Προς το περιεχόμενο

Με αυξήσεις από €100 έως €280 η τιμή του iPhone 14 στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Πολυ ωραιες τιμουλες. Και οσο πεφτει το ευρω τοσο χειροτερα θα ειναι τα πραγματα για την Ευρωπη και ποσο μαλλον την Ελλαδα που εχουμε απο τα υψηλοτερα ΦΠΑ και απο τους χειροτερους μισθους. Μακαρι του χρονου να δουμε την 128αρα εκδοση του 15 pro max στα 2000 ευρω και 2400 την 256αρα. Το 99% τα περνει χωρις ΦΠΑ εξαλλου η με 96 δοσεις η με συμβολαιο σχεδον κανεις δεν θα αγορασει κατι τοσο αναλωσιμο και θα σκασει τοσα χρηματα μετρητα. 

Προσωπικα βρισκω τερμα παραδοξο - για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη - να παρει καποιος μια συσκευη σαν αυτη που οντως ειναι αρκετα αναλωσιμη οπως λεει και ο φιλος απο πανω και να την βαλει σε δοσεις.
Κατα την γνωμη μου παντα, ειτε αγοραζεις μετρητοις γιατι μπορεις και τα εχεις, ειτε δεν.
Το να το βαλεις με δοσεις και να το αποπληρωσεις σε 3-4 χρονια οταν θα εχουν βγει αλλες 3-4 γενιες iPhone μου φαινεται τερμα χαζο - ποιος ειμαι εγω βεβαια για να κρινω.

1 ώρα πριν, kundi είπε

Στην ελλαδα τελος εποχης για iphone , 

Νομιζεις. Οπου και αν κοιταξεις iPhone θα βλεπεις, ο Ελληνας θα προτιμησει χιλιες φορες να χρεωθει ή να μην εχει φραγκο στην ακρη προκειμενου να κυκλοφορει με iPhone

Επεξ/σία από merkon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν καταλαβαίνω πως μεγάλα καταστήματα όπως πλαίσιο και κωτσοβολος αυτήν την στιγμή έχουν το 13 870 ενώ η επίσημη τιμή είναι 970. Έχουμε καμία εξήγηση?

Γιατί περίμεναν να ρίξει το προηγούμενο μοντέλο 100 ευρώ όπως έκανε πάντα. Μόλις το καταλάβουν θα ανεβάσουν την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

14 Pro 256 στα 1550 από 1380? Αλήθεια τώρα? (Δεν μπορούμε να συζητάμε για 128gb μοντέλο το 2022)

 

 

Επεξ/σία από alex-gate-7-1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, merkon είπε

Προσωπικα βρισκω τερμα παραδοξο - για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη - να παρει καποιος μια συσκευη σαν αυτη που οντως ειναι αρκετα αναλωσιμη οπως λεει και ο φιλος απο πανω και να την βαλει σε δοσεις.
Κατα την γνωμη μου παντα, ειτε αγοραζεις μετρητοις γιατι μπορεις και τα εχεις, ειτε δεν.
Το να το βαλεις με δοσεις και να το αποπληρωσεις σε 3-4 χρονια οταν θα εχουν βγει αλλες 3-4 γενιες iPhone μου φαινεται τερμα χαζο - ποιος ειμαι εγω βεβαια για να κρινω.

Νομιζεις. Οπου και αν κοιταξεις iPhone θα βλεπεις, ο Ελληνας θα προτιμησει χιλιες φορες να χρεωθει ή να μην εχει φραγκο στην ακρη προκειμενου να κυκλοφορει με iPhone

Σε όσες χώρες ξέρω που έχουν Apple Store, τα iPhone (και μόνο τα iPhone, όχι λαπτοπς κλπ), μπορείς να τα πάρεις από την Apple με άτοκες δόσεις. Όταν κάτι έχει άτοκες δόσεις, είναι χαζό το να μην πάρεις με δόσεις. Εγώ δεν λέω βέβαια να πας να πάρεις iPhone με δόσεις όταν δεν έχεις. Δεν λέω ενώ δεν θα αγόραζες iPhone αν δεν υπήρχαν δόσεις γιατί δεν μπορείς, να πας και να πάρεις επειδή είναι με άτοκες δόσεις. Αλλά αν θα έπαιρνες ούτως η άλλως, οι άτοκες δόσεις είναι no brainer γιατί ο χρόνος είναι χρήμα (αν σου πώ πχ να σου δώσω 100 ευρώ τώρα ή 100 ευρώ σε ένα χρόνο, προφανώς τα θες τώρα).

