Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα 3DMark benchmarks για την RTX 4090 φανερώνουν ότι είναι 82% ταχύτερη από την RTX 3090


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρχισε πάλι η κλάψα για τις τιμές, την κατανάλωση, την ΔΕΗ, τη θέρμανση για το χειμώνα, το κράτος, τους μισθούς και όλα αυτά τα γραφικά ''αστεία''. Όλα τα απωθημένα σας εδώ. Και εγώ συμφωνώ ότι είναι ακριβό το νέο hardware αλλά μέχρι εκεί. Στην τελική, όποιος δεν μπορεί πολύ απλά δεν αγοράζει. Γιατί πρέπει κάθε φορά να λέμε τα αυτονόητα σε τέτοια θέματα; Σας έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό να την αγοράσετε; Μείνετε με την 970 αν νιώθετε ότι δεν χρειάζεστε νέα GPU και όλα καλά. Ή αγοράστε μια κονσολίτσα και θα είστε κομπλέ αν σας ενδιαφέρει μόνο το gaming.

  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα nvidia έχω κ εγώ αλλά αυτό δεν λέγεται εξέλιξη,  κατανάλωση μικρού θερμοσίφωνα σε μέγεθος τσιμεντολιθου! 

Είχαμε φτάσει σ ένα σημείο που οι κάρτες ήταν δυνατές με χαμηλή ή νορμάλ κατανάλωση,  αυτό το πράγμα εδώ τι είναι; 

 Όσο για την τιμή εδώ τώρα δεν χωράνε δικαιολογίες για κοβιντ και άλλα τέτοια που πασαρανε στα πρόβατα  

Μακάρι να πατωσει η σειρά και να πουλάνε AMD και intel. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών θεωρείται ότι καίει το πολύ 200watt. Ότι καίει παραπάνω είναι κάτι άλλο, μη ρεαλιστικό και φυσικά εκτός της λογικής της σχεδίασης "μικρότερο μέγεθος, μικρότερη κατανάλωση".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/10/2022 at 13:18, Arkin said:

Τοσο εχει απλα με την επιδοτηση πεφτει στα 15-17 λεπτα. Μεχρι ποτε δεν ξερω. Εδω χθες ειδα 2.10 το πετρελαιο που θελω 6 χιλιαδες λιτρα το χρονο. Εχουν ξεφυγει τα πραγματα σχεδον σε καθε τομεα. Πολεμος covid διαθεσιμοτητα σε chip απληστεια εταιριων πεσιμο του ευρου δεν παει και τιποτα καλα. 

Sorry για το off topic, αλλά 6000 λίτρα;;; Καλά που με μένεις, σε καμία κορυφή των Άλπεων; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Sorry για το off topic, αλλά 6000 λίτρα;;; Καλά που με μένεις, σε καμία κορυφή των Άλπεων; 😅

Όχι μόνο για δουλειά αγροτικα 6000 λιτρα και ακόμα 3500 χιλιάδες για σπίτι θέρμανση. Άστα να πάνε χθες είδα 2.08 κίνησης έχει ξεφύγει το πράγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά αποτυπώνουν τα τεστ αλλά κι αυτοί που τα γράφουν το θέμα είναι να αποδειχθεί στην πράξη και τους καταναλωτές και το ενεργειακό κόστος να μην είναι μεγάλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οι πολιτικοι με της εταιριες γραφικων δεν εχουν μεγαλη διαφορα.......Και ο Λογος ενας ενω τους κραζουμε τους ξαναψηφιζουμε οπως και με της καρτες παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα της αγοραζουν ασχετα αν ξερουν οτι ειναι κοροιδια ......τι Μπερδεμα!!!

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Κάρτα γραφικών θεωρείται ότι καίει το πολύ 200watt. Ότι καίει παραπάνω είναι κάτι άλλο, μη ρεαλιστικό και φυσικά εκτός της λογικής της σχεδίασης "μικρότερο μέγεθος, μικρότερη κατανάλωση".

 

ακριβως, ακομη κ 4κ επιδοσεις σε 40ιντσες οθονη να σου χαριζουν, αν καει 800 βατ το συστημα τι να το κανεις?

το χαμηλωνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Stefanos683 είπε

ακριβως, ακομη κ 4κ επιδοσεις σε 40ιντσες οθονη να σου χαριζουν, αν καει 800 βατ το συστημα τι να το κανεις?

το χαμηλωνεις

Το θέμα είναι πως με 800watt επιδόσεις δίνει και η γιαγιά μου. Τεχνολογία = μεγαλύτερες επιδόσεις με λιγότερη κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2022 στις 9:05 ΠΜ, panther_512 είπε

Φίλε μου σε νιώθω. Είναι πολλά λεφτά για video gaming.

