Προς το περιεχόμενο

Νέα κάρτα για μαθουσάλα επεξεργαστή (3570k)


antonl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη στιγμή έχω μια GTX 670 2GB, απ την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για 10 ετών (και 2 μηνών!) σύστημα.

Παίζω παιχνίδια σχετικά περιστασιακά και προφανώς δε μ ενδιαφέρει να τρέχουν σε αρκετά υψηλές ρυθμίσεις, αρκεί να μπορούν να τρέξουν @1080p.

Σκεφτόμουν ν αναβαθμίσω κι άρχισα κοιτώντας μεταχειρισμένες 1660 κι είδα οι τιμές να ξεκινάνε λίγο κάτω απ τα 200€. Δεδομένου ότι οι νέες κάνουν ~250€ είπα ότι δεν αξίζει τον κόπο και για ένα 50άρι προτιμώ να πάρω μια καινούργια. Κι εκεί έμπλεξα λίγο στο κλασικό θέμα του ότι με λίγα ακόμα ~270€ πάω σε 2060 και με λίγα ακόμα ~280€ πάω σε 6600xt.

Γνωρίζω πως όλες τους τρώνε bottleneck απ τον 3570k (non o/ced) αλλά υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού η σκέψη για αλλαγή του pc κρατώντας τη νέα κάρτα, απλά δε ξέρω αν γίνει σε 6 μήνες ή 2 χρόνια.

Επίσης ξέρω πως λόγω pci-e 3 η 6600xt θα χάσει μέρος των επιδόσεων της (λόγω των 8 lanes) αλλά αμφιβάλω λίγο για το αν θα κάνει διαφορά σε μένα μιας και το bottleneck του επεξεργαστή θα χτυπήσει πολύ νωρίτερα.

Από τροφοδοτικό είμαι οκ, αν και πάνω κάτω όλες τους απαιτούν το ίδιο ή λιγότερο ρεύμα απ την GTX 670.

 

Κάποια άποψη/πρόταση για τα παραπάνω; Κάτι που δε λαμβάνω υπόψη;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, antonl είπε

Αυτή τη στιγμή έχω μια GTX 670 2GB, απ την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για 10 ετών (και 2 μηνών!) σύστημα.

Παίζω παιχνίδια σχετικά περιστασιακά και προφανώς δε μ ενδιαφέρει να τρέχουν σε αρκετά υψηλές ρυθμίσεις, αρκεί να μπορούν να τρέξουν @1080p.

Σκεφτόμουν ν αναβαθμίσω κι άρχισα κοιτώντας μεταχειρισμένες 1660 κι είδα οι τιμές να ξεκινάνε λίγο κάτω απ τα 200€. Δεδομένου ότι οι νέες κάνουν ~250€ είπα ότι δεν αξίζει τον κόπο και για ένα 50άρι προτιμώ να πάρω μια καινούργια. Κι εκεί έμπλεξα λίγο στο κλασικό θέμα του ότι με λίγα ακόμα ~270€ πάω σε 2060 και με λίγα ακόμα ~280€ πάω σε 6600xt.

Γνωρίζω πως όλες τους τρώνε bottleneck απ τον 3570k (non o/ced) αλλά υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού η σκέψη για αλλαγή του pc κρατώντας τη νέα κάρτα, απλά δε ξέρω αν γίνει σε 6 μήνες ή 2 χρόνια.

Επίσης ξέρω πως λόγω pci-e 3 η 6600xt θα χάσει μέρος των επιδόσεων της (λόγω των 8 lanes) αλλά αμφιβάλω λίγο για το αν θα κάνει διαφορά σε μένα μιας και το bottleneck του επεξεργαστή θα χτυπήσει πολύ νωρίτερα.

Από τροφοδοτικό είμαι οκ, αν και πάνω κάτω όλες τους απαιτούν το ίδιο ή λιγότερο ρεύμα απ την GTX 670.

 

Κάποια άποψη/πρόταση για τα παραπάνω; Κάτι που δε λαμβάνω υπόψη;

Ευχαριστώ!

Γιατί δε μας λες το υπόλοιπο σύστημα, να έχουμε και μια εικόνα;

Αν σκοπός σου είναι η αναβάθμιση του συστήματος, τότε ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις θα το βρεις μπροστά σου, όσο μπουκάλι και να έχεις κάτι θα πάρεις σε επιδόσεις.