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kundi είπε

Στην ελλαδα τελος εποχης για iphone , 

μπα, και 10k να φτασει, καποιοι θα τρεξουν

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει που όλοι περιμένατε να δείτε τις τιμές στα iPhone για να καταλάβετε ότι μας γλεντάνε. Και δεν αναφέρομαι στην Apple. Αυτή 1000 δολάρια το δίνει. Πως γίνεται να φτάνει εδώ στα 1500 ευρώ ??? Σε ποιανών τσέπες πάνε τα 500+ και για να κάνουν τι?  έργα ??? Και εμείς τι κάνουμε ??? Πόση κοροϊδία καταβροχθίζουμε θεωρώντας την φυσιολογική. (τροφή για σκέψη) καλή συνέχεια. (υ.γ. η apple δεν έκανε αύξηση στις τιμές της οπότε δεν έχω να της προσάψω κάτι στην παρούσα φάση πλην του ότι σκοτώνει το απλό το 14ρι με περυσινά specs το οποίο θα πάει άκλαυτο σε αυτά τα χρήματα.)

Επεξ/σία από Mpegleris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ThodorisAthina είπε

Για να τα κανουμε σωστα τοτε αφου ειναι δημοτικου.

Ελλαδα: 

Λιανικη = €1069 = €862 χωρις ΦΠΑ + €206 ΦΠΑ το Iphone 14

Αμερικη: 

Λιανικη = $867 = $799 χωρις ΦΠΑ + $62 ΦΠΑ το Iphone 14 (με συντελεστη 8,52% που ειναι Νεα Υορκη) 

Με ισοτιμια σημερινη που ειναι ουσιαστικα 1 προς 1 η διαφορα ειναι +63 ευρω στην Ελλαδα εαν δεν κανω σε κατι λαθος. Τωρα πιο ειναι το Margin σε καθε χωρα δεν το γνωριζω.

Να κανουμε πορεια στο συνταγμα για μειωση του φπα στα smartphones

Τωρα εχουμε κουλη ρε θα βγαλει σουπερ μαρκετ pass ,smartphone pass.Εντος ολιγου και μπουζουκια σκι πασσ.

Θα ειμαστε η πρωτη δυτικη κουβα στην ιστορια

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hal9000 είπε

Αν και κατά τη χθεσινή παρουσίαση η Apple ανέφερε με κάθε επισημότητα ότι οι τιμές του iPhone 14 παρέμειναν στα ίδια επίπεδα με του προκατόχου του, εντούτοις η πραγματικότητα είναι ότι αυτό δεν περιλαμβάνει την Ευρώπη.

Με βάση τις επίσημες τιμές όλων των μοντέλων που βλέπουμε στα ευρωπαϊκά apple stores αλλά και αυτές που θα ισχύσουν στην Ελλάδα, βλέπουμε πολύ μεγάλες αυξήσεις οι οποίες κυμαίνονται από €100 και φτάνουν ακόμα και τα €280 για το ανώτερο μοντέλο της σειράς, το iPhone 14 Pro Max με χωρητικότητα 1TB. Αντίστοιχα οι αυξήσεις στο εισαγωγικό Pro μοντέλο των 128GB ξεκινάνε από τα €170 και στα €210 για την αντίστοιχη χωρητικότητα του iPhone 14 Pro Max. Αντίθετα με τις φήμες των τελευταίων εβδομάδων, τελικά η Apple δεν διπλασίασε τη χωρητικότητα του αρχικού μοντέλου.

