Προς το περιεχόμενο

Τηλεόραση 50''


HlM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Ενδιαφέρομαι για αγορά τηλεόρασης αποκλειστικά στις 50'' λόγω διαθέσιμου χώρου.
Διαθέσιμο budget έως 500
Χρήση: σειρές και ταινίες από torrent, σύνδεση με media center και λίγο streaming
Το μόνο smart χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει είναι το να έχει android tv, το 95% του playback θα βγαίνει από media center. Αν δεν έχει android, ό,τι και να έχει δεν μας αφορά καθώς δεν θα χρησιμοποιηθεί.

Προτεραιότητα δίνεται στην ποιότητα απεικόνισης του πάνελ, δεν έχω κολλήματα/fanboyσμούς με εταιρείες.
Όσον αφορά τον ήχο υπάρχει ήδη σύστημα 2.1 και μελλοντικά ίσως μπει κάποια ηχόμπαρα. 

Μέχρι τώρα έχω σημειώσει τις εξής επιλογές βασισμένος κυρίως στις κριτικές του skroutz:

1) LG Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED 50UP75003LF HDR

2) Hisense Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD QLED 50A7GQ HDR (2021)

3) Samsung Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED UE50AU7172 HDR (2021)

4) TCL Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED 50P725 HDR (2021)

5) Xiaomi Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED Mi TV P1 HDR

και τέλος 

6) Tesla Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED 50S906BUS HDR (2021)

Η τελευταία μπαίνει κυρίως διότι έχει ηχόμπαρα ενσωματωμένη ΚΑΙ android TV, κατά τα άλλα δεν γνωρίζουμε τίποτα για την πραγματική ποιότητα του πάνελ.

Γενικά είναι κάπως δύσκολο να συγκρίνεις ή και να βρεις reviews για τα ακριβή μοντέλα από τα μεγάλα γνωστά sites οπότε ψάχνω κάπως στα τυφλά.
Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις γενικά, με μόνο hard-no το μέγεθος, καθώς μας περιορίζει το πλάτος που πρέπει να είναι max 112-113cm. 
Δεν λέω όχι και σε μοντέλα προηγούμενων ετών που έχουν αποδεδειγμένη ποιότητα εικόνας και αξιοπιστία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) LG Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED 50UP75003LF HDR έχει IPS πανελ. Χειρότερο μαύρο καλύτερες γωνίες θέασης. Λειτουργικό δικό της όχι Android.

2) Hisense Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD QLED 50A7GQ HDR (2021) Καλή λύση αλλά Τούρκικη tv εγω δεν θα έβαζα σπίτι μου :)

3) Samsung Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED UE50AU7172 HDR (2021) Για να λες πως έχεις samsung. Δεν υπάρχει άλλος λόγος.

4) TCL Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED 50P725 HDR (2021). Πολύ καλύ επιλογή. Android λειτουργικό, καλά χρώματα αλλά μόνο μετά απο αρκετές ρυθμίσεις βέβαια.

5) Xiaomi Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED Mi TV P1 HDR. Μακρυά. Μακράν η χειρότερη απο όλες παραπάνω.

Εγώ παραλίγο να πάρω την TCL αλλά βγήκε σε προσφορά 350 Ευρώ στον Γερμανό η PHILIPS 50PUS7906 και την τσίμπησα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει Android όπως και η TCL και το ambilight δεν είναι για φιγούρα, κάνει δουλίτσα! Δεν έχω δει τις 2 τηλεοράσεις δίπλα δίπλα, ίσως η TCL έχει λίγο καλύτερα χρώματα αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν έχω βρει αναλυτικό test για την philips. Επίσης με εκνευρίζει που πληρωμένα τρολ της αντιπροσωπείας TCL φαίνεται πως συνέχεια εκθειάζουν όλα τα προϊόντα στα φορουμ και τα reviews. Πάντως φαίνεται πως και οι 2 είναι μια χαρά τηλεοράσεις για τα λεφτά τους.

Η επιλογή μου: TV PHILIPS 50PUS7906/12 50'' LED SMART 4K ULTRA HD AMBILIGHT

 

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση.

Γενικά κυκλοφορεί η ιδέα "samsung ή LG να είναι, έχουν τα καλύτερα panels", αλλά πλέον με τόσα διαφορετικά είδη panel σε κυκλοφορία χρειάζεται έλεγχος ανά μοντέλο.
Επομένως από τα παραπάνω, 1 και 3 απορρίπτονται κατευθείαν, για την την 4 (TCL) έχω διαβάσει αρκετά καλά πράγματα και δεν την απορρίπτω αν και έχω αρνητική εμπειρία παλαιότερα από κινητά τηλέφωνα της μάρκας.
Για την 5 (xiaomi) όταν κυκλοφόρησε γράφονταν επικά reviews που πλέον βλέπω δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα

Την επιλογή της Philips δεν την είχα σκεφτεί, αν και είμαι κάτοχος Ambilight (ουσιαστικά η τηλεόραση που αντικατασταθεί) από τα πρώτα μοντέλα, και πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και τη διάρκειά της. Θα τσεκάρω αν με καλύπτει στα λοιπά, κυρίως στον περιορισμό του πλάτους που πρέπει να είναι max 112cm.

