Προς το περιεχόμενο

Όλες οι ανακοινώσεις από την εκδήλωση της Microsoft για τις νέες συσκευές Surface 2022


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ δυνατή πρόταση το Laptop 5, επιτέλους με thunderbolt. Λογικά μία έκδοση με 16+512 θα φτάνει τα 1600-1700 εδώ στην Ευρώπη. Στα ίδια επίπεδα δηλαδή μετα XPS και λίγο πιο πάνω από σειρές όπως HP Spectre κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πρώην κάτοχος Surface Go. Επεξεργαστής... μέτριος, μπαταρία ψιλοχάλια, μου είχε κοστίσει πάνω από 500€, γιατί είχα πάρει την έκδοση με τα 8GB RAM. Στα ίδια χρήματα αγόραζα καλύτερο ipad.

H αίσθηση που μου άφηνε ήταν ενός αδύναμου laptop. Το κινητό μου πχ ήταν πιο γρήγορο. Οπότε το πούλησα.

O 1135G7 δεν είναι κακός, αλλά στα χρήματα αυτά... είναι κακός. O M1 είναι πάρα πολύ καλύτερος:

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i5-1135g7-vs-apple-m1

Αν σου κάνει τη δουλειά σου, τότε ίσως δεν έπρεπε να είχες πάρει τον desktop που έχεις.

Αυτό που θέλω να πω είναι να διαχωρίσεις τί ζητάς. Αν ζητάς φορητότητα, επιδόσεις ή ένα μέρος και από τα 2. Θωρώ ότι οι Intel επεξεργαστές και τα Windows δεν κάνουν για tablet. 

Επεξεργασία εικόνας, βίντεο και ήχου κάνεις και σε ένα ipad pro πολύ πιο γρήγορα απ' ότι σε ένα Surface. Ας μη μιλήσω και για τη μπαταρία... 12 ώρες δουλειάς και 7-8 ώρες βαριάς δουλειάς σε ipad pro... Χωρίς ανεμηστήρες και θόρυβο.

Αν τώρα χρησιμοποιείς software που δεν υπάρχει στο οικοσύστημα της Apple, τότε οκ... Αν και πάλι θα πήγαινα σε laptop... Τα windows, δυστυχώς, δεν κάνουν για tablet.


 

με το Surface go που ειχες λογικο να εχεις τετοια εμπειρια αφου ειναι ενα φτηνο entry level gadgetακι για σερφαρισμα κυριως, τπτ περισσοτερο

καταρχας ο επεξεργαστης του Surface Go  ειναι ενας 2πυρηνος Pentium στα 1,6Ghz

ο i5 του Pro εχει 4Cores/8Threads απο 2.4~4.2Ghz ξεκινα πρωτα απο αυτο και ασε τα 8gb ram κατα μερος

εχω κι εγω εμπειρια με Asus 8αρι windows tablet και πολυ παλιoτερα με διπυρηνο i3, 4gb ram κλπ.

ξαναλεω καμια σχεση..

τον desktop i9 τον εχω 3 χρονια και εννοειται πως θελω να εχω και desktop οποτε δεν τιθεται ζητημα ή το ενα ή το αλλο

 και εννοειται πως πριν μεταφερω ολες μου τις εργασιες στο Surface Pro και παροπλισω το desktop εκανα ενδελεχες τεσταρισμα,

ομολογω πως δε περιμενα τετοια δυναμη απο ενα mobile εργαλειο και μαλιστα με τιμη που κυμαινεται κοντα στο χιλιαρικο

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

με το Surface go που ειχες λογικο να εχεις τετοια εμπειρια αφου ειναι ενα φτηνο entry level gadgetακι για σερφαρισμα κυριως τπτ περισσοτερο

εχω κι εγω εμπειρια με Asus windows tablet με 8αρι ram και πολυ παλιoτερα με διπυρηνο i3, 4gb ram κλπ.

καμια σχεση..

τον desktop i9 τον εχω 3 χρονια και εννοειται πως θελω να εχω και desktop οποτε δεν τιθεται ζητημα ή το ενα ή το αλλο

 και εννοειται πως πριν μεταφερω ολες μου τις εργασιες στο Surface Pro και παροπλισω το desktop εκανα ενδελεχες τεσταρισμα,

ομολογω πως δε περιμενα τετοια δυναμη απο ενα mobile εργαλειο

Φτηνό entry level είναι και το απλό ipad, αλλά συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα... Αν και αγόραζα και το Air, σε αυτά τα χρήματα, που ήταν πολύ ανώτερο... Τέλοσπαντων.

Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά πλέον έχουν εξελιχθεί πολύ. Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις χρήματα αγοράζεις μικρο laptop με καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη τιμή από τα αντίστοιχα surface.

Αν έβλεπες άλλα ανταγωνιστικά προϊόντα θα καταλάβαινες ότι η δύναμη δεν είναι το δυνατό σημείο των surface. Οι Intel, όταν πρέπει να χαμηλώσεις πολύ την καταναλωση, δεν τα πάνε και πολύ καλά στις επιδόσεις. Τα Windows και οι εφαρμογές τους χρειάζονται X86 επεξεργαστές. Υπάρχουν και εκδόσεις ARM, αλλά είναι σε εμβρυακό στάδιο. Άρα η MS είναι, ουσιατικά, παγιδευμένη στους X86, οι οποίοι δεν έχουν βγει με γνώμονα τη χαμηλή κατανάλωση, αλλά τις επιδόσεις. Όταν πέφτει η κατανάλωση πέφτουν κατακόρυφα και οι επιδόσεις τους.

