Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα μπλε οθόνης - κολλήματα στα παιχνίδια


Thomas Jack
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Apostol.,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, kouross είπε

Οταν λέω συμβατές με την μητρική εννοώ αυτές που γράφει ο κατασκευαστής στον κατάλογο μητρικης.

Και δεν είναι μικρός αυτός ο κατάλογος και υπάρχει για κάποιον λόγο.

Εξηγησα παραπανω τι ειναι αυτο το qvl (qualified vendor list) και ποιος ειναι ο λογος υπαρξης του.

Και ο καταλογος αυτος καθολου μεγαλος δεν ειναι, σε σχεση με τα ολα τα κιτ που κυκλοφορουν εκει εξω.

Σε περιοδο που η ddr4 ειναι ωριμη πλατφορμα ολα παιζουν με ολα στο 99% των περιπτωσεων.

Δεν ειμαστε εποχη ddr1 - ddr2 οπου ο controller ηταν στο northbridge και γινοταν το ελα να δεις με τις μνημες.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα να φτιαχνω απο τα πρωτα συστηματα lga775 με nvidia chipset (δεν θα μου λειψει καθολου το συγκεκριμενο) και οι μνημες που ηταν στο qvl (ocz μνημες με το logo της nvidia πανω rip) για το συγκεκριμενο mb να κανουν τα δικα τους.

9 ώρες πριν, kouross είπε

Μου έχει τύχει σε παρελθοντικο χρόνο να φταίνε οι "μη συμβατες" μνήμες δεν είναι κάτι πρόσφατο και έχει τύχη σε πολλούς.

Και εμενα αλλα ειναι το 1% το περιπτωσεων και τωρα μπορει να ειναι μικροτερο το ποσοστο.

Αδιανοητο μνημες 3200 να προκαλουν τετοια προβληματα σε jedec timings. Πιο πολυ mb μυριζει η υποθεση.

Patriot budget μνημες εχω βαλει σε πολλα συστηματα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Jedec παντα.

Γιατι οπως ειπα και παραπανω ειμαστε στο τελος μια ωριμης γενιας.

Δεν ειναι ddr5 που και εκει τωρα γινεται το ελα να δεις.

Αν ο φιλος αλλαξει τις καινουριες του μνημες και λυθει το προβλημα:

  • Επεσε στο 1%
  • Ελλατωματικες μνημες - ή λογω λανθασμενου χειρισμου "τα επαιξαν"
  • Εχει προβλημα το mb και δεν θα το εμπιστευομουν ετσι και αλλιως.(το πιο πιθανο)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ θα είμαι και βήμα βήμα με τη σημαντική βοήθεια σας θα βρούμε τη λύση. Προς το παρόν σήμερα θα πάω να πάρω καινούριες ram και θα δώσω τις άλλες (ομοίως καινούριες) . Επειδή έχω βγάλει τα μάτια μου με την qvl list  παράκληση για μια πρόταση για ram, την πιο safe  . 

mb_memory_z590m-gaming-x_210119.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thomas Jack είπε

Εδώ θα είμαι και βήμα βήμα με τη σημαντική βοήθεια σας θα βρούμε τη λύση. Προς το παρόν σήμερα θα πάω να πάρω καινούριες ram και θα δώσω τις άλλες (ομοίως καινούριες) . Επειδή έχω βγάλει τα μάτια μου με την qvl list  παράκληση για μια πρόταση για ram, την πιο safe  . 

mb_memory_z590m-gaming-x_210119.pdf 518.27 kB · 0 downloads

Φιλε μου στο ξαναλεω, κατα 99% δεν ειναι οι μνημες.

Απο εκει και περα αν θες να αλλαξεις και να επιστρεψεις τις παλιες, παρε οποιες βρεις απο το qvl που να ειναι 3200MT/sec που να μην ειναι πανακριβες.

Ετσι και αλλιως ο 11700 που πηρες δεν παει πανω απο 3200, ανουσιο να παρεις μεγαλυτερη ταχυτητα.

