Προς το περιεχόμενο

Τρομερές αυξήσεις θερμοκρασίας στη GPU


FabulousCheese
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xristaras12,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ περα του rust που θαρρώ είναι το πιο απαιτητικό game που παιζω, δεν παιζω άλλα στο πισί, εχω την κονσόλα αλλά γενικά με δουλειές κλπ το gaming έχει παει λίγο στην άκρη, το skyrimάκι πλεον στο χαλαρό. 

Θα σε ακουσω για τη κάρτα κ θα πάω όταν με το καλό σε 6600, απλά από περιέργεια, γιατί τόση διαφορά γενικά στις τιμές ανά εταιρεία, έχουν τόση μεγάλη διαφορά? Αξίζει όντως το κατοστάρικο παραπανω? 

IMG_20220924_144202.jpg

Επεξ/σία από FabulousCheese
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Sorry για την παρέμβαση, για να μην ανοίγω νέο θέμα, με βοήθησαν πολύ οι συμβουλές παραπάνω.

Εμένα οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο full κατά το gaming, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και φυσιολογικό. Όταν λέω full εννοώ ήχο ελικοπτέρου... Στο παλιό σύστημα δεν είχα τέτοιο θέμα (i7 9700k, Asus z390 e-gaming, 16 gb ram, Amd 5700). Έφτιαξα πρόσφατα νέο bto, με i7 12700, 32gb ram, Asus TUF GAMING B660-PLUS WIFI D4, από το παλιό σύστημα κράτησα μόνο την Amd Radeon 5700.

Στο screenshot του Xristaras12 παραπάνω, ενεργοποίησα το custom profile (από default) και εμφανίζει 1100 περίπου rpm και 38C. Το resizable bar είναι μη διαθέσιμο, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, υποθέτω το ενεργοποιώ από το bios?

Παραπάνω ειπώθηκε ότι διάφορα προγράμματα μπορεί να μην επιτρέπουν το adrenalin να λειτουργεί σωστά. Από τέτοια έχω το Armoury Crate και το Aura Creator και ο λόγος που τα έχω είναι για να ελέγχω (δηλαδή να σβήνω😉) τα leds των fans από το κουτί CoolerMaster Mastercase H500P Mesh ARGB. Και αυτό διότι η "γιγάντια" coolermaster δίνει έναν rgb controller που για να σβήνεις τα leds είτε θα πρέπει να ανοίγεις το κουτί και να πατάς το σχετικό κουμπάκι, είτε να "αχρηστεύσεις" το reset button του case συνδέοντάς το να κάνει ακριβώς αυτό, κοντρολλάρισμα των rgb fans....

Από το bios δεν θυμάμαι να έχω πειράξει κάτι όσον αφορά τα ανεμιστήρια της gpu, ίσως να ασχολήθηκα με τα case fans διότι θέλω κάποια στιγμή να αλλάξω τα 2 εικοσάρια μπροστινά με Noctua.

 

AMD.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, camel555 είπε

 

Στο screenshot του Xristaras12 παραπάνω, ενεργοποίησα το custom profile (από default) και εμφανίζει 1100 περίπου rpm και 38C. Το resizable bar είναι μη διαθέσιμο, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, υποθέτω το ενεργοποιώ από το bios?

Σωστά. Θα χρειαστεί και restart το σύστημα και θα φλασάρει λίγο η οθόνη όταν θα το ενεργοποιήσεις. Για κάθε μητρική ειναι σε διαφορετικό μενού.

Η ενεργοποίηση του βέβαια είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι να ξέρεις. Σε κάποια παιχνίδια θα κερδίζεις μπόλικο (ιδιαίτερα σε αυτά που έχουν να μεταφέρουν πολλά ΜΒ δεδομένων) και σε κάποια θα χάνεις. Ο λόγος είναι οτι με το Re-Bar μπορεί το σύστημα να στείλει στην μνήμη της κάρτας απ'ευθειας και χωρίς τον περιορισμό των 256ΜΒ ανα clock (αν δεν κάνω λάθος).

Για τους ανεμιστήρες πάντως, παίζει ρόλο και η υλοποίηση της κάρτας, στην ζαφειρένια μου πάντως μετά τις 2000-2300 ακούγεται η κάρτα σχετικά έντονα, παραπάνω κάνει σα μαχητικό για απογείωση (3000 στροφές). Κυρίως το έχω έτσι επειδή (το καλοκαίρι) ανέβαζε κάτι 75άρες στο χαλαρό με 30+ βαθμούς έξω με default profile, κρίμα είναι να ψήνεται. Ας ακούω λίγο ανεμιστήρα κ ας παίζει στους 58-65 η κάρτα.

