερόσακοι ανοίγουν σε σταθερό εμπόδιο σε μετωπική πάνω από 20 χι­λιόμετρα. Σε κολώνες πάνω από 30 χιλιόμετρα. Σε σύγκρουση με ίδια κατηγορία αυτοκινήτου πάνω από 40-50 χιλιόμετρα. Σε πλαγιομετωπική με ίδια κατηγορία αυτοκινήτου πάνω από 50-60 χιλιόμετρα και ανοίγουν με εύρος πάντα τις 30 μοίρες από το κέντρο του αυτοκινήτου. Οι αερόσακοι δεν ανοίγουν όταν το αυτοκίνητο έχει λίγα χιλιόμετρα, σε συγκρούσεις μη μετωπικές, σε συγκρούσεις πλαγιομετωπικές, οπισθομετωπικές, πλευρικές και σε ανατροπές.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, makis269 είπε

Οι αερόσακοι ανοίγουν σε σταθερό εμπόδιο σε μετωπική πάνω από 20 χι­λιόμετρα. Σε κολώνες πάνω από 30 χιλιόμετρα. Σε σύγκρουση με ίδια κατηγορία αυτοκινήτου πάνω από 40-50 χιλιόμετρα. Σε πλαγιομετωπική με ίδια κατηγορία αυτοκινήτου πάνω από 50-60 χιλιόμετρα και ανοίγουν με εύρος πάντα τις 30 μοίρες από το κέντρο του αυτοκινήτου. Οι αερόσακοι δεν ανοίγουν όταν το αυτοκίνητο έχει λίγα χιλιόμετρα, σε συγκρούσεις μη μετωπικές, σε συγκρούσεις πλαγιομετωπικές, οπισθομετωπικές, πλευρικές και σε ανατροπές.

στην νεα κορολα δεν ειναι που ανοιγουν απο κλωτσια στην κολωνα? :D Αυτό που λες ή είναι για συγκεκριμένο όχημα ή πολύ γενικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια περίπτωση με την δική σου φίλε (και παρόμοιο αυτοκίνητο) καλό διάβασμα. 

Εγώ πάντως αποζημιώθηκα από την ασφαληστική στο ποσό που (εγώ) κοστολογούσα το αυτοκίνητο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε που σε τράκαραν γράφω μόνο για έσενα. 

Καταρχάς εδώ ισχύει ο φιλικός διακανονισμός οπότε θα πληρωθείς από την δική σου ασφαλιστική. Πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια πάρε τον ασφαλιστή σου να καλέσει, ή κάλεσε εσύ ο ίδιος  τον διακανονιστή της ζημιας σου.

Βάσει των χτυπημάτων το αμάξι θα βγει ολική. Ο πραγματογνώμονας θα έχει γράψει μια αξία προ ατυχήματος. Μάθε ποια είναι αυτή. Ένας καλός τρόπος να υπολογίσεις την αντικειμενική  αξία ενός οχήματος είναι να βάλεις το όχημα στο car.gr με όλα τα  στοιχεία του (χρονολογία, κυβικά, χιλιόμετρα, να ορίσεις κατώτατη τιμή τα 50€) και στον μέσο όρο των αγγελιών που θα σου βγάλει (15 αγγελίες με μέσο όρο 4000€ ας πούμε) να αφαιρέσεις το 10%.

Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. Ο ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΘΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΠΙΣΩ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΘΑ ΔΑΠΑΝΗΣΕΙ. ΑΡΑ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΙΜΟΙ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

Κατά 99% θα τα βρεις με την εταιρεία σου, θα βρουν σώστρα για το αμάξι  και μόλις μεταβιβαστεί, πάει για καταστροφή θα πληρωθείς και όλα οκ.

Επίσης το ότι έχεις ασφαλίσει το αμάξι για 3500€ για προαιρετικές καλύψεις δεν σε δεσμεύει στο να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω αλλά είναι ένα πάρα πολύ δυνατό εργαλείο για την άλλη ασφαλιστική αν αποφασίσεις να βγάλεις την ζημιά από τον φιλικό διακανονισμό και να απευθυνθείς στην υπαίτια εταιρεία ή να κάνεις αγωγή. Είναι μια μερική αποδοχή ότι δέχεσαι ότι  το αμάξι κοστίζει 3500€.

Αν θες καμιά πληροφορία στείλε μου μύνημα. Είμαι διακανονιστής σε ασφαλιστική (όχι τις εμπλεκόμενες) με δεκάδες χιλιάδες υποθέσεις εμπειρία από λαμαρίνες μέχρι πενταπλά θανατηφόρα. 

 

 

 

 

Στις 7/9/2022 στις 9:49 ΜΜ, bloskas είπε

Ποτε μα ποτε μα ΠΟΤΕ μην φευγετε απο ενα ατυχημα χωρις να εχει ερθει η τροχαια. 

Αυτό ισχύει μόνο αν στο ατύχημα έχει προκύψει τραυματισμός. Τότε ΠΑΝΤΑ τροχαία.

Σε περίπτωση υλικών ζημιών άμα φωνάξετε φροντίδες και κάνετε  φιλική δεν χρειάζεται η αστυνομία. 

Αν όμως διαφωνείτε για την ευθύνη τότε φωνάζετε αστυνομία.

Επεξ/σία από jmav93
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hi I Am Yogurt είπε

 

Το ασφαλιστικο συμβολαιο μου αναγραφει: "Νομικα εξοδα: Ασφαλισμενο κεφαλαιο μεχρι το ποσο των 3000 ευρω". 

Αυτο καλυπτει τα νομικα εξοδα σε περιπτωση που κινηθω νομικα εναντια σε αλλη ασφαλιστικη;

Σημαίνει ότι αν χρειαστείς νομική βοήθεια  για συμβάν που καλύπτεται από το συμβόλαιο σου μέχρι 3000 θα στα καλύψει η ασφάλεια σου. Δεν είναι ανάγκη να κινηθείς εναντίον  της ασφαλιστικής μπορεί να κινηθείς εναντίον κάποιου άλλου 3ου καποθας υπηρεσίας κλπ. Επίσης καλύπτονται πραγματογνομωνες και άλλα νομικα εξοδα. 

Εφόσον έχεις κάλυψη είσαι σε καλή θέση. Μην ακούς εμένα και τους άλλους εδώ μέσα. Με το που θα γινει επεξεργασια της δήλωσης και αν δεν σου αρέσει αυτό που θα σου πούνε  Πάρε τηλέφωνο να ενεργοποιήσεις την κάλυψη και πήγαινε σε δικό σου δικηγόρο να σου δώσει συγκεκριμένη και υπεύθυνη συμβουλή. Α ξέχασα διάβασε τους όρους του συμβολαίου σου μπορεί να σου καλύπτει ποσοστό ή να έχει πλαφόν ανά υπηρεσία που χρησιμοποιείς αλλά γενικά αν δεν πας σε πρωτοκλασάτα δικηγόρο το πιο πιθανό είναι να μην πληρώσεις. 

Καλή τύχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...