Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση απά ασφαλιστική μετά από ατύχημα


Hi I Am Yogurt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμιτες, 

Χθες ξεκινησα απο την Νεα Ιωνια να παω στην δουλεια μου στο Μαρουσι. Κατα την διαδρομη, βγηκε μια κυρια απο ενα στοπ με περιπου 50 χιλιομετρα ταχυτητα και τρακαραμε (εγω πηγαινα με περιπου 40 χιλιομετρα). Ευτυχως φορουσαμε ζωνες, ανοιξαν αεροσακοι και δεν παθαμε τιποτα. Τα αυτοκινητα ομως επαθαν μεγαλη ζημια. Επισυναπτω 2 φωτογραφιες απο την κατασταση του δικου μου αυτοκινητου, μετα το ατυχημα. Ειναι (ηταν?) toyota yaris '05 vvti 1300cc 87 bhp. 

Ηρθαν ατομα απο τις ασφαλειες να καταγραψουν το συμβαν, φυσικα η κυρια εκανε φιλικη δηλωση υπαιτιοτητας και επειτα ηρθαν φορτηγα ωστε να μαζεψουν τα αυτοκινητα και να ανοιξει ο δρομος. 

Το αμαξι πηγε σε φανοποιειο, εκει το εριξε μια ματια ο μηχανικος και μου ειπε οτι πιθανοτατα θα βγει για ολικη καταστροφη, γιατι δεν συμφερει η επισκευη του. Ανεφερε ενα ποσο αποζημιωσης της ταξης των 1000-1500 ευρω!! Επειτα γυρισα σπιτι και ειδα οτι η αντικειμενικη αξια του αυτοκινητου ειναι ~4000-5000 ευρω, βαση της μεσης τιμης αυτοκινητων με αντιστοιχα χαρακτηριστικα στο car.gr. Με εχουν ζωσει τα φιδια μην βγω με τεραστια χασουρα χωρις να φταιω σε τιποτα...

Ειναι το πρωτο μου τρακαρισμα, οποτε θα ηταν ιδιαιτερα πολυτιμες οι γνωμες ατομων με μεγαλυτερη εμπειρια, σχετικα με το τι προκειται να συμβει στην εν 'λογω περιπτωση και τι προτασεις αποζημιωσης προκειται να μου προτεινει η ασφαλιστικη. Αν μου προτεινουν καποιο μικρο ποσο, μπορω να κινηθω νομικα εναντιον της ασφαλιστικης της κυριας που με τρακαρε; Πως υπολογιζονται τα ποσα αποζημιωσης;

Καθε σχετικη πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη. Αν καποιος εχει ολοκληρωμενες γνωσεις επι του θεματος και διατιθεται να τις μοιραστει, ας γραψει οτι γνωριζει και για future reference, καθως αυτο το θεμα ειμαι σιγουρος οτι κατα καιρους εχει απασχολησειι πολλους.

Ευχαριστω πολυ

299282061_765290644753071_1361920702160197135_n.jpg

301887684_486679839585172_2512133879011079664_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε οκ το περιμενα χειροτερο όπως τα εγραφες

 

απο εκει κ περα φυσικα υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να στο βγαλουν ολική, το τι θα παρεις ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο, παντα μπορεις να κινηθεις νομικα εναντιον της ασφαλιστικης για να διεκδικήσεις οσα αξιζει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φανοποιός έψαχνε κορόιδο να τσιμπήσει το αμάξι με 1000-1500ευρώ.

Λυπάμαι για ότι συνέβη και καλό είναι να μιλήσεις με τον ασφαλιστή σου. Εφόσον η άλλη σου έκανε θετική δήλωση (ακόμα ειδικότερα αν οι ασφαλιστικές είναι σε φιλικό) να διεκδικήσεις μέσω δικηγόρου το πλήρες ποσό της αξίας του αυτοκινήτου σου όπως λες.

Μην απαντάς και μην υπογράψεις τίποτα πριν αναλάβει ο δικηγόρος σου σε συνεννόηση με τον ασφαλιστή σου.