 

Μήπως δεν έχεις και σωστή ροή αέρα στο κουτί και όντως ζορίζεται η κάρτα; είμαι στις 900 στροφές με 36 βαθμους εγω BTW, η κάρτα κλείνει το 3ο έτος της τον Νοέμβρη και δεν την εχω ανοιξει καν για αλλαγή πάστα ακόμα.

BTW, τα προγράμματα αυτά δεν απασχολούν την κάρτα οπότε δεν επηρεάζουν. Κ εγω έχω της GB για τα leds κλπ και δεν εχουν σχέση.

 

51 λεπτά πριν, FabulousCheese είπε

Εγώ περα του rust που θαρρώ είναι το πιο απαιτητικό game που παιζω, δεν παιζω άλλα στο πισί, εχω την κονσόλα αλλά γενικά με δουλειές κλπ το gaming έχει παει λίγο στην άκρη, το skyrimάκι πλεον στο χαλαρό. 

Θα σε ακουσω για τη κάρτα κ θα πάω όταν με το καλό σε 6600, απλά από περιέργεια, γιατί τόση διαφορά γενικά στις τιμές ανά εταιρεία, έχουν τόση μεγάλη διαφορά? Αξίζει όντως το κατοστάρικο παραπανω? 

IMG_20220924_144202.jpg

η πρώτη ειναι η ΧΤ, δηλαδή η μπουσταρισμένη 6600(παραπάνω ρολόγια, παραπάνω πυρήνες), η δευτερη ειναι η απλή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Σωστά. Θα χρειαστεί και restart το σύστημα και θα φλασάρει λίγο η οθόνη όταν θα το ενεργοποιήσεις. Για κάθε μητρική ειναι σε διαφορετικό μενού.

Η ενεργοποίηση του βέβαια είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι να ξέρεις. Σε κάποια παιχνίδια θα κερδίζεις μπόλικο (ιδιαίτερα σε αυτά που έχουν να μεταφέρουν πολλά ΜΒ δεδομένων) και σε κάποια θα χάνεις. Ο λόγος είναι οτι με το Re-Bar μπορεί το σύστημα να στείλει στην μνήμη της κάρτας απ'ευθειας και χωρίς τον περιορισμό των 256ΜΒ ανα clock (αν δεν κάνω λάθος).

Για τους ανεμιστήρες πάντως, παίζει ρόλο και η υλοποίηση της κάρτας, στην ζαφειρένια μου πάντως μετά τις 2000-2300 ακούγεται η κάρτα σχετικά έντονα, παραπάνω κάνει σα μαχητικό για απογείωση (3000 στροφές). Κυρίως το έχω έτσι επειδή (το καλοκαίρι) ανέβαζε κάτι 75άρες στο χαλαρό με 30+ βαθμούς έξω με default profile, κρίμα είναι να ψήνεται. Ας ακούω λίγο ανεμιστήρα κ ας παίζει στους 58-65 η κάρτα.

 

Μήπως δεν έχεις και σωστή ροή αέρα στο κουτί και όντως ζορίζεται η κάρτα; είμαι στις 900 στροφές με 36 βαθμους εγω BTW, η κάρτα κλείνει το 3ο έτος της τον Νοέμβρη και δεν την εχω ανοιξει καν για αλλαγή πάστα ακόμα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Τώρα μόλις είδα video πως να κάνω enable το resizable bar... Την ίδια κάρτα έχουμε (πλαίσιο bf να υποθέσω), δεν ήξερα καν ότι χρειάζονται αλλαγή πάστας οι gpu και έχω και κάποια ηλικία (😄)... Πρόβλημα με ροή αέρα δεν φαίνεται να έχω, αν και επόμενο βήμα είναι να αλλάξω τα rgb 20άρια ανεμιστήρια με Noctua, αν και η Noctua μου απάντησε ότι δεν θα χωράνε λόγω ύψους (εγώ το μέτρησα, μου φάνηκε αρκετό (3cm αντί για 2cm). Οι λόγοι που θέλω να τα αλλάξω είναι δεν χρειάζομαι rgb fans, εμπιστοσύνη στην Noctua και το κυριότερο οι του κουτιού είναι 3-pins...

Ποιό πρόγραμμα προτείνεις για έλεγχο θερμοκρασίας gpu κατά το gaming, ώστε να βλέπω εκεί σε πραγματικό χρόνο θερμοκρασία και rpm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης, η Sapphire σε κάποια καταστήματα έχει 3 έτη εγγύηση (λογικά 2 η κανονική της και +1 απο το κατάστημα) πριν την αγορά ρώτα.

