Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη σε προγραμματισμο.


Vanton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται,
Πριν λιγο καιρο αποφασισα οτι δεν θα ακουλουθησω τελικα αυτο που επελεξα και θελω να μαθω προγραμματισμο.
Ο Προγραμματισμος ηταν η πρωτη μου επιλογη σαν κατευθυνση και δουλεια, ηθελα να μαθω καλα γιατι εχω μια λατρεια με την τεχνολογια και γενικα με τους υπολογιστες.
Δεν το ειχα ακουλουθησει γιατι δεν ημουν και ο καλυτερος στο σχολειο και δε θα μπορουσα να βγαλω ακρη με τις πανελληνιες αλλα τωρα ξανα αλλαξα γνωμη γιατι θελω να ακουλουθησω αυτο που μου αρεσει.
Ειμαι γενικα αρχαριος σε αυτο το τομεα η μονη γλωσσα που ειχα ξεκινησει ηταν Python.
Δεν γνωριζω γενικα τι σημαινουν οι περισσοτερες δουλειες και τι ακριβως πρεπει να μαθω η τι μου αρεσει ακομη και θα ηθελα να ακουσω γνωμες με δουλειες και ποια γλωσσα θα ηταν καταλληλη να μαθω εξαρχης.
Διαβασα καποια θεματα στα forums και ειδα μια "σχολη" με ονομα workearly αξιζει να μαθω απο εκει προγραμματισμο; Εχει κανεις γνωμη για την συγκεκριμενη η για καποια αλλη;
Εκ των προτερων θελω να ευχαριστησω σε οποιον απαντησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδη θελεις να γινεις προγραμματιστής χωρίς σπουδές; 

Θελω να μαθω σχετικα εαν αξιζει να μην εχεις σπουδασει σε ιεκ η πανεπιστημιο γενικα (απο οτι καταλαβα ολοι θελουν το πτυχιο για να σε παρουν στη δουλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε θέλουν όλοι πτυχίο για να σε πάρουν στη δουλειά. Αυτό δε σημαίνει ότι ένα πτυχίο δε θα μπορούσε να είναι βοηθητικό στα πρώτα σου βήματα, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι απαραίτητο. Θα μπορούσες να λάβεις μέρος σε διάφορα bootcamps που γίνονται, τα οποία σε λίγους μήνες σου μαθαίνουν κάποια πράγματα για να μπορέσεις να ξεκινήσεις μια δουλειά, και συνεργάζονται και με εταιρείες οι οποίες έχουν πρόσβαση στα άτομα εκεί. Της PeopleCert έχω την εντύπωση ότι είναι καλό, αλλά δεν έχω εμπειρία ο ίδιος. Τα bootcamps έχουν κάποια χιλιάρικα κόστος, οπότε αν αποφασίσεις να πας χρειάζεται λίγο προσοχή στην επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Δε θέλουν όλοι πτυχίο για να σε πάρουν στη δουλειά. Αυτό δε σημαίνει ότι ένα πτυχίο δε θα μπορούσε να είναι βοηθητικό στα πρώτα σου βήματα, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι απαραίτητο. Θα μπορούσες να λάβεις μέρος σε διάφορα bootcamps που γίνονται, τα οποία σε λίγους μήνες σου μαθαίνουν κάποια πράγματα για να μπορέσεις να ξεκινήσεις μια δουλειά, και συνεργάζονται και με εταιρείες οι οποίες έχουν πρόσβαση στα άτομα εκεί. Της PeopleCert έχω την εντύπωση ότι είναι καλό, αλλά δεν έχω εμπειρία ο ίδιος. Τα bootcamps έχουν κάποια χιλιάρικα κόστος, οπότε αν αποφασίσεις να πας χρειάζεται λίγο προσοχή στην επιλογή.

