Προς το περιεχόμενο

Με τιμές έκπληξη τα νέα FTTH πακέτα της Cosmote με ταχύτητες έως 1 Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Κακές δεν τις λες αυτές τις τιμές.

Αυτή το "Εγγυημένη ταχύτητα" με προβληματίζει λίγο. Όταν το βλέπω να διαφημίζεται, είναι σα να λένε ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πιάσεις αυτά τα Mbps...

Ναι είναι πολύ καλές

🤣 όταν στην Σλοβακία έχει 7€ η 500αρα 

Επεξ/σία από panosk111178
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 268
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Αυτό φαντάζομαι με τηλέφωνο κι όχι διεύθυνση?

παραδόξως εχει διαφορα. στην διευθυνση μου μενω μονο εγω βεβαια οποτε ειναι τερμα ακυρο. μου δίνει μεχρι 200αρα με διευθυνση αλλα οπως ειπα δεν ισχυει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, basilis_k6 said:

παραδόξως εχει διαφορα. στην διευθυνση μου μενω μονο εγω βεβαια οποτε ειναι τερμα ακυρο. μου δίνει μεχρι 200αρα με διευθυνση αλλα οπως ειπα δεν ισχυει.

Γενικότερα έχει σοβαρά θέματα το tool διαθεσιμότητας της Cosmote, είτε με τηλέφωνο είτε με διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shadowlike είπε

όχι αλλά με αυτή τη λογική που πέφτετε σαν τα λιμάρια στα υπερτιμημένα πακέτα των παροχών, γι'αυτό που τελικά προσφέρουν , αυτοί συνεχίζουν να βαράνε τα ντέφια και εμείς να χορεύουμε. Αλλά OK,  είναι πάντα έδω το insomnia για να κλαιγόμαστε ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη έχουν φθηνό internet. 🙃

Μα εσύ σχολίασες ότι δεν τις χρειαζόμαστε αυτές τις ταχύτητες. Όχι ότι είναι ακριβές

3 ώρες πριν, kyrsoronas είπε

image.png.b90e577c65f5730a1b66d1ecd85eea88.png

@@ !!! Εδώ δεν υπάρχει ΚΑΝ VDSL στο τετράγωνο που μένω....οπότε καλό 2122 (και ΑΝ!)

 

Δεν έχει σημασία. Στην γειτονιά μου έχει περαστεί FTTH δίκτυο αλλά όχι καμπίνες. Δηλαδή (όταν ενεργοποιηθεί το FTTH) θα έχουμε λογικά οπτική μέχρι το σπίτι αλλά όχι VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fritz 5530 θα δίνει η Cosmote με την 1Gbps γραμμή.

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/AVM_5530_Greek_QIG.pdf

5 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

image.jpeg.0453b833a3a81b4e1e93fd259559131d.jpeg

Mια από τα ίδια και σε εμένα. Και η πλάκα είναι ότι εχθές ρώτησα συνεργείο του ΟΤΕ που ήταν στην γειτονιά μου και μου είπε .."Υπομονή 2 χρόνια ακόμη που θα ξεκινήσουμε να δίνουμε οπτική ίνα και από VDSL2 καφαο προς τα σπίτια" :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dream21 είπε

Fritz 5530 θα δίνει η Cosmote με την 1Gbps γραμμή.

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/AVM_5530_Greek_QIG.pdf

Mια από τα ίδια και σε εμένα. Και η πλάκα είναι ότι εχθές ρώτησα συνεργείο του ΟΤΕ που ήταν στην γειτονιά μου και μου είπε .."Υπομονή 2 χρόνια ακόμη που θα ξεκινήσουμε να δίνουμε οπτική ίνα και από VDSL2 καφαο προς τα σπίτια" :P 

Εγώ είμαι σε χωριό 500 μέτρα από το σπίτι μου έχουν vdsl πλέον το πήρα απόφαση πριν το 2030 δεν θα γίνει τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια 1Gbps, διπλασιασμός ταχύτητας και κουραφέξαλα εγώ ένα βλέπω, την κατάταξη της χώρας, και πάμε από το κακό στο χειρότερο, δείτε εδώ. Όλοι μας περνάνε σιγά σιγά και συνέχεια πέφτουμε όλο και πιο χαμηλά. (SPEEDTEST GLOBAL INDEX).

greece rank internet.png

Επεξ/σία από Painmaker
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1cbps  στην γλυφαδα , και αν δουμε 15 mbs στο λαγονηση ανοιγουμε σαμπανιες . για αποσταση 15 χιλιομετρων . Δεν ντρεπονται λιγακι ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrismilo91 είπε