Απο πράσινη μεριά για κάρτα θα δεις απο 3060 και άνω αν ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις στρατόπεδο.

Για να μην με πουν φανμπόι κλπ, δες και μόνος σου συγκριτικά μετάξυ 6600,3060 και συναφή και θα βγάλεις άποψη αν αξίζει η οχι. Θα προτιμούσα να ειχαμε τις παλιές καλές τιμές του 2018-2019 αλλα δυστυχώς δεν. (την 5700 την πήρα 350€ σκέψου το 2019)

2 λεπτά πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Τώρα μόλις είδα video πως να κάνω enable το resizable bar... Την ίδια κάρτα έχουμε (πλαίσιο bf να υποθέσω), δεν ήξερα καν ότι χρειάζονται αλλαγή πάστας οι gpu και έχω και κάποια ηλικία (😄)... Πρόβλημα με ροή αέρα δεν φαίνεται να έχω, αν και επόμενο βήμα είναι να αλλάξω τα rgb 20άρια ανεμιστήρια με Noctua, αν και η Noctua μου απάντησε ότι δεν θα χωράνε λόγω ύψους (εγώ το μέτρησα, μου φάνηκε αρκετό (3cm αντί για 2cm). Οι λόγοι που θέλω να τα αλλάξω είναι δεν χρειάζομαι rgb fans, εμπιστοσύνη στην Noctua και το κυριότερο οι του κουτιού είναι 3-pins...

Ποιό πρόγραμμα προτείνεις για έλεγχο θερμοκρασίας gpu κατά το gaming, ώστε να βλέπω εκεί σε πραγματικό χρόνο θερμοκρασία και rpm?

δεν χρειάζεσαι κανένα πρόγραμμα, ενεργοποιήσε τα metrics απο τον adrenaline και απλά πατάς κοντρόλ σιφτ και το Ο και στα εμφανίζει στην οθονη σε οποιο σημειο θες εσυ. Κ εγω πλαίσιο ναι, και το μετάνοιωσα για το 50αρικο που δεν πηρα την ΧΤ, περισσότερο φοβήθηκα το 550αρι τροφοδοτικο μου για τότε βέβαια (XFX Core 550W)

image.png.ca7bf8aeacb2c32a33dc982afb67e35d.png

Επεξ/σία από Xristaras12
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα νομίζω ότι και με την απλή θα είμαι κομπλέ, καθώς εφόσον δεν καταλαβαίνω τις διαφορές δεν νομίζω κ πως μου χρειάζεται boosted super duper nitro κάρτα XD

 

Χρηστάρα είσαι μέγας που αφιερώνεις χρόνο να βοηθήσεις κόσμο respect. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FabulousCheese είπε

Άρα νομίζω ότι και με την απλή θα είμαι κομπλέ, καθώς εφόσον δεν καταλαβαίνω τις διαφορές δεν νομίζω κ πως μου χρειάζεται boosted super duper nitro κάρτα XD

κοίτα, αν έφτανα να δώσω 430 για 6600ΧΤ θα έκανα λίγη οικονομία ακόμα στα 480 να πάρω την 6700ΧΤ.

Δες και το foxstore αν σε βολεύει, δεν το βλέπω στο σκρούτζ για κάποιον λόγο, παίζει να τις έχει φτηνότερα απ όλους.

2 λεπτά πριν, FabulousCheese είπε

Χρηστάρα είσαι μέγας που αφιερώνεις χρόνο να βοηθήσεις κόσμο respect. 

ντάξ τώρα,😋

Ο adrenaline είναι υπερ πλήρες πρόγραμμα για τα πάντα, αρκεί να ασχοληθείς λίγο μαζί του. Ο κύριος λόγος που τον έχω στα αγγλικά είναι επειδή κ εγω ψάχνω τα features κλπ έτσι, στα ελληνικά δεν μπορείς πάντα να βγάλεις άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Επίσης, η Sapphire σε κάποια καταστήματα έχει 3 έτη εγγύηση (λογικά 2 η κανονική της και +1 απο το κατάστημα) πριν την αγορά ρώτα.

Απο πράσινη μεριά για κάρτα θα δεις απο 3060 και άνω αν ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις στρατόπεδο.