Οποιοεςδηποτε που να αρχιζουν τα timings με 16.

Θες να τις βρεις το εμποριο? ΝΑ τις αλλαξεις στο μαγαζι που τις πηρες?Πολυ δυσκολο να εχει καποια απο το qvl. Θα πρεπει να ψαξεις skroutz κλπ. Το e-shop εχει μεγαλη ποικιλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Thomas Jack είπε

Εδώ θα είμαι και βήμα βήμα με τη σημαντική βοήθεια σας θα βρούμε τη λύση. Προς το παρόν σήμερα θα πάω να πάρω καινούριες ram και θα δώσω τις άλλες (ομοίως καινούριες) . Επειδή έχω βγάλει τα μάτια μου με την qvl list  παράκληση για μια πρόταση για ram, την πιο safe  . 

mb_memory_z590m-gaming-x_210119.pdf 518.27 kB · 1 download

Θα σου πρότεινα αφού θα κάνεις αντικατάσταση μνημων

ως εταιρείες τις παρακάτω 3.

1)G. Skill 2*8GB

2)Hyperx  2*8GB

3)Kingston 2*8GB

Όσο αναφορά την συχνότητα δες από 2933, 3000 εως και 3200Mhz

 

Επεξ/σία από kouross
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bebius είπε

Κάποιο memory test σε stock settings έχεις τρέξει;

Θα προβώ σε κάποια τεστ το μεσημέρι μετά τη δουλειά για να σιγουρέψω το θέμα με τη ραμ. Δεν έχω τρέξει κανενα είναι η αλήθεια κ ένα παλικάρι στο φόρουμ (αποστολής) με ενημέρωσε για τη διαδικασία, την οποία δεν γνώριζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Thomas Jack είπε

Το παλιό μηχάνημα όπως ήταν φόραγε τα εξής.(1) Asrock H410M HDV M.2  (2) I5 10400 (3) Patriot viper steel 2x8 3200 mhz (4) Τροφοδοτικό psu force fp 850w. Gpu 1070ti .

Άλλαξα μητρική, επεξεργαστή και ram με τα gigabyte z590m gaming x , i7 11700 lga 1200 κ  τις patriot viper gaming steel pc4 25600 3200 mhz ddr4 γιατί τις παλιές τις άφησα στη μητρική μαζί με τον επεξεργαστή . Από ότι έμαθα οι ram δεν είναι συμβατές με τη μητρική, οπότε πάω για άλλες;

 

 

 

Απ' ότι κατάλαβα και οι παλιές μνήμες και οι νέες είναι οι ίδιες. Κάνε τράμπα μεταξύ τους και δοκίμασε τις νέες στο παλιό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2022 στις 6:28 ΠΜ, Thomas Jack είπε

Ελπίζω κάποιος από εσάς που θα ακούσει τον πόνο μου να μπορέσει να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημά μου.

Σε σύστημα με motherboard b450 ,  επεξεργαστή i5 10400, 2x8 patriot  viper ram και 1070ti πάω και βγάζω μητρική και επεξεργαστή και κουμπώνω μία z590 gaming x και έναν i7 11700.  Η τοποθέτηση έγινε σε μαγαζί γιατί είμαι άπειρος στη σύνδεση. μόλις παρέλαβα τον υπολογιστή στα πρώτα 10 λεπτά άρχισαν οι μπλε οθόνες. Στην αρχή στο elder ring και μετά ακόμη και στην επιφάνεια εργασίας χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα. Αποτέλεσμα συνεχόμενες επανεκκινήσεις. Το πήγα μάστορα, δεν μπορούσαν να βρουν το πρόβλημα και έκαναν φορματ. Πήρα εκ νέου τον υπολογιστή και ξανά τα ίδια. Πίσω στο μάστορα εκ νέου ρυθμίσεις bios , τον κράτησαν αρκετή ώρα ανοιχτό και δεν τους έβγαλε μπλε οθόνη. Τον παρέλαβα σπίτι και πράγματι ούτε σε μένα μπλε οθόνη, ωστόσο......δεν μπορώ να παίξω τα παιχνίδια μου. Ξεκινάω το elden ring και μετά από πολύ λίγο κολλάει και με πετάει από το παιχνίδι.