Ο 1135G7 ανήκει στους low-mid range επεξεργαστές.

Τέλος, αν είναι να το χρησιμοποιείς σαν laptop, γιατί να μην πάρεις laptop; Αν είναι να το έχεις μονιμα στην πρίζα (για να έχει τις καλύτερες επιδόσεις), να τον έχεις μονιμα συνδεδεμένο σε οθόνη με ποντικι και πληκτρολόγιο, ποια η διαφορά του από ένα laptop ή ένα desktop; 

Μόνο ότι μπαίνει σε τσαντάκι. Αυτό το κάνει και ένα μικρό laptop, σαν και αυτό που σου παρέθεσα στο προηγούμενο post μου.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Φτηνό entry level είναι και το απλό ipad, αλλά συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα... Αν και αγόραζα και το Air, σε αυτά τα χρήματα, που ήταν πολύ ανώτερο... Τέλοσπαντων.

Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά πλέον έχουν εξελιχθεί πολύ. Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις χρήματα αγοράζεις μικρο laptop με καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη τιμή από τα αντίστοιχα surface.

Αν έβλεπες άλλα ανταγωνιστικά προϊόντα θα καταλάβαινες ότι η δύναμη δεν είναι το δυνατό σημείο των surface. Οι Intel, όταν πρέπει να χαμηλώσεις πολύ την καταναλωση δεν τα πάνε και πολύ καλά στις επιδόσεις.

Τέλος, αν είναι να το χρησιμοποιείς σαν laptop, γιατί να μην πάρεις laptop;


να τα ξαναπω; τα ξαναλεω λοιπον
Surface Pro 8 με i5-1135G7 8πυρηνο, 16Gb ram 256 ssd κανει ιδια δουλεια με desktop i9 9900k, 32Gb Ram, 2 Tb ssd σε Raid0, RTX 2070 Super
και μαλιστα συνδεδεμενο σε 43 αρα 4Κ οθονη εκτος απο τη δικη του 13αρα αναλυσης 2880Χ1920

Photoshop, Illustrator, Indesign κλπ. δουλευω αρχεια 1Gb για πλακα χωρις κολλημα χωρις να βλεπω καμια διαφορα

εχω δει ολα τα ανταγωνιστικα προιοντα μονο που δεν μενδιαφερει να bencharω αχρηστα μετροπρογραμματα για να διαπιστωσω οτι ο Μ1 ειναι λιγο πιο energy efficient σε πραγματα και διεργασιες που δεν θα χρειαστω ποτε! (εχω κι ενα ipad mini αλλα δε καθομαι να συγκρινω μηλα με πορτοκαλια!)

το Surface δεν το αγορασα αρχικα για αυτη τη δουλεια αλλα ως ενα δυνατο υβριδικο tablet -δεν ηθελα λαπτοπ- που μπορει να κανει και δουλεια αν χρειαστει στις διακοπες, πειραζει που αποδειχτηκε σκυλι και ισαξιο του desktop και κανω την ιδια δουλεια καταναλωνοντας το 1/5 του ρευματος;
Το desktop με μετρητη απο τη πριζα με το καλημερα που ανοιγει, τρωει 90Watt το Surface μολις 15~20 Watt σε full λειτουργια ενω ειναι και αθορυβο!
τι ακριβως καθομαστε και συζηταμε ακομα; βγαλε τους παραμορφωτικους φακους και νιωσε τα παραπανω!

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


να τα ξαναπω; τα ξαναλεω λοιπον
Surface Pro 8αρι με i5-1135G7 8πυρηνο, 16Gb ram 256 ssd κανει ιδια δουλεια με desktop i9 9900k, 32Gb Ram, 2 Tb ssd σε Raid0, RTX 2070 Super
και μαλιστα συνδεδεμενο σε 43 αρα 4Κ οθονη εκτος απο τη δικη του 13αρα αναλυσης 2880Χ1920

Photoshop, Illustrator, Indesign κλπ. δουλευω αρχεια 1Gb για πλακα χωρις κολλημα χωρις να βλεπω καμια διαφορα

εχω δει ολα τα ανταγωνιστικα προιοντα μονο που δεν μενδιαφερει να bencharω αχρηστα μετροπρογραμματα για να διαπιστωσω οτι ο Μ1 ειναι πιο energy efficient σε πραγματα και διεργασιες που δεν θα χρειαστω ποτε!

το Surface δεν το αγορασα αρχικα για αυτη τη δουλεια αλλα ως δυνατο υβριδικο tablet - δεν ηθελα λαπτοπ που μπορει να κανει και δουλεια αν χρειαστει στις διακοπες, πειραζει που αποδειχτηκε σκυλι και ισαξιο του desktop και κανω την ιδια δουλεια καταναλωνοντας το 1/5 του ρευματος;
Το desktop με μετρητη απο τη πριζα με το καλημερα που ανοιγει, τρωει 90Watt το Surface μολις 15~20 Watt σε full λειτουργια ενω ειναι και αθορυβο!

