Προς το περιεχόμενο

Υψηλό ping με FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Μένω στο κέντρο της Αθήνας και έβαλα σήμερα FTTH με την cosmote. 

Παρατηρώ πως έχω υψηλό latency ακόμα και όταν το speed test συνδέεται με τον ίδιο τον ΟΤΕ.

Έχω δοκιμάσει δίαφορετικά καλώδια, WiFi, συσκευή και λοιπά για να αποκλείσω πιθανό πρόβλημα με το PC μου.

Φαντάζομαι οι υπόλοιποι θα βλέπετε πολύ καλύτερους αριθμούς, σωστά;

Μήπως το έχει συναντήσει κανείς άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θα το ελεγα και πολυ μεγαλο, αλλα κανε και αυτα τα 2 τεστ να δουμε καλυτερα και φυσικα οταν τα κανεις δεν πρεπει να ειναι φορτωμενη η γραμμη. κλεισε ολα τα αλλα σιτες δηλαδη, ουτε καποιος αλλος να μπαινει απο κινητο.

Bufferbloat and Internet Speed Test - Waveform

Speed test - how fast is your internet? | DSLReports, ISP Information

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3ms εχεις, τα άλλα (63 και 23) ειναι μετρησεις οταν υπαρχει load (full download και upload) στη γραμμη και ειναι φυσιολογικο να ειναι σε αυτες τις τιμες. Μια χαρα ειναι η γραμμη.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, geoavlonitis said:

Ενα ειναι το ping. Η αριστερη μετρηση με το κιτρινο χρωμα. Τα άλλα ειναι  για άλλα πραγματα.

Και τα 3 ping είναι, το κίτρινο είναι όταν η γραμμή είναι unloaded (idle) , το πράσινο είναι το ping όταν κατεβάζεις και το μοβ όταν ανεβάζεις, όπως δηλαδή δείχνουν και τα βελάκια μέσα στα εικονίδια.

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2022 στις 2:33 ΜΜ, altereg0 είπε
Spoiler

Καλησπέρα σας,

Μένω στο κέντρο της Αθήνας και έβαλα σήμερα FTTH με την cosmote. 

Παρατηρώ πως έχω υψηλό latency ακόμα και όταν το speed test συνδέεται με τον ίδιο τον ΟΤΕ.

Έχω δοκιμάσει δίαφορετικά καλώδια, WiFi, συσκευή και λοιπά για να αποκλείσω πιθανό πρόβλημα με το PC μου.

Φαντάζομαι οι υπόλοιποι θα βλέπετε πολύ καλύτερους αριθμούς, σωστά;

Μήπως το έχει συναντήσει κανείς άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

Screenshot_1.png

 

 

8 ώρες πριν, mastrokwstas είπε

 

Spoiler

Μια χαρά είσαι, εγώ τι να πω με τα παρακάτω;

100/10 ftth με το speedport smart

st.jpg.140cfdee957dc4e0b8fcb05375826f8d.jpg

 

Μια χαρά είστε και οι δύο. Με έναν σωστό router και βασικά queues να μην τερματίζει όλο το διαθέσιμο bandwidth τότε θα παραμείνει το ping χαμηλά ακόμη και σε μεγάλο traffic. Δείτε το δικό μου speedtest, με λίγο κομμένο bandwidth. Επίσης ξανατρέξτε το τεστ σε single connection mode.

image.png.01dc467f8ae7befd4dd62cd7a8681f4a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά παρατηρώ μια διαρκή τυχαία? αυξομοίωση των αποτελεσμάτων του latency. Και σε single και σε multi, πότε είναι άψογα πότε ανεβασμένα.

Επίσης στο waveform bufferbloat test  ο chrome σε αντίθεση με τον firefox δίνει σταθερά χειρότερα αποτελέσματα. Έχω απενεργοποιημένα τα extensions.

