Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση domain name


bebe1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πέρυσι ένας φίλος αποφάσισε να φτιάξει ένα website. Είχε μιλήσει με κάποιο άτομο, αγοράστηκε το domain name, όλα καλά αλλά στη συνέχεια ο φίλος μου έκλεισε το μαγαζί που είχε οπότε το site δε προχώρησε, δε ξεκίνησε ποτέ βασικά.

Τώρα θέλει να το συνεχίσει αλλά υπάρχει θέμα με το domain. Είναι κανονικά αγορασμένο στο όνομα του αλλά το άτομο που θα έκανε τη διαδικασία έχει φύγει στο εξωτερικό.

Οπότε που μπορεί να απευθυνθεί ώστε να πάρει το domain? δεν έχει κωδικούς για τίποτα και δε ξέρει που έγινε η καταχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bebe1 είπε

πέρυσι ένας φίλος αποφάσισε να φτιάξει ένα website. Είχε μιλήσει με κάποιο άτομο, αγοράστηκε το domain name, όλα καλά αλλά στη συνέχεια ο φίλος μου έκλεισε το μαγαζί που είχε οπότε το site δε προχώρησε, δε ξεκίνησε ποτέ βασικά.

Τώρα θέλει να το συνεχίσει αλλά υπάρχει θέμα με το domain. Είναι κανονικά αγορασμένο στο όνομα του αλλά το άτομο που θα έκανε τη διαδικασία έχει φύγει στο εξωτερικό.

Οπότε που μπορεί να απευθυνθεί ώστε να πάρει το domain? δεν έχει κωδικούς για τίποτα και δε ξέρει που έγινε η καταχώρηση.

Θα πρέπει να μιλήσει με τον ίδιο ώστε να του δώσει κωδικούς εξουσιοδότησης για τη μεταβίβαση ή.... να αναμένει τη λήξη του και αν θα είναι διαθέσιμο να το πάρει ξανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kormos είπε

Θα πρέπει να μιλήσει με τον ίδιο ώστε να του δώσει κωδικούς εξουσιοδότησης για τη μεταβίβαση ή.... να αναμένει τη λήξη του και αν θα είναι διαθέσιμο να το πάρει ξανά...

αλλος τρόπος δεν υπάρχει; κάποιος επίσημος φορέας που μπορείς να απευθυνθείς; η καταχώρηση είχε γίνει στα στοιχεία του φίλου μου. δε χρειάζεται κάποια μεταβίβαση. και απ ότι μου ειπε χωρις να είναι σίγουρος, τότε που είχε πληρώσει γι αυτό του είχε στείλει και mail αλλά ο φίλος μου τα έχει σβήσει όλα.

Το να βρεθεί ο ίδιος έιναι δύσκολο, προσπαθούμε μέσω γνωστών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, bebe1 είπε

αλλος τρόπος δεν υπάρχει; κάποιος επίσημος φορέας που μπορείς να απευθυνθείς; η καταχώρηση είχε γίνει στα στοιχεία του φίλου μου. δε χρειάζεται κάποια μεταβίβαση. και απ ότι μου ειπε χωρις να είναι σίγουρος, τότε που είχε πληρώσει γι αυτό του είχε στείλει και mail αλλά ο φίλος μου τα έχει σβήσει όλα.

Το να βρεθεί ο ίδιος έιναι δύσκολο, προσπαθούμε μέσω γνωστών

Το domain από που αγοράστηκε? Πχ άμα το αγόρασε από papaki κλπ... Μπορεί να απευθυνθεί εκεί. Με όλες τις αποδείξεις κλπ ότι είναι όντως στο όνομα του. 

 

(Δεν ξέρω εάν γίνεται, μια ιδέα πετάω.) 

Επεξ/σία από thiva7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bebe1 είπε

αλλος τρόπος δεν υπάρχει; κάποιος επίσημος φορέας που μπορείς να απευθυνθείς; η καταχώρηση είχε γίνει στα στοιχεία του φίλου μου. δε χρειάζεται κάποια μεταβίβαση. και απ ότι μου ειπε χωρις να είναι σίγουρος, τότε που είχε πληρώσει γι αυτό του είχε στείλει και mail αλλά ο φίλος μου τα έχει σβήσει όλα.

Το να βρεθεί ο ίδιος έιναι δύσκολο, προσπαθούμε μέσω γνωστών

 

9 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Το domain από που αγοράστηκε? Πχ άμα το αγόρασε από papaki κλπ... Μπορεί να απευθυνθεί εκεί. Με όλες τις αποδείξεις κλπ ότι είναι όντως στο όνομα του. 

 

(Δεν ξέρω εάν γίνεται, μια ιδέα πετάω.) 

Χωρίς κωδικό εξουσιοδότησης που πηγαίνει μόνο στο εμαιλ που έχει δηλωθεί ως καταχωρητής δεν νομίζω πως γίνεται κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kormos είπε

 

Χωρίς κωδικό εξουσιοδότησης που πηγαίνει μόνο στο εμαιλ που έχει δηλωθεί ως καταχωρητής δεν νομίζω πως γίνεται κάτι...

Δεν μιλάω για μεταφορά του Domain.... Αλλά ανάκτηση του λογαριασμού που έχει ανοίξει στο domain provider. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει γίνει η καταχώρηση στο όνομα του τότε λογικά έχει δηλωθεί και το email του. Μπορεί να ζητήσει κωδικό εξουσιοδότηση και αυτός θα σταλθεί στο email που είχε δηλωθεί κατά την καταχώρηση.

Σε πρώτη φάση κάντε μια αναζήτηση στο https://grweb.ics.forth.gr να δείτε σε ποια εταιρεία έχει γίνει η καταχώρηση ώστε να επικοινωνήσετε μαζί τους για να σας στείλουν κωδικό εξουσιοδότηση στο δηλωμένο email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/9/2022 στις 7:07 ΠΜ, kormos είπε

@bebe1 βρήκες άκρη?

συγνώμη που δεν απάντησα. είχα μετακόμιση.

καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ειδικά το site που έγραψε ο @WebDevGr είναι πολύ χρήσιμο. Δε το ήξερα. εμφάνισε όντως τα σωστά στοιχεία

Η λύση βρέθηκε διότι ο φίλος μου βρήκε εκτυπωμένο το mail που του είχε στείλει το άτομο που θα αναλάμβανε τη διαδικασία, όταν αγόρασε για λογαριασμό του το domain. Είχε δηλωθεί το mail του φίλου μου. Οπότε τέλος καλά όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bebe1 είπε

συγνώμη που δεν απάντησα. είχα μετακόμιση.

καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ειδικά το site που έγραψε ο @WebDevGr είναι πολύ χρήσιμο. Δε το ήξερα. εμφάνισε όντως τα σωστά στοιχεία

Η λύση βρέθηκε διότι ο φίλος μου βρήκε εκτυπωμένο το mail που του είχε στείλει το άτομο που θα αναλάμβανε τη διαδικασία, όταν αγόρασε για λογαριασμό του το domain. Είχε δηλωθεί το mail του φίλου μου. Οπότε τέλος καλά όλα καλά. 

Τέλεια, όλα καλά 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...