Η 6600 στα 300€(η xt που λες πάει 400+) είναι εδώ και καιρό από τα καλύτερα deal σε αναλογία τιμής/επιδόσεων

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο την απλή 6600 εννοούσα, όχι την XT.

Το πλήρες σύστημα είναι :

CPU: 3570k @3.5GHz

RAM: 32GB DDR3 RAM @1600MHz

M/B: Asus P8Z68 DELUXE

GPU: GTX 670

Storage: 1 SSD Samsung 840 250GB & 6 HDD

PSU: Corsair TX650M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2022 στις 12:27 ΠΜ, antonl είπε

Αυτή τη στιγμή έχω μια GTX 670 2GB, απ την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για 10 ετών (και 2 μηνών!) σύστημα.

Παίζω παιχνίδια σχετικά περιστασιακά και προφανώς δε μ ενδιαφέρει να τρέχουν σε αρκετά υψηλές ρυθμίσεις, αρκεί να μπορούν να τρέξουν @1080p.

Σκεφτόμουν ν αναβαθμίσω κι άρχισα κοιτώντας μεταχειρισμένες 1660 κι είδα οι τιμές να ξεκινάνε λίγο κάτω απ τα 200€. Δεδομένου ότι οι νέες κάνουν ~250€ είπα ότι δεν αξίζει τον κόπο και για ένα 50άρι προτιμώ να πάρω μια καινούργια. Κι εκεί έμπλεξα λίγο στο κλασικό θέμα του ότι με λίγα ακόμα ~270€ πάω σε 2060 και με λίγα ακόμα ~280€ πάω σε 6600xt.

Γνωρίζω πως όλες τους τρώνε bottleneck απ τον 3570k (non o/ced) αλλά υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού η σκέψη για αλλαγή του pc κρατώντας τη νέα κάρτα, απλά δε ξέρω αν γίνει σε 6 μήνες ή 2 χρόνια.

Επίσης ξέρω πως λόγω pci-e 3 η 6600xt θα χάσει μέρος των επιδόσεων της (λόγω των 8 lanes) αλλά αμφιβάλω λίγο για το αν θα κάνει διαφορά σε μένα μιας και το bottleneck του επεξεργαστή θα χτυπήσει πολύ νωρίτερα.

Από τροφοδοτικό είμαι οκ, αν και πάνω κάτω όλες τους απαιτούν το ίδιο ή λιγότερο ρεύμα απ την GTX 670.

 

Κάποια άποψη/πρόταση για τα παραπάνω; Κάτι που δε λαμβάνω υπόψη;

Ευχαριστώ!

Στην περίπτωσή σου καλύτερη επιλογή είναι η 2060, αν ακόμα και με pcie3 x8 η 6600xt θα είναι γρηγορότερη.😁

Όσο αναφορά το BN ναι θα παίζει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά ακόμα και σήμερα βλέπεις παιχνίδια που δεν αξιοποιούν πάνω από 4 threads lol. Πχ το steam έχει το nfs heat του 2019 όσο ένα σουβλάκι το οποίο με το ζόρι χρησιμοποιεί 4 cores. Αν καταφέρεις να πας τον 3570k στα ~4.5 Ghz θα μετριαστεί αρκετά το BN από πλευράς ST τουλάχιστον. Tώρα open world games και multiplayer που ζητάνε συνήθως threads, δε σε σώζει τίποτα βέβαια.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν προχώρησα σε o/c του 3570k εξαρχής (παρόλου που χω την Noctua NH-D14 απ την οποία είμαι ευχαριστημένος) είναι πως φοβήθηκα τις μακροχρόνιες συνέπειες, λογικό μιας και τελικά τον έχω 10+ χρόνια. Πριν απ αυτόν είχα έναν core 2 duo 6600 που από την πρώτη μέρα τον είχα μ ένα normal o/c @3GHz. Παρά τις φυσιολογικές θερμοκρασίες και ρεύματα, στα 6 χρόνια το degradation έκανε την εμφάνισή του και δεν ήταν σταθερός πάνω από τα μαμήσια 2.4GHz. Βέβαια αν το πάρω απόφαση ότι η αλλαγή συστήματος είναι κοντά, δε χάνω τίποτα να το δοκιμάσω :)

 

Έχω συνηθίσει να μου φαίνεται φυσιολογικό να παίζω fps games με 20-30fps, οπότε αν έχω κανα stutter πού και πού μάλλον θα μαι οκ! Στην παρούσα φάση θα είμαι ικανοποιημένος να δω κάποια παιχνίδια που τώρα δε μπορώ. Για το full experience, μπορώ να περιμένω μέχρι την ολική αναβάθμιση :)