Bootcamps η courses ανάλογα βεβαια τι θα ήθελα στο τέλος να κανω, ακόμη δεν έχω ιδέα σε τι δουλειά θελω να αφοσιωθώ για αυτο ψαχνω προτάσεις για δουλειά. Δε θελω να κανω 4 χρόνια σχολή και μεταπτυχιακό αλλά δε θελω να πάω σε δουλειά με άδεια χέρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε ένα από τα δύο παρακάτω courses από udemy, οταν  θα εχουν προσφορά εκεί στα 20ευρω.

Μετά από αυτά, θα βρεις μόνος το δρόμο σου.

Σε λιγότερο από έξι μήνες  αναλαμβάνεις είτε από Fiverr είτε Upwork μικρά projects.

Προγραμματισμός δεν έχει καμία δουλειά με πολύχρονες σπουδές αλλά με επιμονη προσωπική ενασχόληση και καθημερινή πρακτική.

Αν επιθυμείς πάλι να εργαστείς ως υπάλληλος και να παρουσιάσεις κάποιο χαρτί, χωρις να έχεις ήδη κάποια έτοιμα projects, μπορείς να πάρεις  πιστοποίηση python από το ινστιτούτο.

https://pythoninstitute.org/certification-tracks

https://www.udemy.com/course/100-days-of-code/

https://www.udemy.com/course/complete-python-bootcamp/

Επεξ/σία από Damianus
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Damianus είπε

Πάρε ένα από τα δύο παρακάτω courses από udemy, οταν  θα εχουν προσφορά εκεί στα 20ευρω.

Μετά από αυτά, θα βρεις μόνος το δρόμο σου.

Σε λιγότερο από έξι μήνες  αναλαμβάνεις είτε από Fiverr είτε Upwork μικρά projects.

Προγραμματισμός δεν έχει καμία δουλειά με σπουδές αλλά με επιμονη προσωπική ενασχόληση και καθημερινή πρακτική.

Αν επιθυμείς πάλι να εργαστείς ως υπάλληλος και να παρουσιάσεις κάποιο χαρτί, χωρις να έχεις ήδη κάποια έτοιμα projects, μπορείς να πάρεις  πιστοποίηση python από το ινστιτούτο.

https://pythoninstitute.org/certification-tracks

https://www.udemy.com/course/100-days-of-code/

https://www.udemy.com/course/complete-python-bootcamp/

Κάτι τέτοιο έψαχνα σαν ένα χαρτί σαν απόδειξη ότι ξέρω από προγραμματισμό σε ευχαριστώ φιλε μου βοήθησες πολυ μάλλον θα κανω και τα τρία που έστειλες τώρα το certification δεν έχω ιδέα πως αλλά θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
56 λεπτά πριν, Vanton είπε

Κάτι τέτοιο έψαχνα σαν ένα χαρτί σαν απόδειξη ότι ξέρω από προγραμματισμό σε ευχαριστώ φιλε μου βοήθησες πολυ μάλλον θα κανω και τα τρία που έστειλες τώρα το certification δεν έχω ιδέα πως αλλά θα δω.

Ένα χαρτί δεν αποδεικνύει ότι "ξέρεις προγραμματισμό".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kercyn είπε

Ένα χαρτί δεν αποδεικνύει ότι "ξέρεις προγραμματισμό".

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό, κανένα χαρτί δεν μπορεί να αποδείξει αν ξέρεις την δουλειά, μόνο εσύ μπορείς να το δείξεις με πράξεις αλλά Απ’ ότι είδα στις περισσότερες δουλειές ψάχνουν άτομο με πτυχίο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζητηση αυτη εχει γινει παρα πολλες φορες στο Insomnia. Προσωπικα πιστευω οτι αξιζει να σπουδασεις στο πανεπιστημιο. Εκτος του οτι θα μαθεις πραγματα απο ενα ευρυ φασμα στον τομεα της πληροφορικης, το πανεπιστημιο σου δινει ευκολη προσβαση στον τομεα εργασιας μεσω της πρακτικης ασκησης. Ειναι πολυ σημαντικο να μπεις σε μια εταιρια σαν προγραμματιστης, εστω και σαν πρακτικη. Απαξ και μπεις μετα σιγουρα αν δουλεψεις σκληρα θα εξελιχθεις στον κλαδο. Η πρακτικη ασκηση του πανεπιστημιου δεν κοστιζει τιποτα στην εταιρια, οποτε πολλες εταιριες προσλαμβανουν πρακτικαριους. Συνεπως, σπουδαζοντας σε ενα πανεπιστημιο και εφοσον αυτο προσφερει πρακτικη ασκηση, ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα βρεις μια θεση σαν προγραμματιστης.