Για να μην με πουν φανμπόι κλπ, δες και μόνος σου συγκριτικά μετάξυ 6600,3060 και συναφή και θα βγάλεις άποψη αν αξίζει η οχι. Θα προτιμούσα να ειχαμε τις παλιές καλές τιμές του 2018-2019 αλλα δυστυχώς δεν. (την 5700 την πήρα 350€ σκέψου το 2019)

δεν χρειάζεσαι κανένα πρόγραμμα, ενεργοποιήσε τα metrics απο τον adrenaline και απλά πατάς κοντρόλ σιφτ και το Ο και στα εμφανίζει στην οθονη σε οποιο σημειο θες εσυ.

image.png.ca7bf8aeacb2c32a33dc982afb67e35d.png

Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου! Είναι νόρμαλ να μου δείχνει 0 rpm και 52C , με ανοικτα 6-7 tabs μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Τώρα μόλις είδα video πως να κάνω enable το resizable bar... Την ίδια κάρτα έχουμε (πλαίσιο bf να υποθέσω), δεν ήξερα καν ότι χρειάζονται αλλαγή πάστας οι gpu και έχω και κάποια ηλικία (😄)... Πρόβλημα με ροή αέρα δεν φαίνεται να έχω, αν και επόμενο βήμα είναι να αλλάξω τα rgb 20άρια ανεμιστήρια με Noctua, αν και η Noctua μου απάντησε ότι δεν θα χωράνε λόγω ύψους (εγώ το μέτρησα, μου φάνηκε αρκετό (3cm αντί για 2cm). Οι λόγοι που θέλω να τα αλλάξω είναι δεν χρειάζομαι rgb fans, εμπιστοσύνη στην Noctua και το κυριότερο οι του κουτιού είναι 3-pins...

Ποιό πρόγραμμα προτείνεις για έλεγχο θερμοκρασίας gpu κατά το gaming, ώστε να βλέπω εκεί σε πραγματικό χρόνο θερμοκρασία και rpm?

Κοίτα, αν ειναι να βράζει η κάρτα και να μην αντέχεις, γύρνα το διακοπτάκι του bios της κάρτας αριστερα (αν δεν κάνω λάθος) να μπει σε πιο κάτω ρολόγια(χρειάζεται με σβηστό σύστημα για να φορτώσει η κάρτα αυτά που πρέπει) και όταν αλλάξεις τι θες το επαναφέρεις στα φουλ.

2 λεπτά πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου! Είναι νόρμαλ να μου δείχνει 0 rpm και 52C , με ανοικτα 6-7 tabs μόνο;

λογικά ναι αν έχεις κλείσει το custom fan. η Κυρα ζαφειρένια δεν σε αφήνει να "σβήσεις" το zero fan mode δυστυχώς χωρίς πείραγμα του adrenaline. Άλλοι κατασκευαστές στο δίνουν απλόχερα.

κ εγω αν θυμάμαι καλά με κλειστό το custom fan κάπου εκεί έπαιζα. ΠΡΟΣΟΧΗ αν έχεις και Freesync οθόνη με HDMI, καμιά φορά bug-άρει και αυτό και κολλάει τα ρολόγια της ΜΝΗΜΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ τέρμα, σα να παίζει παιχνίδι οπότε θα βλέπεις τιποτα 55+

Επεξ/σία από Xristaras12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

κοίτα, αν έφτανα να δώσω 430 για 6600ΧΤ θα έκανα λίγη οικονομία ακόμα στα 480 να πάρω την 6700ΧΤ.

 

Εγώ εννοουσα να πάω στην ασους με τα 355 ποσο ήταν

δεν θέλω να πάω 400+ δεν παιζω τρέλα πραματα στο πισι για να δώσω τόσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις, προσπαθώ να καταλάβω γιατι έχουμε έτσι αποκλείσεις στην θερμοκρασία, αλλά σε τούτο το σύστημα έχω βάλει ανεμιστήρα να χτυπάει τη κάρτα 😂😂

είναι λογικές αυτές οι διαφορές.

image.png.c62004567f07906295dc92c469489f4e.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Κοίτα, αν ειναι να βράζει η κάρτα και να μην αντέχεις, γύρνα το διακοπτάκι του bios της κάρτας αριστερα (αν δεν κάνω λάθος) να μπει σε πιο κάτω ρολόγια(χρειάζεται με σβηστό σύστημα για να φορτώσει η κάρτα αυτά που πρέπει) και όταν αλλάξεις τι θες το επαναφέρεις στα φουλ.

λογικά ναι αν έχεις κλείσει το custom fan. η Κυρα ζαφειρένια δεν σε αφήνει να "σβήσεις" το zero fan mode δυστυχώς χωρίς πείραγμα του adrenaline. Άλλοι κατασκευαστές στο δίνουν απλόχερα.

