Προς το περιεχόμενο

Η Intel καταργεί τις ονομασίες Pentium και Celeron και παρουσιάζει τον Intel Processor


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Οι pentinum ούτε chrome δε τρέχουν χωρις lag, δεν ξερω τι λες εσυ

Ε? Εχω ενα λαπτοπ με celeron και ξερω καλυτερα απο σενα. Αν δεν ειχα εμπειρία δε θα μιλούσα 

Από τη μία λές pentium και από την άλλη λες celeron. Τελικά μάλλον δεν ξέρεις τι λες.

Και εφόσον πιστεύεις ότι ένας Pentium έχει lag στο Chrome, αυτό δείχνει με σαφήνεια ποια είναι η εμπειρία που παινεύτηκες.

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ai7isoLinear είπε

Από τη μία λές pentium και από την άλλη λες celeron. Τελικά μάλλον δεν ξέρεις τι λες.

Και εφόσον πιστεύεις ότι ένας Pentium έχει lag στο Chrome, αυτό δείχνει με σαφήνεια ποια είναι η εμπειρία που παινεύτηκες.

Ναι αναφερομουν στον celeron. Δε μπορουμε να κανουμε ενα λαθος; Τι υφακι ειναι αυτο lmao

Ποτε δεν παινευτικα για τιποτα, απλα λεω οτι εχω εμπειρια με celeron και μπορω να πω οτι ο επεξεργαστής ειναι αισχος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Ναι αναφερομουν στον celeron. Δε μπορουμε να κανουμε ενα λαθος; Τι υφακι ειναι αυτο lmao

Ποτε δεν παινευτικα για τιποτα, απλα λεω οτι εχω εμπειρια με celeron και μπορω να πω οτι ο επεξεργαστής ειναι αισχος

Εντάξει φίλε μου. Και εγώ απλώς διαφωνώ στο ότι φταίει ο Celeron. Ας το κλείσουμε εδώ.

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

κιομως ειναι. αν ισχυει η οχι ειναι προς συζητηση αλλα η φημη τους ειναι κακιστη. οτιδηποτε κατω απο i5 θεωρειτε σκουπιδι απο τους χρηστες. 

Λοιπόν, κάποιος που θα κάτσει να ασχοληθεί με τον επεξεργαστή και στην συνέχεια θα μπει στα φόρα για να τα σχολιάσει, σίγουρα δεν θα είναι αυτός ο χρήστης και ο αγοραστής του celeron ή του pentium. Έτσι, για τον λόγο αυτό ακούγεται ότι αυτοί οι επεξεργαστές είναι σκουπίδια. Αυτός που θα αγοράσει τον φθηνό υπολογιστή που του πλασάρουν στα διάφορα " εξειδικευμένα" καταστήματα, πείθοντάς τον ότι μπορεί να κάνει τα πάντα, αυτός είναι και ο χρήστης - αγοραστής του pentium, ή του celleron. Κοινώς αυτός την πάτησε. Όλοι αυτοί που σχολιάζουν, είναι ψαγμενοι και έχουν γνώσεις. Έτσι θεωρούν τους ανωτέρω επεξεργαστές σκουπίδια, γιατί απλά, δεν κάνουν για αυτούς και για τα προγράμματα ή παιχνίδια που χρησιμοποιούν . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικα χρονια εδω στο Insomnia βρηκα μια αγγελια με εναν Pentium, μια μητρικη socket 1151, 8gb ram, 1 hdd , 1 ssd και μια 9800 gtx με 100€.
Τα parts ηταν καινουρια και ειχαν χρησιμοποιηθει για unboxing video και μονο η 9800gtx ηταν μεταχειρισμενη.
Eιχα στην ακρη  case ,  τροφοδοτικο , monitor ,keyboard, mouse .
Το pc το εστησα για την αδερφη μου για να κανει τη πτυχιακη της(word,excel,pdf,browsing,emails)
Αργοτερα οταν πηρε το πτυχίο το εριξε στο gaming, επαιζε Smite, Dota, LoL κτλ και εβλεπε ταινιες σειρες.
Ποτε δεν με φωναξε ουτε μια φορα για να μου πει κολλαει/ κολλησε.
Οσες φορες πηγα να τη βοηθισω με κατι ποτε δεν το ειδα και εγω να κολλαει.

Ακομα και τωρα εχει το ιδιο pc με τη διαφορα οτι το 2018 πηρε μια GTX 1060 6Gb με 180ε.

