Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά περιεχομένου από iPod σε iTunes


HALF EVIL
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CheOnWeb,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω δύο iPod γεμάτα με αγορασμένη μουσική από Apple καθώς και με άλλα διάφορα mp3.

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποιο πραγματικά δωρεάν πρόγραμμα για να μεταφέρω το περιεχόμενό τους στο Πισι και συγκεκριμένα στo iTunes ???

Ότι βρήκα στο διαδίκτυο είναι free trial προγράμματα που μεταφέρουν 30-40 τραγούδια και μετά πρέπει να πληρώσεις μέχρι και 50 ευρώ το χρόνο για την πλήρη έκδοση,  πράγμα που το θεωρώ κοροϊδία . 

Επίσης προσθήκη τραγουδιού στο iPod γίνεται μόνο μέσω iTunes, σωστά ?? 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, το iTunes συγχρονίζει όλες τις συσκευές της Apple! Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.

'Εχω ένα ipod 4 video και το συγχρονίζω κανονικά με το itunes και μου μεταφέρει τα τραγούδια στο pc.

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Καλησπέρα.

Έχω δύο iPod γεμάτα με αγορασμένη μουσική από Apple [...]

[...] μετά πρέπει να πληρώσεις [...]  πράγμα που το θεωρώ κοροϊδία

Εδώ διακρίνω ένα σχήμα οξύμωρο... 😕

Έδωσες τόσα χρήματα για να αγοράσεις την μουσική σου και θεωρείς κοροϊδία να δώσεις 50€ για να πάρεις backup;

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Επίσης προσθήκη τραγουδιού στο iPod γίνεται μόνο μέσω iTunes, σωστά ?? 

Ευχαριστώ. 

Σωστά. Αυτός είναι ο επίσημος τρόπος να προσθέσεις μουσική σε οποιαδήποτε συσκευή apple. Υπάρχουν και οι πλάγιοι τρόποι βέβαια που όμως δεν είναι "εγκεκριμένοι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μα, το iTunes συγχρονίζει όλες τις συσκευές της Apple! Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.

'Εχω ένα ipod 4 video και το συγχρονίζω κανονικά με το itunes και μου μεταφέρει τα τραγούδια στο pc.

Εδώ διακρίνω ένα σχήμα οξύμωρο... 😕

Έδωσες τόσα χρήματα για να αγοράσεις την μουσική σου και θεωρείς κοροϊδία να δώσεις 50€ για να πάρεις backup;

Σωστά. Αυτός είναι ο επίσημος τρόπος να προσθέσεις μουσική σε οποιαδήποτε συσκευή apple. Υπάρχουν και οι πλάγιοι τρόποι βέβαια που όμως δεν είναι "εγκεκριμένοι".

Κάτι αρχάς ευχαριστώ.

Εμένα όταν το συνδέω δεν συγχρονίζει τίποτα. Απλώς όταν εγκατέστησα το itunes μου κατέβασε κάποια αγορασμενα τραγούδια . Μάλλον νομίζω συμβαίνει το αντίθετο απ' αυτό που λες.  Μεταφέρει τη μουσική από τη βιβλιοθήκη στη συσκευή αν δεν το έχεις απενεργοποιήσει. 

Όσο για τα χρήματα, έχω αγοράσει τις συσκευές, έχω αγοράσει τη μουσική ,  πρέπει να αγοράσω και λογισμικό με συνδρομή μάλιστα για να τα μεταφέρω στο πισι; Πολύ δεν πάει; 

Μήπως δεν κάνω κάτι για να γίνει συγχρονισμός που λες; 

Υπόψη ότι δεν είμαι εξοικειωμένος με λογισμικά και συσκευές της Apple. 

Επίσης τα ipod είναι τα shuffle αν αυτό παίζει ρόλο 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, το iTunes συγχρονίζει από PC προς iDevice και όχι το αντίστροφο. Για τα αγορασμένα από Apple δεν υπάρχει θέμα, κατεβαίνουν στο iTunes. Για τα υπόλοιπα θέλεις κάποιο software. 