Τα ξαναγραφω λοιπόν:

Όχι, δεν την κάνει. Ο 9900Κ είναι χαοτικά καλύτερος. Αν οι απαιτήσεις σου δεν είναι υψηλές ώστε να εκμεταλλεύεσαι τον 9900Κ, τότε οκ. Με επιδόσεις πάνω από το διπλάσιο ο 9900Κ είναι πάρα πολύ καλύτερος επεξεργαστής. Δεν είναι προσωπική μου άποψη είναι γεγονός.

Ούτε καν... Μη το ξαναγράψεις αυτό. Ειδικά σε μεγάλα αρχεία ο 9900Κ κάνει το μισό χρόνο. Το να γράφεις ότι ο 9900Κ κάνει τον ίδιο χρόνο με τον 1135G7 και μάλιστα σε σύστημα με Raid ssd pci gen 3 X4. Tο 1GB δεν είναι πολύ μεγάλο αρχείο, αλλά δεν είναι μονο το μέγεθος, αλλά και το επίπεδο επεξεργασίας. Κάτω από πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις μπορεί η διαφορά να μην είναι ορατή με το μάτι. Αλλά μιλάμε για εξαιρέσεις.

Δεν είναι θέμα benchmark. Ο Μ1 ΕΙΝΑΙ πολύ καλύτερος σε επεξεργαστική ισχύ και κατανάλωση από τον 1135G7, γι αυτό είναι και πιο ταιριαστή επιλογή για φορητές συσκευές.

Η Intel δίνει 12-28Watt κατανάλωση και εσένα σου καίει 15-20Watt σε full load; Οκ. Η οθόνη και τα άλλα υποσυστήματα του δεν καταναλώνουν τίποτα;

Αν χρησιμοποιείς γραφίδα, τότε όκ, σου χρειάζεται το tablet. Αν όχι τότε το χρησιμοποιείς σαν laptop.

ΤΟ τί σου χρειάζεται εσένα το ξέρεις καλύτερα εσύ. Δεν θα στο πω εγώ. Απλά για κάποιον που θέλει απλά να δει ποιο είναι το καλύτερο μηχάνημα για τα χρήματά του, τα Surface δεν καρδίζουν πουθενά. Δεν είναι κακά σε καμία κατηγορία, αλλά δεν είναι και άριστα κάπου.

Ο λόγος είναι ότι έχουν 2 περιορισμούς. Ο πρώτος είναι το λειτουργικό και οι εφαρμογές που δεν είναι ακόμα έτοιμα για ARM αρχιτεκτονική, που δίνει επιδόσεις και άριστη κατανάλωση και το δεύτερο έχει άμεση σχέση με το πρώτο: οι επεξεργαστές. Πρέπει να είναι Χ86, οι οποίοι δεν είναι η καλύτερη επιλογή για πολύ χαμηλές καταναλώσεις σε σχέση με την απόδοση.

Να το ξεκαθαρίσω: δεν λέω ότι έκανες κακή αγορά. Εφόσον σε βολεύει, εμένα μου περισσεύει. Αλλά, αν το εξετάσουμε με αντικειμενικά κριτήρια, τα surface έχουν πολύ περιορισμένο κοινό, λόγω των περιορισμών που ανέφερα. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Εγώ με το Surface Pro έπαθα ό,τι είχα πάθει παλιότερα με το laptop. Πήρα το laptop αρχικά ως συμπληρωματική στο desktop συσκευή, αλλά σύντομα διαπίστωσα πως δεν έχω κανέναν λόγο να συντηρώ δύο μηχανήματα. Το laptop ήταν αρκετά ισχυρό ώστε να καλύπτει όλες τις ανάγκες μου, και ταυτόχρονα προσέφερε ασύγκριτα μεγαλύτερη ευελιξία αφού μπορούσα να το κουβαλάω μαζί μου. Μπορεί το desktop να ήταν πιο ισχυρό, αλλά όταν και οι δύο συσκευές είναι αρκετά γρήγορες για τη δουλειά που θες, η διαφορά στην ισχύ περνάει σε δεύτερη μοίρα. Είναι φυσικά επιθυμητή, αλλά όχι καθοριστικός παράγοντας. Έτσι, η ιδέα του να επιστρέψω σε desktop μου φαινόταν, από ένα σημείο και μετά, τεράστιο πισωγύρισμα στην παραγωγικότητά μου (στο τέλος το χάρισα στο ιατρείο του χωριού γιατί στο σπίτι μου έπιανε αράχνες).  

Κάτι παρόμοιο συνέβη αργότερα και με το Surface, αφού ήταν μια συσκευή αρκετά δυνατή ώστε να εκτελεί χωρίς πρόβλημα όλες τις εργασίες μου και πιο ευέλικτη από οποιοδήποτε laptop, αφού βολεύει περισσότερο σε χρήση desktop (πιάνει λιγότερο χώρο) και μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς πληκτρολόγιο, ως tablet. Από το 2013-14 χρησιμοποιώ αποκλειστικά Surface (πάντα φροντίζω να παίρνω το κορυφαίο μοντέλο για τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις) και η ιδέα της επιστροφής σε παραδοσιακό laptop μου φαίνεται εξίσου πισωγύρισμα με την επιστροφή από laptop σε desktop. 

