Προς το περιεχόμενο

Ασυρματος θερμοστατης


vamei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Ο θερμοστατης χωρου που εχω βρισκεται στο σαλονι το οποιο ειναι το πιο ζεστο δωματιο. Ηθελα να αλλαξω τη θεση του και να μπει σε ενα αλλο δωματιο πιο κρυο. Θαθελα να αποφυγω τα μερεμετια και σκεφτηκα για εναν ασυρματο θερμοστατη. Οι εξοδοι ομως που εχω απο τον προηγουμενο ειναι δυο. Φαση και επιστροφη. Ουδετερος δεν υπαρχει. Υπαρχει κανενας ασυρματος θερμοστατης που να μη χρειαζεται ουδετερο? Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κανεις τον ασυρματο θερμοστατη, ο όρος ασυρματος ειναι για τον χειρισμό του όχι για να συνδεθεί με κάποιον άλλο θερμοστάτη ή σημείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vamei είπε

Γεια σας παιδια. Ο θερμοστατης χωρου που εχω βρισκεται στο σαλονι το οποιο ειναι το πιο ζεστο δωματιο. Ηθελα να αλλαξω τη θεση του και να μπει σε ενα αλλο δωματιο πιο κρυο. Θαθελα να αποφυγω τα μερεμετια και σκεφτηκα για εναν ασυρματο θερμοστατη. Οι εξοδοι ομως που εχω απο τον προηγουμενο ειναι δυο. Φαση και επιστροφη. Ουδετερος δεν υπαρχει. Υπαρχει κανενας ασυρματος θερμοστατης που να μη χρειαζεται ουδετερο? Ευχαριστω πολυ!

αν δε μπορείς να τραβήξεις καλώδια ξέχασε το........χαμήλωσε τα σώματα στο σαλόνι για να έχεις μια ισορροπία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια γι' αυτο υπαρχουν οι ασυρματοι. Για να μη γινονται μερεμετια. Τελικα τραβηξα απο τον πινακα εναν ουδετερο. Εχετε υπ οψιν σας κανεναν θερμοστατη που να εχει pid δηλαδη να μαθαινει το χωρο και να λειτουργει εξυπνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες βάλει και στα hlektronika αντίστοιχο θέμα?

Ο λόγος που οι ασύρματοι θερμοστάτες συνήθως δεν έχουν μπαταρία, είναι η κατανάλωση. Για την επικοινωνία πομπού/δεκτη η κατανάλωση είναι τέτοια που θα άλλαζες μπαταρια κάθε 10 μέρες...

Αν θυμάμαι απο το άλλο site είχες πριν τον RDH100. Αυτός είχε ένα ΤΙΡ που είναι πρακτικά ένα PID. Γιατί δεν συνεχίζεις να τον χρησιμοποιείς? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2022 στις 3:10 ΜΜ, nkarama είπε

Είχες βάλει και στα hlektronika αντίστοιχο θέμα?

Ο λόγος που οι ασύρματοι θερμοστάτες συνήθως δεν έχουν μπαταρία, είναι η κατανάλωση. Για την επικοινωνία πομπού/δεκτη η κατανάλωση είναι τέτοια που θα άλλαζες μπαταρια κάθε 10 μέρες...

Αν θυμάμαι απο το άλλο site είχες πριν τον RDH100. Αυτός είχε ένα ΤΙΡ που είναι πρακτικά ένα PID. Γιατί δεν συνεχίζεις να τον χρησιμοποιείς? 

 

Που βρισκεται αυτο το pid? Eχω τον RDH10.

Επεξ/σία από vamei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, vamei είπε

Που βρισκεται αυτο το pid? Eχω τον RDH10.

Καταλαβαίνεις τι είναι το PID ή απλά βλέπεις κάτι στα πεταχτά στο ιντερνετ και ρωτάς?

Σύμφωνα με το manual του RDH10 δεν έχει κάτι ανάλογο. Θυμόμουν λάθος ότι είχες τον 100άρη...

 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα οτι το pid εχει σχεση με την ρυθμιση της θερμοκρασιας μεσω self learning. Δηλαδη οτι ο θερμοστατης μαθαινει το κλιματικο περιβαλον του χωρου και λειτουργει εξυπνα χωρις να επεμβαινεις ο ιδιος ανεβαζοντας ή κατεβαζοντας τη θερμοκρασια. Ηθελα λοιπον να βρω κατι αξιοπιστο που να κρατα ολο το σπιτι σε σταθερη και ιση θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2022 στις 12:58 ΜΜ, vamei είπε

Που βρισκεται αυτο το pid? Eχω τον RDH10.

