Προς το περιεχόμενο

Μετα την Ikea Markus ποια;


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την καρεκλα γραφειου Ikea Markus λιγο περισσοτερο απο 7 χρονια ,την ελυσα την καθαρισα ,την λαδωσα ,εβγαλα το αφρωδες υλικο απο την υποστηριξη μεσης ,εκανα κ μια πατεντα με μαξιλαρακι στο προσκεφαλο, η καρεκλα παρολη την πολυωρη χρηση κ τα πολυ λογικα σημαδια φθορας δουλευει σαν καινουργια

ΑΛΛΑ το καθισμα πλεον χωρις μαλλον να εχει κατσει το αφρωδες του, με ενοχλει

κοιτουσα την JARVFJALLET και διαβαζοντας κριτικες πρωην κατοχων Markus αλλα κοιτωντας και τις προδιαγραφες τους καταλαβα οτι το καθισμα ειναι σκληροτερο της Markus

 

ψαχνω καρεκλα γραφειου λοιπον

  • αυστηρα οχι gaming καρεκλα
  • πολυ καλη λειτουργια ανακλισης την οποια χρησιμοποιω συνεχεια με τα ποδια πανω στο γραφειο
  • μαλακη αλλα οχι να βουλιαζει μεγαλη εδρα με επενδυση ανθεκτικου υφασματος (οχι δερματινη ,δερμα η mesh) με δυνατοτητα ρυθμισης εμπρος πισω
  • mesh πλατη
  • ρυθμιζομενη υποστηριξη μεσης
  • ρυθμιζομενο προσκεφαλο
  • ρυθμιζομενα μπρατσα ,πανω κάτω, εμπρος πισω και δυνατοτητα ρυθμισης κλισης, που να μην παιζουν πολυ
  • μεταλλικη βαση
  • ανθεκτικη στην χρηση και τον χρονο

τιμη μεχρι 300€ αλλα μπορω να ανεβω κ λιγο παραπανω αν καποια ειναι αποδεδειγμενα καλη

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες κάποια από δρομέας μήπως βρεις σε αυτή την τιμή.

έχω μία 4 χρόνια και είναι άψογες.

https://eshop.dromeas.gr/dieythintikes-karekles-grafeiou/138-reflex-d.html

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

δες κάποια από δρομέας μήπως βρεις σε αυτή την τιμή.

έχω μία 4 χρόνια και είναι άψογες.

https://eshop.dromeas.gr/dieythintikes-karekles-grafeiou/138-reflex-d.html

ειμαι σε νησι κ απο οτι ειδα δεν υπαρχει σημειο πωλησης για να τις δοκιμασω

εχει ρυθμιζομενη υποστηριξη μεσης; η ανακλιση της πως ειναι;

γενικοτερα διαβαζω πολλες αρνητικες κριτικες εδω κ στο skroutz

γραψε μου λιγα παραπανω αν θες

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις πλαίσιο εκεί που είσαι, ίσως να μπορείς να δοκιμάσεις κάποιες από τις εργονομικές καρέκλες, φίλος πήρε πριν 1 χρόνο τη Lilac και είναι πολύ ευχαριστημένος, και με έχει βάλει και εμένα σε σκέψεις για αυτήν. Πάντως και εγώ τη Markus έχω, και το αφρώδες υλικό στο κάθισμα νιώθω ότι έχει κάτσει ήδη πολύ και έχει γίνει σκληρή, και δεν την έχω ούτε 2 χρόνια.

https://www.plaisio.gr/work-karekla-grafeiou-iliac-mauri_2857278

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι το πλαίσιο τη βάζει σε προσφορά αρκετά συχνά, και πέφτει γύρω στα 350 ευρώ αν θυμάμαι καλά, σίγουρα θα τη ρίξει στο Black Friday, την έριξε και τα 2 προηγούμενα χρόνια.

Edit 2: Υπάρχει και αυτό το νήμα για συζήτηση γύρω από καρέκλες γραφείου: 

 

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanasis00 είπε

Αν έχεις πλαίσιο εκεί που είσαι, ίσως να μπορείς να δοκιμάσεις κάποιες από τις εργονομικές καρέκλες, φίλος πήρε πριν 1 χρόνο τη Lilac και είναι πολύ ευχαριστημένος, και με έχει βάλει και εμένα σε σκέψεις για αυτήν. Πάντως και εγώ τη Markus έχω, και το αφρώδες υλικό στο κάθισμα νιώθω ότι έχει κάτσει ήδη πολύ και έχει γίνει σκληρή, και δεν την έχω ούτε 2 χρόνια.

https://www.plaisio.gr/work-karekla-grafeiou-iliac-mauri_2857278

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι το πλαίσιο τη βάζει σε προσφορά αρκετά συχνά, και πέφτει γύρω στα 350 ευρώ αν θυμάμαι καλά, σίγουρα θα τη ρίξει στο Black Friday, την έριξε και τα 2 προηγούμενα χρόνια.

