Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση home cinema Pioneer και σύνδεση με pc


Composer
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από greekfragma,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, αποκοιμήθηκα με τον υπολογιστή ανοιχτό. Όταν ξύπνησα είχε κλείσει και ο ενισχυτής (οκ, λογικό).
Αλλά μετά όταν τον άνοιξα δεν έπαιρνα πάλι εικόνα από τον υπολογιστή. Έβλεπα μια μπλε οθόνη.
Έπρεπε να κάνω reset στον υπολογιστή για να ξαναανοίξει και να πάρω εικόνα.
Τί έγινε;

Υπόψιν στα settings του pc μου έχω αυτό:

 

sleep.png

 

Επίσης, μου λέει στο manual (https://intl.pioneer-audiovisual.com/manuals/docs/SN29403619A_HTP-076_En_190425_web.pdf σ.57) ότι για Dolby surround ή Atmos (καλά, Atmos δεν έχω), πρέπει να κάνω firmware update.
Firmware βλέπω ότι έχω το R110-0400-2130-0000 και στα αρχεία που βρίσκω στο διαδίκτυο για firmware update του μοντέλου μου έχει το 
R108-0300-2120-0000.

https://intl.pioneer-audiovisual.com/products/home_theater_system/htp-076/downloads.php

Άρα, update δεν κάνω, σωστά; 
 

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα.
Βλέπω ότι ο ενισχυτής έχει πολλές τρύπες για να παίρνει αέρα και τις έχει από πάνω! (όχι πλάγια όπως το pc).
Είναι λοιπόν πολύ εύκολο να μπαίνει σκόνη. (άσε που μπορεί να μπουν και ζουζούνια. Τις προάλλες μου είχε μπει ζουζούνι στην οθόνη μέσα!)
Βάζετε κάτι από πάνω να το προστατεύετε; υπάρχουν ειδικές θήκες;

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν έχεις βρει απάντηση, αλλά την οθόνη την συνδέεις στον υπολογιστή και όχι στον ενισχυτή. Μπορεί να μη θες να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία αλλά τα ακουστικά. Γιατί να ανοίξεις τον ενισχυτή;

Μία HDMI είσοδο του ενισχυτή θα την συνδέσεις με το HDMI της κάρτας γραφικών και από εκεί θα περνάει και εικόνα και ήχος (ίσως χρειαστεί κάποια ρύθμιση γι' αυτό).

Ανάλογα από που θες να ακούς τον ήχο, θα διαλέγεις από την μπάρα των windows την έξοδο του ήχου.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Δεν ξέρω εάν έχεις βρει απάντηση, αλλά την οθόνη την συνδέεις στον υπολογιστή και όχι στον ενισχυτή. Μπορεί να μη θες να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία αλλά τα ακουστικά. Γιατί να ανοίξεις τον ενισχυτή;

Μία HDMI είσοδο του ενισχυτή θα την συνδέσεις με το HDMI της κάρτας γραφικών και από εκεί θα περνάει και εικόνα και ήχος (ίσως χρειαστεί κάποια ρύθμιση γι' αυτό).

Ανάλογα από που θες να ακούς τον ήχο, θα διαλέγεις από την μπάρα των windows την έξοδο του ήχου.

Σε ένα άλο φόρουμ μου είπαν ένα τρικ, οπότε δε χρειάζεται τώρα να ανοίγω ενισχυτή (εκτός αν θέλω να ακούσω με τα ηχεία):

Αναφορά σε κείμενο

ψάξε στο manual του ενισχυτή σου... στο τηλεχειριστήριο ή σε κάποιο μενού θα υπάρχει σίγουρα η ρύθμιση HDMI Standby Through... αν την γυρίσεις σε κατάσταση on (από off που λογικά βρίσκεται τώρα) θα έχεις και εικόνα όταν ο ενισχυτής σου είναι "κλειστός" (σε stand by φυσικά όχι έξω από την πρίζα)

Τώρα, δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να συνδέσω την οθόνη κατευθείαν στον υπολογιστή και να έχω και τα ηχεία. Το είχα δοκιμάσει πριν και δε μου εμφάνιζε τον ενισχυτή στο sound output του pc. Ίσως χρειάζεται καμιά άλλη σύνδεση, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να μπει το  hdmi  από την κάρτα γραφικών στον ενισχυτή και από εκεί στην τηλεόραση, αν ο ενισχυτής έχει  hdmi  passthrough τότε και κλειστός να είναι η εικόνα θα πηγαίνει στην τηλεόραση. Αυτό που λέει ο @jimakos00 πρέπει η κάρτα γραφικών να βγάζει 2 εξόδους  hdmi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, chios said:

Το σωστό είναι να μπει το  hdmi  από την κάρτα γραφικών στον ενισχυτή και από εκεί στην τηλεόραση, αν ο ενισχυτής έχει  hdmi  passthrough τότε και κλειστός να είναι η εικόνα θα πηγαίνει στην τηλεόραση. Αυτό που λέει ο @jimakos00 πρέπει η κάρτα γραφικών να βγάζει 2 εξόδους  hdmi. 

1η σελίδα έδωσα όλες τις επιλογές βάση του setup που έχει με την 1050 Ti (1x HDMI 1x Displayport) και με ενισχυτή που δεν έχει 2ο passthrough.

Δε γίνονται όλα όσα ψάχνει και σκαλίζει ο Composer.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, chios said:

Ο συγκεκριμένος από ότι είδα στο manual  έχει passthrough  οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα.

συνήθως οι φθηνοί έχουν passthrough μόνο στην arc In/Out. Επομένως μόνο οτι του έγραψα στη 1η σελίδα ισχύει για τη μετάδοση που θέλει να κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω άλλο ένα πρόβλημα το οποίο είναι λίγο εκνευριστικό.
Είδα στο ιντερνετ το έχει άλλος ένας:

Αναφορά σε κείμενο

Sounds awesome except for the Windows sounds. The front 0.500ms of each sound is cut off and some shorter sounds do not play at all. 

https://forums.tomsguide.com/threads/calling-all-audiophiles-windows-sounds-cut-off-w-hdmi-possible-s-pdif-keep-alive-issue.373126/

Μήπως ξέρει κανείς κάποια λύση; Συμβαίνει σε κανέναν άλλον;

(όταν γυρνάω σε ήχο από τη Scarlett το πρόβλημα δεν υπάρχει.)

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...