Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ: Πολυμηχάνημα , δίνω ένα παραπάνω Point στο Σκάνερ.


Nezakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,
ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα (Εκτυπωτής, Σκάνερ, Φωτοτυπικό).
Απλά ενδιαφέρομαι να έχει λίγο καλό Σκάνερ, γιατί θέλω να σκανάρω πολλές φωτογραφίες από Album. Δεν έχω ιδέα από Scanner. Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω και ποιες είναι καλές τιμές χαρακτηριστικών.

Οι τιμές που κοιτάω για ένα πολυμηχάνημα, είναι από 80€ μέχρι 150€.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πολυμηχανημα μπορει να εχει 2 ή 3 υπο-μηχανηματα. Με 2 εχουμε εκτυπωτη και σκανερ και με 3 εχουμε και φαξ. Ολα τα αλλα ειναι συνδυαστικες λειτουργιες μεσα απο λογισμικο. Επιπλεον εχουμε και την επιλογη στις επικοινωνιες που μπορει να εχει με τις συσκευες μας, πχ usb, lan, wifi, παραλληλη, κτλ. Μπορεις ακομα να θελεις αυτομ, τροφ. σελιδων, διπλη εκτυπωση, κτλ.

σαν υποψηφιος αγοραστης ειναι λαθος να λεμε εχουμε προς διαθεση ενα ποσο απο ... εως και αυτο να ειναι 2 φορες πανω. Λεμε απλα εως τοσα.. και καλο θα ειναι να δουμε σε αυτα τα χρηματα τι καλυτερο μπορουμε να αγορασουμε ως προς τις προσωπικες μας αναγκες. Ενα παραδειγμα. Θελω ενα αυτοκινητο και διαθετω απο 80,000 εως 150,000. Ευκολα διαπιστωνουμε πως η μεγαλη αυτη διαφορα τιμης εχει και μεγαλη αποκλιση σε πολλα τμηματα του προιοντος. Προφανος και θα εχεις δει την αγορα μεσα απο μια ελληνικη σελιδα τυπου best price ή skroutz. Στα 80€ μην περιμενεις και τιποτα σπουδαιο. Οσο για την πολη που ζεις, δεν ξερω ποσο θα χασεις σε τιμη/αποδοση στην αγορα λογο μεταφορικων.

Προσωπικα θα σου ελεγα να ψαξεις για την συσκευη σου και αλλα πραγματα οπως, εγγυηση - λογισμικο - κοστος χρησης - drivers win για μετα απο 5 χρονια, κτλ

 

απο την στιγμη που η μονη σου αναγκη -μεσα απο το κειμενο που διαβαζω- ειναι η μεταφορα φωτογραφιων σε ψηφιακη μορφη, αγορασε ενα σκανερ οσο πιο ακριβο μπορεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nezakos είπε

Καλησπέρα σας,
ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα (Εκτυπωτής, Σκάνερ, Φωτοτυπικό).
Απλά ενδιαφέρομαι να έχει λίγο καλό Σκάνερ, γιατί θέλω να σκανάρω πολλές φωτογραφίες από Album. Δεν έχω ιδέα από Scanner. Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω και ποιες είναι καλές τιμές χαρακτηριστικών.

Οι τιμές που κοιτάω για ένα πολυμηχάνημα, είναι από 80€ μέχρι 150€.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, Δημήτρης

Στις τιμές που κοιτάς, σοβαρό πολυμηχάνημα, με σοβαρό σκάνερ δεν παίρνεις. Τα περισσότερα πολυμηχανήματα σε αυτα τα χρήματα έχουν σκανεράκια με αναλύσεις 1200Χ600 dpi ενώ αν πας στο άνω άκρο της τιμής που διαθέτεις θα βρεις με 2400X1200 dpi. Εξαιρετικά μεν για καθημερινά έγγραφα, αλλά όχι για φωτογραφίες.

Πρόταση μου, χτυπάς σκέτο σκάνερ ένα Canon LIDE400 που έχει ανάλυση στα 4800X4800 dpi και κάνει γύρω στα 100 ευρώ και είσαι άρχοντας για σάρωση φωτογραφιών, αρα εξ ορισμού και κάθε τύπου εγγράφου.

Μετά απλά αγοράζεις έναν σκέτο εκτυπωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lneam είπε

ενα πολυμηχανημα μπορει να εχει 2 ή 3 υπο-μηχανηματα. Με 2 εχουμε εκτυπωτη και σκανερ και με 3 εχουμε και φαξ. Ολα τα αλλα ειναι συνδυαστικες λειτουργιες μεσα απο λογισμικο. Επιπλεον εχουμε και την επιλογη στις επικοινωνιες που μπορει να εχει με τις συσκευες μας, πχ usb, lan, wifi, παραλληλη, κτλ. Μπορεις ακομα να θελεις αυτομ, τροφ. σελιδων, διπλη εκτυπωση, κτλ.