Φυσικά, στην τελική, όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες του κάθε χρήστη. Δουλεύοντας αποκλειστικά από το σπίτι, για παράδειγμα, η μεγάλη αυτονομία είναι κάτι δευτερεύον, αφού το Surface είναι ικανοποιητικό για τις ώρες που θέλω να το χρησιμοποιώ εκτός ρεύματος. Εάν ήμουν συνέχεια στο δρόμο και βασικό ζητούμενο ήταν η μεγάλη αυτονομία, πιθανότατα να προτιμούσα κάποιο Macbook air. Ομοίως, αν οι καλύτερες δυνατές επιδόσεις ήταν αυτοσκοπός, θα πήγαινα σε κάποιο desktop PC. Επίσης, να ξεκαθαρίσω πως εάν η Apple έβγαζε έναν κλώνο του Surface με OS X (κανονικό, desktop λειτουργικό, δηλαδή) και Μ* επεξεργαστή, θα πήγαινα τρέχοντας χωρίς δεύτερη σκέψη καθώς θα κρατούσα όλες τις εργονομικές ευκολίες της συσκευής και θα κέρδιζα καλύτερη ισχύ και αυτονομία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τα ξαναγραφω λοιπόν:

Όχι, δεν την κάνει. Ο 9900Κ είναι χαοτικά καλύτερος. Αν οι απαιτήσεις σου δεν είναι υψηλές ώστε να εκμεταλλεύεσαι τον 9900Κ, τότε οκ. Με επιδόσεις πάνω από το διπλάσιο ο 9900Κ είναι πάρα πολύ καλύτερος επεξεργαστής. Δεν είναι προσωπική μου άποψη είναι γεγονός.

Ούτε καν... Μη το ξαναγράψεις αυτό. Ειδικά σε μεγάλα αρχεία ο 9900Κ κάνει το μισό χρόνο. Το να γράφεις ότι ο 9900Κ κάνει τον ίδιο χρόνο με τον 1135G7 και μάλιστα σε σύστημα με Raid ssd pci gen 3 X4. Tο 1GB δεν είναι πολύ μεγάλο αρχείο, αλλά δεν είναι μονο το μέγεθος, αλλά και το επίπεδο επεξεργασίας. Κάτω από πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις μπορεί η διαφορά να μην είναι ορατή με το μάτι. Αλλά μιλάμε για εξαιρέσεις.

Δεν είναι θέμα benchmark. Ο Μ1 ΕΙΝΑΙ πολύ καλύτερος σε επεξεργαστική ισχύ και κατανάλωση από τον 1135G7, γι αυτό είναι και πιο ταιριαστή επιλογή για φορητές συσκευές.

Η Intel δίνει 12-28Watt κατανάλωση και εσένα σου καίει 15-20Watt σε full load; Οκ. Η οθόνη και τα άλλα υποσυστήματα του δεν καταναλώνουν τίποτα;

Αν χρησιμοποιείς γραφίδα, τότε όκ, σου χρειάζεται το tablet. Αν όχι τότε το χρησιμοποιείς σαν laptop.

ΤΟ τί σου χρειάζεται εσένα το ξέρεις καλύτερα εσύ. Δεν θα στο πω εγώ. Απλά για κάποιον που θέλει απλά να δει ποιο είναι το καλύτερο μηχάνημα για τα χρήματά του, τα Surface δεν καρδίζουν πουθενά. Δεν είναι κακά σε καμία κατηγορία, αλλά δεν είναι και άριστα κάπου.

Ο λόγος είναι ότι έχουν 2 περιορισμούς. Ο πρώτος είναι το λειτουργικό και οι εφαρμογές που δεν είναι ακόμα έτοιμα για ARM αρχιτεκτονική, που δίνει επιδόσεις και άριστη κατανάλωση και το δεύτερο έχει άμεση σχέση με το πρώτο: οι επεξεργαστές. Πρέπει να είναι Χ86, οι οποίοι δεν είναι η καλύτερη επιλογή για πολύ χαμηλές καταναλώσεις σε σχέση με την απόδοση.

Να το ξεκαθαρίσω: δεν λέω ότι έκανες κακή αγορά. Εφόσον σε βολεύει, εμένα μου περισσεύει. Αλλά, αν το εξετάσουμε με αντικειμενικά κριτήρια, τα surface έχουν πολύ περιορισμένο κοινό, λόγω των περιορισμών που ανέφερα. 

 

αυτα που γραφεις ειναι γενικοτητες & αοριστολογιες που ισχυαν πριν 10 χρονια  οταν πρωτοβγηκαν τα Windows 8 και μαζι τα διαφορα windows tablets, και ισχυαν για αρκετα χρονια εκτοτε,

τα πραγματα ομως εχουν αλλαξει,

μιλαω εκ πειρας και επαληθευοντας τα στην πραξη, εσυ;

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπημένες οι τιμές νομίζω και τελικά η Apple σε πολλά φαίνεται πως είναι πιο φτηνή.

Για παράδειγμα Apple Studio οθόνη και Μac Studio με Μ1 Μax βγαίνουν κάτω από τα 4000$ στο Αμέρικα. Βέβαια δεν έχεις απόλυτα την ίδια αισθητική που αντιστοιχεί σε iMac Pro που σε αυτή τη φάση η Apple δε διαθέτει, αλλά σίγουρα έναν τέτοιο iMac Pro η Apple δε θα τον είχε πάνω από 4000$ (ο "απλός" iΜac με Μ1 και 24 ίντσες οθόνη ξεκινά από 1300$).

