Προς το περιεχόμενο

Navionics Χαρτες


fh84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...

οι χαρτες υπαρχουν ΔΩΡΕΑΝ στην επισημη σελιδα της εταιρειας στο ιντερνετ. Μπορεις να κανεις πλοηγηση .....

http://webapp.navionics.com/?lang=en

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν αυτο που ψαχνεις εως τωρα δεν το εχεις βρει, υπαρχει και η λυση της πλοηγησης απο φορητη συσκευη με windows, που ειναι και δωρεαν. Αυτη ειναι η λυση που εχω αναφερει. Μπορει να ειναι notebook ή tablet. Φυσικα δεν ξεχναμε οτι υπαρχουν σημερα 4 λυσεις πλοηγησης, android - iOS - windows - PND. Στην περιπτωση μας, PND ειναι οι ναυτικες συσκευες. Οι συσκευες garmin ξεκινουν απο λιγα κατοσταρικα -Garmin GPSMAP 86s - Και εαν καποιος εχει σκαφος, το θεωρω παραλογο να "παιζει" με λυσεις τυπου "τζαμπα" ή δωρεαν.

Θα ηθελα να ενημερωσω ακομα, πως υπαρχει για βασικη πλοηγηση στην θαλασσα, η λυση του OsmAnd. Εχει ναυτικους χαρτες, με κοστους εφαπαξ 15 ή 30€ αναλογα την περιοδο αγορας. Το αναφερω ως κατοχος. Δεν ειμαι ναυτικος για να ξερω την ποιοτητα του χαρτη, σαν απλος καταναλωτης φαινονται καλοι για απλη χρηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια πιθανη λυση ειναι το τελευταιο μοντελο της garmin 79 με χαρτες navionics. H navionics ειναι κομματι της garmin εδω και λιγα χρονια. Η συσκευη λειτουργει με μπαταριες ΑΑ ειναι rugged και επιπλει στην θαλασσα

επισημο βιντεο

https://www.youtube.com/watch?v=F9t5emLIDgc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Navionics Android

https://www.youtube.com/watch?v=fjedSqCs8oA

ελληνικο βιντεο παρουσιασης της εφαρμογης για το android. Στο σημειο 4:15 μπορουμε να ενημερωθουμε για την αδεια χρησης. Οι χαρτες ειναι δωρεαν,  η εφαρμογη ειναι με συνδρομη. Με μια αγορα εχουμε δικαιωμα χρησης για 12 μηνες - εως 5 συσκευες. Μετα την ληξη μπορουμε να την κατεβασουμε ξανα με τους χαρτες χωρις κοστος.

το κοστος για την Ελλαδα ειναι μολις 20€

στο βιντεο ακουσα πως με 20€ ειναι ολη η μεσογειος και η μαυρη θαλασα


 

Αναφορά σε κείμενο

 

Tasos Lianos

9 months ago

Η συνδρομή των 20 € είναι ετήσια . Όταν λήξει μεταξύ άλλων χάνονται και η λεπτομέρειες του χάρτη,

 

αυτο το σχολιο υπαρχει στην σελιδα του βιντεο στο youtube. Εαν ειναι αληθεια, οι δωρεαν χαρτες, ακομα και να μας τους "χαρισουν", οσο η εφαρμογη δεν πληρωθει - οι χαρτες δεν ειναι λειτουργικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 28/10/2022 στις 2:21 ΜΜ, lneam είπε

εαν αυτο που ψαχνεις εως τωρα δεν το εχεις βρει, υπαρχει και η λυση της πλοηγησης απο φορητη συσκευη με windows, που ειναι και δωρεαν. Αυτη ειναι η λυση που εχω αναφερει. Μπορει να ειναι notebook ή tablet. Φυσικα δεν ξεχναμε οτι υπαρχουν σημερα 4 λυσεις πλοηγησης, android - iOS - windows - PND. Στην περιπτωση μας, PND ειναι οι ναυτικες συσκευες. Οι συσκευες garmin ξεκινουν απο λιγα κατοσταρικα -Garmin GPSMAP 86s - Και εαν καποιος εχει σκαφος, το θεωρω παραλογο να "παιζει" με λυσεις τυπου "τζαμπα" ή δωρεαν.