Όμως υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που έχει τέτοια οικονομική άνεση που θα τις αγοράσει αυτές τις κάρτες χωρίς δεύτερη σκέψη.

Και αυτό θα διατηρήσει την εκτόξευση των τιμών για πολύ καιρό ακόμα......

Παιχνίδι εντυπώσεων πιστεύω ότι είναι, για το ποιος την έχει πιο μεγάλη.
Από την στιγμή που το mining πήγε πάτο, η NVIDIA θα φάει ήττα, γιατί οι hardcore δεν είναι τόσοι πολλοί για να συντηρήσουν αγορά με κάρτες κόστους 2500 ευρώ. 

Αν η AMD φερθεί έξυπνα και έχει και ανταγωνιστικό προϊόν πιστεύω ότι θα κερδίσει την αγορά. 
Το γεγονός ότι η EVGA βγήκε από την αγορά λέει πολλά και προμηνύει αλλά τόσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2022 στις 4:21 ΜΜ, m3ltd0wn είπε

Το θέμα έχει ξεφύγει λίγο (μην πω κάτι άλλο) από τις εταιρείες των καρτών γραφικών (κυρίως από την nvidia).

Θα το ξαναγράψω, R&D μηδέν. Έχουν κάνει τα wafer σαν τηγανίτες για να πετύχουν υψηλότερες επιδόσεις αλλά όχι αποδόσεις.

Η κάρτα γραφικών καίει ένα εργοστάσιο για να αποδώσει αυτά που υπόσχεται και έχει βάρος 15 κιλά.

Είναι λογικό να πάρεις 2 3080 να τις κολλήσεις μαζί και να βγει μια κάρτα με 2πλάσια απόδοση, κατανάλωση και μέγεθος.

Ανάπτυξη είναι να βγάλεις μια μικρότερη κάρτα με 2πλάσια απόδοση αλλά που μυαλό για αυτό... τα λεφτάκια να πάρουμε από τα χαϊβάνια φέτος, όχι σε 2-3 χρόνια που θα πάρει η έρευνα...

Είδες καθόλου τα νούμερα; Πραγματικά ρωτάω, 9 στα 10 πόστ γράφεται τα ίδια για την κατανάλωση, ενώ ουσιασιτκά η κάρτα είναι ΜΑΚΡΑΝ η πιο efficient κάρτα που έχει βγεί ποτέ στην ιστορία των καρτών γραφικών στον πλανήτη Γη. Το άλμα σε efficiency είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Διάβαζω τα comments που λένε το αντίθετο και αναρωτιέμαι, σε τεχνολογικό φόρουμ είμαι ή στο παιδί μου και εγώ. Εδώ το efficiency btw

 

energy-efficiency.png

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Είδες καθόλου τα νούμερα; Πραγματικά ρωτάω, 9 στα 10 πόστ γράφεται τα ίδια για την κατανάλωση, ενώ ουσιασιτκά η κάρτα είναι ΜΑΚΡΑΝ η πιο efficient κάρτα που έχει βγεί ποτέ στην ιστορία των καρτών γραφικών στον πλανήτη Γη. Το άλμα σε efficiency είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Διάβαζω τα comments που λένε το αντίθετο και αναρωτιέμαι, σε τεχνολογικό φόρουμ είμαι ή στο παιδί μου και εγώ. Εδώ το efficiency btw

 

energy-efficiency.png

Άρθρο 11/10... Εμείς και το παιδί δεν μπορούμε ακόμα να διαβάζουμε το μέλλον.

Το άρθρο είναι αυτό 

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4090-founders-edition/40.html

Αναφέρει:

Performance per watt is based on measurements using Cyberpunk 2077. We record power draw and FPS rate to calculate the energy efficiency of the graphics card as it operates.

Χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες (απο το κινητό δεν είδα τουλάχιστον), το οποίο μπορεί να σημαίνει ότι αποδίδει 200fps με 400watt κατανάλωση στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Επίσης την έχουν βάλει baseline στο 100% αυτό δεν λέει κάτι για το αληθινό νούμερο και σίγουρα δεν είναι πραγματική μελέτη με μόνο ενα παιχνίδι το οποίο μπορεί να είναι και optimized. Όλες οι άλλες προφανώς είναι πιο χαμηλά αφού βγάζουν λιγότερα FPS. Δηλαδή στον λόγο που έφτιαξαν έχουν πάντα μικρότερο παρονομαστη και κατά συνέπεια θέλουν ακόμα μικρότερο αριθμητή (power consumption) για να είναι καλύτερες. Λογικό αλλά συγκρίσημο θα ήταν στα ίδια FPS η κατανάλωση.

Καλό είναι να ξέρουμε τι διαβάζουμε και όχι να πετάμε ένα γράφημα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...