Το Macbook Air με τον Μ2 που είναι ωραίο form factor κάνει 1200$ και το παλιό Macbook Air με τον Μ1 στο παλιό σασί 999$. Ο Μ1 σίγουρα είναι πολύ καλύτερος του Intel στο βασικό λάπτοπ της Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2022 στις 2:26 ΜΜ, Odyss3us είπε

 

αυτα που γραφεις ειναι γενικοτητες & αοριστολογιες που ισχυαν πριν 10 χρονια  οταν πρωτοβγηκαν τα Windows 8 και μαζι τα διαφορα windows tablets, και ισχυαν για αρκετα χρονια εκτοτε,

τα πραγματα ομως εχουν αλλαξει,

μιλαω εκ πειρας και επαληθευοντας τα στην πραξη, εσυ;

Μου αρέσει που συμφωνείς με τον @gsarig, που γράφει ότι το desktop είναι πιο ισχυρό….

Μπορει να αντικαταστήσει ΚΑΠΟΙΑ λαπτοπ, πχ το δικό μου έχει το 11800Η που είναι παρά πολύ καλύτερος από τον 1135G7, άρα και δεν τον αντικαθιστά. Τον υποκαθιστά. Μπορεί να τον αντικαταστήσει σε κάποιες εργασίες. Όταν τα πράγματα  ζορίσουν πολύ, φαίνεται η διαφορά.

Κατα ορισμό, όταν αντικαθίσταται κάτι σημαίνει άτι ανταλλάσσεται με κάτι που είναι ΤΟ ΙΔΙΟ καλό ή ικανό. Αλλιώς λέμε ότι υποκαθίσταται. Αρα, βάσει τεχνικών προδιαγραφών, το tablet με 1135G7 δεν αντικαθιστά ένα high end desktop, που το εκμεταλλεύεσαι σωστά.

Αν τώρα αγοράσεις desktop για απλή εργασία, ίσως , το tablet να είναι ένας πολύ πιο ακριβός αντικαταστάτης, που η διαφορά στην τιμή του ρεύματος θα χρειαστεί παρά πολλά χρόνια χρήσης για να δικαιολογήσει την αξία του. Δηλαδή θα το αντικαταστήσει, αλλά με πιο πολλά χρήματα, λόγω φορητότητας. Αν η φορητότητα είναι το ζητούμενο, υπάρχουν και τα μικρά λαπτοπ σε πιο χαμηλές τιμές και υψηλότερες επιδόσεις. Για κάποιες εργασίες που χρειάζονται υποχρεωτικά γραφίδα, τότε πας σε ταμπλετ σαν πιο φθηνή επιλογή εν κινήσει.

Να γράψω ότι ήμουν κάτοχος του Surface go, που εξαρχής είχε τα 10 και για να στο αποδείξω κοιτά και τις αξιολογήσεις μου. Φαίνεται η πώληση. Και εγώ μιλάω εκ πείρας, επαληθευμένα στην πράξη. Δεν συγκρίνω επιδόσεις, το surface που είχα είχε φτιαχτεί για πολύ βασικές εργασίες και μόνο, αλλά τα Windows ήταν το πρόβλημα. Το λειτουργικό δεν είναι φτιαγμένο για tablets, είναι για πληκτρολόγιο/ποντίκι, γεγονός που ακυρώνει την έννοι του tablet, που έχει σαν κύριο input την οθόνη αφής.

Για την ακρίβεια είχα Surface, έχω iPad Pro ( με τον M1) και λαπτοπ με 11800Η... Επέτρεψέ μου να έχω μία πιο σφαιρική άποψη του θέματος...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Δεν βρίσκω λάθος την λέξη "αντικατάσταση". Απομονώνεις ένα μόνο χαρακτηριστικό, την ισχύ, αλλά τελικά κι αυτό δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα χαρακτηριστικό ανάμεσα στα άλλα. Από ένα σημείο και μετά και ανάλογα με την εργασία για την οποία προορίζεται το μηχάνημα, η διαφορά στην ισχύ μπορεί να είναι δευτερεύουσα ή ακόμα και αδιάφορη. Για αυτούς που είναι η απόλυτη προτεραιότητα, εννοείται πως το Surface Pro δεν κάνει. 

Στην δική μου περίπτωση, όμως, π.χ. desktop, laptop και tablet αντικαταστάθηκαν από το Surface Pro και πρόσφερε χρήσεις που οι άλλες συσκευές μεμονωμένα δεν μπορούσαν να προσφέρουν. Μπορεί το desktop είναι ισχυρότερο, αλλά δεν μπορείς να το μεταφέρεις όπου θες και πιάνει και πολύ χώρο. Μπορεί το laptop είναι πιο βολικό για να πληκτρολογείς βάζοντάς το στα πόδια ή στο κρεβάτι, αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως tablet, το πληκτρολόγιό του πιάνει αχρείαστο χώρο για χρήση desktop αν θες να το συνδέσεις με εξωτερικό ποντίκι/πληκτρολόγιο και δεν βολεύει τόσο σε πιο περιορισμένους χώρους (π.χ. στο αεροπλάνο). Μπορεί το tablet να είναι ελαφρύτερο, ευέλικτο και να έχει καλύτερη αυτονομία, αλλά έχει περιορισμένες χρήσεις λόγω mobile λειτουργικού και πάντα θα είναι μια συμπληρωματική συσκευή που θα πρέπει να θυμάσαι να φορτίζεις και να συντηρείς (όταν είχα tablet είχα καταλήξει να το παροπλίσω γιατί συχνά όταν το χρειαζόμουν συνειδητοποιούσα ότι είχα ξεχάσει να το φορτίσω).