Τωρα, αν κανεις πχ καποιο ΙΕΚ ή καποιο Boootcamp δεν γνωριζω αν εχουν πρακτικη στο προγραμμα μαθηαμτων τους.

Το σημαντικο ειναι να μην χασεις τον χρονο σου με κατι και στο τελος να παει στραφη ολη η προσπαθεια σου.

Οποτε σκεψου καλα κατι πριν το κανεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Η συζητηση αυτη εχει γινει παρα πολλες φορες στο Insomnia. Προσωπικα πιστευω οτι αξιζει να σπουδασεις στο πανεπιστημιο. Εκτος του οτι θα μαθεις πραγματα απο ενα ευρυ φασμα στον τομεα της πληροφορικης, το πανεπιστημιο σου δινει ευκολη προσβαση στον τομεα εργασιας μεσω της πρακτικης ασκησης. Ειναι πολυ σημαντικο να μπεις σε μια εταιρια σαν προγραμματιστης, εστω και σαν πρακτικη. Απαξ και μπεις μετα σιγουρα αν δουλεψεις σκληρα θα εξελιχθεις στον κλαδο. Η πρακτικη ασκηση του πανεπιστημιου δεν κοστιζει τιποτα στην εταιρια, οποτε πολλες εταιριες προσλαμβανουν πρακτικαριους. Συνεπως, σπουδαζοντας σε ενα πανεπιστημιο και εφοσον αυτο προσφερει πρακτικη ασκηση, ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα βρεις μια θεση σαν προγραμματιστης.

Τωρα, αν κανεις πχ καποιο ΙΕΚ ή καποιο Boootcamp δεν γνωριζω αν εχουν πρακτικη στο προγραμμα μαθηαμτων τους.

Το σημαντικο ειναι να μην χασεις τον χρονο σου με κατι και στο τελος να παει στραφη ολη η προσπαθεια σου.

Οποτε σκεψου καλα κατι πριν το κανεις.

Συμφωνω με ολα.
Το θεμα ειναι οτι τωρα για να δωσω πανελληνιες θα δυσκολευτω αρκετα περισσοτερο απο το να μαθω απλα προγραμματισμο (δεν νομιζω να πετυχω κιολας λογο αδιαφοριας περισσοτερων μαθηματων)
Σε ΙΕΚ το σκεφτηκα αρκετα αλλα μετα διαπιστωσα οτι καλυτερα να δωσω χρηματα σε σεμηναρια,bootcamps και courses παρα να χασω τον χρονο μου σε ΙΕΚ.
Και αυτο που λες να μπω σε μια εταιρια σαν προγραμματιστης εστω για πρακτικη πραγματικα θελω να το κανω αυτο και χαλια μισθο να εχει, θα μεγαλωσει η γνωση μου και θα εχω μια εταιρια που εχω δουλεψει ως προγραμματιστης.
Το σκληρα προσπαθω οσο χρονο εχω να τον αφιερωνω τωρα στο προγραμμματισμο, θελω πρωτα να μαθω αρκετα καλα την γλωσσα που επελεξα και μετα να ψαξω για κανενα χαρτι που να εγγυρωνει οτι γνωριζω.
Python κανω τωρα οσο παω προοδευω δεν ειχα καμια δυσκολια ως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξέχνα τα χαρτιά και τις "πιστοποιήσεις" για τον προγραμματισμό. Κάτσε ασχολήσου και φτιάξε ένα portfolio με projects δικά σου που δείχνουν τις γνώσεις σου και το τι μπορείς να κάνεις. Μη δίνεις σημασία στο ότι ζητάνε πτυχίο, αν πιστεύεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στείλε κι ας μη σε πάρουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kercyn είπε

Ξέχνα τα χαρτιά και τις "πιστοποιήσεις" για τον προγραμματισμό. Κάτσε ασχολήσου και φτιάξε ένα portfolio με projects δικά σου που δείχνουν τις γνώσεις σου και το τι μπορείς να κάνεις. Μη δίνεις σημασία στο ότι ζητάνε πτυχίο, αν πιστεύεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στείλε κι ας μη σε πάρουν.