Με λίγα λόγια πήγα για κάτι καλό και τα έκανα όλα σκατά. Το κερασάκι της υπόθεσης ήταν ότι από τις πολλές επανεκκινήσεις και τα κολλήματα δημιουργήθηκαν corrupted files στα save του elden ring και έχασα και έναν χαρακτήρα 113 ωρών που δεν κατάφερα να σώσω γιατί δεν είχα back up. Μιλάμε για τν υπεργκαντεμιά.

Πραγματικά είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι φταίει.  Ο μάστορας κάτι μου ανέφερε για πιθανότητα μη συμβατότητας της ram με μητρική με συχνότητες που δεν βρίσκει κλπ Έχετε να προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Σκληρό και κατά συνέπεια τροφοδοτικό δες. Τα spikes στην κατανάλωση της 11ης σειράς πέρα ότι ανεβάζουν θερμοκρασίες στον επεξεργαστή, καταπωνουν τροφοδοτικό που με την σειρά του καταπωνει τους σκληρούς, εξου και το corruption. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, atheatos είπε

Σκληρό και κατά συνέπεια τροφοδοτικό δες. Τα spikes στην κατανάλωση της 11ης σειράς πέρα ότι ανεβάζουν θερμοκρασίες στον επεξεργαστή, καταπωνουν τροφοδοτικό που με την σειρά του καταπωνει τους σκληρούς, εξου και το corruption. 

Spikes ο 11700? Με την καμια ομως. Ακομα και ετσι να ηταν ποσο να τραβηξει 2x το TDP του που ειναι 65W?

Εδω με 3080ti - 3090 που εχουν τρελα spikes το πολυ πολυ να κλεισει το συστημα απο το ocp του psu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Thomas Jack είπε

Ανεβάζω κάποια τελευταία σφάλματα. 

IMG_20221006_215359__01.jpg

IMG_20221006_215317__01__01.jpg.bccc7d1e34f4b3c1eb5971c541ef76c2.jpg

IMG_20221006_214129__01__01.jpg

Όλα αυτά τα σφάλματα σχετίζονται με corrupted αρχεία και drivers.

Κάποιο άλλο σφάλμα που έστειλες στις αρχές του θέματος είχε σχέση με μνήμη ραμ.

Θα σου πρότεινα καθαρή εγκατασταση πάλι και ίσως και σε άλλο σκληρό.  (Τι σκληρό φοράς? )

Αν τα Windows 10 είναι περασμένα  και γίνετε εγκατάσταση απο φλασακι USB  θα προτείνω να ξανά κατέβουν  στο φλασακι και να περαστούν εκ νέου στον σκληρό και οι drivers ολοι από την μαμά της μητρικης σου της gpu σου και ουτο καθεξής.

Επεξ/σία από kouross
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kouross είπε

Όλα αυτά τα σφάλματα σχετίζονται με corrupted αρχεία και drivers.

Κάποιο άλλο σφάλμα που έστειλες στις αρχές του θέματος είχε σχέση με μνήμη ραμ.

Θα σου πρότεινα καθαρή εγκατασταση πάλι και ίσως και σε άλλο σκληρό.  (Τι σκληρό φοράς? )

Αν τα Windows 10 είναι περασμένα  και γίνετε εγκατάσταση απο φλασακι USB  θα προτείνω να ξανά κατέβουν  στο φλασακι και να περαστούν εκ νέου στον σκληρό και οι drivers ολοι από την μαμά της μητρικης σου της gpu σου και ουτο καθεξής.