Θα ηθελα να ενημερωσω ακομα, πως υπαρχει για βασικη πλοηγηση στην θαλασσα, η λυση του OsmAnd. Εχει ναυτικους χαρτες, με κοστους εφαπαξ 15 ή 30€ αναλογα την περιοδο αγορας. Το αναφερω ως κατοχος. Δεν ειμαι ναυτικος για να ξερω την ποιοτητα του χαρτη, σαν απλος καταναλωτης φαινονται καλοι για απλη χρηση.

Καλημέρα .. προσπαθώ να βοηθήσω ένα φίλο ψαρά που έχει αγορασμενους χάρτες της Navionics σε κάρτα Sd..νομίζω 200ευρω..και έχει στην βάρκα το μηχανημα Simrad go 7 .το πρόβλημα είναι ότι έχει αρχίσει να κολλάει ..πάει αργά ..ενώ δούλευε καλά . έκανε αλλαγή με άλλο ψαρά που έχει το ίδιο μηχάνημα και ίδιο χάρτη και το πρόβλημα μεταφέρθηκε στο άλλο μηχάνημα και το δικό του..του φίλου μου δουλεύει καλά ..μου έδωσε την κάρτα να την κοιτάξω αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει..κάποια βοήθεια θα ήθελα.. ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostascbr είπε

Καλημέρα .. προσπαθώ να βοηθήσω ένα φίλο ψαρά που έχει αγορασμενους χάρτες της Navionics σε κάρτα Sd..νομίζω 200ευρω..και έχει στην βάρκα το μηχανημα Simrad go 7 .το πρόβλημα είναι ότι έχει αρχίσει να κολλάει ..πάει αργά ..ενώ δούλευε καλά . έκανε αλλαγή με άλλο ψαρά που έχει το ίδιο μηχάνημα και ίδιο χάρτη και το πρόβλημα μεταφέρθηκε στο άλλο μηχάνημα και το δικό του..του φίλου μου δουλεύει καλά ..μου έδωσε την κάρτα να την κοιτάξω αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει..κάποια βοήθεια θα ήθελα.. ευχαριστώ 

1.Θα επικοινωνουσα με αυτο το καταστημα και οτι μου ελεγαν https://gmelectronics.gr/product/go7-xsr/

2. τι θα εκανα πριν το τηλεφωνημα σε αυτους, με τις υπαρχουσες γνωσεις που εχω
- SOS > κανω backup και τις 2 καρτες στο PC
- μεταφερω καθε καρτα σε ξεχωριστο φακελο στο pc
- ελεγχος με εφαρμογη στα windows file compare / checksum σε ολα τα δεδομενα στους 2 φακελους (καρτα), σε σχεση με την αλλη
- αν υπηρχαν διαφορες, θα προσπαθουσα να δω εαν τα αρχεια αυτα ειναι "κλειδια" ή κατι αλλο. Αναλογα θα προχωρουσα.
- αν ειχαν χαλασει αρχεια θα μετεφερα τα σωστα απο την μια στην αλλη - οχι κλειδια χρησης.
- αν εχει χαλασει η καρτα, αγοραζω καινουργια

3. για απειρους χρηστες > αγοραζεις μια κανουργια καρτα και αντιγραφεις ολη την καρτα που λειτουργει στην καινουργια. Ελπιζω να μην υπαρχουν κλειδια χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lneam είπε

1.Θα επικοινωνουσα με αυτο το καταστημα και οτι μου ελεγαν https://gmelectronics.gr/product/go7-xsr/