Για μένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Surface ήταν ότι μείωσε τις συσκευές που χρειάζομαι σε 2: κινητό και Surface. Υπό αυτή την έννοια, "υποκατάσταση" θα ήταν το να αναγκαστώ να επιστρέψω στον συνδυασμό desktop/tablet/laptop γιατί θα αναγκαζόμουν να θυσιάσω πράγματα που έχω συνηθίσει και που οι άλλες συσκευές δεν μπορούν να προσφέρουν. Έχω ξαναπεί στο παρελθόν ότι ακόμη κι αν μου χάριζαν το καλύτερο desktop, το καλύτερο laptop ΚΑΙ το καλύτερο tablet, θα τα δεχόμουν ευχαρίστως (για να τα πουλήσω), αλλά πάλι Surface θα κατέληγα να χρησιμοποιώ, ακριβώς γιατί δεν θέλω να συντηρώ 3 διαφορετικές συσκευές. 

Από την άλλη, επειδή ακριβώς πρόκειται για μια ιδιαίτερη συσκευή που δεν ανήκει σε κάποια συμβατική κατηγορία (desktop/laptop/tablet) αποφεύγω να την προτείνω σε γνωστούς που τυχαίνει να μου ζητάνε συμβουλή αγοράς και συνήθως συστήνω συσκευές που τους είναι πιο οικείες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gsarig είπε

Δεν βρίσκω λάθος την λέξη "αντικατάσταση". Απομονώνεις ένα μόνο χαρακτηριστικό, την ισχύ, αλλά τελικά κι αυτό δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα χαρακτηριστικό ανάμεσα στα άλλα. Από ένα σημείο και μετά και ανάλογα με την εργασία για την οποία προορίζεται το μηχάνημα, η διαφορά στην ισχύ μπορεί να είναι δευτερεύουσα ή ακόμα και αδιάφορη. Για αυτούς που είναι η απόλυτη προτεραιότητα, εννοείται πως το Surface Pro δεν κάνει. 

Στην δική μου περίπτωση, όμως, π.χ. desktop, laptop και tablet αντικαταστάθηκαν από το Surface Pro και πρόσφερε χρήσεις που οι άλλες συσκευές μεμονωμένα δεν μπορούσαν να προσφέρουν. Μπορεί το desktop είναι ισχυρότερο, αλλά δεν μπορείς να το μεταφέρεις όπου θες και πιάνει και πολύ χώρο. Μπορεί το laptop είναι πιο βολικό για να πληκτρολογείς βάζοντάς το στα πόδια ή στο κρεβάτι, αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως tablet, το πληκτρολόγιό του πιάνει αχρείαστο χώρο για χρήση desktop αν θες να το συνδέσεις με εξωτερικό ποντίκι/πληκτρολόγιο και δεν βολεύει τόσο σε πιο περιορισμένους χώρους (π.χ. στο αεροπλάνο). Μπορεί το tablet να είναι ελαφρύτερο, ευέλικτο και να έχει καλύτερη αυτονομία, αλλά έχει περιορισμένες χρήσεις λόγω mobile λειτουργικού και πάντα θα είναι μια συμπληρωματική συσκευή που θα πρέπει να θυμάσαι να φορτίζεις και να συντηρείς (όταν είχα tablet είχα καταλήξει να το παροπλίσω γιατί συχνά όταν το χρειαζόμουν συνειδητοποιούσα ότι είχα ξεχάσει να το φορτίσω).

Για μένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Surface ήταν ότι μείωσε τις συσκευές που χρειάζομαι σε 2: κινητό και Surface. Υπό αυτή την έννοια, "υποκατάσταση" θα ήταν το να αναγκαστώ να επιστρέψω στον συνδυασμό desktop/tablet/laptop γιατί θα αναγκαζόμουν να θυσιάσω πράγματα που έχω συνηθίσει και που οι άλλες συσκευές δεν μπορούν να προσφέρουν. Έχω ξαναπεί στο παρελθόν ότι ακόμη κι αν μου χάριζαν το καλύτερο desktop, το καλύτερο laptop ΚΑΙ το καλύτερο tablet, θα τα δεχόμουν ευχαρίστως (για να τα πουλήσω), αλλά πάλι Surface θα κατέληγα να χρησιμοποιώ, ακριβώς γιατί δεν θέλω να συντηρώ 3 διαφορετικές συσκευές. 

Από την άλλη, επειδή ακριβώς πρόκειται για μια ιδιαίτερη συσκευή που δεν ανήκει σε κάποια συμβατική κατηγορία (desktop/laptop/tablet) αποφεύγω να την προτείνω σε γνωστούς που τυχαίνει να μου ζητάνε συμβουλή αγοράς και συνήθως συστήνω συσκευές που τους είναι πιο οικείες. 