Αν και δεν υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση από την Apple για τις μεγάλες αυξήσεις που παρουσιάζουν τα φετινά iPhone, εντούτοις γνωρίζουμε ότι η κύρια αιτία είναι ο πληθωρισμός σε συνδυασμό με το ότι η ισοτιμία ευρώ δολαρίου δεν έχει κάποια σχέση με τα περσινά επίπεδα, με το ευρώ να έχει διολισθήσει τους τελευταίους μήνες. Σε κάθε περίπτωση και άλλοι κατασκευαστές όπως η Sony έχουν ανακοινώσει αυξήσεις στις τιμές διαφόρων προιόντων τους όπως στην περίπτωση του PlayStation 5 αλλά πολύ χαμηλότερης κλίμακας. Επιπλέον θα πρέπει να σημειωθεί η Samsung με τις τελευταίες ναυαρχίδες της που κυκλοφόρησαν πριν λίγες μόνο ημέρες, τα Galaxy Z Fold4 και Galaxy Z Flip4, διατήρησε σχεδόν ίδιες τις τιμές με τα περσινά μοντέλα.

Αναλυτικά οι τιμές όλων των νέων iPhone 14 στον παρακάτω πίνακα συγκριτικά με τα περσινά μοντέλα. Τη θέση της mini έκδοσης του iPhone έχει πάρει το Plus μοντέλο, με την Apple να επιθυμεί να επιθυμεί φέτος να προωθήσει ένα οικονομικότερο iPhone με πολύ μεγάλη οθόνη.

Όπως είχαμε αναφέρει χθες, τα iPhone 14, iPhone 14 και iPhone 14 Pro Max θα κυκλοφορήσουν στη χώρα μας στις 23 Σεπτεμβρίου ενώ το Plus μοντέλο στις 7 Οκτωβρίου.

iPhone 13 Series

iPhone 14 Series

 

 

iPhone 14 Plus 128GB - 1239

iPhone 14 Plus 256GB - €1379

iPhone 14 Plus 512GB - €1649

 

 

iPhone 13 128GB - €969

iPhone 14 128GB - €1069

iPhone 13 256GB - €1099

iPhone 13 256GB - €1199

iPhone 13 512GB  - €1349

iPhone 13 512GB  - €1489

 

 

iPhone 13 Pro 128GB  - €1229

iPhone 14 Pro 128GB  - €1399

iPhone 13 Pro 256GB - €1379

iPhone 14 Pro 256GB - €1549

iPhone 13 Pro 512GB  - €1629

iPhone 14 Pro 512GB  - €1829

iPhone 13 Pro 1TB       - €1879

iPhone 14 Pro 1TB       - €2119

 

 

iPhone 13 Pro Max 128GB - €1339

iPhone 14 Pro Max 128GB - €1549

iPhone 13 Pro Max 256GB - €1499

iPhone 14 Pro Max 256GB - €1719

iPhone 13 Pro Max 512GB - €1749

iPhone 14 Pro Max 512GB - €1999

iPhone 13 Pro Max 1TB      - €1999

iPhone 14 Pro Max 1TB      - 2279

 

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

 

Σε dark theme ειναι τελειως δυσαναγνωστο το πινακακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Να κανουμε πορεια στο συνταγμα για μειωση του φπα στα smartphones

Το να αγοραζουμε προιοντα με βαση την λογικη και οχι το συναισθημα προσπαθω να πω - με απλα λογια. Ειτε ειναι iPhone, ειτε κατι αλλο, εαν οι καταναλωτες σταματησουμε να στηριζουμε υπεραξιες, αυτες θα παψουν να υπαρχουν. Παρομοιο με το - stop making stupid people famous σαν λογικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, inetien12 είπε

Εχει η Apple καποια σχεση με την ΔΕΗ ? Τι τιμες ειναι αυτες ?

οχι αλλα εχει σχεση οτι πουλαει σε USD και το ευρω περσι ηταν 1.15 usd και τωρα 1.00 usd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...