2. τι θα εκανα πριν το τηλεφωνημα σε αυτους, με τις υπαρχουσες γνωσεις που εχω
- SOS > κανω backup και τις 2 καρτες στο PC
- μεταφερω καθε καρτα σε ξεχωριστο φακελο στο pc
- ελεγχος με εφαρμογη στα windows file compare / checksum σε ολα τα δεδομενα στους 2 φακελους (καρτα), σε σχεση με την αλλη
- αν υπηρχαν διαφορες, θα προσπαθουσα να δω εαν τα αρχεια αυτα ειναι "κλειδια" ή κατι αλλο. Αναλογα θα προχωρουσα.
- αν ειχαν χαλασει αρχεια θα μετεφερα τα σωστα απο την μια στην αλλη - οχι κλειδια χρησης.
- αν εχει χαλασει η καρτα, αγοραζω καινουργια

3. για απειρους χρηστες > αγοραζεις μια κανουργια καρτα και αντιγραφεις ολη την καρτα που λειτουργει στην καινουργια. Ελπιζω να μην υπαρχουν κλειδια χρησης

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε την δεύτερη κάρτα για σύγκριση έχει φύγει ο άλλος ψαράς ..τώρα εχωντας την μια βάζοντας την στο pc τι να ελέγξω κατά την γνώμη σου φίλε.. μάλλον θα είναι κάπως κλειδωμένη..γιατί την έχει αγορασή ο φίλος μου αρκετά χρήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostascbr είπε

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε την δεύτερη κάρτα για σύγκριση έχει φύγει ο άλλος ψαράς ..τώρα εχωντας την μια βάζοντας την στο pc τι να ελέγξω κατά την γνώμη σου φίλε.. μάλλον θα είναι κάπως κλειδωμένη..γιατί την έχει αγορασή ο φίλος μου αρκετά χρήματα 

εαν δεν υπαρχει η καρτα που λειτουργει απροβληματιστα, δεν γνωριζει λυση για την χαλασμενη εκδοση.

τα ιδια προβληματα ειχαν / εχουν και οι κατοχοι συσκευων mls + garmin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lneam είπε

εαν δεν υπαρχει η καρτα που λειτουργει απροβληματιστα, δεν γνωριζει λυση για την χαλασμενη εκδοση.

τα ιδια προβληματα ειχαν / εχουν και οι κατοχοι συσκευων mls + garmin

Από το μαγαζί που την αγόρασε του λένε ότι μάλλον θέλει αναβάθμιση 90 ευρώ.. η νέα κάρτα με νέους χάρτες γύρω 150 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostascbr είπε

Από το μαγαζί που την αγόρασε του λένε ότι μάλλον θέλει αναβάθμιση 90 ευρώ.. η νέα κάρτα με νέους χάρτες γύρω 150 ευρώ 

αναβαθμιση σε κατι που δεν λειτουργει ..... ??? εγω θα τους ελεγα, θελω να λειτουργει αυτο που πληρωσα και ας ειναι outdated maps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lneam είπε

αναβαθμιση σε κατι που δεν λειτουργει ..... ??? εγω θα τους ελεγα, θελω να λειτουργει αυτο που πληρωσα και ας ειναι outdated maps

Έχεις δίκιο κάτι τέτοιο θα του πω να κάνει σε ευχαριστώ φίλε μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostascbr είπε

Έχεις δίκιο κάτι τέτοιο θα του πω να κάνει σε ευχαριστώ φίλε μου 

σε περιπτωση που υπαρχει προβλημα απο το καταστημα /αντιπροσωπος, θα τους ελεγα να μου δωσουν καποια στοιχεια του licence και τοτε θα επικοινωνουσα προσωπικα με το help desk της εταιρειας στην Αμερικη. Δεν πιστευω να υπαρχει απο την μερια σας προβλημα να γραψετε ενα email 3-5 σειρες κειμενο

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...