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Ξαναδιάβασε, παρακαλώ, με προσοχή.

Οι συσκευές που αναφέρεις δεν αντικαθιστούν η μια την άλλη. Βγήκαν για διαφορετικές χρήσεις, που και εσυ ο ίδιος αναφέρεις. Ο χρήστης παραπάνω ανέφερε επεξεργασία εικόνας κτλ και έντονο multitasking, ανέφερε μάλιστα ότι δεν κατάλαβε και διαφορά από desktop πάνω 200% καλύτερο σε όλα τα επίπεδα. Αυτό δε μπορώ να το δεχτώ. Να έγραφε ότι κάνει πολύ απλή χρήση να το δεχτώ. Οι διάφορες δε θα ήταν ορατές με το μάτι.

Αν το surface αντικατέστησε το laptop, πιθανόν οι απαιτήσεις σου είναι σχετικά χαμηλές. Οι επεξεργαστές τους είναι χαμηλό μεσαίας κατηγορίας και σίγουρα τις πληρώνεις ακριβά. Για απλές εργασίες οι διάφορες μπορεί να μην είναι αισθητές, όποτε οκ, το καταλαβαίνω. Απλά το πληρώνεις ακριβά…

Δεν είναι μόνο σε αυτό ιδιαίτερο. Είναι ένα λαπτοπ σε μορφή ταμπλετ. Από τη φύση τους Windows/Intel cpus δεν είναι η βέλτιστη επιλογή για ταμπλετ. Από θέμα απόκρισης, επιδόσεων και μπαταρίας. Όλα, παρά πολύ σημαντικά για μια φορητή συσκευή. Μπορεί κάποιοι να μην τα χρειάζονται, αλλά δεν δικαιολογούνται να μην υπάρχουν σε τόσο ακριβές συσκευές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Αυτό που μάλλον δεν έκανα αρκετά ξεκάθαρο είναι πως δεν έχω αντικαταστήσει όλα τα παραπάνω με ένα Surface Go με 8GB Ram - Προφανώς ένα τέτοιο μηχάνημα δεν θα με κάλυπτε για σοβαρή χρήση και θα το απέρριπτα χωρίς σκέψη λόγω μη αποδεκτών επιδόσεων (8GB ram είχε το Pro 2 που είχα το 2014). Αυτή τη στιγμή έχω το Pro 8 στην πιο ισχυρή του έκδοση (32GB ram, 1TB δίσκος κλπ) και από άποψη επιδόσεων δεν έχω κανένα παράπονο. Δεν είναι φτηνή συσκευή, φυσικά, αλλά η εναλλακτική του να αγοράσω ξεχωριστά laptop και tablet (το desktop δεν το αναφέρω καν) δεν αποκλείεται να ήταν τελικά πιο ακριβή, και σίγουρα, για τις δικές μου απαιτήσεις, θα ήταν πιο δύσχρηστη και μπελαλίδικη. Ακόμη κι αν δεν είναι πιο φτηνό, πάντως, επειδή είναι εργαλείο δουλειάς που κάνει την απόσβεσή του σε λιγότερο από μήνα, το κόστος σε μια τέτοια αγορά είναι επίσης κάτι δευτερεύον, μπροστά στο να επιλέξω την καταλληλότερη δυνατή συσκευή για τις ανάγκες μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gsarig είπε

Αυτό που μάλλον δεν έκανα αρκετά ξεκάθαρο είναι πως δεν έχω αντικαταστήσει όλα τα παραπάνω με ένα Surface Go με 8GB Ram - Προφανώς ένα τέτοιο μηχάνημα δεν θα με κάλυπτε για σοβαρή χρήση και θα το απέρριπτα χωρίς σκέψη λόγω μη αποδεκτών επιδόσεων (8GB ram είχε το Pro 2 που είχα το 2014). Αυτή τη στιγμή έχω το Pro 8 στην πιο ισχυρή του έκδοση (32GB ram, 1TB δίσκος κλπ) και από άποψη επιδόσεων δεν έχω κανένα παράπονο. Δεν είναι φτηνή συσκευή, φυσικά, αλλά η εναλλακτική του να αγοράσω ξεχωριστά laptop και tablet (το desktop δεν το αναφέρω καν) δεν αποκλείεται να ήταν τελικά πιο ακριβή, και σίγουρα, για τις δικές μου απαιτήσεις, θα ήταν πιο δύσχρηστη και μπελαλίδικη. Ακόμη κι αν δεν είναι πιο φτηνό, πάντως, επειδή είναι εργαλείο δουλειάς που κάνει την απόσβεσή του σε λιγότερο από μήνα, το κόστος σε μια τέτοια αγορά είναι επίσης κάτι δευτερεύον, μπροστά στο να επιλέξω την καταλληλότερη δυνατή συσκευή για τις ανάγκες μου. 

Ότι σε βολεύει (και το γράφω ειλικρινά). Το θέμα της συζήτησης είναι τί ισχύει για τους περισσότερους αγοραστές. Τα Surface δεν βολεύουν και είναι ΠΟΛΥ ακριβά. Αν αναλογιστείς κόστος προς απόδοση τα ipad μπροστά τους είναι VFM ειλικρινά...

