Προς το περιεχόμενο

Μετα την Ikea Markus ποια;


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από προσωπική εμπειρία, θα σου έλεγα μακριά από την jarvfjallet. Είχα Markus και την άλλαξα με αυτήν. Το μόνο που πραγματικά αξίζει κάπως είναι το ρυθμιζόμενο στήριγμα μέσης. Το κάθισμα της παρ´ ότι ρυθμιζόμενο είναι αρκετά ρηχό. Η στήριξη αυχένα-κεφαλιού είναι μάλλον για κάποιο άλλο είδος και όχι για άνθρωπο. 

 

Επίσης, η βάση της είναι πολύ χειρότερη από τη Markus. Από την πρώτη μέρα έχει ¨τζόγο¨ , ο οποίος αυξάνεται με τον καιρό. Τελευταία μάλιστα έχει φτάσει σε σημείο να νομίζω κάποιες φορές οτι θα βρεθώ στο πάτωμα.
Ειναι αρκετά ακόμη, κακός μηχανισμός ανάκλησης, κακό υλικό στα μπράτσα…

 


την κάνει review στο τέλος και ότι λέει είναι αλήθεια. Δυστυχώς την είχα ήδη όταν το είδα.

TL:DR μην πάρεις jarvfjallet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, dj_neo είπε

Από προσωπική εμπειρία, θα σου έλεγα μακριά από την jarvfjallet. Είχα Markus και την άλλαξα με αυτήν. Το μόνο που πραγματικά αξίζει κάπως είναι το ρυθμιζόμενο στήριγμα μέσης. Το κάθισμα της παρ´ ότι ρυθμιζόμενο είναι αρκετά ρηχό. Η στήριξη αυχένα-κεφαλιού είναι μάλλον για κάποιο άλλο είδος και όχι για άνθρωπο. 

 

Επίσης, η βάση της είναι πολύ χειρότερη από τη Markus. Από την πρώτη μέρα έχει ¨τζόγο¨ , ο οποίος αυξάνεται με τον καιρό. Τελευταία μάλιστα έχει φτάσει σε σημείο να νομίζω κάποιες φορές οτι θα βρεθώ στο πάτωμα.
Ειναι αρκετά ακόμη, κακός μηχανισμός ανάκλησης, κακό υλικό στα μπράτσα…

 


την κάνει review στο τέλος και ότι λέει είναι αλήθεια. Δυστυχώς την είχα ήδη όταν το είδα.

TL:DR μην πάρεις jarvfjallet

ευχαριστω πολυ ,το review σου με βοηθησε να την απορριψω ενω αμφιταλαντευομουν

τι πηρες τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Neural_handshake said:

ευχαριστω πολυ ,το review σου με βοηθησε να την απορριψω ενω αμφιταλαντευομουν

τι πηρες τελικα?

Δυστυχώς ακόμη αυτήν έχω (jarvfjallet). Κάνω υπομονή μέχρι black friday μηπως βγει κάτι αξιόλογο. Αν όχι, μάλλον θα επιστρέψω σε markus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dj_neo είπε

Δυστυχώς ακόμη αυτήν έχω (jarvfjallet). Κάνω υπομονή μέχρι black friday μηπως βγει κάτι αξιόλογο. Αν όχι, μάλλον θα επιστρέψω σε markus.

dromea δοκιμασες καμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Reflex D του Δρομέα έχει ρίξει την ποιότητα της. Στο γραφείο έχω την παλιά έκδοση κι είναι ακόμα όπως την πήραμε. Σε άλλους συνάδελφους που πήραν την ίδια ένα χρόνο μετά, το αφρολέξ έχει κάτσει και το στήριγμα του κεφαλιού έχει χαλάσει.

 

Δε νομίζω να την παίρναμε στην νέα της έκδοση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mpiftekis είπε

Η Reflex D του Δρομέα έχει ρίξει την ποιότητα της. Στο γραφείο έχω την παλιά έκδοση κι είναι ακόμα όπως την πήραμε. Σε άλλους συνάδελφους που πήραν την ίδια ένα χρόνο μετά, το αφρολέξ έχει κάτσει και το στήριγμα του κεφαλιού έχει χαλάσει.

 

Δε νομίζω να την παίρναμε στην νέα της έκδοση.

αυτο καταλαβα κ εγω διαβαζοντας τα σχετικα thread ,οι ικανοποιημενοι χρηστες που ορκιζονται για τις dromeas εχουν παλιες καρεκλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει την Action D από τον δρομέα, και το μετάνιωσα μέσα σε 2-3 μήνες. Χάλασε το δίχτυ στη πλάτη και μου το άλλαξαν, μετά χάλασε το αφρώδες υλικό στη βάση του καθίσματος, μου το άλλαξαν και αυτό, και σε ένα χρόνο χάλασε πάλι το αφρώδες υλικό του καθίσματος, αλλά δεν το άλλαξαν ξανά. Προσωπικά δε θα ξαναπάρω από δρομέα.

Αντίστοιχη εμπειρία και με τη Markus όσον αφορά το αφρώδες υλικό του καθίσματος, προσωπικά μετά από 1 χρόνο το θεωρώ πολύ σκληρό. Διάβαζα και μερικά reviews ακόμα για τις πιο φθηνές καρέκλες με mesh και λένε ότι είναι πολύ σκληρές, οπότε ψάχνομαι και εγώ ακόμα για το ποια είναι καλύτερη επιλογή πλέον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dj_neo είπε

Από προσωπική εμπειρία, θα σου έλεγα μακριά από την jarvfjallet. Είχα Markus και την άλλαξα με αυτήν. Το μόνο που πραγματικά αξίζει κάπως είναι το ρυθμιζόμενο στήριγμα μέσης. Το κάθισμα της παρ´ ότι ρυθμιζόμενο είναι αρκετά ρηχό. Η στήριξη αυχένα-κεφαλιού είναι μάλλον για κάποιο άλλο είδος και όχι για άνθρωπο. 

