Προς το περιεχόμενο

ΠΕΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΑ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, poulinos είπε

το τραγουδι ειναι ασχετο με τον υπνο. οχι οτι θα με χαλαγε να κοιμομουν.

 

Helloween χαχα σε καλο σου..👹🤣

 

Τις περισσοτερες φορες αρκουν δυο τρεις νοτες συγχορδιες για να καταλαβεις οτι ενα τραγουδι σου αρεσει ..σε κερδιζει...ε λοιπον αυτο δεν ισχυει με το παρακατω...το εβαλα να παιξει και στα πρωτα δευτερολεπτα σκεφτηκα οτι δεν εχει κατι να μου πει..ομως περιεργως το αφησα ευτυχως και αρχισε σιγα σιγα να μου κεντριζει το ενδιαφερον τοσο που οταν τελειωσε ηθελα να συνεχισει...αισθανομουν οτι ειχε να μου πει μια ιστορια..δυσκολο ακουσμα αλλα πανεμορφες αρμονικες φωνες...ακουστε 

Barbara Barrow & Michael Smith - The Hive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα video inspiration. ηταν καποτε το ονειρο μου να κανω base jumping αλλα μαλλον δεν θα γινει πραγματικοτητα.εκανα καμποσες ελευθερες πτωσεις.κατι ειναι και αυτο.επισης το τραγουδι ή μαλλον τα τραγουδια τα σπανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, poulinos είπε

ενα video inspiration. ηταν καποτε το ονειρο μου να κανω base jumping αλλα μαλλον δεν θα γινει πραγματικοτητα.εκανα καμποσες ελευθερες πτωσεις.κατι ειναι και αυτο.επισης το τραγουδι ή μαλλον τα τραγουδια τα σπανε.

Όταν λες έχεις κάνει κάμποσες ελεύθερες πτώσεις εννοείς κανονικές? από βουνό πως? Άκρως επικίνδυνο σπορ μήπως έχεις πετάξει με αλεξίπτωτο επίσης? Θαυμάζω πραγματικά τους ανθρώπους που πετάνε με ανεμόπτερο ή όπως αλλιώς ...είχα κάποιον γνωστό μεγάλης ηλικίας μη φανταστείς όμως το έλεγε η περδικούλα του που όταν έπαιρνε φόρα  πριν φύγει από τον γκρεμό έλεγε...ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΑΑΑ χαχα ξέρεις πετούσε με αυτά τα φτερά που κρεμιέσαι....απίστευτος...Mπράβο σου ελπίζω να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα αφιερωμένο και το τραγούδι 

anathema flying 

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ariadnimusiclover said:

Όταν λες έχεις κάνει κάμποσες ελεύθερες πτώσεις εννοείς κανονικές? από βουνό πως? Άκρως επικίνδυνο σπορ μήπως έχεις πετάξει με αλεξίπτωτο επίσης? Θαυμάζω πραγματικά τους ανθρώπους που πετάνε με ανεμόπτερο ή όπως αλλιώς ...είχα κάποιον γνωστό μεγάλης ηλικίας μη φανταστείς όμως το έλεγε η περδικούλα του που όταν έπαιρνε φόρα  πριν φύγει από τον γκρεμό έλεγε...ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΑΑΑ χαχα ξέρεις πετούσε με αυτά τα φτερά που κρεμιέσαι....απίστευτος...Mπράβο σου ελπίζω να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα αφιερωμένο και το τραγούδι 

anathema flying 

ελευθερη πτωση απο αεροπλανο εχω κανει.αυτο στο video ειναι base jumping. ανεμοπτερο(αετο) δεν εχω κανει αλλα εχω κανει παραπεντε(αλεξιπτωτο πλαγιας).καποια απωθημενα (ονειρα) xtreme τα εκανα.το συγκεκριμενο δυσκολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ελευθερη πτωση απο αεροπλανο εχω κανει.αυτο στο video ειναι base jumping. ανεμοπτερο(αετο) δεν εχω κανει αλλα εχω κανει παραπεντε(αλεξιπτωτο πλαγιας).καποια απωθημενα (ονειρα) xtreme τα εκανα.το συγκεκριμενο δυσκολα.