Σε ευχαριστω φιλε μου.
Σε θεμα δουλειας τωρα Ελλαδα ειναι καλα; Αξιζει να πιασω εδω εξωτερικο η remote (εαν υπαρχουν)
Ρωταω βεβαια εαν τα καταφερω και τα παω καλα, θα ειναι δυσκολο σε ευρεση δουλειας;
Και ποια ειναι η καλυτερη γλωσσα να μαθω; Ξερω οτι με αυτην την ερωτηση ερχεται αλλη ερωτηση που ειναι αναλογα τι θες ενω ακομη δεν ξερω δουλειες, ενα που με ενδιαφερει ομως ειναι ios developer. Ξεκινησα Python κανοντας ερευνα επανω σε ποια ειναι ευκολη καλυτερη και πιο περιζητητη για δουλεια. (Φιλαρακια απο ΠΑΜΑΚ που κανουν προγραμματισμο με ειπαν η javascript η C,C+ και C++)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Vanton said:

Σε ευχαριστω φιλε μου.
Σε θεμα δουλειας τωρα Ελλαδα ειναι καλα; Αξιζει να πιασω εδω εξωτερικο η remote (εαν υπαρχουν)
Ρωταω βεβαια εαν τα καταφερω και τα παω καλα, θα ειναι δυσκολο σε ευρεση δουλειας;
Και ποια ειναι η καλυτερη γλωσσα να μαθω; Ξερω οτι με αυτην την ερωτηση ερχεται αλλη ερωτηση που ειναι αναλογα τι θες ενω ακομη δεν ξερω δουλειες, ενα που με ενδιαφερει ομως ειναι ios developer. Ξεκινησα Python κανοντας ερευνα επανω σε ποια ειναι ευκολη καλυτερη και πιο περιζητητη για δουλεια. (Φιλαρακια απο ΠΑΜΑΚ που κανουν προγραμματισμο με ειπαν η javascript η C,C+ και C++)

Μην προτρεχεις. πρεπει να βαλεις τα πραγματα σε μια σειρα. Αρχικα, δεν υπαρχει καλυτερη γλωσσα. Οι γλωσσες προγραμματισμου ειναι εργαλεια που μας βοηθανε να πετυχουμε εναν στοχο. Για παραδειγμα, δεν μαθαινεις πρωτα Python και μετα σκεφτεσαι τι μπορεις να κανεις με αυτην... Πρωτα σκεφτεσαι με ποιον τομεα θες να ασχοληθεις π.χ.: Data Science, Game Development, AI, Machine Learning, Web Development, Mobile Dev κλπ και μετα ψαχνεις ποια ειναι η πιο δημοφιλης γλωσσα στον τομεα αυτον  και  ξεκινας ετσι. Π.χ.: εσυ τωρα μαθαινεις Python, αν κατσεις ποσο καιρο να μαθεις Python και μετα πεις "α, τελικα μαρεσει να φτιαχνω mobile εφαρμογες", τοτε η Python θα σου ειναι αχρηστη. Οποτε, κατσε δες τι ειναι ολοι αυτοι οι τομεις που ανεφερα, τι κανει ενας προγραμματιστης σε αυτους, δες ποιοι αλλοι τομεις υπαρχουν κλπ.

Αν θες ντε και καλα να ξεκινησεις μια γλωσσα χωρις να διαλεξεις τομεα, εγω θα προτεινα να ξεκινησεις με C. Με την C θα καταλαβεις λιγο πως δουλευει μια γλωσσα προγραμματισμου, πχ.: τι γινεται πραγματικα οταν δηλωνουμε μια μεταβλητη κλπ και γενικα ειναι μια γλωσσα που σε πολλα πανεπιστημια μαθαινεις σαν πρωτη γλωσσα.

