Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο στην Σουηδία


Riveboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι στην διαδικασία που ετοιμάζω τις αιτήσεις για μεταπτυχιακό στην Σουηδία και θα ήθελα να ρώτησω όσον αφορά τις μεταφράσεις της βαθμολογίας και του πτυχίου. Το ΕΜΠ βγάζει αντίγραφα στα αγγλικά, αυτά επαρκούν ή χρειάζεται να μεταφράσω τα ελληνικά έγγραφα σε δικηγόρο?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά θα τα δεις και θα τα μάθεις από το Universityadmissions.se, όχι από ένα τυχαίο φόρουμ.
Έτσι και αλλιώς εκείνοι θα αποφασίσουν για τα χαρτιά σου, κανείς άλλος.

Στείλε μήνυμα και ρώτα εάν ότι βγάζει το πανεπιστήμιο σου είναι αρκετό, ή θέλουν apostille.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιο πολύ ρώτησα εδώ μήπως βρω κάποιο μέλος με αντίστοιχη εμπειρία. 😃
Σε email που έχω στείλει, η απάντηση ήταν οτι δεν μπορούν να δώσουν κάποια παραπάνω διευκρίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, eyw είπε

άσχετο: έχεις τελειώσει κοτζάμ πολυτεχνείο, το δίπλωμά σου είναι και master και Integrated master (+ κάτι που ξεχνάω), το μεταπτυχιακό τι το θες?

Δεν αναγνωρίζονται παντού τα 5ετη ως master.
Πολλοί έφαγαν πίκρα όταν το "ιντεγρεητετ και φουλ μάστερ" που πουλάν στα Πολυτεχνεία ήταν απλά ισότιμο με μπάτσελορ σε ιδρύματα/εταιρείες του εξωτερικού.

Είναι και το θέμα ότι διαφορετικά μάστερ προσφέρουν διαφορετικά curriculum/γνώσεις από τα βασικά που βρίσκεις σε πολυτεχνείο (ιδίως από τεχνική άποψη).

13 ώρες πριν, Riveboy είπε

Εγω πιο πολύ ρώτησα εδώ μήπως βρω κάποιο μέλος με αντίστοιχη εμπειρία. 😃
Σε email που έχω στείλει, η απάντηση ήταν οτι δεν μπορούν να δώσουν κάποια παραπάνω διευκρίνηση.

Εάν το Universityadmissions δεν ξέρουν, ρώτα και το πανεπιστήμιο (γραμματεία και φοιτητικές οργανώσεις) ξεχωριστά. 
Ίσως εκεί μπορούν να απαντήσουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, LongTom είπε

Δεν αναγνωρίζονται παντού τα 5ετη ως master.
Πολλοί έφαγαν πίκρα όταν το "ιντεγρεητετ και φουλ μάστερ" που πουλάν στα Πολυτεχνεία ήταν απλά ισότιμο με μπάτσελορ σε ιδρύματα/εταιρείες του εξωτερικού.

Είναι και το θέμα ότι διαφορετικά μάστερ προσφέρουν διαφορετικά curriculum/γνώσεις από τα βασικά που βρίσκεις σε πολυτεχνείο (ιδίως από τεχνική άποψη).

Εάν το Universityadmissions δεν ξέρουν, ρώτα και το πανεπιστήμιο (γραμματεία και φοιτητικές οργανώσεις) ξεχωριστά. 
Ίσως εκεί μπορούν να απαντήσουν.

Από αριστοτέλειο πάντως ΗΜΜΥ απο το 2010+ περίπου παίρναμε χαρτί που ανέφερε ότι είναι μάστερ. Και έτσι και αναγνωρίστηκε στο εξωτερικό σε μένα (για Γερμανία μόνο μπορώ να μιλήσω), και σε πανεπιστημιακά ιδρύματα αλλά και από εταιρίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Από αριστοτέλειο πάντως ΗΜΜΥ απο το 2010+ περίπου παίρναμε χαρτί που ανέφερε ότι είναι μάστερ. Και έτσι και αναγνωρίστηκε στο εξωτερικό σε μένα (για Γερμανία μόνο μπορώ να μιλήσω), και σε πανεπιστημιακά ιδρύματα αλλά και από εταιρίες .

Έγραψα ότι δεν αναγνωρίζεται παντού, όχι ότι δεν αναγνωρίζεται καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/9/2022 στις 5:08 ΜΜ, Riveboy είπε

Εγω πιο πολύ ρώτησα εδώ μήπως βρω κάποιο μέλος με αντίστοιχη εμπειρία. 😃
Σε email που έχω στείλει, η απάντηση ήταν οτι δεν μπορούν να δώσουν κάποια παραπάνω διευκρίνηση.

Το πανεπιστήμιο δε σου δίνει καμια παραπάνω διευκρίνηση; 

Στην Ολλανδία σε αντίστοιχη περίπτωση, δέχθηκαν κανονικά τα αγγλικά έγγραφα του ΕΜΠ, γιατί ειναι πρωτότυπα έγγραφα απο το πανεπιστήμιο, με επίσημη σφραγίδα κλπ, όχι μεταφρασμένα τα ελληνικά. Δε σου λέω πως και στη Σουηδία θα ισχύει το ίδιο, απλώς αναφέρω την εμπειρία μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...