Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα μπλε οθόνης - κολλήματα στα παιχνίδια


Thomas Jack
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Apostol.,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω κάποιος από εσάς που θα ακούσει τον πόνο μου να μπορέσει να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημά μου.

Σε σύστημα με motherboard b450 ,  επεξεργαστή i5 10400, 2x8 patriot  viper ram και 1070ti πάω και βγάζω μητρική και επεξεργαστή και κουμπώνω μία z590 gaming x και έναν i7 11700.  Η τοποθέτηση έγινε σε μαγαζί γιατί είμαι άπειρος στη σύνδεση. μόλις παρέλαβα τον υπολογιστή στα πρώτα 10 λεπτά άρχισαν οι μπλε οθόνες. Στην αρχή στο elder ring και μετά ακόμη και στην επιφάνεια εργασίας χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα. Αποτέλεσμα συνεχόμενες επανεκκινήσεις. Το πήγα μάστορα, δεν μπορούσαν να βρουν το πρόβλημα και έκαναν φορματ. Πήρα εκ νέου τον υπολογιστή και ξανά τα ίδια. Πίσω στο μάστορα εκ νέου ρυθμίσεις bios , τον κράτησαν αρκετή ώρα ανοιχτό και δεν τους έβγαλε μπλε οθόνη. Τον παρέλαβα σπίτι και πράγματι ούτε σε μένα μπλε οθόνη, ωστόσο......δεν μπορώ να παίξω τα παιχνίδια μου. Ξεκινάω το elden ring και μετά από πολύ λίγο κολλάει και με πετάει από το παιχνίδι.

Με λίγα λόγια πήγα για κάτι καλό και τα έκανα όλα σκατά. Το κερασάκι της υπόθεσης ήταν ότι από τις πολλές επανεκκινήσεις και τα κολλήματα δημιουργήθηκαν corrupted files στα save του elden ring και έχασα και έναν χαρακτήρα 113 ωρών που δεν κατάφερα να σώσω γιατί δεν είχα back up. Μιλάμε για τν υπεργκαντεμιά.

Πραγματικά είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι φταίει.  Ο μάστορας κάτι μου ανέφερε για πιθανότητα μη συμβατότητας της ram με μητρική με συχνότητες που δεν βρίσκει κλπ Έχετε να προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από Thomas Jack
Λάθος τίτλος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρώτα δες στο qvl της μητρικής αν είναι συμβατές οι μνήμες εφόσον κατά τον μάστορα φταίνε οι μνήμες, δουλειά του ήταν να το δεί όχι δικιά σου,αν υπάρχει ασυμβατότητα άλλαξε τες οι αστες χωρίς xmp ,το τροφοδοτικό ελπίζω να είναι της προκοπής καί να μην φταίει αυτό, ελπίζω να είναι ενημερωμένοι οι driver's των part's και να τα έσβησε όλα (driver hardware)ο μάστορας κατά την την αναβάθμιση του καινούργιου hardware .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως b450 με 10400 ακομη δεν εχω συναντησει

PVE416G240C5KRD

PSD48G240081

PVE416G266C6KBL

PVR416G266C5KW

PVR416G266C5K

PV416G300C6K

PVR416G320C6KW

PVR416G320C6K

PV416G320C6K

PV416G340C6K

Δες αν ταιριαζουν οι κωδικοι απο τις μνημες που εβαλες με καποιον απο τους παραπανω

Επισης ποιο ειναι το τροφοδοτικο σου πες μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό triplex. Θα σου πω σε πολύ λίγο για τη μητρική γιατί πακέτο με τον επεξεργαστή τα έβαλα στης συζύγου το pc. Θα τσεκαρω κ τους κωδικούς κ επανέρχομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

Εγω παντως b450 με 10400 ακομη δεν εχω συναντησει

PVE416G240C5KRD

PSD48G240081

PVE416G266C6KBL

PVR416G266C5KW

PVR416G266C5K

PV416G300C6K

PVR416G320C6KW

PVR416G320C6K

PV416G320C6K

PV416G340C6K

Δες αν ταιριαζουν οι κωδικοι απο τις μνημες που εβαλες με καποιον απο τους παραπανω

Επισης ποιο ειναι το τροφοδοτικο σου πες μας

Το παλιό μηχάνημα όπως ήταν φόραγε τα εξής.(1) Asrock H410M HDV M.2  (2) I5 10400 (3) Patriot viper steel 2x8 3200 mhz (4) Τροφοδοτικό psu force fp 850w. Gpu 1070ti .