επίσης μέγα σφάλμα που δεν ήρθε τροχαία να καταγράψει το ΣΤΟΠ που παραβίασε η κυρία. Με βάση τη καταγραφή των ζημιών δεν είσαι 100% καλυμμένος οτι αύριο δε θα τα γυρίσει η κυρία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασφαλιστιες ειναι υποχρεωμενες να φερουν σε περιπτωση ζημιας το αμαξι στην προτερη εμπορικη του αξια με οτι σημαινει αυτο και για ολικη καταστροφη .Ποιες ασφαλιστικες εμπλεκοντε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έχεις 2 επιλογές

1. Να πάρεις την πλήρη αξία του αυτοκινήτου όπως το εκτιμήσει η ασφαλιστική και παραδίδεις το αυτοκίνητο ως έχει.

2. Να πάρεις τη διαφορά πλήρη αξία μείον υπολειπόμενη (δλδ τι μπορεί να βγεί αν σκοτώσεις το κουφάρι για ανταλλακτικά κτλ.) . Σε αυτή την περίπτωση το αυτοκίνητο το παίρνεις εσύ και το πουλάς αν έχεις άκρες καλύτερα.

Κανονικά αν η αξία είναι όπως λες 4000-5000, τόσα πρέπει να σου δώσει και η ασφαλιστική. Αν σου δίνει πολύ λιγότερα προφανώς μπορείς να στραφείς κατά της ασφαλιστικής εταιρείας (όχι κατά της κυρίας, αυτή την έννοια έχει η ασφάλιση).

Επεξ/σία από panostza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε σε αυτή την περίπτωση απλά δέχεσαι οτι έμεινες χωρίς αμάξι, έτσι έχασα ένα άψογα συντηρημένο 1,3 106 rallye  όπου η ασφαλιστική του υπαίτιου το έβγαλε ολική και προσέφερε το ποσό των 500€ για (τσίχλες προφανώς) και χριστοπαναγίες έριξα τηλεφωνικά και οτιδήποτε δεν βγαίνει άκρη, πούλησα τα parts όσα γινόταν και μάζεψα 2000€, αλλά σε κάθε περίπτωση μένεις χωρίς αυτοκίνητο και πολλή ταλαιπωρία

Συνοπτικά, το κοστολόγιο επισκευής του ήταν 3000€ μαζί με εργασία επειδή τότε δεν μπορούσα να τα διαθέσω έτσι ώστε να το φτιάξω και με τα τιμολόγια να πάρω πίσω τα χρηματα μου δικαστικά, παρέδωσα πινακίδες και αφού έφυγε ότι μπορούσε σε ανταλλακτικά το σήκωσε ο δήμος μετά από τηλεφώνημα και συνεννόηση

Απο εγωισμό δεν υπήρχε περίπτωση ουτε μια στο μύριο να έπαιρνα αυτό το ποσό της ξεφτίλλας

Γενικά έαν έχει κάποιος παλαιό όχημα καλύτερα να κάνει την χειρότερη και πιο οικονομική ασφάλεια που υπάρχει και να γνωρίζει ότι σε περίπτωση ατυχήματος και να μην φταίει μένει χωρίς αυτοκίνητο μιας και η ασφαλιστική μπαίνει στο car.gr βρίσκει ένα ετοιμόρροπο όπου μπορεί να ζούν μέσα ποντίκια και κότες αραγμένο και χωρίς ρόδες πάνω σε τούβλα και θεωρεί ότι σε αποζημιώνει με αυτό το ποσο

Εαν (όπως και στην περίπτωση μου σε άλλο όχημα) έχει κάποιος όχημα με πολλά κυβικά όπου το κρατά σε εργοστασιακή κατάσταση για κλασσικό τότε πάει εδώ αν είναι άνω των 20 ετών https://www.sisa.gr/ κάνει πιστοποίηση ως youngtimer και φυσικά αποζημιώνεται κανονικά, προυποθέτει φυσικά να είναι κάποιο σπορ όχημα στην εργοστασιακή κατάσταση και αξιολογείται δεν λέμε να πάει κάπιος με την κορόλα του 93 με λαμπάκια γιατί δεν έχει σχέση αφορά μικρή μερίδα του κοινού απλά το αναφέρω

Μόλις τώρα, itanium είπε

Δυστυχώς φίλε σε αυτή την περίπτωση απλά δέχεσαι οτι έμεινες χωρίς αμάξι, έτσι έχασα ένα άψογα συντηρημένο 1,3 106 rallye  όπου η ασφαλιστική του υπαίτιου το έβγαλε ολική και προσέφερε το ποσό των 500€ για (τσίχλες προφανώς) και χριστοπαναγίες έριξα τηλεφωνικά και οτιδήποτε δεν βγαίνει άκρη, πούλησα τα parts όσα γινόταν και μάζεψα 2000€, αλλά σε κάθε περίπτωση μένεις χωρίς αυτοκίνητο και πολλή ταλαιπωρία