σαν υποψηφιος αγοραστης ειναι λαθος να λεμε εχουμε προς διαθεση ενα ποσο απο ... εως και αυτο να ειναι 2 φορες πανω. Λεμε απλα εως τοσα.. και καλο θα ειναι να δουμε σε αυτα τα χρηματα τι καλυτερο μπορουμε να αγορασουμε ως προς τις προσωπικες μας αναγκες. Ενα παραδειγμα. Θελω ενα αυτοκινητο και διαθετω απο 80,000 εως 150,000. Ευκολα διαπιστωνουμε πως η μεγαλη αυτη διαφορα τιμης εχει και μεγαλη αποκλιση σε πολλα τμηματα του προιοντος. Προφανος και θα εχεις δει την αγορα μεσα απο μια ελληνικη σελιδα τυπου best price ή skroutz. Στα 80€ μην περιμενεις και τιποτα σπουδαιο. Οσο για την πολη που ζεις, δεν ξερω ποσο θα χασεις σε τιμη/αποδοση στην αγορα λογο μεταφορικων.

Προσωπικα θα σου ελεγα να ψαξεις για την συσκευη σου και αλλα πραγματα οπως, εγγυηση - λογισμικο - κοστος χρησης - drivers win για μετα απο 5 χρονια, κτλ

 

απο την στιγμη που η μονη σου αναγκη -μεσα απο το κειμενο που διαβαζω- ειναι η μεταφορα φωτογραφιων σε ψηφιακη μορφη, αγορασε ενα σκανερ οσο πιο ακριβο μπορεις.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Γράφω μεταξύ των δύο τιμών, γιατί πολλές φορές υπάρχει κάτι φθηνό αλλά ο κόσμος προτείνει εσκεμμένα το ακριβό γιατί.. Είναι ακριβό!
Οι τιμές στα τεχνολογικά είναι πάνω κάτω ίδιες Γερμανία και Skroutz. Ό,τι αγορά έχω κάτι σε Hardware τα τελευταία χρόνια, είναι μιρκές οι διαφορές.
Απλά έγραψα εδώ γιατί θέλω επικοινωνία με Ελληνικό Forum.
 

Όπως έγραψα παραπάνω «Δεν έχω ιδέα από Scanner. Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω και ποιες είναι καλές τιμές χαρακτηριστικών».

Δεν με πειράζει να πάω και παραπάνω σε χρήματα, απλά αν έγραψα ψάχνω κάτι μέχρι 200, τότε θα έβλεπα μια πρόταση να πάω αν μπορώ πχ. στα 240€, κι αν έγραφα 250€, θα με έλεγε κάποιος να πάω στα 300€ αν μπορώ κοκ.

Παρόλα αυτά αν έχεις κάποια πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω!
Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων

17 λεπτά πριν, highpriest είπε

Στις τιμές που κοιτάς, σοβαρό πολυμηχάνημα, με σοβαρό σκάνερ δεν παίρνεις. Τα περισσότερα πολυμηχανήματα σε αυτα τα χρήματα έχουν σκανεράκια με αναλύσεις 1200Χ600 dpi ενώ αν πας στο άνω άκρο της τιμής που διαθέτεις θα βρεις με 2400X1200 dpi. Εξαιρετικά μεν για καθημερινά έγγραφα, αλλά όχι για φωτογραφίες.

Πρόταση μου, χτυπάς σκέτο σκάνερ ένα Canon LIDE400 που έχει ανάλυση στα 4800X4800 dpi και κάνει γύρω στα 100 ευρώ και είσαι άρχοντας για σάρωση φωτογραφιών, αρα εξ ορισμού και κάθε τύπου εγγράφου.

Μετά απλά αγοράζεις έναν σκέτο εκτυπωτή.

Καλημέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντηση,

Όπως έγραψα και παραπάνω «Δεν έχω ιδέα από Scanner. Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω και ποιες είναι καλές τιμές χαρακτηριστικών».
Αφού σε αυτά τα χρήματα δεν πάω για σοβαρό πολυμηχάνημα, σε ποια χρήματα θα έβλεπα ένα πολυμηχάνημα «αξιοπρεπές».

Τα περισσότερα πολυμηχανήματα σε αυτές τις τίμες έχουνε 1200x1200 ή 2400x1200.
Λογικά μου κάνει γιατί θέλω να σκανάρω φωτογραφίες -παλιές κυρίως- που είναι κατά κύριο λόγο 4x6. Αυτό σημαίνει πως 300dpi >> 1200x1600 pixels είναι ικανοποιητικά για αυτό που ψάχνω.