4 ώρες πριν, vamei είπε

Διαβασα οτι το pid εχει σχεση με την ρυθμιση της θερμοκρασιας μεσω self learning. Δηλαδη οτι ο θερμοστατης μαθαινει το κλιματικο περιβαλον του χωρου και λειτουργει εξυπνα χωρις να επεμβαινεις ο ιδιος ανεβαζοντας ή κατεβαζοντας τη θερμοκρασια. 

Αρα όπως καταλαβαίνεις, η ερώτηση "Που" είναι λίγο άκυρη :) . Το PID είναι ένας απλός αλγόριθμος ο οποίος εκτελείτε απο τον θερμοστάτη. Σε γενικές γραμμές είναι ένας αλγόριθμος που χρησιμοποιείται σε συστήματα ελέγχου γενικότερα. 

Στην περίπτωση του θερμοστάτη, θα πρέπει να ψάξεις για να βρεις κάποιον. Ο βαθμός του αυτοματισμού θα διαφέρει απο μοντέλο σε μοντέλο... δηλαδη μπορεί να βρεις κάποιον που τον βάζεις σε διαδικασία εκμάθησης και μαθαίνει μόνο του τις παραμέτρους που χρειάζετε, κάποιος άλλος μπορεί να προσφέρει κάποιες προρυθμισμένες τιμές Ρ,  Ti και Τd... ή για μερικές μόνο... Νομίζω οτι RDH100 είναι απο τους τελευταίους (δεν είμαι σίγουρος, είδα πολύ στα πεταχτά το manual. 

 

4 ώρες πριν, vamei είπε

 Ηθελα λοιπον να βρω κατι αξιοπιστο που να κρατα ολο το σπιτι σε σταθερη και ιση θερμοκρασια.

Αυτό είναι αδύνατο να στο κάνει ένας θερμοστάτης. Τουλάχιστον με ακρίβεια... Αφενός δεν υπάρχει μέτρηση σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστά, αφετέρου δεν υπάρχει έλεγχος της θέρμανσης σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστά. Οπότε οσον αφορά στο "ίση" θερμοκρασία, είτε ο θερμοστάτης είναι με PID είτε απλός, θα τα καταφέρει το ίδιο αι το αυτό....

Για να έχεις ίση θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο, είτε θα πρέπει να έχει το κάθε δωμάτιο ξεχωριστά κυκλώματα θέρμανσης (αν ανοίγεις, να ρυθμίζεις και να κλείνεις το κάθε δωμάτιο, ανεξάρτητα απο τα άλλα) είτε θα το κάνεις "χειροκίνητα" με θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα καλοριφέρ ώστε να αντισταθμίσεις της διαφορά της θερμοκρασίας στα διάφορα δωμάτια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2022 στις 5:18 ΜΜ, nkarama είπε

θα πρέπει να έχει το κάθε δωμάτιο ξεχωριστά κυκλώματα θέρμανσης (αν ανοίγεις, να ρυθμίζεις και να κλείνεις το κάθε δωμάτιο, ανεξάρτητα απο τα άλλα) είτε θα το κάνεις "χειροκίνητα" με θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα καλοριφέρ ώστε να αντισταθμίσεις της διαφορά της θερμοκρασίας στα διάφορα δωμάτια.

Αυτή ειναι η λύση που σου λέει ο nkarama. Ενα σύστημα με θερμοστάτη αλλά και θερμοστατικές κεφαλές να "κρυωνεις" και να ζεσταίνεις τα δωμάτια όπως εσύ θέλεις. Αυτό λέγεται και οικονομία μαζί γιατι δωμάτια που δεν είσαι μεσα δεν χρειάζεται να είναι ιδιαίτερα ζεστά. Ρυθμίζεις και τις συνήθειες σου, πας για ύπνο, βλέπεις τηλεόραση, δουλειά, αργίες, επιστρέφεις σπίτι κλπ όπως θέλεις εσυ. Δες αυτον που έχω βάλει της schneider  είναι.    https://wiser.draytoncontrols.co.uk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον salus it 500. Είναι από τους καλύτερους θερμοστάτες με πολλές παραμέτρους και λειτουργίες. Τον έχω τρία χρόνια και όποιος με ρωτάει τον συστήνω. Μπορείς να καθορίσεις δύο  ζώνες θερμοκρασίας, ζεστά νερά προγραμματισμός για όλα μέχρι και tpi λειτουργία. Εύκολος χειρισμός μέσα από την εφαρμογή στο κινητό σου ή χειροκίνητα από το ασύρματο πάνελ. Γενικά νομίζω είναι από τους τοπ 

Αρνητικά: η βάση στον τοίχο λίγο παλιακο σχεδιο

Ακριβός αρκετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...