Συνοπτικά, το κοστολόγιο επισκευής του ήταν 3000€ μαζί με εργασία επειδή τότε δεν μπορούσα να τα διαθέσω έτσι ώστε να το φτιάξω και με τα τιμολόγια να πάρω πίσω τα χρηματα μου δικαστικά, παρέδωσα πινακίδες και αφού έφυγε ότι μπορούσε σε ανταλλακτικά το σήκωσε ο δήμος μετά από τηλεφώνημα και συνεννόηση

Απο εγωισμό δεν υπήρχε περίπτωση ουτε μια στο μύριο να έπαιρνα αυτό το ποσό της ξεφτίλλας

Γενικά έαν έχει κάποιος παλαιό όχημα καλύτερα να κάνει την χειρότερη και πιο οικονομική ασφάλεια που υπάρχει και να γνωρίζει ότι σε περίπτωση ατυχήματος και να μην φταίει μένει χωρίς αυτοκίνητο μιας και η ασφαλιστική μπαίνει στο car.gr βρίσκει ένα ετοιμόρροπο όπου μπορεί να ζούν μέσα ποντίκια και κότες αραγμένο και χωρίς ρόδες πάνω σε τούβλα και θεωρεί ότι σε αποζημιώνει με αυτό το ποσο

Εαν (όπως και στην περίπτωση μου σε άλλο όχημα) έχει κάποιος όχημα με πολλά κυβικά όπου το κρατά σε εργοστασιακή κατάσταση για κλασσικό τότε πάει εδώ αν είναι άνω των 20 ετών https://www.sisa.gr/ κάνει πιστοποίηση ως youngtimer και φυσικά αποζημιώνεται κανονικά, προυποθέτει φυσικά να είναι κάποιο σπορ όχημα στην εργοστασιακή κατάσταση και αξιολογείται δεν λέμε να πάει κάπιος με την κορόλα του 93 με λαμπάκια γιατί δεν έχει σχέση αφορά μικρή μερίδα του κοινού απλά το αναφέρω

Υ.Γ. Για να τους πάς σε δικαστήρια κλπ εξώδικά και οτιδήποτε προυποθέτει χρήματα και αμοιβές δικηγόρων όπου αν δεν τα έχεις απλά μένεις χωρις αυτοκίνητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, itanium είπε

Δυστυχώς φίλε σε αυτή την περίπτωση απλά δέχεσαι οτι έμεινες χωρίς αμάξι, έτσι έχασα ένα άψογα συντηρημένο 1,3 106 rallye  όπου η ασφαλιστική του υπαίτιου το έβγαλε ολική και προσέφερε το ποσό των 500€ για (τσίχλες προφανώς) και χριστοπαναγίες έριξα τηλεφωνικά και οτιδήποτε δεν βγαίνει άκρη, πούλησα τα parts όσα γινόταν και μάζεψα 2000€, αλλά σε κάθε περίπτωση μένεις χωρίς αυτοκίνητο και πολλή ταλαιπωρία

Εγω ειμαι διατεθημενος, αν μου προτεινουν εξευτελιστικο ποσο αποζημιωσης, να κινηθω δικαστικα. Εχω χρηματα και διαθεση να το υποστηριξω, αρκει να ξερω οτι εχω τον νομο με το μερος μου και αξιζει να το κυνηγησω. 

Εχει μπει κανεις σε αυτη την διαδικασια, να μας πει τι του κοστισε, ποσος καιρος περασε και εαν τελικα βρηκε το δικιο του?