Αλλά σίγουρα έγραψα εδώ για ν' ακούσω μερικές απόψεις.

Έχω σκεφτεί ν' αγοράσω ξεχωριστά Scanner/Εκτυπωτή αλλά θα με πιάσουν χώρο και πραγματικά παίζει να μην ξαναχρειαστώ «καλό» Scanner γιατί ο μόνος λόγος που θα το έπαιρνα θα ήταν αυτός.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου παρόλα αυτά! :)
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που μετά από τις απαντήσεις που πήρες, έδωσες πιο ολοκληρωμένη εικόνα των αναγκών σου, θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Αν κατάλαβα καλά πάντως, και τα 600dpi είναι καλά, για να μην πω υπεραρκετά, για τη δουλειά που το θες. Αν πας σε 1200, 2400 κλπ, εκτός του τεράστιου όγκου των αρχείων, δεν ξέρω και αν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό. Στη θέση σου πάντως θα πήγαινα σε ένα βιβλιοπωλείο/φωτοτυπάδικο και θα ζητούσα να μου σκανάρουν και να εκτυπώσουν σε 3-4 από τις παραπάνω αναλύσεις μια από τις φωτογραφίες για να έχω καλύτερη άποψη. Αφού κατασταλάξεις, θα πρέπει μετά να σκεφτείς πόσες σελίδες χρειάζεσαι να τυπώνεις το μήνα, για να προσανατολιστείς και στην αγορά του πολυμηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nezakos είπε

Γράφω μεταξύ των δύο τιμών, γιατί πολλές φορές υπάρχει κάτι φθηνό αλλά ο κόσμος προτείνει εσκεμμένα το ακριβό γιατί.. Είναι ακριβό!

προσωπικα δεν θα συμφωνισω. Σε προιοντα που εχουν τεχνολογια, ειναι πολυ ευκολο να δουμε πως τα ακριβοτερα προιοντα εχουν βελτιωμενες τεχνικες προδιαγραφες. Μετα ακολουθει η καλυτερη ποιοτητα κατασκευης / υλικα, αρα και μακροζωια. Τελος, θα εχουμε καλυτερο παρεχομενο λογισμικο ή και αναβαθμισεις στο μελλον.

Για την δικη σου περιπτωση προτεινα να ξεκινησεις με το μεγαλο προβλημα που ειναι η σαρωση σε βελτιστη ποιοτητα. Αρα σε αυτα τα χρηματα εγω θα αγοραζα πρωτα ενα καλο σκανερ και στο μελλον θα κοιταζα για εκτυπωτη. Οσο αφορα την προσωπικη μου αποψη για μοντελα, εκτυπωτη θα αγοραζα epson eco tank και σε σκανερ canon ή epson.

Μπορει 2 μηχανηματα να καταλαμβανουν περισοτερο χωρο που να ειναι μειον, στα συν ομως εχουμε την μακροζωια. Ενα σκανερ "ζει" απο 10-20 χρονια, ενω ενας εκτυπωτης 5-10. Η επιλογη ειναι παντα στο χερι σου.

 

37 λεπτά πριν, georgeole είπε

Τώρα που μετά από τις απαντήσεις που πήρες, έδωσες πιο ολοκληρωμένη εικόνα των αναγκών σου, θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Αν κατάλαβα καλά πάντως, και τα 600dpi είναι καλά, για να μην πω υπεραρκετά, για τη δουλειά που το θες. Αν πας σε 1200, 2400 κλπ, εκτός του τεράστιου όγκου των αρχείων, δεν ξέρω και αν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό. Στη θέση σου πάντως θα πήγαινα σε ένα βιβλιοπωλείο/φωτοτυπάδικο και θα ζητούσα να μου σκανάρουν και να εκτυπώσουν σε 3-4 από τις παραπάνω αναλύσεις μια από τις φωτογραφίες για να έχω καλύτερη άποψη. Αφού κατασταλάξεις, θα πρέπει μετά να σκεφτείς πόσες σελίδες χρειάζεσαι να τυπώνεις το μήνα, για να προσανατολιστείς και στην αγορά του πολυμηχανήματος.

Σε περιπτωση που θελεις να εκτυπωσεις το υλικο που εχεις σκαναρει, μιας και δεν μιλαμε για κειμενο, τοτε εαν η ποιοτητα ειναι κρισιμη θελουμε αντιστοιχα και ακριβο εκτυπωτη με ειδικα χαρτια και οχι πολυμηχανημα.