Καλημερα. Τα σφάλματα άρχισε να τα βγάζει με το που μπήκε η νέα μητρική (μεταχειρισμένη) και ο νέος επεξεργαστής (καινούριος). Έγινε  φορμάτ κ συνέχισαν .   Οπότε γίνονταν κ από πριν το φορματ. Έναν ssd patriot έχω κάπου στα 950 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Apostol. είπε

Spikes ο 11700? Με την καμια ομως. Ακομα και ετσι να ηταν ποσο να τραβηξει 2x το TDP του που ειναι 65W?

Εδω με 3080ti - 3090 που εχουν τρελα spikes το πολυ πολυ να κλεισει το συστημα απο το ocp του psu.

 

Τότε να δει τον σκληρό του. Κατι δεν πάει καλά εκεί και ίσως να ευθύνεται το τροφοδοτικο, ασχέτως όλων των άλλων. 

Όσο για το ενα τροφοδοτικό κάνει shutdown από spikes δεν σημαίνει ότι πριν το shutdown δούλευε καλά και ούτε γνωρίζουμε την συμπεριφορά του σε διακυμάνσεις έστω και μικρές. 

Μιας έχει πρόσβαση στο bios καλό είναι να δει τα power limit. 

Επαναλαμβάνω, δεν καταδικάζω αμέσως το τροφοδοτικό αλλά ύποπτος είναι ο σκληρός.

56 λεπτά πριν, Thomas Jack είπε

Καλημερα. Τα σφάλματα άρχισε να τα βγάζει με το που μπήκε η νέα μητρική (μεταχειρισμένη) και ο νέος επεξεργαστής (καινούριος). Έγινε  φορμάτ κ συνέχισαν .   Οπότε γίνονταν κ από πριν το φορματ. Έναν ssd patriot έχω κάπου στα 950 gb

Αν ο SSD σου είναι sata κάνε μια δοκιμή να τον τροφοδοτήσεις από άλλη θύρα του τροφοδοτικού. Δες το bios τις μητρικής, κάνε update και δες τα powerlimits για τον επεξεργαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Thomas Jack είπε

Καλημερα. Τα σφάλματα άρχισε να τα βγάζει με το που μπήκε η νέα μητρική (μεταχειρισμένη) και ο νέος επεξεργαστής (καινούριος). Έγινε  φορμάτ κ συνέχισαν .   Οπότε γίνονταν κ από πριν το φορματ. Έναν ssd patriot έχω κάπου στα 950 gb

Δοκιμασε σε παρακαλω να ξανακατεβασεις τα win10 pro εκ νεου να τα περασεις παλι σε νεο  φλασακι και να ξανακανεις εγκατασταση καθαρη αφου πρωτα διαγραψεις ολο τον σκληρο σου με φορματ..κανε backup πρωτα οτι χρειαζεσαι

και Drivers Απο την μαμα εταιρεια του καθε εξαρτηματος που χρησιμοποΙεις.

Μου εχει τυχει παρομοιο προβλημα με μπλε οθονες(bsod) και εφταιγε η εγκατασταση στο φλασακι  παρολου που ειχα κανει απειρες εγκαταστασεις με αυτο.

Επισης δες με το Hard Disk Sentinel την κατασταση του σκληρου σου οσο αναφορα υγεια -σφαλματα- θερμοκρασιες χωρις φορτιο και ποσο παει με  φορτιο κανοντας ενα speed test σε μεγαλα αρχεια(4GB) με το Hard-Disk Mark https://osdn.net/projects/crystaldiskmark/downloads/77539/CrystalDiskMark8_0_4b.exe/

Αν οι θερμοκρασια σου στον σκληρο δειχνει πανω απο 45βαθμους κανοντας speed test τοτε εχεις θεμα με τον σκληρο.

Μου εχει τυχει και σε Patriot και σε ADATA και σε intenso.

Τελος απενεργοποιησε και την δυνατοτητα ενημερωσεων των Windows.

Εναρξη..γραφουμε services.msc παταμε στο Ονομα για να μας τα παει αλφαβητικα και βρισκουμε το WIndows Update. Επιλεγουμε Απενεργοποιηση-Παταμε Διακοπη και μετα Εφαρμογη.

 

Επεξ/σία από kouross
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...