Επεξ/σία από Hi I Am Yogurt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα χρήματα σου 100% πίσω μάλιστα διεκδικώντας και οτι άλλο θες γίνεται βρίσκοντας ένα δικηγόρο και ένα φανοποιό της αρεσκείας σου επισκευάζεις το αυτοκίνητο φυσικά σε συμφέρει να φουσκώσει τις τιμές όσο παίρνει του κοστολογίου και στην συνέχεια με τα τιμολόγια ο δικηγόρος σου καταθέτει την αγωγή εις βάρος της ασφαλιστικής, θα σου προτείνουν συμβιβασμό γιατι δεν τους συμφέρει το δικαστήριο αλλά μη δεχθεις ή τέλος πάντων ότι σε συμβουλέψει ο δικηγόρος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, greekfragma είπε

επίσης μέγα σφάλμα που δεν ήρθε τροχαία να καταγράψει το ΣΤΟΠ που παραβίασε η κυρία. Με βάση τη καταγραφή των ζημιών δεν είσαι 100% καλυμμένος οτι αύριο δε θα τα γυρίσει η κυρία.

Η τροχαια στην Αθηνα αν δεν υπαρξει ανθρωπινος τραυματισμος δυσκολα ψηνεται να ερθει. Τους πηρα τηλεφωνο αμεσως μετα το ατυχημα και 1,5 ωρα μετα ακομη δεν ειχε ερθει κανεις. Φιλος αστυνομος μου ειπε οτι το φαινομενο γενικα συνηθιζεται, ειδικα σε ωρες αιχμης. 

Τι εννοεις "θα τα γυρισει η κυρια"; Εχει υπογραψει 2 εκθεσεις πληρους υπαιτιοτητας..

Επισης υπαρχουν μαρτυρες και υλικο απο καμερες ασφαλειας (το οποιο δεν νομιζω πως μπορει να χρησιμοποιηθει για νομικη χρηση) που αποδεικνυουν την παραβιαση του στοπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει υπογράψει την υπαιτιότητα και παραβίαση στοπ (να αναγράφεται ολόκληρο) τότε είσαι οκ.

Αν απλά υπέγραψε την φιλική δήλωση ως απλά υπαίτια μπορεί αν θέλει να τα γυρίσει λόγω σύγχυσης εκείνη τη στιγμή και να σου έρθει νέα δήλωση τροποποιητική από την ασφαλιστική της όπου μπορεί να ισχυριστεί οτι:

σταμάτησε στο στοπ έλεγξε βγήκε αλλά εσύ έτρεχες ας πούμε και τη βρήκες στο μέσον αφού είχε διασχισει κατά 50% τη διασταύρωση....

στα λέω γιατί τα έχω δει να συμβαίνουν.

Εφόσον υπάρχουν μάρτυρες καλό είναι να πάτε μια βόλτα στο τμήμα/τροχαία (να κεράσεις και τον άνθρωπο ένα καφέ για τη βόλτα) και να υπογράψει οτι ήταν μάρτυρας και είδε το τροχαίο με υπαιτιότητα της κυρίας με αριθμό οχήματος τάδε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενική παρατήρησης, οι ασφαλιστικές αναγράφουν στο συμβόλαιο ποια είναι η αξία του ασφαλιζόμενου αυτοκινήτου. Συνήθως τη δηλώνεις εσυ και απλά επαληθεύουν αν ισχύει.

Μπορεις να δηλώσεις ότι αξίζει και λίγο παραπάνω από την τιμή του ως μεταχειρισμένο, αλλά φυσικά εκεί θα έχεις και την αντίστοιχη επιβάρυνση στα ασφάλιστρα.

Για αυτό να κοιτάτε πάντα το συμβόλαιο, γιατί μπορεί να σας έχουν δώσει καλύτερη τιμή από τον ανταγωνισμό, αλλά παράλληλα να έχουν ρίξει καλύψεις και την αξία και στο τέλος να σας βγαίνει ακριβότερο σε σύγκριση με άλλη προσφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αν έχει υπογράψει την υπαιτιότητα και παραβίαση στοπ (να αναγράφεται ολόκληρο) τότε είσαι οκ.

Αν απλά υπέγραψε την φιλική δήλωση ως απλά υπαίτια μπορεί αν θέλει να τα γυρίσει λόγω σύγχυσης εκείνη τη στιγμή και να σου έρθει νέα δήλωση τροποποιητική από την ασφαλιστική της όπου μπορεί να ισχυριστεί οτι:

σταμάτησε στο στοπ έλεγξε βγήκε αλλά εσύ έτρεχες ας πούμε και τη βρήκες στο μέσον αφού είχε διασχισει κατά 50% τη διασταύρωση....

στα λέω γιατί τα έχω δει να συμβαίνουν.