 

Επίσης, η βάση της είναι πολύ χειρότερη από τη Markus. Από την πρώτη μέρα έχει ¨τζόγο¨ , ο οποίος αυξάνεται με τον καιρό. Τελευταία μάλιστα έχει φτάσει σε σημείο να νομίζω κάποιες φορές οτι θα βρεθώ στο πάτωμα.
Ειναι αρκετά ακόμη, κακός μηχανισμός ανάκλησης, κακό υλικό στα μπράτσα…

 


την κάνει review στο τέλος και ότι λέει είναι αλήθεια. Δυστυχώς την είχα ήδη όταν το είδα.

TL:DR μην πάρεις jarvfjallet

Χωρίς να την γνωρίζω πολύ και συμφωνώντας για το προσκέφαλο, είσαι σίγουρος ότι ισχύουν όλα ΚΑΙ για την καινούρια έκδοση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, csontheline said:

Χωρίς να την γνωρίζω πολύ και συμφωνώντας για το προσκέφαλο, είσαι σίγουρος ότι ισχύουν όλα ΚΑΙ για την καινούρια έκδοση;

Σίγουρος δεν μπορώ να είμαι γιατι έχω μόνο την παλια έκδοση στην κατοχή μου. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απο τις φωτογραφίες στο site του ΙΚΕΑ η βάση (μηχανισμος ανακλισης, υψους, χειριστήρια, σημεία στήριξης για τα μπράτσα...) εξωτερικά φαίνεται ίδια. Επίσης, στο βιντεο που παρέθεσα, κάνει review το νεο revision και αναφέρεται πάνω κάτω στα προβλήματα που έχω.

Καθαρά υποκειμενική γνώμη, άλλαξαν τα μπράτσα με ρυθμιζόμενα, αφαίρεσαν τις επιλογές ύφασμα / χωρίς μπράτσα που υπήρχαν και τίποτα άλλο. Στο προηγούμενο revision τα μπράτσα τα πουλούσαν και σκέτα, πλέον σταμάτησαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειριες απο καρεκλες γραφειου της ERGOACTION εχουμε?

κοιταω την Ergohuman classic – μαλακό κάθισμα ύφασμα

https://ergoaction.gr/product/ergonomiki-karekla-grafeiou-ergohuman-classic-kathisma-yfasma/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Είχα πάρει την Action D από τον δρομέα, και το μετάνιωσα μέσα σε 2-3 μήνες. Χάλασε το δίχτυ στη πλάτη και μου το άλλαξαν, μετά χάλασε το αφρώδες υλικό στη βάση του καθίσματος, μου το άλλαξαν και αυτό, και σε ένα χρόνο χάλασε πάλι το αφρώδες υλικό του καθίσματος, αλλά δεν το άλλαξαν ξανά. Προσωπικά δε θα ξαναπάρω από δρομέα.

Αντίστοιχη εμπειρία και με τη Markus όσον αφορά το αφρώδες υλικό του καθίσματος, προσωπικά μετά από 1 χρόνο το θεωρώ πολύ σκληρό. Διάβαζα και μερικά reviews ακόμα για τις πιο φθηνές καρέκλες με mesh και λένε ότι είναι πολύ σκληρές, οπότε ψάχνομαι και εγώ ακόμα για το ποια είναι καλύτερη επιλογή πλέον. 

Η καρέκλα δυστυχώς είναι δίλημμα, ιδίως αν γίνεται χρήση 8-10 ώρες τη μέρα και οχι απλά να υπάρχει στο γραφείο. Νομίζω σε βάθος χρόνου το κόστος χρήσης είτε πάρεις μια από τις 2-3 ακριβές (HM, Steelcase Leap κτλ) με τα 10+ χρόνια εγγύηση είτε αλλάζεις κάθε 1-2 χρόνια των €100-200 επειδή χαλάνε πλάτες/καθίσματα πάλι η μια η άλλη έρχεται. Εγώ πχ σε 5 χρόνια άλλαξα 3 των <€150 (και είμαι 75 κιλα κιόλας). Πχ μια full mesh από Banggood στα €105 ναι ήταν δροσερή αλλά στο 7μηνο είναι για πέταμα καθώς βούλιαξε λίγο το mesh.

Καλύτερη επιλογή ίσως μια μεταχειρισμένη herman miller από κάνα Αγγλικό/Γερμανικό site αν βγαίνει χοντρικά €600-700 τελική. Εγω πχ τελευταία φτηνή που παίρνω γιατι τα ίδια βγαίνει σε βάθος χρόνου και λιγότερο άνετη είναι κιόλας.

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δική μου dromeas πάντως είναι ότι καλύτερο έχω πάρει. Αναπαυτικό μαξιλάρι, πλάτη που αναπνέει και με πλήρη στήριξη της μέσης. Επίσης είναι φαρδιά και δεν με εγκλωβίζει σαν τις gaming λες και θα οδηγήσω σε καμιά πίστα.😂 Το μαξιλάρι επίσης δεν λερώνει και είναι από ανθεκτικό ύφασμα. Την είχα πάρει το 2018 κάπου στα 200 ευρώ και είναι τα καλύτερα ευρώ που έχω ξοδέψει. Κάθομαι 8 ώρες χαλαρά κάθε μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...