Ναι, οσο πιο μεγαλη ειναι η αναλυση τοσο μεγαλωνουν και τα αρχεια, ομως το ιδιο κανουν και οι δισκοι που φτανουν σχεδουν τα 30ΤΒ σημερα. Ναι, εαν εκτυπωσουμε μια φωτο 10χ15 cm δεν εχει μεγαλο νοημα. Ποτε ομως δεν ξερεις τι θα κανεις σημερα - αφου με το ψηφιακο αρχειο εχεις πολλες επιλογες ή ακομα τα παιδια σου σε 30 χρονια μετα. Τα αρχεια μπορουμε καθε 5-8 χρονια να τα μεταφερουμε σε ενα νεο δισκο, το πρωτογενες υλικο "γερναει" και εκει δεν εχουμε λυση. Οσο πιο συντομα το μετατρεψουμε σε ψηφιακο αρχειο τοσο καλυτερα. Θα ελεγα και υψηλης αναλυσης σε format TIFF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nezakos είπε

και πραγματικά παίζει να μην ξαναχρειαστώ «καλό» Scanner γιατί ο μόνος λόγος που θα το έπαιρνα θα ήταν αυτός.

υπαρχει παντα και η επιλογη, να παρεις αυτη την σακουλα με τις παλιες φωτο και να πας σε ενα επαγγελματια φωτογραφο να τις σκαναρει. Το κοστος θα ειναι κατω απο ενα πενηνταρικο. Θα εχει λογικα καλυτερα μηχανηματα και την εμπειρια στο λογισμικο - αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2022 στις 11:30 ΠΜ, Nezakos είπε

Αφού σε αυτά τα χρήματα δεν πάω για σοβαρό πολυμηχάνημα, σε ποια χρήματα θα έβλεπα ένα πολυμηχάνημα «αξιοπρεπές».

Kοίταξε τον canon TS8350 (ή 8351,8352 οι διαφορές τους είναι στο εξωτερικό χρώμα) που πουλιούνται από 150 -200 ευρώ.

Προσοχή....όχι τον TS8350a που είναι το πιό καινούριο μοντέλο και πιό ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλέξεις πολυμηχάνημα χαμηλού κόστους, έχεις κατά νου πως ο κατασκευαστής πρέπει να κάνει πολλούς συμβιβασμούς για να βγει το "μαζεμένο" το κόστος του πακέτου. Συνήθως οι χρήστες επικεντρώνονται στο τμήμα του εκτυπωτή και δε δίνουν σημασία στο scanner. Έχε όμως κατά νου πως οι ονομαστικές αναλύσεις του scanner ενός οικονομικού πολυμηχανήματος δεν είναι πραγματικές αλλά με επαύξηση της ανάλυσης. Πχ η πραγματική ανάλυση μπορεί να είναι 600Χ600 dpi και να δηλώνεται ως 1200Χ1200 dpi. Αυτό γίνεται με την τεχνητή προσθήκη πληροφορίας στο αρχείο από το firmware ή software της συσκευής. Κάτι που δε θέλουμε γιατί το αποτέλεσμα είναι μεγαλύτερο ως αρχείο αλλά με μειωμένη ευκρίνεια. Κάτι δηλαδή που αποφεύγουμε να κάνουμε στο Photoshop, μεγέθυνση εικόνας - εκτός και αν είναι ανάγκη λόγω μεγάλης εκτύπωσης (με μερικές τεχνικές όξυνσης). Στη δική σου περίπτωση αφού θα σκανάρεις μικρές φωτογραφίες, χρειάζεσαι οπτική ανάλυση πάνω από 600 dpi (διπλάσιο μέγεθος εκτύπωσης από το πρωτότυπο) Άρα, μένεις στην οπτική ανάλυση (optical resolution) του scanner και όχι στη μέγιστη ονομαστική. Συσκευή που δεν έχω δουλέψει, δε μπορώ να προτείνω. Είμαι όμως υπέρ της Epson λόγω του Epson Scan που δείνει αρκετές επιλογές στο σκανάρισμα (σε professional mode). Φυσικά υπάρχουν και after market προγράμματα για σκανάρισμα που ενδεχομένως είναι πολύ καλύτερα του κατασκευαστή (πχ VueScan) με ένα μικρό κόστος. Μια ακόμα λύση είναι να φωτογραφίζεις τα πρωτότυπα με μια ψηφιακή μηχανή (αν διαθέτεις) με αξιοπρεπή ανάλυση πχ 24 mp και με ένα σταθερό φακό 50 mm, διαδικασία πολύ πιο γρήγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...