Αν λέγαμε να εξαντλήσουμε το budget των €500, υπάρχει κάτι αξιόλογο σε Samsung/LG; 
Γενικά τι τύπους πάνελ πρέπει να κοιτάω με έμφαση στην ποιότητα απεικόνισης; Κάθε μάρκα έχει το δικό της branding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την TCL 55p735 (επόμενο μοντέλο του p725) και μετά απο μερικές ρυθμίσεις είναι άψογη, τέλεια μαύρα και οι γωνίες θέασης είναι σαν IPS. Το μόνο μειων είναι οτι μερικές φορές κολλάει το λειτουργικό αλλά αυτό είναι λόγω της Google TV το οποίο είπαν πως θα διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vaggospro Ωραίος, κρατάω αυτήν έναντι της p725, προφανώς όμως και στην έκδοση των 50'' για την οποία με περιορίζει ο χώρος.
Βλέπω φοράει κάποιο custom λειτουργικό με προσθήκη google TV, έναντι του Android που φοράνε οι άλλες. 

Συνοπτικά, αυτή την στιγμή είμαι μεταξύ των 3 αυτών:

image.png.b802cd59ec660c91e728005e55c4626c.png


με τα εξής θετικά για την καθεμία:

TCL: πολλές θετικές κριτικές για την ποιότητα της εικόνας και συνολικό vfm της
Philips: έχει ambilight που μου αρέσει πολύ, την καλύτερη συνδεσιμότητα (ακόμα και headphones out που θα μου είναι χρήσιμο), καθαρό android
Tesla: έχει το καλύτερο (Direct LED) πάνελ από τις 3, συνδεσιμότητα παρόμοια με την philips, καθαρό android και ενσωματωμένη ηχόμπαρα που μου αρέσει. Δυστυχώς δεν γνωρίζουμε πολλά για την μάρκα και την πραγματική ποιότητα απεικόνισης, δεν έχω βρει αξιόπιστα τεστ. 

Από τις 3, αυτή τη στιγμή η πιο safe επιλογή φαίνεται η philips αν και προφανώς το ambilight βαρύνει την γνώμη μου γιατί έχω παρόμοια τηλεόραση από το 2007 και πραγματικά μου αρέσει. 

Θα ήθελα να δω κάποιο πιο εξειδικευμένο review/test αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι ώστε να αποκλείσω κάποια πιθανώς κατευθείαν λόγω κακής εικόνας.

Ανοιχτός και σε λοιπές προτάσεις βέβαια. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,είμαι σε αναζήτηση 50αρας και έχω καταλήξει στην :https://www.skroutz.gr/s/28485436/LG-Smart-Τηλεόραση-50-4K-UHD-LED-50NANO806PA-HDR-2021.html?from=sku_spec_variations

 

Αξίζει?

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπήκε η Philips στον Γερμανό στα €349 και με άτοκες, οπότε το προχώρησα χωρίς πολύ σκέψη.

Περισσότερα όταν παραλάβω, αν και η διαφορά από την Ambilight του 2008 που έχω τώρα αναμένεται χαώδης.

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, HlM είπε

Μόλις μπήκε η Philips στον Γερμανό στα €349 και με άτοκες, οπότε το προχώρησα χωρίς πολύ σκέψη.

Περισσότερα όταν παραλάβω, αν και η διαφορά από την Ambilight του 2008 που έχω τώρα αναμένεται χαώδης.

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. 

για δωσε λινκ γιατι δεν βλεπω τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ δεν το βρίσκω τώρα, μάλλον εξαντλήθηκε.
 

Ελπίζω να μην φάω κανένα άκυρο τη Δευτέρα. 

 

image.png.4cf1ee4c435dcf636764655a25e7ee3c.png

image.png.118a4d27ff19ceaf69a73b0bd4e7d449.png

Επεξ/σία από HlM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα διαθεσιμη η  philips.Ειμαι κ γω σε αναζητηση και σκεφτομαι τη philips.Εντυπωσεις απο τους κατοχους ευπροσδεκτες.Σκεφτομαι βεβαια και την tcl.

 

https://www.germanos.gr/product/televisions/televisions/44-54/philips-50pus7906-ambilight-50-led-4k-smart-tv-tileorasi/?productId=20417785&fname=skuColor&fvalue=-127955720256961910&skr_prm=WyIwZDExZTIwOC1lOTQzLTRjNTAtOWI4OC01MTBmMGFmNjM0NDgiLDE2NjYwMDk2OTkxMDQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzc3ZhciJ9XQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστο το παραπάνω, σημαίνει υπάρχει απόθεμα ακόμα.
Θεωρητικά αύριο παραλαμβάνω, χωρίς κάποια εξέλιξη στην κατάσταση της παραγγελίας από την Παρασκευή.