Εφόσον υπάρχουν μάρτυρες καλό είναι να πάτε μια βόλτα στο τμήμα/τροχαία (να κεράσεις και τον άνθρωπο ένα καφέ για τη βόλτα) και να υπογράψει οτι ήταν μάρτυρας και είδε το τροχαίο με υπαιτιότητα της κυρίας με αριθμό οχήματος τάδε.

Ναι, αναφερεται ξεκαθαρα στην εκθεση που υπεγραψε οτι παραβιασε στοπ.

12 λεπτά πριν, george1807 είπε

Μια γενική παρατήρησης, οι ασφαλιστικές αναγράφουν στο συμβόλαιο ποια είναι η αξία του ασφαλιζόμενου αυτοκινήτου. Συνήθως τη δηλώνεις εσυ και απλά επαληθεύουν αν ισχύει.

Μπορεις να δηλώσεις ότι αξίζει και λίγο παραπάνω από την τιμή του ως μεταχειρισμένο, αλλά φυσικά εκεί θα έχεις και την αντίστοιχη επιβάρυνση στα ασφάλιστρα.

Για αυτό να κοιτάτε πάντα το συμβόλαιο, γιατί μπορεί να σας έχουν δώσει καλύτερη τιμή από τον ανταγωνισμό, αλλά παράλληλα να έχουν ρίξει καλύψεις και την αξία και στο τέλος να σας βγαίνει ακριβότερο σε σύγκριση με άλλη προσφορά.

Στο συμβολαιο μου αναγραφει οτι η αποζημιωση σε περιπτωση κλοπης ειναι 3500 ευρω. Δεν αναγραφει καπου ξεκαθαρα την αξια του οχηματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Hi I Am Yogurt said:

Ναι, αναφερεται ξεκαθαρα στην εκθεση που υπεγραψε οτι παραβιασε στοπ.

νομίζω τότε οτι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι το γλίτωσες.

ώρα να ασχοληθείς με το κομμάτι της αποζημίωσης μέσω δικηγόρου. Και μόνο εκείνον να βάλεις να πάρει τηλέφωνο εκ μέρους σου συνήθως αρκεί για να πάρεις την πλήρη εμπορική αξία.

Αν δεις οτι το παίζουν δύσκολοι για πλήρη αποζημίωση τους κοινοποιείς οτι θα κινηθείς δικαστικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Οι ασφαλιστιες ειναι υποχρεωμενες να φερουν σε περιπτωση ζημιας το αμαξι στην προτερη εμπορικη του αξια με οτι σημαινει αυτο και για ολικη καταστροφη .Ποιες ασφαλιστικες εμπλεκοντε ?

Generali (δικη μου) και Interamerican (της κυριας που φερει την ευθυνη για το ατυχημα).

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

νομίζω τότε οτι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι το γλίτωσες.

ώρα να ασχοληθείς με το κομμάτι της αποζημίωσης μέσω δικηγόρου. Και μόνο εκείνον να βάλεις να πάρει τηλέφωνο εκ μέρους σου συνήθως αρκεί για να πάρεις την πλήρη εμπορική αξία.

Αν δεις οτι το παίζουν δύσκολοι για πλήρη αποζημίωση τους κοινοποιείς οτι θα κινηθείς δικαστικά.

Ενδιαφερουσα ιδεα. Να επικοινωνησω με εναν δικηγορο και να του ζητησω να καλεσει την ασφαλιστικη της κυριας που φερει την ευθυνη (δηλ την Interamerican);
Αυτο να το κανω πριν παρω την πρωτη προσφορα απο την ασφαλιστικη; Πρωτα δεν πρεπει να παει καποιος πραγματογνωμονας στο φανοποιειο να αξιολογησει την κατασταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hi I Am Yogurt είπε

Ναι, αναφερεται ξεκαθαρα στην εκθεση που υπεγραψε οτι παραβιασε στοπ.

Στο συμβολαιο μου αναγραφει οτι η αποζημιωση σε περιπτωση κλοπης ειναι 3500 ευρω. Δεν αναγραφει καπου ξεκαθαρα την αξια του οχηματος. 

Αρα το έχεις ασφαλίσει για 3.500€. Αυτό είναι και το μέγιστο που μπορείς να διεκδικήσεις ως αξία αυτοκινήτου. Δεν μπορείς να πεις εγώ θέλω 4.500€ παράδειγμα μιας και έχεις συνάψει συμφωνία για 3.500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...