Τωρα, για την ευρεση δουλειας που αναφερεις, οπως αναφερα και παραπανω το δυσκολο ειναι να μπεις στον κλαδο(που αν κανεις πρακτικη το ξεπερνας το εμποδιο αυτο ευκολα), μετα αν αποκτησεις λιγη εμπειρια στην πρωτη σου δουλεια, οι προτασεις για δουλεια θα ερχονται μονες τους. Οι μισθοι ειναι πολυ καλοι για ελλαδα.

Αυτα απο την προσωπικη μου εμπειρια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Μην προτρεχεις. πρεπει να βαλεις τα πραγματα σε μια σειρα. Αρχικα, δεν υπαρχει καλυτερη γλωσσα. Οι γλωσσες προγραμματισμου ειναι εργαλεια που μας βοηθανε να πετυχουμε εναν στοχο. Για παραδειγμα, δεν μαθαινεις πρωτα Python και μετα σκεφτεσαι τι μπορεις να κανεις με αυτην... Πρωτα σκεφτεσαι με ποιον τομεα θες να ασχοληθεις π.χ.: Data Science, Game Development, AI, Machine Learning, Web Development, Mobile Dev κλπ και μετα ψαχνεις ποια ειναι η πιο δημοφιλης γλωσσα στον τομεα αυτον  και  ξεκινας ετσι. Π.χ.: εσυ τωρα μαθαινεις Python, αν κατσεις ποσο καιρο να μαθεις Python και μετα πεις "α, τελικα μαρεσει να φτιαχνω mobile εφαρμογες", τοτε η Python θα σου ειναι αχρηστη. Οποτε, κατσε δες τι ειναι ολοι αυτοι οι τομεις που ανεφερα, τι κανει ενας προγραμματιστης σε αυτους, δες ποιοι αλλοι τομεις υπαρχουν κλπ.

Αν θες ντε και καλα να ξεκινησεις μια γλωσσα χωρις να διαλεξεις τομεα, εγω θα προτεινα να ξεκινησεις με C. Με την C θα καταλαβεις λιγο πως δουλευει μια γλωσσα προγραμματισμου, πχ.: τι γινεται πραγματικα οταν δηλωνουμε μια μεταβλητη κλπ και γενικα ειναι μια γλωσσα που σε πολλα πανεπιστημια μαθαινεις σαν πρωτη γλωσσα.

Τωρα, για την ευρεση δουλειας που αναφερεις, οπως αναφερα και παραπανω το δυσκολο ειναι να μπεις στον κλαδο(που αν κανεις πρακτικη το ξεπερνας το εμποδιο αυτο ευκολα), μετα αν αποκτησεις λιγη εμπειρια στην πρωτη σου δουλεια, οι προτασεις για δουλεια θα ερχονται μονες τους. Οι μισθοι ειναι πολυ καλοι για ελλαδα.

Αυτα απο την προσωπικη μου εμπειρια.

Βαση με αυτα που λες πρεπει να επιλεξω πρωτα τι δουλεια θα μου αρεσει να κανω και μετα να επιλεξω την γλωσσα που πρεπει να μαθω, ενω ειμαι αρχαριος ακουσα απο πολλους να μαθω python γιατι ειναι σχετικα ευκολη. Βεβαια λογο οτι δεν εχω ιδεα απο δουλειες απλος ξεκινησα τυφλα την python, πρεπει δηλαδη πρωτα να διαλεξω τομεα που θελω να ασχοληθω και μετα την γλωσσα.

Ας πουμε ενδιαφερομαι για Ios Mobile Dev να κανω περισσοτερο Εφαρμογες αλλα εαν τυχει θα ηθελα και Παιχνιδια.
Μετα απο αυτο κυριολεκτικα εκτος απο το Web Developer δεν εχω καμια ιδεα απο δουλειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...