Προς το περιεχόμενο

Πράγματα ενοικιαστή αφημένα


SpirosLouis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φόρουμ,

Είχα έναν ενοικιαστή στο σπίτι μου ο οποίος έφυγε πριν κάποιο καιρό και άφησε αρκετά πράματα με την προοπτική ότι θα έρθει να τα πάρει. Έφυγε εφόσον είχε λήξει το συμβολαίο του κανονικά.

Επιπλέον, έχει αφήσει απλήρωτα ενοίκια.

 

1. Τα πράγματα τώρα μου ανήκουν ? Μπορώ να τα πετάξω?

2. Διάβασα κάπου ότι μπορώ να τα κρατήσω σα ενεχειρο μέχρι να πληρωθούν τα απλήρωτα. Πρέπει να κινηθώ και νομικά ? και ότι για να τα πετάξω πρέπει να βγουν σε πλειστιριασμο κτλ

 

Ξέρεις κανείς τι γίνεται σε αυτή την  περίπτωση?

 

Πως αποδεικνύει ποια είναι τα δικά του ποια είναι τα δικά μου καθόσον έχω μετακινηθεί εγώ εκεί τώρα και κάνω διάφορες εργασίες στο σπίτι.

 

Ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από χρόνια με βάση τη νομοθεσία, ο μισθωτής που αποχώρησε είχε χρονικό περιθώριο 6 μηνών να πάρει τα πράγματά του από το μίσθιο. Επειδή δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία, καλύτερα να ρωτήσεις δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βρεις αμεσα λυση, παρτον τηλ και ρωτα τι εχει σκοπό να κανει με τα πράγματα του.

Δωστου την επιλογή οτι μπορεις να τα πεταξεις ή/και πιεσε τον οτι θελει να μεινει αλλος άνθρωπος στο σπιτι και οτι πρεπει να φυγουν αμεσα με τον ενα η τον αλλο τροπο.

Αν δεν ενδιαφερθεί στείλτα στον κάδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SpirosLouis είπε

Καλημέρα φόρουμ,

Είχα έναν ενοικιαστή στο σπίτι μου ο οποίος έφυγε πριν κάποιο καιρό και άφησε αρκετά πράματα με την προοπτική ότι θα έρθει να τα πάρει. Έφυγε εφόσον είχε λήξει το συμβολαίο του κανονικά.

Επιπλέον, έχει αφήσει απλήρωτα ενοίκια.

 

1. Τα πράγματα τώρα μου ανήκουν ? Μπορώ να τα πετάξω?

2. Διάβασα κάπου ότι μπορώ να τα κρατήσω σα ενεχειρο μέχρι να πληρωθούν τα απλήρωτα. Πρέπει να κινηθώ και νομικά ? και ότι για να τα πετάξω πρέπει να βγουν σε πλειστιριασμο κτλ

 

Ξέρεις κανείς τι γίνεται σε αυτή την  περίπτωση?

 

Πως αποδεικνύει ποια είναι τα δικά του ποια είναι τα δικά μου καθόσον έχω μετακινηθεί εγώ εκεί τώρα και κάνω διάφορες εργασίες στο σπίτι.

 

Ευχαριστώ πολύ 

Μιλα με δικηγορο, λογικα θα του κανεις ενα εξωδικο, θα του ζητας να σου πληρωσει οτι σου χρωσταει και να μαζεψει τα πραγματα του εντος ευλογου διαστηματος (πχ 10 μερες) αλλιως θα τα πεταξεις. Το 6μηνο που αναφερθηκε πιο πανω νομιζω αφορα εξωση, ορισμο μεσεγγυουχου κλπ, που δεν ισχυουν στην περιπτωση σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Μιλα με δικηγορο, λογικα θα του κανεις ενα εξωδικο, θα του ζητας να σου πληρωσει οτι σου χρωσταει και να μαζεψει τα πραγματα του εντος ευλογου διαστηματος (πχ 10 μερες) αλλιως θα τα πεταξεις. Το 6μηνο που αναφερθηκε πιο πανω νομιζω αφορα εξωση, ορισμο μεσεγγυουχου κλπ, που δεν ισχυουν στην περιπτωση σου

 

Και εγώ στο ίδιο μήκος κύματος με αυτά που λες είμαι έχοντας διαβάσει και τα άρθρα του αστικού κώδικα περί μίσθωσης πράγματος (άρθρο 574 - 618) απλά δεν ξέρω αν βγαζω σωστά το νόημα των όσων διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SpirosLouis είπε
45 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Μιλα με δικηγορο, ...

Και εγώ στο ίδιο μήκος κύματος με αυτά που λες είμαι

Μια χαρά τότε, όταν μιλήσεις με τον δικηγόρο θα σου λύσει όλες τις απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...