Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση home cinema Pioneer και σύνδεση με pc


Composer
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από greekfragma,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Μόλις πήρα στο σπίτι ένα Pioneer HTP-076 το οποίο θέλω να συνδέσω στον υπολογιστή μου.
Δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου από αυτά, και ενώ συνέδεσα τα ηχεία στον ενισχυτή, δεν ξέρω πώς να πάρω ήχο από το pc.

Αυτό που έχω κάνει ως τώρα:
Συνέδεσα με ένα hdmi τη motherboard του pc με μια από τις hdmi in του ενισχυτή.
Συνέδεσα με ένα άλλο hdmi την οθόνη που έχω με το hdmi out του ενισχυτή. Παρουσιάστηκε μια αρχική οθόνη set up και δοκίμασα όλα τα ηχεία αν είναι συνδεδεμένα καλά.
Όλα καλά μέχρι εδώ.
Επειδή σαφώς και δεν έπαιρνα εικόνα από το pc, ξεσύνδεσα το hdmi το προηγούμενο και το έβαλα στην κάρτα γραφικών.
Τώρα τί κάνω;

Δυστυχώς ο ενισχυτής δε μου παρουσιάζεται στο sound output στο pc, όπως έχω δει μετά από ψάξιμο στο ιντερνετ ότι θα έπρεπε να γίνεται.
Μήπως δεν έχω κάνει κάποια σύνδεση σωστά;

Αν γνωρίζετε κάποιον από κέντρο Αθήνας που έρχεται και στο εγκαθιστά όλο το σύστημα με το pc (με πληρωμή φυσικά), παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα γιατί δε μπορώ να βρω άκρη!! 🤔

 

sound.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ποιά focusrite έχεις;

Focusrite Scarlett solo.
Σε αυτήν έχω μόνο τα ακουστικά μου συνδεδεμένα.

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Just now, Composer said:

Η οθόνη LG 43UD79.

Τί σημασία έχουν αυτά;

σημασία για τις συνδέσεις και την συμβατότητα μεταξύ τους ώστε να πάρεις το βέλτιστο.

 

με τα δεδομένα που έδωσες και με βάση το pc της υπογραφής με Z590 VisionG + Manli 1050 Ti θα το κάνεις ως εξής:

 

φεύγει HDMI καλώδιο από την LG HDMI 3 ή HDMI 4 (4κ 60p) και πάει προς τον ενισχυτή στη θέση HDMI out (arc)

2ο καλώδιο HDMI από τον ενισχυτή και οποιαδήποτε θέση HDMI in 1 έως 4 θέλεις και πάει προς την κάρτα γραφικών του υπολογιστή στην μοναδική HDMI που έχει η 1050 Ti

αφού τα κάνεις έτσι στη φωτογραφία που ανέβασες και το sound output  θα δεις

Focusrite

Realtek

HDMI Nvidia (και θα επιλέξεις αυτό)

όταν θες θες ακουστικά το γυρνάς στη Focusrite.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!
Τώρα παίρνω ήχο από τα μπροστά, αν και δε δοκίμασα ακόμα και 5.1 να δω τί γίνεται με τα από πίσω ηχεία.
Όμως με αυτές τις συνδέσεις πρέπει να έχω πάντα ανοιχτό τον ενισχυτή για να έχω εικόνα από το pc.

Δε γίνεται διαφορετικά; Δηλ. να έχω εικόνα από υπολογιστή χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω τον ενισχυτή; Και να τον ανοίγω μόνο όταν θέλω να ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Composer said:

Ευχαριστώ πολύ!
Τώρα παίρνω ήχο από τα μπροστά, αν και δε δοκίμασα ακόμα και 5.1 να δω τί γίνεται με τα από πίσω ηχεία.
Όμως με αυτές τις συνδέσεις πρέπει να έχω πάντα ανοιχτό τον ενισχυτή για να έχω εικόνα από το pc.

Δε γίνεται διαφορετικά; Δηλ. να έχω εικόνα από υπολογιστή χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω τον ενισχυτή; Και να τον ανοίγω μόνο όταν θέλω να ακούσω.

Για να παρακάμψεις ενισχυτή και να πετάς απευθείας εικόνα ήχο από τον υπολογιστή στην τηλεόραση (ήχο μόνο στα ηχεία της τηλεόρασης) θα πάρεις και ένα displayport καλώδιο και θα συνδέσεις το DP in στην LG με DP της κάρτας γραφικών.

το αρχικό σου ερώτημα ήταν για το home cinema με υπολογιστή και με βάση αυτό σου έγραψα τα προηγούμενα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω 2 άλλα πράγματα:

1) Ξέρεις γιατί το volume του MPC-HC δε λειτουργεί τώρα; ακόμη κι αν το κλείσω τελείως δεν έχει κανέναν αντίκτυπο στον ήχο. Αντίθετα στο VLC το volume λειτουργεί.

2) Το speaker set up το αφήνω πάντα στο 5.1; ακόμη κι αν ακούω mono ή stereo; (οπότε θα επιλέξω τα κατάλληλα από τον ίδιο τον ενισχυτή)

 

 

speaker set up.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ένταση εξαρτάται τις ρυθμίσεις των windows για το τι επιτρέπουν και τι δεν επιτρέπουν στα προγράμματα ως έλεγχο.

το speaker setup καλό είναι να το βάλεις στο atmos for home theater και να δώσεις στον Pioneer τον έλεγχο πως θα το δίνει στα ηχεία σου.

Όταν θες μουσική του βάζεις quadraphonic (StereoX2 κάπως έτσι το λέει). Στην ουσία δηλαδή παίζει στέρεο και κάνει κλώνους και τα surround αντίστοιχα με τα front.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς αν σε τρέλλανα, αλλά είμαι εντελώς νέος σε αυτό.
Τα περισσότερα blurays που έχω, έχουν κωδικοποίηση ήχου DTS-HD MA (είτε mono, stereo, ή 5.1).
Στο manual του home cinema βλέπω αυτό (που έχω κυκλώσει με κόκκινο).

dts.png.44c2a8e7745d7902d9ab377f5d58eebf.png

Δηλ., τί θα πρέπει να κάνω;
Αν χρησιμοποιώ πχ. powerDVD, τσεκάρω το 2ο κουτάκι που λέει bypass κτλ; (δε βρήκα αλλού να αναφέρεται bitstream)

powerdvd.png.43e1b0df394153e786bc592d1114bf60.png

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έψαξα και λένε ότι πρέπει να επιλέξω το non decoded high definition audio to external device. (σε ένα άλλο παράθυρο διαλόγου).

spacer.png

Όταν το κάνω αυτό όμως και πατάω το show information στο powerdvd, μου δείχνει input: dts-hd master audio 5.1 (τον ήχο της ταινίας) και output: compressed data!

Φαντάζομαι θα'πρεπε να είναι uncompressed!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν ο ενισχυτής σου ανάβει την ένδειξη DTS-HD MA κατά την αναπαραγωγή άσε το τι γράφει το powerdvd. σε νοιάζει να περνάει και να κλειδώνει το σήμα σωστά στον Pioneer.

Νομίζω όμως οτι η σωστή ρύθμιση στη τελευταία φωτογραφία είναι η μεσαία επιλογή και όχι η τελευταία.

Κάπου εδώ σε αφήνω.

Τα υπόλοιπα με υπομονή και διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...