 

Eδώ έχεις κάνει πιο δύσκολα πράγματα αυτό για σένα είναι παιχνιδάκι καλέ να το τολμήσεις...Μην το σκέφτεσαι καθόλου

Tarnation - Your Thoughts And Mine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, ariadnimusiclover said:

Eδώ έχεις κάνει πιο δύσκολα πράγματα αυτό για σένα είναι παιχνιδάκι καλέ να το τολμήσεις...Μην το σκέφτεσαι καθόλου

Tarnation - Your Thoughts And Mine

kapote υπηρχε ενα site με λιστα των ατομων που πεθαινουν απο base jumping. η λιστα ξεκιναγε κανα 20αρη χρονια πριν.στην αρχη ελαχιστοι θανατοι.μετα απο καποια χρονια ηταν κατα μεσο ορο ενα ατομο τον μηνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

kapote υπηρχε ενα site με λιστα των ατομων που πεθαινουν απο base jumping. η λιστα ξεκιναγε κανα 20αρη χρονια πριν.στην αρχη ελαχιστοι θανατοι.μετα απο καποια χρονια ηταν κατα μεσο ορο ενα ατομο τον μηνα :P

Eεεεε🙄 χμμμ γκουχ...άστο να πάει nevermind τόσα έχεις κάνει πια χαχαχ

Leonard Cohen - Nevermind

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1998  προς το τέλος του Ιούνη κυκλοφορεί το δεύτερο άλμπουμ του Μaxwell  Embrya από τον τίτλο και το εξώφυλλο ήθελα πολύ να έρθει στα χέρια μου κι έτσι έγινε... Είναι θα έλεγε κανείς  soul new soul ως προς το άκουσμα με επιρροές από την μουσική του 70. Και φτάνω να ακούσω το παρακάτω τραγούδι...ε ναι  εκεί αισθάνθηκα ότι έχω μπει σε ένα ενυδρείο ? σε μια πισίνα τέλος πάντων σε υδάτινο χώρο και κολυμπώ αργά μέσα σε δέσμες από χρώματα κρατώντας την αναπνοή μου είναι πραγματικά δύσκολο άκουσμα ή που θα το ερωτευτεί κάποιος  με την πρώτη ακρόαση  ή όχι  σε μένα συνέβη το πρώτο...Εξώφυλλο σαν το κεφάλι της Μέδουσας σε υγρό στοιχείο σαν ένα έμβρυο πραγματικό..Πέρασα ένα ωραίο καλοκαίρι με ακροάσεις και φίλους ....Ακούστε το 

 

 

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν νευριάζω εύκολα μπορώ να πω....όταν αυτό συμβεί ωχ ταύρος σε υαλοπωλείο κανονικός άσχετα αν στο ζώδιο είμαι Λέων  --- η άχρηστη πληροφορία της ημέρας -- 😃

Τότε για να ηρεμήσω βάζω μόνο μια  συγκεκριμένη μουσική σύνθεση και ένα συγκεκριμένο βίντεο που μου θυμίζει ότι η ζωή είναι μικρή για να ναι θλιβερή και τοξική πίνω και ένα κρασάκι ...όχι αψέντι που θα μου πέσει βαρύ χαχα

DJ Shadow - The Organ Donor

Kαι μετά βάζω να παίζει στο πικ μου Βull & the Matadors Ιf you decide 45ρι

και άλλες βινταζιές της αρεσκείας μου πετάγομαι για λίγο στην δεκαετία 80ς 1983 για την ακρίβεια και επανέρχομαι 

ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χαχα

 

El Chicano - Do You Want Me (εξαιρετικό εξώφυλλο με νόημα χαχαχ) 👇

Do you want me by El Chicano, 12inch with al50500 - Ref:120629975

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι επειδή είμαι γκουχ καλό κορίτσι ...τέλος πάντων τι σας έχω για να κλείσει όμορφα η νύχτα σας ε? από βινύλιο φυσικά...καληνύχτα και καλή μας αυριανή 😃

Liquid Sunshine · John Cameron        Kpm 1000 Series: Voices in Harmony  1973 KPM Music Ltd

Sunset · Lonnie Liston Smith · The Cosmic Echoes Visions of a New World  1975 Flying Dutchman Records

 

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα πρόσωπο ζούμε στην κοινωνία ...τώρα  ποιο από όλα ? ο καθένας γνωρίζει την απάντηση από μόνος του....Αυτό που θα διαλέξει να βγάλει προς τα έξω....

Jonathan Bree - You're So Cool

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τρέλα με τα σπάνια βινύλια και τα εξώφυλλα αυτών (που μπορεί να υπήρξαν απαγορευμένα λόγω περιεχομένου ένα από αυτά τα εξώφυλλα είναι και του δίσκου αυτού όπου flasher σημαίνει ''επιδειξίας'' ) αλλά περισσότερο για τη μουσική τους. Pool-Pah ~ Two way Road  ένα ψυχεδελικό φανκ ροκ Οst για μια παράξενη Αμερικάνικη ταινία ενός περίεργου επιδεικτικού άνδρα. 