Ο υπολογιστής που έστειλε αρχικά τα τραγούδια στο iPod, πού είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, το iTunes συγχρονίζει από PC προς iDevice και όχι το αντίστροφο. Για τα αγορασμένα από Apple δεν υπάρχει θέμα, κατεβαίνουν στο iTunes. Για τα υπόλοιπα θέλεις κάποιο software. 

Ο υπολογιστής που έστειλε αρχικά τα τραγούδια στο iPod, πού είναι;

Δεν είναι προσβάσιμος  , είναι σε άλλη πόλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, HALF EVIL said:

Δεν είναι προσβάσιμος  , είναι σε άλλη πόλη 

Οκ, όπου και να είναι, αν τα αρχεία της μουσικής είναι ακόμα εκεί, δεν μπορεί να τα στείλει κάποιος;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Οκ, όπου και να είναι, αν τα αρχεία της μουσικής είναι ακόμα εκεί, δεν μπορεί να τα στείλει κάποιος;

Δυστυχώς όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, HALF EVIL said:

Δυστυχώς όχι. 

Εδώ λέει ότι τα παλιά iPod, φαίνονται σαν hard drives (όταν απενεργοποιήσεις το autosync) και μπορείς να κάνεις copy τα αρχεία.

https://www.makeuseof.com/tag/transfer-music-ipod-computer/

Αν δεν δουλέψει, μπορείς να πάρεις το copy trans με 20$.

https://www.copytrans.net/store/

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Κάτι αρχάς ευχαριστώ.

Εμένα όταν το συνδέω δεν συγχρονίζει τίποτα. Απλώς όταν εγκατέστησα το itunes μου κατέβασε κάποια αγορασμενα τραγούδια . Μάλλον νομίζω συμβαίνει το αντίθετο απ' αυτό που λες.  Μεταφέρει τη μουσική από τη βιβλιοθήκη στη συσκευή αν δεν το έχεις απενεργοποιήσει. 

Όσο για τα χρήματα, έχω αγοράσει τις συσκευές, έχω αγοράσει τη μουσική ,  πρέπει να αγοράσω και λογισμικό με συνδρομή μάλιστα για να τα μεταφέρω στο πισι; Πολύ δεν πάει; 

Μήπως δεν κάνω κάτι για να γίνει συγχρονισμός που λες; 

Υπόψη ότι δεν είμαι εξοικειωμένος με λογισμικά και συσκευές της Apple. 

Επίσης τα ipod είναι τα shuffle αν αυτό παίζει ρόλο 

Δεν ξέρω για την αγορασμένη μουσική τι συμβαίνει (ποτέ δεν αγόρασα τραγούδι :) ) οπότε δεν έχω να πω κάτι αλλά αφού λες ότι δεν μεταφέρει τα τραγούδια. Δες τον οδηγό του che για την μεταφορά μουσικής και πρόσεχε στο σημείο που λέει να κόψεις τον συγχρονισμό για να μην σου σβήσει τα τραγούδια από τις συσκευές. Αν βλέπεις τους φάκελους με τα τραγούδια από την εξερεύνηση τότε μπορείς να τα μεταφέρεις και να τα προσθέσεις στο itunes (σύμφωνα με τον οδηγό στο makeuseof).

Για τα λεφτά, δεν σε κατηγορώ και καλά κάνεις και δεν θέλεις να δώσεις και άλλα λεφτά αλλά το 50άρικο δεν χρειάζεται να το δίνεις συνέχεια αλλά μια φορά για να κάνεις αυτό που θέλεις και μετά κόβεις την συνδρομή. Το copy trans είναι και αυτό πολύ καλό και σίγουρα πιο φθηνό αν δεν βρεις άκρη με το itunes.

Δες και αυτό...

https://support.apple.com/guide/ipod-touch/transfer-files-ipod-touch-computer-iphf2d851b9/ios

 

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...