 

Ευχαριστώ και τους 2 για τις επισημάνσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, antonl είπε

Έχω συνηθίσει να μου φαίνεται φυσιολογικό να παίζω fps games με 20-30fps

Είστε κι εσείς ένας από εμάς;! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έπαιζες 4κ δεν θα είχες τόσο CPU bottleneck, θα μπορούσες να βάλεις και 2080ti/3070 :P

 

ίσως αξίζει να περιμένεις λίγο την Intel, δυστυχώς με την ανακοίνωση των 4090/4080/4060 δεν άλλαξε τπτ από άποψη τιμής, λογικό καθώς η ngridia θέλει να σπρώξει την σειρά 3000, η ΑΜD aργεί και δεν ξέρουμε τι τιμολογιακή πολιτική θα ακολουθήσει, οπότε αν γίνετε περίμενε τουλάχιστον την intel 12/10, δεν αργούν, ο 770 είναι ισάξιος με την 3060, ίσως έχει επίδραση στις τιμές.

 

Επίσης μην σε νοιάζουν τα frame per sec, να σε νοιάζουν τα frame times, δλδ ένα Game που τρέχει 90fps με drops στα 60fps είναι πολύ χειρότερη η εμπειρία από το ίδιο game να τρέχει στα 60fps σταθερά, 60fps για ν είναι κοντά στα 60Hz της οθόνης που υποθέτω ότι έχεις, οπότε να ενεργοποιείς frame limiter από τον driver.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το bottleneck, εάν τα threads δεν φτάνουν έχεις stutters - μη ομαλά frametimes καταστρέφοντας την εμπειρία, άρα όχι δεν είναι σε καμία περίπτωση για 3070/2080Ti ακόμα κι αν έπαιζε(Και άντεχαν οι κάρτες) σε 8Κ. 

Καλώς ή κακώς είναι πολύ παλιό το CPU αυτό και όπως σωστά ειπώθηκε δεν είναι για κάτι καλύτερο από μια 6600 στα 300 ευρώ. Θα παίζει τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζω με χαμηλά fps αλλά από ανάγκη κι όχι από επιλογή, οπότε το ζητούμενο είναι να βελτιωθούν! :)

To χω υπόψη αυτό το με το stuttering και τα frametimes που πανε σαν καρδιογράφημα γι αυτό είμαι φίλος του v-sync. Σαν ακραίο μέτρο ίσως και να έβαζα limiter λίγο κάτω απ τα 60fps μέσω του riva tuner αν αυτό βοηθούσε.

Καταλήγω σε μια 2060/6600 με μια μικρή κλίση προς AMD κι ελπίζοντας οι drivers να χουν βελτιωθεί από τότε που είχα μια 1900 XTX

* Όσο αφορά την Intel, γενικά δεν είμαι early adopter σε θέματα τεχνολογίας τουλάχιστον. Θα νιωθα άνετα να προβώ σε μια τέτοια αγορά αρκετό καιρό μετά την κυκλοφορία του και δε θα θελα να περιμένω τόσο αυτή τη στιγμή.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από antonl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει η 2060 στα χρήματα που τη δίνουν, χίλιες φορές μια 6600 και οι drivers της AMD είναι μια χαρά. Απ' την GTX670 θα πάθεις πολιτισμικό σοκ !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε ένα OC το CPU όπως είπαν, πιστεύω θα φτάνει 4.2 - 4,5ghz, θυμάμαι ότι ήταν πιο ζεστό cpu από τον 2500κ/2600κ αλλά δεν θυμάμαι πως τα πήγαινε σε OC, την μη super 2000 σειρά μην την κοιτάς.

Αν βρεις κάνα i7 ~ στα 20 - 30€ max ίσως αξίζει, ούτε € παραπάνω όμως, γιατί αν μπεις στην διαδικασία για παραπάνω παίζει να συμφέρει να βρεις κάνα μεταχειρισμένο set (μητρική / μνήμες / cpu) και να πουλήσεις τα δικά σου,  ο i3-12100F κάνει 100€ καινούριος και για "budget" νομίζω είναι καλή επιλογή.

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις Intel, μπορεί να παίξει κάνα price drop μικρό από AMD, αν η Intel κάνει κανονικό launch βέβαια :P

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...