Άλλαξα μητρική, επεξεργαστή και ram με τα gigabyte z590m gaming x , i7 11700 lga 1200 κ  τις patriot viper gaming steel pc4 25600 3200 mhz ddr4 γιατί τις παλιές τις άφησα στη μητρική μαζί με τον επεξεργαστή . Από ότι έμαθα οι ram δεν είναι συμβατές με τη μητρική, οπότε πάω για άλλες;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thomas Jack είπε

Το παλιό μηχάνημα όπως ήταν φόραγε τα εξής.(1) Asrock H410M HDV M.2  (2) I5 10400 (3) Patriot viper steel 2x8 3200 mhz (4) Τροφοδοτικό psu force fp 850w. Gpu 1070ti .

Άλλαξα μητρική, επεξεργαστή και ram με τα gigabyte z590m gaming x , i7 11700 lga 1200 κ  τις patriot viper gaming steel pc4 25600 3200 mhz ddr4 γιατί τις παλιές τις άφησα στη μητρική μαζί με τον επεξεργαστή . Από ότι έμαθα οι ram δεν είναι συμβατές με τη μητρική, οπότε πάω για άλλες;

 

 

 

Σβησε βγαλε ρευματα και ασε μονο τη μια στο slot1 (απο τη μερια της ψυκτρας ) και κανε μια δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Σβησε βγαλε ρευματα και ασε μονο τη μια στο slot1 (απο τη μερια της ψυκτρας ) και κανε μια δοκιμη

Λίγο παραπάνω μου φάνηκε ότι κράτησε αλλά τα ίδια. Κόλλησε, με πέταξε επιφ.ερφασιας κ έκλεισε την εφαρμογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thomas Jack είπε

Λίγο παραπάνω μου φάνηκε ότι κράτησε αλλά τα ίδια. Κόλλησε, με πέταξε επιφ.ερφασιας κ έκλεισε την εφαρμογή 

Στο bios ειναι ενεργοποιημενο το XMP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Στο bios ειναι ενεργοποιημενο το XMP?

Δεν ξερω καν τι ειναι αυτο αλλα θα το ψαξω τωρα να το κοιταξω. να εχω και τις δυο ραμ ή ετσι οπως ειμαι με τη μια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thomas Jack είπε

Δεν ξερω καν τι ειναι αυτο αλλα θα το ψαξω τωρα να το κοιταξω. να εχω και τις δυο ραμ ή ετσι οπως ειμαι με τη μια;

σβησε , βαλε και την 2η , ειτε 1-3 ειτε 2-4 τις θεσεις μπες στο bios και κοιτα αν ειναι ενεργοποιημενο το XMP , αν ναι απενεργοποιησε το και καντο manual και ανεβασε τις μνημες μεχρι τις 3000 , μη ξεχασεις να κανεις save στην εξοδο

376148721_Screenshot2022-10-05at17-49-57mb_manual_z590m-gaming-x_e_pdf.png.3c86e91e8b05600aa6feed793717cf72.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thomas Jack είπε

Έχω μπει easy mode , απενεργοποίησαν το xmp , ψάχνω ακόμα πως να το κάνω manual στα 3000. Σαν να είναι κλειδωμένες οι ρυθμίσεις 

σ'εβαλα φωτο απο τη μητρικη σου , εκει που εχει auto  και 2133 το κανεις manual και σε βγαζει συχνοτητες να βαλεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

σ'εβαλα φωτο απο τη μητρικη σου , εκει που εχει auto  και 2133 το κανεις manual και σε βγαζει συχνοτητες να βαλεις

Χαχα thanks. Το πήγα ddr4-3000 . Κάνω save τσεκαρω κ ενημερώνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thomas Jack είπε

Χαχα thanks. Το πήγα ddr4-3000 . Κάνω save τσεκαρω κ ενημερώνω 

δοκιμασε ετσι και πες μου κανε save στην εξοδο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...