Οσοι γραφουν λοιπον οτι ειναι σκουπιδια,κολλανε,δεν κανουν για τιποτα απλα δεν εχουν επαφη με το προιον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekkli είπε

Τέλος κεφαλαίου για την ιστορική ονομασία pentium.

Για να καταλάβετε πόσο αρχαίο όνομα είναι, ήταν η ιδέα της Intel για να σταματήσει η σειρά 286, 386, 486, πριν καμιά τριανταριά χρόνια.

Κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι είχα διαβάσει σε κάποιο PC  master της εποχής.

 

Μπάρμπας σε καφενείο mode/off

22 Μαρτίου 1993

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,τι μηδενισμός είναι αυτός;

Καθετε ο καθενας και σκέφτεται την χρήση που κάνει,και κρίνει.

Δηλαδη αν κάποιος θέλει ενα μηχάνημα να τρέχει λογιστικά πρόγραμματα ,γιατί να μην πάρει σελερον;

Θα μου πεις,με ένα εικοσαρικο παραπανω,παίρνει πολύ καλύτερο επεξεργαστή.

Ε μια εταιρεία που θέλει 40 τέτοια μηχανήματα,γιατί να δώσει τα παραπάνω λεφτά;

Πόση μικροφθαλμία πια;

Για εμένα ,η κίνηση είναι λογική.Με τα σαπακια GPU που παρουσίασε,θα πουλάει στους οεμ πακέτο Intel processor και intel GPU.

Από τα διαφορετικά αυτοκόλλητα και μόνο,θα γλυτώσει λεφτά.

Κρίμα για την ονομασία πεντιουμ βέβαια.Ειναι κομμάτι της ιστορίας της τεχνολογίας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έπος των Celeron , Pentium , μία μεγάλη περίοδος κλείνει , αντικείμενο έρευνας για τους ιστορικούς αρχαιολόγους των υπολογιστών

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KabamaruGaming είπε

Θα πείτε κάτι για το ότι η EVGA σταματάει να φτιάχνει κάρτες της Nvidia και τις κατηγορίες που εξαπέλυσε;

Γιατί έγινε αυτό τη παίχτηκε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για μένα οι Pentium είναι τα πιο τιμιώτατα cpu, κακώς καταργεί αυτό το ιστορικό όνομα, που απλούστατα το όνομα celeron έπρεπε να καταργήσει !  και μην ξεχνάμε όλοι Δεν έχουμε την οικονομική άνεση ή την άνεση δικό τους ατόμο/γονέας που θα πληρώσει για την απόκτηση μεγαλύτερης cpu  (από CPUs έχουν περάσει από προσωπική & επαγγελματική χρήση προσωπικά οι: Pentium III, Pentium 4 H/T, Pentium D945, Core2Duo E7600, Core2Quad Q6600, amd phenom ii x6 1075t, G2020, Pentium Anniversary Edition G3258, i3-6100, G4620, G6400, G7400, i5-2400, i5-4460, amd fx6100, ryzen5-1500x, athlon 3000G, ryzen3-3200G, ryzen5-5600G, i5-12400)

Επεξ/σία από GHZserv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ακόμα συνεχίζει η κουβέντα και πέφτουν κριτικές για τους celeron.

Στην τεχνολογία (ιδίως, αλλά και σε άλλες καταστάσεις) ισχύει  το ότι πληρώσεις, παίρνεις και ότι ανάγκη έχεις την πληρώνεις ανάλογα. Δεν χρειάζεται να κατηγορούμε τους celeron γιατί αυτοί οι επεξεργαστές είναι φτιαγμένοι για περιορισμένη χρήση και με πολύ χαμηλό κοστολόγιο. Ακολουθεί σχόλιο κατόχου στο skroytz για τον Celeron G5905...

Αναφορά σε κείμενο

ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ CPU εχω να πω οτι ειναι για dualcore perfomance.δεν υπαρχει ουτε single core oυτε multicore. performance.ολα τα κανει με δυο πηρηνες.2 bronwser ανοιχτους φορτωμενο βιντεακι στο youtube.ανοιχτο spotify .μεταφορα 20gb απο ssd σε usb stick και σε πληρη οθονη να παιζω mortal combat XL με την ενσωματωμενη GPU .χωρις να ιδρωσει καν.O CPU απλα σφαζει.για 40 ευρω απλα με παραδοση σπιτι μου κανει 40 ευρω.ειναι ολα τα λεφτα.μην υποτιμαται τουs celleron ειναι "Απλα σφαχτες γιγαντων".