Αν αυτό που έχεις είναι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/33562383/Microsoft-Surface-Pro-8-13-Tablet-με-WiFi-i7-1185G7-32GB-1TB-Win-11-Pro-Platinum.html

Τότε ο μέσος αγοραστής ίσως έπαιρνε αυτό: 

https://www.skroutz.gr/s/37786386/Lenovo-ThinkPad-L13-Yoga-Gen-2-13-3-IPS-Touchscreen-i7-1255U-16GB-512GB-SSD-W10-Pro-Black-GR-Keyboard.html

αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/28463504/Apple-iPad-Pro-2021-11-με-WiFi-και-Μνήμη-128GB-Space-Grey.html

και του έμεναν και πολλά ρέστα... Οι επιδόσεις σε άλλα επίπεδα η κατανάλωση επεξεργαστή ομοίως...

Η φορητότητα παρόμοια. Όλα αυτά χωρίς να βάλουμε στην τιμή και το πληκτρολόγιο της MS. Αυτό θέλω να πω. Δίνεις πολλά για να αντικαταστήσεις στην ουσία μια φορητή συσκευή που κάνει τα ίδια με λιγότερα χρήματα. Δηλαδή αγοράζεις design. Αυτό ισχύει και στην Apple, αλλά εκεί τουλάχιστον παίρνεις και επιδόσεις... 

Φυσικά, δεν λέω ότι η Apple είναι η λύση. Υπάρχει software επαγγελματιών και μη, που δεν υπάρχει σε ios. Δεκτό και κατανοητό. Απλά στη φορητότητα η Apple προσφέρει καλύτερες λύσεις από τη MS, εφόσον κάποιος δεν έχει θέμα software, αλλιώς υπάρχουν λύσεις άλλων κατασκευαστών εκτός MS, πχ αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/37786386/Lenovo-ThinkPad-L13-Yoga-Gen-2-13-3-IPS-Touchscreen-i7-1255U-16GB-512GB-SSD-W10-Pro-Black-GR-Keyboard.html

Καλύτερο cpu, ίδια φορητότητα, οθόνη αφής, δυνατότητα αναβάθμισης κάποιων υποσυστημάτων (RAM ή και SSD) με ΠΟΛΥ λιγότερα χρήματα. Άνετα το προτιμάει κάποιος από Surface οποιασδήποτε τιμής.

Γι αυτό γράφω ότι τα Surface στερούνται πραγματικής ταυτότητας....

ΥΓ. Για όσους γελάνε εδώ η διαφορά :

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i7-1255u-vs-intel-core-i7-1165g7

https://www.notebookcheck.net/i7-1185G7-vs-i7-1255U_12248_14074.247596.0.html

επιδόσεις +30%, κατά μέσο όρο, κατανάλωση σχεδόν η μισή (28W vs 15W, κατά την Intel). Παράμετροι που παίζουν ρόλο σε φορητές συσκευές, ανεξαρτήτου χρήσης, αντικειμενικα. Για κάποιους είναι απλά ανούσια... Τί να πεις;..:D

Α! Και κάτι τελευταίο: αν δει κάποιος κατανάλωση 20W σε Surface να ξέρει να διαβάζει και τί σημαίνει... Σημαίνει ότι το tablet έχει χαμηλώσει κατανάλωση και συχνότητα επεξεργαστή για λόγους θερμότητας. Το cpu στην περίπτωση αυτή μπορει να τρέχει και στη μισή από τη μέγιστη συχνότητα λειτουργίας του... Αν υπάρχουν διαφωνίες, τότε περιμένω full load screenshots με ταυτόχρονη ένδειξη συχνότητας και θα ζητήσω και συγνώμη... αν η συχνότητα δε βρίσκετε.. στα τάρταρα...

Αν βάλεις ανεμιστήρα να φυσάει την πλάτη του σταθερά, στο surface 8 pro, πιάνει και τα 35W καταναλωση.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Surface Pro με ARM

Περίμενα τα σχόλια των "μη ημιμαθείς" του insomnia,σαν αυτά του ipad Pro, αλλά από ότι κατάλαβα κάνουν τουμπεκί μπροστά στον τσοπάνη τους... 

 Συγχαρητήρια στην microsoft για τον custom arm, δείχνει να καταλαβαίνει ποιο είναι το μέλλον και το ακολουθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, atheatos είπε

Surface Pro με ARM

Περίμενα τα σχόλια των "μη ημιμαθείς" του insomnia,σαν αυτά του ipad Pro, αλλά από ότι κατάλαβα κάνουν τουμπεκί μπροστά στον τσοπάνη τους... 

 Συγχαρητήρια στην microsoft για τον custom arm, δείχνει να καταλαβαίνει ποιο είναι το μέλλον και το ακολουθεί. 

Υπάρχει δρόμος ακόμα…

Τα Windows δεν εκμεταλλεύονται ακόμα τους Arm και οι Arm της MS μοιάζουν βγαλμένοι από το … παρελθόν. Επιδόσεις κάτω του μετρίου και τιμές premium.

Σε mobile συσκευές η Apple θερίζει σε επιδόσεις και αυτονομία.

Η MS δε φαίνεται να βιάζεται και πολύ να εξελίξει το συνδυασμό Windows με Arm…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...