Προς το περιεχόμενο

Επιλογη SSD M.2 500GB η 1TB.


Slither

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα Sequential Read/Write θα πέσει ο Gen4 απο τα 7GB/5GB Read/Write κοντά στα ~3.5GB Read/Write αν τρέχει σε Gen3. Επειδή έχουν πιο γρήγορο Controller/Nand πάλι πιο γρήγοροι θα 'ναι απο τα παλαιότερα Gen3 μοντέλα όπως και να 'χει. Κάποια Gen4 μπαίνουν και σε PS5 αν χρειαστεί. Με την τιμή να 'ναι ίδια δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα στο να πας στον 8200 Pro / 970 Evo κτλ. 

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Παίρνεις Gen4 και οταν/οποτε αλλάξεις το PC/Laptop το βρίσκεις μπροστά σου. Ακομά και σε Gen3 τα TOP Gen4 θα αποδίδουν καλύτερα απο τα 3~4 ετιας που έγραψα πριν.

Εχεις δικαιο σε αυτο,απλως,ο αλλος σκεφτεται οτι θα πληρωσει παραπανω το Gen4 και θα κλειδωνει σε χαμηλοτερη ταχυτητα λογω Gen3 mobo.Aλλα ναι,αν εχει σκοπο να κανει αναβαθμισεις λιγο αργοτερα,θα πρεπει να τα σκασει εκ νεου για Gen4.Θα κανω υπομονη να δω μηπως βγει καμια νεα προταση απο τη νεα χρονια η μηπως πετυχω καμια σπεσιαλ προσφορα,για νορμαλ και καθημερινη χρηση με καλυπτουν Blue/Black σειρα της WD,Kingston KC3000 ,Crucial P5,τους Adata δεν τους εμπιστευομαι τοσο απο αξιοπιστια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O SN570 1TB παντως ειναι σε ελλειψη,4-7 εργασιμες κατοπιν  παραγγελιας στα περισσοτερα site.Eπειδη εχει τρομερο value for money σε συγκριση με αλλους,τον τσιμπανε.

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/10/2022 στις 8:24 ΜΜ, Slither είπε

O SN570 1TB παντως ειναι σε ελλειψη,4-7 εργασιμες κατοπιν  παραγγελιας στα περισσοτερα site.Eπειδη εχει τρομερο value for money σε συγκριση με αλλους,τον τσιμπανε.

αυτον πηρα σημερα απο το eshop.

Οταν τον βαλω θα πω εντυπωσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/10/2022 στις 5:17 ΜΜ, andreaspA είπε

αυτον πηρα σημερα απο το eshop.

Οταν τον βαλω θα πω εντυπωσεις.

 

Τον βρηκα απο αλλου με πιο γρηγορη παραδοση,στην αρχη οταν τον εβαλα στην πρωτη υποδοχη M.2 της μητρικης,μου μπερδευε τους δισκους,τον boot που ειχα τα windows σε sata ssd δεν τον εβλεπε,τελικα αυτο λυθηκε τοποθετοντας τον M.2 στην δευτερη υποδοχη και με ενα clone disk ολα ηταν οπως πριν,οχι δεν εχω δει καποια διαφορα τρομερη στο boot η στο ανοιγμα εφαρμογων,αλλα δεν τον εχω δοκιμασει σε μεταφορα μεγαλων αρχειων να δω πως ειναι η αποδοση του,σιγουρα ειναι αυτη τη στιγμη οτι πιο value for money υπαρχει,ναι μεν Dramless αλλα αυτο δεν ειναι εμποδιο για την καθημερινη και νορμαλ χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2022 στις 12:32 ΜΜ, Slither είπε

Τον βρηκα απο αλλου με πιο γρηγορη παραδοση,στην αρχη οταν τον εβαλα στην πρωτη υποδοχη M.2 της μητρικης,μου μπερδευε τους δισκους,τον boot που ειχα τα windows σε sata ssd δεν τον εβλεπε,τελικα αυτο λυθηκε τοποθετοντας τον M.2 στην δευτερη υποδοχη και με ενα clone disk ολα ηταν οπως πριν,οχι δεν εχω δει καποια διαφορα τρομερη στο boot η στο ανοιγμα εφαρμογων,αλλα δεν τον εχω δοκιμασει σε μεταφορα μεγαλων αρχειων να δω πως ειναι η αποδοση του,σιγουρα ειναι αυτη τη στιγμη οτι πιο value for money υπαρχει,ναι μεν Dramless αλλα αυτο δεν ειναι εμποδιο για την καθημερινη και νορμαλ χρηση.

Ουτε εγω ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα. Απλα εχω περισσοτερο χωρο.

Τελος παντων... καναμε την πλάκα μας.

Τον 256αρι για να το βαλω σε ενα desktop με SATA κάνει αυτο ?

https://www.cosmodata.gr/product/365374/kalodia-ergalia/adaptors-converters-bismata/antaptores-sata-ssd-pcie/metatropeas-powertech-tool-0019-sata-22pin-se-m-2-ssd?gclid=CjwKCAjwzY2bBhB6EiwAPpUpZqZkih82qyhNmDov9_HHQWFnmIaTXPYuLC_qxwr0QI9nPeWjZQz7YxoC8YsQAvD_BwE

Αυτο το "ngff" δεν ξερω τι ακριβως ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αν έχεις τον MZVLB256HAHQ-000L2 στο lenovo yoga τότε θες NVME adapter όχι SATA. Αν έχει η μητρική κάποιο PCIE 2.0 X4 και πάνω είσαι ΟΚ, αν δεν έχει Χ4 slot μπορείς να τον κάνεις εξωτερικο USB NVME  με adapter (~20€). H 2η λύση αξίζει αν έχεις τουλάχιστον USB 3.0 5Gbit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την γνώμη σας για τον παρακάτω δίσκο

https://www.skroutz.gr/s/34585215/TeamGroup-MP33-Pro-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-TM8FPD001T0C101.html

Βλέπω 5 έτη εγγύηση και καλή τιμή

Θα μπει σε μητρική Gigabyte B460M DS3H V2 με Ι3 10105F και θα αντικαταστήσει παλαιότερο ssd 480gb.

Εφόσον δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις καθώς μιλάμε για νορμάλ χρήση, υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι τα 65-70eur?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2022 στις 10:39 ΜΜ, andreaspA είπε

Ουτε εγω ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα. Απλα εχω περισσοτερο χωρο.

Τελος παντων... καναμε την πλάκα μας.

Τον 256αρι για να το βαλω σε ενα desktop με SATA κάνει αυτο ?

https://www.cosmodata.gr/product/365374/kalodia-ergalia/adaptors-converters-bismata/antaptores-sata-ssd-pcie/metatropeas-powertech-tool-0019-sata-22pin-se-m-2-ssd?gclid=CjwKCAjwzY2bBhB6EiwAPpUpZqZkih82qyhNmDov9_HHQWFnmIaTXPYuLC_qxwr0QI9nPeWjZQz7YxoC8YsQAvD_BwE

Αυτο το "ngff" δεν ξερω τι ακριβως ειναι.

 

εγω  πηρα αυτο απο alixpess και τον εκανα usb  τον μικρο μου nvme 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billys7 είπε

εχουν περασει απο τα χερια μου 7-8 ssd. Μην το ψειριζεις. Ολοι ιδιοι ειναι σε καθημερινη χρηση. Δεν θα δεις καμια διαφορα. Διαφορα βλεπεις μονο απο μηχανικο σε ssd.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...