Tο ιδιαίτερο soundtrack της ομώνυμης ταινίας του Barry R. Kerr, The Flasher ερμηνεύτηκε από τους Pool-pah με τη βοήθεια του γκρουπ Ralph και του ARP synthesiser τους. Η μουσική είναι μια περίεργη σύνθεση από σόλο ARP synth, μπιτ / ψυχεδελικά φωνητικά νούμερα της δεκαετίας του 1960 και ένα δολοφονικό slowburn funk instrumental, το Sour Soul, (το αγαπημένο των διάσημων DJs όπως ο Gilles Petersen όπως έψαξα και έμαθα) και το Two way Road είναι από τα πιο αγαπημένα μου. Δεν γνωρίζω τίποτε για την ταινία αν παίχτηκε ποτέ ( από ό΄τι έχω διαβάσει όχι )πάντως στην πίσω πλευρά του εξώφυλλου δείχνει κάποιες σκηνές μια γυναίκα να χτυπάει τον άνδρα με την τσάντα της και μετά να κάνει τα δικά του σε ένα πάρκο μπροστά σε ένα άγαλμα  χαχα ευρηματική ταινία?! θα ήθελα να την δω...αν είχε κυκλοφορήσει.. αλλά πρέπει να απαγορεύτηκε  Πρέπει να συμπληρώσω ότι ακούστηκε στην ταινία Forbidden Under Censorship of the King το 1972 αλλά επειδή δεν την έχω δει την ταινία δεν γνωρίζω να σας γράψω κάτι άλλο.

Pool-Pah ~ Two way Road 1973

The Flasher by Pool-Pah (Album, Psychedelic Pop): Reviews, Ratings,  Credits, Song list - Rate Your MusicPOOL-PAH - FLASHER (ORIGINAL SOUNDTRACK LP, 1972, LTD ISSUE) - Amazon.com  Music

Pool Pah - Sour Soul

 

 

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ερώτηση αν την δεκαετία του 1960 υπήρξε συγκρότημα που έκανε τις περισσότερες πωλήσεις ακόμα και από τους BEATLES και από όλα τα συγκροτήματα της εποχής ακόμα και από τα πολύ τρανταχτά ονόματα ?? ΝΑΙ ΥΠΗΡΧΕ.... Κυρίες και Κύριοι είναι οι "Gary Puckett and the Union Gap'' και δεν το λέω εγώ αλλά η ...ιστορία 

They OUTSOLD the BEATLES With This Highly Controversial 

Οι κύριοι αυτοί με το κούρεμα της κατσαρόλας ότι εξέχει μόνο κουρεύουμε χαχα και την αρρενωπότητα του τραγουδιστή αν και  νεαρός σε αντίθεση με την γλυκιά μεστή φωνή του που εξύμνησε το γυναικείο φύλο (Woman Woman, Young Girl, The Girl is a Woman now, Lady  Willpower, Gentle Woman etc) το 1968 κατάφεραν  6 χρυσά  δισκάκια  και έκαναν τις περισσότερες πωλήσεις από κάθε άλλο συγκρότημα Απίστευτο? Αληθινό! Άσε δε η αναγνωρησiμότητα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!!

 

Δημιουργήθηκαν το 1967 και το 1971 διαλύθηκαν μέσα σε αυτό το διάστημα ερμήνευσαν πραγματικά υπέροχα τραγούδια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ γι αυτό και διέπρεψαν...μετά ο Gary Puckett έκανε σόλο καριέρα. Μελωδικοί με προσανατολισμό στο ποπ και ροκ ήχο.

Young Girl έφτασε το νούμερο 1 στην Αγγλία το 1968 και πούλησε πάρα πολλούς δίσκους 

Και βέβαια το απόλυτο τραγούδι για κάθε σοβαρό Insomniac θα έπρεπε να γίνει ο ύμνος του forum 😁

Οver You

 

Το όνομα του συγκροτήματος the Union Gap προέρχεται από τον πόλεμο του 1855 μεταξύ Ινδιάνων και Αμερικανών στρατιωτών  που κράτησε μόνο δυο ημέρες και σκοτώθηκε μόνο ένας μη μάχιμος και αυτός από ατύχημα έτσι υπό τον διευθυντή Dick Badger, η ομάδα μετονομάστηκε σε The Union Gap στις αρχές του 1967 και τα μέλη της φορούσαν στολές Εμφυλίου Πολέμου τύπου Union Army ως οπτικό τέχνασμα.

https://uniongapband.com/union-gap/union-gap-history

PrimaryGary Puckett and The Union Gap Young Girl | Pass the Paisley

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...