Προς το περιεχόμενο

Voltage


theglassicon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο επεξεργαστής δουλεύει που και που ακόμα στο PC της αδερφής του μια χαρά

 

Όταν λες πως "δουλεύει που και που", εννοείς πως μερικές φορές δουλεύει και μερικές όχι, ή απλώς πως η αδερφή του δεν χρησιμοποιεί συχνά το PC? :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για κάποιο λόγο δε με πείθεις με τα περί έργου. Ουσιαστικά έχουμε να κάνουμε και με ηλεκτρονικά ακίνητα μέρη και όχι με κάποια μηχανή εσωτερικής καύσης. Δε μου λές και τίποτα ουσιαστικό με τις διαφορές θερμοκρασίας - τάσης. Π.χ. ποιος επεξεργατής θα ζήσει παραπάνω:

 

ΧΡ-Μ 2500 1.65v @ 60 C

XP-M 2500 2.0v @ 45 C

 

? Αν είναι χρονισμένοι στην ίδια συχνότητα και δουλεύουν 24/7 στην ίδια εφαρμογή?

 

Τέσπα. Έχω έναν XP-M που είναι κατασκευασμένος να δουλεύει στα 1.45 v και τον έχω στα 2.0 v @ 2640 ΜΗz. Ψύχεται με νεράκι και έχω αυτό το Overclock και τάσεις Χειμώνα - Καλοκαίρι. Αν δεν τον δω κάποια στιγμή να καίγεται' date=' ό,τι και να μου λέτε για φθορά κτλ. θα μου επιτρέψετε να τα πάρω αψήφιστα, γιατί εγώ όχι απλώς πιέζω, αλλά κυριολεκτικά τηγανίζω το chip.[/quote']

 

Μη λες ποτε τα ξερω ολα και δε παθαινει τιποτα γιατι εχουμε δει ακομα και μερος της L2 cache να καιγεται απ το πολυ overcklocking (και με υδροψυξη,δε τιθεται θεμα θερμοκρασιας) ,να δεις γελιο Barton να χει 128kb η ακομα και 64!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λες ποτε τα ξερω ολα και δε παθαινει τιποτα γιατι εχουμε δει ακομα και μερος της L2 cache να καιγεται απ το πολυ overcklocking (και με υδροψυξη,δε τιθεται θεμα θερμοκρασιας) ,να δεις γελιο Barton να χει 128kb η ακομα και 64!

 

Ωχ, τι μου το θύμησες αυτό τώρα! :( :(

 

Έτσι την έπαθε ο προηγούμενος μου Tbred 2100+. Δεν του άρεσε φαίνεται πολύ ο συνδιασμός των 2400MHz με τα 1.9V και μια μέρα χάθηκαν τα 128 από τα 256kb cache του.

 

Βέβαια έστω κι έτσι, δουλεύει ακόμα στο 2ο PC μου, αλλά εκεί δεν έχει υδρόψυξη και δεν τον ανεβάζω πλέον πάνω από τα 2100Mhz και 1.75V... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήξερα ότι εδώ μέσα υπάρχουν ψαγμένα άτομα, δε θα το πίστευα. Ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ένα μέρος του chip καίγεται... Δηλαδή πώς χάνεται η cache? H θα καεί όλο το τσιπ ή τίποτα... Τι να πω δεν ξέρω... Μήπως είχε γίνει κάτι άλλο και χανόταν η cache?

 

Τεσπα, δεν πτοούμαι... Ο XP μου θα συνεχίσει να δουλεύει στα 2640 @ 2.06v μέχρι να παραδώσει το πνεύμα του. Νο pain, no gain... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ένα chip,δες μια μεγενθυση και θα δεις ότι αποτελείτε απο τομείς,που με τη σειρά τους αποτελούνται από εκατομυρια transistor.πάντως η λογική σου είναι οκ,απλός αν νετάρει μην παραξενευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...