Εγώ είμαι σε χωριό 500 μέτρα από το σπίτι μου έχουν vdsl πλέον το πήρα απόφαση πριν το 2030 δεν θα γίνει τίποτα 

Και εγώ που είμαι 7 χιλιόμετρα έξω από το Λαύριο το έχω πάρει απόφαση με την 24αρα θα μείνω. Ήρθε ο εργολάβος του ΟΤΕ  πριν 4 χρόνια και βάση με τα μπουμπούκια του ΟΤΕ που έκαναν τον σχεδιασμό της περιοχής έριξαν μια vdsl καμπίνα στη περιοχή μου ώστε να παίρνουν τα 50-100 σπίτια που είναι μέχρι 700 μέτρα από την καμπίνα  και τα υπόλοιπα  100-200 σπίτια που είναι 1 και 1.5 χιλιόμετρο μακριά από την καμπίνα καθήσαμε Μπανάνα  και είμαστε κλειδωμένοι  σε 24αρα.

YΓ: ξέχασα να πω ότι στα 30 μέτρα από το σπίτι μου περνάει φρεάτιο οπτικών ινών του ΟΤΕ και κανένα ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ Του ΟΤΕ δεν του έκοψε να τραβήξουν στη γωνία μια οπτική και να βάλουν ένα έξτρα Καφαο.

YΓ2: Kαλυψη 4G η 5G δεν παίζει διότι εάν είχαμε θα βάζαμε κανένα modem 5G και θα καναμε δουλειά μας και ας εχουν τα ρημαδια 500€.

ΥΓ3: Επόμενη λύση μάλλον πάμε για Starlink τωρα που έπεσαν οι τιμές.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dream21 είπε

Και εγώ που είμαι 7 χιλιόμετρα έξω από το Λαύριο το έχω πάρει απόφαση με την 24αρα θα μείνω. Ήρθε ο εργολάβος του ΟΤΕ  πριν 4 χρόνια και βάση με τα μπουμπούκια του ΟΤΕ που έκαναν τον σχεδιασμό της περιοχής έριξαν μια vdsl καμπίνα στη περιοχή μου ώστε να παίρνουν τα 50-100 σπίτια που είναι μέχρι 700 μέτρα από την καμπίνα  και τα υπόλοιπα  100-200 σπίτια που είναι 1 και 1.5 χιλιόμετρο μακριά από την καμπίνα καθήσαμε Μπανάνα  και είμαστε κλειδωμένοι  σε 24αρα.

YΓ: ξέχασα να πω ότι στα 30 μέτρα από το σπίτι μου περνάει φρεάτιο οπτικών ινών του ΟΤΕ και κανένα ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ Του ΟΤΕ δεν του έκοψε να τραβήξουν στη γωνία μια οπτική και να βάλουν ένα έξτρα Καφαο.

YΓ2: Kαλυψη 4G η 5G δεν παίζει διότι εάν είχαμε θα βάζαμε κανένα modem 5G και θα καναμε δουλειά μας και ας εχουν τα ρημαδια 500€.

ΥΓ3: Επόμενη λύση μάλλον πάμε για Starlink τωρα που έπεσαν οι τιμές.

Και εγώ μάλλον σε starlink θα πάω 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς αν ενεργοί συνδρομητές με ftth μπορούν να κάνουν χρήση των κουπονιών για αναβάθμιση η θέλει νέα συνδρομή για να ισχύει το κουπόνι; 

Επεξ/σία από sarakinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zanskou είπε

fiber μεχρι 1gbps διαβαζω και στη γειτονιά που μενω στο Κερατσινι δεν εχουμε ούτε 50άρι vdsl 

καλά θα πάει κι αυτό :P

 

 

ομοίως, και κάτω πατήσια σε αρκετά στενά και δρόμους δεν έχει ακόμη διαθεσιμότητες ούτε για vdsl. Όλα όσα βλέπουμε χρόνια τώρα μας είναι paperlaunch, και όπως βλέπω θα καταντήσει οι χαλκογραμμές (adsl/vdsl) να ακριβαίνουν, και αν δεν έχεις διαθεσιμότητα ftth την πάτησες (βάζω και εμένα μέσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι τιμές θα πέσουν δραματικά σε υψηλές ταχύτητες διαφορετικά όλοι θα πάνε σε internet feed από 5G. Ένας γνωστός μου που το έχει κάνει με cosmote μου λέει ότι το δίκτυο πετάει σε σχέση με την landline.

To ότι παίρνουν συνεχώς ενοχλητικά τηλέφωνα για να σε δεσμεύσουν για δύο χρόνια με δήθεν προσφορές για το σταθερό δεν είναι καθόλου τυχαίο.Κοροΐδα ψάχνουν να τα δεσμεύσουν σε υψηλές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...