Firefox:

image.jpeg.18b68bedc1053fbcd19b54f894e636ad.jpeg

Chrome:

image.jpeg.4ec19a02a4c2fe6b5f61cc7541af0ec5.jpeg

Το toggle qos του smart είτε ανοιχτό είτε κλειστό δε φαίνεται να κάνει κάτι επίσης...φαντάζομαι μπορεί να λειτουργεί αν είναι παραπάνω απο μία συσκευές συνδεδεμένες;

Βέβαια παράπονο δεν έχω γιατί μέχρι στιγμής δε με επηρεάζει, ούτε κάνω upload stream ούτε online games παίζω. Και απο εκεί μου μέχρι πριν λίγο καιρό έπιανα 5000/300 τώρα είμαι σε άλλο πλανήτη 😄 

Επεξ/σία από mastrokwstas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CMOS_Z είπε

 

Μια χαρά είστε και οι δύο. Με έναν σωστό router και βασικά queues να μην τερματίζει όλο το διαθέσιμο bandwidth τότε θα παραμείνει το ping χαμηλά ακόμη και σε μεγάλο traffic. Δείτε το δικό μου speedtest, με λίγο κομμένο bandwidth. Επίσης ξανατρέξτε το τεστ σε single connection mode.

image.png.01dc467f8ae7befd4dd62cd7a8681f4a.png

 

Καλησπέρα,

Μήπως θα μπορούσες να στείλεις λίγες παραπάνω εξηγήσεις για αυτά που γράφεις σχετικά με queues;

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mastrokwstas είπε

Γενικά παρατηρώ μια διαρκή τυχαία? αυξομοίωση των αποτελεσμάτων του latency. Και σε single και σε multi, πότε είναι άψογα πότε ανεβασμένα.

Επίσης στο waveform bufferbloat test  ο chrome σε αντίθεση με τον firefox δίνει σταθερά χειρότερα αποτελέσματα. Έχω απενεργοποιημένα τα extensions.

Firefox:

image.jpeg.18b68bedc1053fbcd19b54f894e636ad.jpeg

Chrome:

image.jpeg.4ec19a02a4c2fe6b5f61cc7541af0ec5.jpeg

Το toggle qos του smart είτε ανοιχτό είτε κλειστό δε φαίνεται να κάνει κάτι επίσης...φαντάζομαι μπορεί να λειτουργεί αν είναι παραπάνω απο μία συσκευές συνδεδεμένες;

Βέβαια παράπονο δεν έχω γιατί μέχρι στιγμής δε με επηρεάζει, ούτε κάνω upload stream ούτε online games παίζω. Και απο εκεί μου μέχρι πριν λίγο καιρό έπιανα 5000/300 τώρα είμαι σε άλλο πλανήτη 😄 

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ παντα αλλα αποτελεσματα βγαζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους! παίζω fifa 23 σε xbox. πιάνω από 48-58 msστο fifa. έχω γραμμ;h 200 vodaphone. ειναι πολύ το ms 14-16 στο speedtest? μπορώ να κάνω κάτι να μειωθεί το ping? η καμπίνα οπτικής ινας ειναι 10 μετρα από το σπίτι μου 1498223325__Viber_2022-10-18_11-29-53-255.jpg.9b591cf62da0e9f0b5aea5efafd006f3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι VDSL δεν ειναι πολυ. Επισης αν βρισκεσαι Αθηνα δοκιμασε να βαλεις σερβερ Αθηνας στο speedtest για να ειναι πιο αντιπροσωπευτικο. Αλλιως ειναι ενταξει. Εγω ειμαι στην Ξανθη και αυτο το ping (βεβαια εγω εχω Wind) ειναι το συνηθισμενο. Δεν παει πιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Οταν μια γραμμη εχει υψηλο upload latency σε ftth, περα απο περιορισμο της ταχυτητας για οσα ρουτερ το δινουν σαν δυνατοτητα τι αλλο μπορει να γινει;
Τα απλα οικιακα ρουτερ δεν εχουν τετοια κολπα φυσικα.
Σε ενα video game ποιο απο τα ping ειναι το σημαντικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα, έβαλα και εγω ftth 500/50 Nova και εχει ανεβει το ping σε ολους τους servers του valorant εκτος απο εναν, στο league of legends καμια φορα φτανει 78 απο 50 και γενικα εχω packet loss σε speed test. Τι κανουμε εδω;; Εχω αλλαξει 4 καλωδια ethernet και δεν εχει αλλαξει κατι.

Screenshot 2023-10-25 194455.png

Screenshot 2023-10-25 194740.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...