Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασίες σε i7-9700F


giortsim
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από thetiesthatbind,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ήταν και κακή η ψύκτρα. Μια χαρά είσαι. 

Κακή για τον i7-9700F ή γενικά κακή?

Η Intel stock τότε τι είναι?🤣🤣🤣

Επεξ/σία από giortsim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update μήπως έχει κάποιος το ίδιο θέμα...

Βρήκα χρόνο και ασχολήθηκα κάνοντας και δοκιμές.

Όπως πολύ σωστά είπε ό @_Theo_ η λύση είναι στο "Internal AC/DC load line"

Αν το αφήσεις στο auto, το vcore παίρνει την τιμή extreme και το voltage στο bios είναι 1,342v.

Αν βάλεις στο performance είναι 1.28v και στο turbo 3.04v.

Έκανα αρκετά τεστ με το furmark 1080p, με την κάρτα γραφικών, δεν είδα σημαντική διαφορά στο score μεταξύ auto, performance,

turbo και το άφησα στο performance.Στο CPU stress test του Furmark πάει max core temp 67.

Θα το αφήσω έτσι και θα δούμε.

Ευχαριστώ πολύ τον @_Theo_ για την συμβουλή.

 

Επεξ/σία από giortsim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, giortsim είπε

Update μήπως έχει κάποιος το ίδιο θέμα...

Βρήκα χρόνο και ασχολήθηκα κάνοντας και δοκιμές.

Όπως πολύ σωστά είπε ό @_Theo_ η λύση είναι στο "Internal AC/DC load line"

Αν το αφήσεις στο auto, το vcore παίρνει την τιμή extreme και το voltage στο bios είναι 1,342v.

Αν βάλεις στο performance είναι 1.28v και στο turbo 3.04v.

Έκανα αρκετά τεστ με το furmark 1080p, με την κάρτα γραφικών, δεν είδα σημαντική διαφορά στο score μεταξύ auto, performance,

turbo και το άφησα στο performance.Στο CPU stress test του Furmark πάει max core temp 67.

Θα το αφήσω έτσι και θα δούμε.

Ευχαριστώ πολύ τον @_Theo_ για την συμβουλή.

 

Βάλε το στο "Power Saving", δεν έχει καμία διαφορά. Για να δεις θερμοκρασίες, τρέξε το 30λεπτο τεστ του CB R23. Είναι αρκετά βαρύ και στρεσάρει ικανοποιητικά την CPU και τα VRM MOS για μισή ώρα. Βέβαια να ξέρεις ότι είναι ακραίο σενάριο.

Προκείμενου να είμαι σίγουρος, έτρεξα το συγκεκριμένο (multithread) τεστ με τις τιμές AC/DC στο "auto" και στο "power saving". Σκόρ 8700+ και στις δύο περιπτώσεις, καμία διαφορά. Η θερμοκρασία όμως σε CPU και VRM MOS έπεσε 3-4 βαθμούς.  Αλλά:

αυτό που με έσωσε ήταν η αλλαγή κουτιού (έχω το Corsair 4000D Airflow) και η τοποθέτηση ανεμιστήρων ( 3 μπροστά και 1 πίσω). Τους μπροστινούς τους έχω συνδέσει μεταξύ τους (Arctic είναι, δεν θυμάμαι μοντέλο) και καταλαμβάνουν και οι 3 μια θύρα στη μητρική. Επίσης έχω ένα fan Corsair πίσω. Όλοι τους είναι 120mm. 

Επίσης αν έχεις fan με PWM πήγαινε στο BIOS και ρύθμισε να στροφάρουν με βάση την θερμοκρασία των VRM MOS. Ίσως κάνουν φασαρία αλλά τουλάχιστον γίνεται ικανοποιητική ψύξη μέσα στο κουτί. Εμένα ευτυχώς είναι σχετικά αθόρυβοι και κάνουν δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα στο "Power Saving" και το voltage στο bios έπεσε στο 1.248 - 1.260, από σταθερό 1.342 που ήταν πριν στο auto.

Νομίζω μια χαρά και από θερμοκρασίες και από voltage.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...