Το τελευταίο στα εισαγωγικά δεν το συμμερίζομαι, αλλά για τα υπόλοιπα συμφωνώ. Έχω στήσει τον συγκεκριμένο με 8gb, ssd και asrock μητρική προς αντικατάσταση σετ με c2d και απλά, για τα 160€ που κόστισαν τα εξαρτήματα, πετάει για το budget τους (μέχρι 150 είπαν, είχαμε υπέρβαση 10€ :)) και την χρήση που το ήθελαν.

Αν φυσικά τα παιχνίδια ή το απαιτητικό video editing και τα 3d graphics είναι αυτό που ψάχνεις, απλά δεν πας σε τέτοιους επεξεργαστές. Για όλα τα άλλα είναι πάρα πολύ καλοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Μου αρέσει που ακόμα συνεχίζει η κουβέντα και πέφτουν κριτικές για τους celeron.

Στην τεχνολογία (ιδίως, αλλά και σε άλλες καταστάσεις) ισχύει  το ότι πληρώσεις, παίρνεις και ότι ανάγκη έχεις την πληρώνεις ανάλογα. Δεν χρειάζεται να κατηγορούμε τους celeron γιατί αυτοί οι επεξεργαστές είναι φτιαγμένοι για περιορισμένη χρήση και με πολύ χαμηλό κοστολόγιο.

Αν φυσικά τα παιχνίδια ή το απαιτητικό video editing και τα 3d graphics είναι αυτό που ψάχνεις, απλά δεν πας σε τέτοιους επεξεργαστές. Για όλα τα άλλα είναι πάρα πολύ καλοί.

Το ότι είναι χαμηλό κοστολόγιο δεν δικαιολογείται για το έτος 2020+ να σου παρέχουν επιδόσεις 2007.
Είναι τραγικό το ότι ένας Core i3 του 2010 μοντέλο να έχει καλύτερες επιδόσεις από έναν επεξεργαστή Celeron του 2019

**EDITED

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Το ότι είναι χαμηλό κοστολόγιο δεν δικαιολογείται για το έτος 2020+ να σου παρέχουν επιδόσεις 2007.
Είναι τραγικό το ότι ένας Core i3 του 2010 μοντέλο να έχει καλύτερες επιδόσεις από έναν επεξεργαστή Celeron του 2019

**EDITED

Με αυτη τη λογικη οσα αυτοκινητα βγαινουν κατω απο 1600cc ειναι ριμαδια και σκουπιδια γιατι απο 1970 ισως και πιο πισω εβγαιναν 5000cc που ηταν πιο γρηγορα απο τα 1000αρακια του 2022....
Ο Pentium ειναι Pentium ,ο i3 ειναι i3 και ο i9 ειναι i9 αν θες να κανεις συγκρισεις θα το κανεις στην ιδια κατηγορια.
Αυτος που θα παρει Pentium θα τον παρει για light χρηση ,ενα pc εταιριας για word,excel,pdf,emails, ενα φοιτητικο pc, ενα pc σε καταστημα που κοβει αποδειξεις και τιμολογια κτλ κτλ.
Σε αυτες τις περιπτωσεις αν βαλεις i9 θα ειναι πεταμενα λεφτα.

Το λαθος που εκαναν πολλοι ηταν που εστηναν build ή αγοραζαν ετοιμο build/laptop με celeron/pentium αλλα εβαζαν/ειχαν λιγοτερη/οριακη ram για το λειτουργικο τους.
Αν δηλαδη βαλεις εναν Pentium με 2gb ram να τρεξει σε Windows 7 θα σερνεται.
Αν βαλεις εναν i9 με 2gb ram να τρεχει σε Windows 7 θα σενεται.
Αν τους βαλει απο 4 και πανω με ιδανικα τα 8gb τοτε θα ειναι μια χαρα.

Στους core2duo πχ socket 775 δεν εβλεπαν ολες οι μητρικες 4gb ram καθαρα, εβλεπαν 3,8-3,9.
Αν ηθελες να τρεξεις Windows 7 επρεπε να επιλεξεις και καλη μητρικη.
Eγω στον core2duo 6600 ειχα μια Asus μητρικη που εβλεπε κανονικα 4gb.
Oταν εστησα για ενα φιλο ενα Lan με 15 pc core2duo για να μαζευομαστε και να παιζουμε σε φαση Internet Cafe τα 10/15 pc ειχαν 2gb ram και εψαχνα να τα κανω 4.
Οταν τα εκανα ολα με 4gb τα 12/15 εβλεπαν 3.8-3.9gb ram.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...