Αναμονή και..ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εγώ έχω αυτήν https://www.skroutz.gr/s/25059835/Hisense-Smart-Τηλεόραση-50-4K-UHD-LED-50A7100F-HDR-2020.html και είμαι υπερευχαριστημενος......όπως είμαι και αρκετά ευχαριστημένος απ' το φθηνό brand to eShop horizon έχω μια 48 άρα στο εξοχικό τόσο χρόνια απροβλιματιστη.......η Hisense το ατού της είναι ο ήχος....ενώ το νο1 μειωνεκτημα τα κολλήματα στο YouTube......από εικόνα ήχο και απόκριση τζαμί....πάντως........αν θες την ταπεινή μου γνώμη.....πέρασαν αρκετές tv απ' τα χέρια μου.....προσφατα sasmusng 55 του κουτιού από μεντια μάρκτ ήρθε με σπασμένο πάνελ και μετά από ταλεπωρια πόλων ημερών.......και συνεχων διαπληκτισμων.....προσέξτε με την αντιπροσωπεία της σαμσουγκ όχι με το μεντια.....έγινε επιστροφή του ποσού και αλλαγή με LG sto katastima......που ανάμεσα σ' αυτές τις δύο υπερτερεί η Hisense.....για να ανακεφαλεωσω λοιπόν....πλέον το Μπραντ δεν μετράει....εγώ πχ επιλέγω γκόμενα βάση εμφάνισης και ψυχής και όχι ονόματος.......φτάνοντας στην σημερινή εποχή......λοιπόν επέλεξε μια μάρκα όπου στην περιοχή σου να έχει αξιόπιστο σέρβις.......πλέον σαν καταναλωτής δυστηχος......αγοράζω πάντα με γνώμονα το καλό σέρβις και ότι το προϊόν είναι είδη ελαττωματικό(όπως πχ η σαμσουγκ 55,)......Πιστεύω ότι το πλαίσιο τα συνδιάζει όλλα......φθηνές smart tv και αρκετά καλό σέρβις(για τα ελληνικά δεδομενα.....τουλάχιστον στο κατάστημα Καλαμαριάς(που ξέρω)........

Καλησπέρα εγώ έχω αυτήν https://www.skroutz.gr/s/25059835/Hisense-Smart-Τηλεόραση-50-4K-UHD-LED-50A7100F-HDR-2020.html και είμαι υπερευχαριστημενος......όπως είμαι και αρκετά ευχαριστημένος απ' το φθηνό brand to eShop horizon έχω μια 48 άρα στο εξοχικό τόσο χρόνια απροβλιματιστη.......η Hisense το ατού της είναι ο ήχος....ενώ το νο1 μειωνεκτημα τα κολλήματα στο YouTube......από εικόνα ήχο και απόκριση τζαμί....πάντως........αν θες την ταπεινή μου γνώμη.....πέρασαν αρκετές tv απ' τα χέρια μου.....προσφατα sasmusng 55 του κουτιού από μεντια μάρκτ ήρθε με σπασμένο πάνελ και μετά από ταλεπωρια πόλων ημερών.......και συνεχων διαπληκτισμων.....προσέξτε με την αντιπροσωπεία της σαμσουγκ όχι με το μεντια.....έγινε επιστροφή του ποσού και αλλαγή με LG sto katastima......που ανάμεσα σ' αυτές τις δύο υπερτερεί η Hisense.....για να ανακεφαλεωσω λοιπόν....πλέον το Μπραντ δεν μετράει....εγώ πχ επιλέγω γκόμενα βάση εμφάνισης και ψυχής και όχι ονόματος.......φτάνοντας στην σημερινή εποχή......λοιπόν επέλεξε μια μάρκα όπου στην περιοχή σου να έχει αξιόπιστο σέρβις.......πλέον σαν καταναλωτής δυστηχος......αγοράζω πάντα με γνώμονα το καλό σέρβις και ότι το προϊόν είναι είδη ελαττωματικό(όπως πχ η σαμσουγκ 55,)......Πιστεύω ότι το πλαίσιο τα συνδιάζει όλλα......φθηνές smart tv και αρκετά καλό σέρβις(για τα ελληνικά δεδομενα.....τουλάχιστον στο κατάστημα Καλαμαριάς(που ξέρω)........https://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/turbo-x-android-tv-txv-au5080smt-50-4k-ultra-hd_3294730?gclid=CjwKCAjw-rOaBhA9EiwAUkLV4p12-yIDPZhCHkeVlFuFTiioidRaC09PzvEZjyNK5WA_BUeazyN2rxoCPg4QAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pol71 είπε

την εκλεισα και εγω θα την παραλαβω την πεμπτη

Έχεις καμία ενημέρωση για την εξέλιξη της παραγγελίας;
Η δικιά μου είναι "σε εξέλιξη" ακόμα και τώρα, σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι τιμολογήθηκε σήμερα και θα αποσταλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...