κ εγω αν θυμάμαι καλά με κλειστό το custom fan κάπου εκεί έπαιζα. ΠΡΟΣΟΧΗ αν έχεις και Freesync οθόνη με HDMI, καμιά φορά bug-άρει και αυτό και κολλάει τα ρολόγια της ΜΝΗΜΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ τέρμα, σα να παίζει παιχνίδι οπότε θα βλέπεις τιποτα 55+

Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου. Προτιμώ τον θόρυβο από το να βράζει η κάρτα. Εάν δεν άλλαζα σύστημα και να είχα μέτρο σύγκρισης το παλιό case, δεν θα μου ήταν ίσως τόσο έντονος ο θόρυβος στα αφτιά (και στο μυαλό).

Το custom fan το έχω ανοικτό πάντως. Περίεργο πάντως, διότι την καμπύλη του γραφήματος δεν την έχω πειράξει. Μόλις πάτησα το power tuning  (από disable-enable-disable και μετά save profile), πάτησαν γκάζι τα ανεμιστήρια στιγμιαία, τώρα είμαι 1100rpms με 38C...

Οθόνη έχω την LG 27GP850-B με DP φυσικά. Τώρα θα ασχοληθώ με το resizable bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου. Προτιμώ τον θόρυβο από το να βράζει η κάρτα. Εάν δεν άλλαζα σύστημα και να είχα μέτρο σύγκρισης το παλιό case, δεν θα μου ήταν ίσως τόσο έντονος ο θόρυβος στα αφτιά (και στο μυαλό).

Το custom fan το έχω ανοικτό πάντως. Περίεργο πάντως, διότι την καμπύλη του γραφήματος δεν την έχω πειράξει. Μόλις πάτησα το power tuning  (από disable-enable-disable και μετά save profile), πάτησαν γκάζι τα ανεμιστήρια στιγμιαία, τώρα είμαι 1100rpms με 38C...

Οθόνη έχω την LG 27GP850-B με DP φυσικά. Τώρα θα ασχοληθώ με το resizable bar.

Επίσης να ξέρεις οτι και με ενημέρωση σε drivers μπλοκάρει το custom fan, ενώ δειχνει ενεργό μετά το ριστάρτ που θα ζητήσει 99% ΔΕΝ θα γυρνάνε οι ανεμιστήρες της κάρτας. Το ξέρω απο εμπειρία καθώς λόγω θέσης της μονάδας την βλέπω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Επίσης να ξέρεις οτι και με ενημέρωση σε drivers μπλοκάρει το custom fan, ενώ δειχνει ενεργό μετά το ριστάρτ που θα ζητήσει 99% ΔΕΝ θα γυρνάνε οι ανεμιστήρες της κάρτας. Το ξέρω απο εμπειρία καθώς λόγω θέσης της μονάδας την βλέπω.

Καλά, εάν δεν είχα disabled το remote access, θα έλεγα ότι κάτι συμβαίνει μιας και μόλις έγινε update το adrenalin 😆!!

Μόλις ενεργοποιήθηκε και το resizable bar, οπότε ας δώσουμε 1 ακόμα ευκαιρία στην AMD!

Επεξ/σία από camel555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, μιας και βλέπω ότι έχει ξεφύγει κιόλας. 

Για να σου λέει 162 στροφές, ή το ίδιο το fan, ή το βύσμα. Θα δοκίμαζα να συνδέσω το fan απευθείας πάνω στην mb (στις περισσότερες κάρτες τα βύσματα είναι προσβάσιμα από την μεριά που είναι η pcie βύσμα), αλλά ίσως να χρειαστείς προέκταση. 

Αν φταίει το ίδιο το fan, αφαιρείς το shroud (πλαστικό και fans) και με zip ties στερεώνεις 2 Arctic pwm fans 120αρια πανω στην ψύκτρα. 

ΑΝ έχει θέμα η πάστα / επαφή, το βλέπεις πανεύκολα με το να ακουμπήσεις την ψύκτρα της κάρτας. Αν σου αναφέρει 60 βαθμούς, και η ψύκτρα είναι αρκετά δροσερή, τότε δεν υπάρχει σωστή επαφή (λίγη πάστα/χαμηλής ποιότητας κτλ). 

Πολυ πιθανών το 3ο, για να έχεις τέτοια temps ακόμα και σε browsing. Σιγουρα και κατι σε μικροτερο βαθμο στο fan. Αν οντως λεει 162 rpm, ειναι πολυ χαμηλο νουμερο οποτε ή λαθος reporting, ή οντως θεμα το fan.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...