του πλαισιου ειναι κινεζικη η οποια υπαρχει ακριβως η ιδια η εστω φαινεται ιδια στα διαφορα amazon στην μιση τιμη, επισης αυτες με την mesh εδρα κανουν κουρμπα στο καθισμα κ γενικοτερα στα mesh κομματια για να μην ακουμπας τον σκελετο κ γενικως ειναι σκληρες αν δεν ειναι ακριβες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

του πλαισιου ειναι κινεζικη η οποια υπαρχει ακριβως η ιδια η εστω φαινεται ιδια στα διαφορα amazon στην μιση τιμη, επισης αυτες με την mesh εδρα κανουν κουρμπα στο καθισμα κ γενικοτερα στα mesh κομματια για να μην ακουμπας τον σκελετο κ γενικως ειναι σκληρες αν δεν ειναι ακριβες 

Στη Lilac που αναφέρομαι πάντως έκατσα και το mesh δεν είχε σκληρή αίσθηση πάντως. Τώρα για το αν είναι φασόν και βρίσκεται φθηνότερα αλλού δε το χω ψάξει, πάντως δε μου φάνηκε ενοχλητική, αντιθέτως θα έλεγα ότι έχει άνετη στάση στο σώμα όταν δουλεύεις. Προφανώς δεν έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη, αλλά δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω και χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

ειμαι σε νησι κ απο οτι ειδα δεν υπαρχει σημειο πωλησης για να τις δοκιμασω

εχει ρυθμιζομενη υποστηριξη μεσης; η ανακλιση της πως ειναι;

γενικοτερα διαβαζω πολλες αρνητικες κριτικες εδω κ στο skroutz

γραψε μου λιγα παραπανω αν θες

Έχει όλες τις ρυθμίσεις που λες εννοείται. Εγώ δεν βασίζομαι ποτέ σε κριτικές. 4 χρόνια την έχω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Στη Lilac που αναφέρομαι πάντως έκατσα και το mesh δεν είχε σκληρή αίσθηση πάντως. Τώρα για το αν είναι φασόν και βρίσκεται φθηνότερα αλλού δε το χω ψάξει, πάντως δε μου φάνηκε ενοχλητική, αντιθέτως θα έλεγα ότι έχει άνετη στάση στο σώμα όταν δουλεύεις. Προφανώς δεν έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη, αλλά δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω και χάλια.

την καρεκλα θελει να κατσεις πολυ για να την καταλαβεις ,στο ευκαιρειακο ολες λιγο πολυ καλες φαινονται αν εχουν μια α αποδεκτη ποιοτητα κ ειναι στο σωστο μεγεθος

τυχαιο παραδειγμα υπαρχουν πολλες ιδιες η και παρομοιες στα amazon

https://www.amazon.de/-/en/NOBLEWELL-Ergonomic-Armrests-Adjustable-Breathable/dp/B09P7ZYQKQ/?_encoding=UTF8&pd_rd_w=x5EnX&content-id=amzn1.sym.bbd68511-6819-46d4-a811-fd711ee0e36e&pf_rd_p=bbd68511-6819-46d4-a811-fd711ee0e36e&pf_rd_r=WVV0SX3Y5MBRF8YQQBWE&pd_rd_wg=yVOqz&pd_rd_r=f4696957-5dfa-4350-b743-c741b063c1c2&ref_=pd_gw_ci_mcx_mr_hp_atf_m

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Έχει όλες τις ρυθμίσεις που λες εννοείται. Εγώ δεν βασίζομαι ποτέ σε κριτικές. 4 χρόνια την έχω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

 

 

διαβαζω παρα μα παρα πολλες αστοχιες κ παραπονα στα διαφορα black friday θεματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

διαβαζω παρα μα παρα πολλες αστοχιες κ παραπονα στα διαφορα black friday θεματα 

τι να σου πω. Επάνω σε μια τέτοια κάθομαι τώρα.:lol: 

θα σου έλεγα να την δοκιμάσεις αλλά δεν μένεις Αθήνα να πας στο δρομέας να την δεις από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

τι να σου πω. Επάνω σε μια τέτοια κάθομαι τώρα.:lol: 

θα σου έλεγα να την δοκιμάσεις αλλά δεν μένεις Αθήνα να πας στο δρομέας να την δεις από κοντά.

θα ψαξω να βρω κανενα μεταπωλητη που να εχει dromea ισως,ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

την καρεκλα θελει να κατσεις πολυ για να την καταλαβεις ,στο ευκαιρειακο ολες λιγο πολυ καλες φαινονται αν εχουν μια α αποδεκτη ποιοτητα κ ειναι στο σωστο μεγεθος

τυχαιο παραδειγμα υπαρχουν πολλες ιδιες η και παρομοιες στα amazon

https://www.amazon.de/-/en/NOBLEWELL-Ergonomic-Armrests-Adjustable-Breathable/dp/B09P7ZYQKQ/?_encoding=UTF8&pd_rd_w=x5EnX&content-id=amzn1.sym.bbd68511-6819-46d4-a811-fd711ee0e36e&pf_rd_p=bbd68511-6819-46d4-a811-fd711ee0e36e&pf_rd_r=WVV0SX3Y5MBRF8YQQBWE&pd_rd_wg=yVOqz&pd_rd_r=f4696957-5dfa-4350-b743-c741b063c1c2&ref_=pd_gw_ci_mcx_mr_hp_atf_m

Γι αυτό ανέφερα τον φίλο που την έχει 1 χρόνο και είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Προφανώς ο καθένας μας το κάθε κάθισμα το αντιλαμβάνεται διαφορετικά, αλλά σίγουρα δεν είναι για τα μπάζα όπως πας να τη βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Επιδιόρθωση του καθίσματος (πχ υπάρχουν καταστήματα που φτιάχνουν σέλες για μηχανάκια)

2) Εξτρά μαξιλάρι για το κάθισμα

Είχα την Markus για 30 μέρες, την έδωσα πίσω γιατί είχε σταθερά μπράτσα, δεν είχε μετακινούμενα μαξιλαράκια κεφαλής και μέσης. Πήρα την Jarvfjallet (το νέο μοντέλο) πριν 3 μέρες, αρκετά καλύτερη.

Αν και δεν το έχω, θαρρώ πως σε συνδυασμό με ένα γραφείο που αλλάζει ύψος, θα είναι μπόμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, csontheline είπε

1) Επιδιόρθωση του καθίσματος (πχ υπάρχουν καταστήματα που φτιάχνουν σέλες για μηχανάκια)

2) Εξτρά μαξιλάρι για το κάθισμα

Είχα την Markus για 30 μέρες, την έδωσα πίσω γιατί είχε σταθερά μπράτσα, δεν είχε μετακινούμενα μαξιλαράκια κεφαλής και μέσης. Πήρα την Jarvfjallet (το νέο μοντέλο) πριν 3 μέρες, αρκετά καλύτερη.

Αν και δεν το έχω, θαρρώ πως σε συνδυασμό με ένα γραφείο που αλλάζει ύψος, θα είναι μπόμπα.

βασικα επειδη δεν βλεπω σιγουρα καλες επιλογες και επειδη δεν εχω και δειγματα καρεκλων να δοκιμασω σκεφτηκα μεχρι επιδιορθωση η κ αγορα ξανα markus

για τους ταπετσεριδες που εγραψες μπορει κ να καταστρεψεις τελειως την καρεκλα με αφρωδες ακαταλληλο ,επισης δεν θα ηθελα δερματινες κ τετοια στην καρεκλα μου οποτε μαλλον οχι

τα εξτρα μαξιλαρια δεν ειναι λυση ,γλυστρανε κ καταστρεφουν τον τροπο που καθεσαι

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Neural_handshake είπε

βασικα επειδη δεν βλεπω σιγουρα καλες επιλογες και επειδη δεν εχω και δειγματα καρεκλων να δοκιμασω σκεφτηκα μεχρι επιδιορθωση η κ αγορα ξανα markus

για τους ταπετσεριδες που εγραψες μπορει κ να καταστρεψεις τελειως την καρεκλα με αφρωδες ακαταλληλο ,επισης δεν θα ηθελα δερματινες κ τετοια στην καρεκλα μου οποτε μαλλον οχι

Από 2ο χέρι εμπειρία (δοκίμασα ενός φίλου και άκουσα τις απόψεις του μετά από την χρήση), το σκισμένο κάθισμα στην μηχανή, έγινε καναπές. Κόστος ~80€.

Από ότι καταλαβαίνω, έχεις την υφασμάτινη (😍 , στην jarvfjallet δεν έχω βρει ύφασμα). Μπορείς να ζητήσεις κάλυμμα με ύφασμα. Βασικά, μπορείς να ζητήσεις ότι θέλεις, αυτή είναι  η δουλειά τους. Παίρνεις το κάθισμα παραμάσχαλα και το δείχνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...