Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia αναστέλλει την κυκλοφορία της RTX 4080 των 12GB μετά από αντιδράσεις


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

αντι να βαζεις στο repeat το γραμμοφωνο σε καθε θρεντ της nvidia πες κατι χρησιμο αν (μπορεις) 
δε χρειαζεται να στο πω εγω ή οποιοσδηποτε,  εσυ δεν εχεις τη στοιχειωδη λογικη να αυτολογοκριθεις;
να προσπαθησεις δηλαδη να μη γραψεις καν με διαφορετικα λογικα αυτα που εχουν γραψει πριν αλλοι 50 πριν απο σενα?
ωστε το τοπικ πλεον να κατανταει μια γραφικη κλαψα; ειλικρινα ετσι τη βρισκετε μερικοι στο να ξεδινετε;

πχ απο τις 6 σελιδες το μονο χρησιμο που γραφτηκε ειναι αυτο:

  

 

Προσωπικά δεν έχω συμμετάσχει σε κανένα άλλο θρεντ για την Nvidia.

Επίσης εξέθεσα γιατί η σειρά δεν θα πάει καλά. Αν συμφωνούν κι άλλοι πολλοί πριν, μάλλον το προβλήμα εσύ το έχεις, όχι εγώ.

Εντωμεταξυ ΑΚΟΜΑ όλο το θρεντ κρατάει την ανάσα του για τη δικιά σου πολύτιμη συμβολή, γιατί πρέπει να ψωνίσουμε τη σειρά, που ακόμα δεν έχει έρθει. Εκτός από το να λες κλαψες όσους τολμάνε να θιξουνε την αγαπημένη σου εταιρία, δεν έχουμε δει φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Προσωπικά δεν έχω συμμετάσχει σε κανένα άλλο θρεντ για την Nvidia.

Επίσης εξέθεσα γιατί η σειρά δεν θα πάει καλά. Αν συμφωνούν κι άλλοι πολλοί πριν, μάλλον το προβλήμα εσύ το έχεις, όχι εγώ.

Εντωμεταξυ ΑΚΟΜΑ όλο το θρεντ κρατάει την ανάσα του για τη δικιά σου πολύτιμη συμβολή, γιατί πρέπει να ψωνίσουμε τη σειρά, που ακόμα δεν έχει έρθει. Εκτός από το να λες κλαψες όσους τολμάνε να θιξουνε την αγαπημένη σου εταιρία, δεν έχουμε δει φως.

Αν η κοστολόγηση ήταν στα 1.200 ευρώ αντί στα 2.800 ευρώ;  Θα έκανες την καρδιά σου πέτρα μήπως; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tryfos είπε

Προσωπικά δεν έχω συμμετάσχει σε κανένα άλλο θρεντ για την Nvidia.

Επίσης εξέθεσα γιατί η σειρά δεν θα πάει καλά. Αν συμφωνούν κι άλλοι πολλοί πριν, μάλλον το προβλήμα εσύ το έχεις, όχι εγώ.

Εντωμεταξυ ΑΚΟΜΑ όλο το θρεντ κρατάει την ανάσα του για τη δικιά σου πολύτιμη συμβολή, γιατί πρέπει να ψωνίσουμε τη σειρά, που ακόμα δεν έχει έρθει. Εκτός από το να λες κλαψες όσους τολμάνε να θιξουνε την αγαπημένη σου εταιρία, δεν έχουμε δει φως.


απανταω και πανω στο προηγουμενο που εγραψες,
φιλαρακο αν την ελλειψη επιχειρηματων εσυ την μεταφραζεις "χουντα" και καλεις αστειευομενος τον αντμιν να κλειδωσει το νημα το προβλημα πρωτα απολα το εχεις εσυ που δεν ξερεις καν τι θα πει χουντα για να την επικαλεισαι,
επισης κανω πως δε διαβασα τα περι "αγαπημενων" εταιριων,
αφου σε προηγουμενο μου μηνυμα ανεφερα οτι ειχα και Radeon X1950 Pro και αν δε γνωριζεις ποια εταιρια βγαζει Radeon ευχομαι τουλαχιστον να ξερεις να γκουγκλαρεις για να το βρεις..

τα λογια σου σταζουν κομπλεξ δεν εχουν ιχνος επιχειρηματων και καθε σου γραμμη με επιβεβαιωνει στα περι αγνοιας, γραφικοτητας και φθονου

κανε μια παυση και δες τι γραφεις στις απαντησεις σου αυριο που θα εισαι ηρεμος, αν δε διακρινεις κατι τοτε δες τα παλι σε 5-10 χρονια απο τωρα που ευχομαι να εχεις ωριμασει

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tryfos είπε

Εντάξει παιδιά, οπότε να κλείσουμε το θρεντ. Ο admin να το κλειδώσει άμεσα. Κάποιοι ενοχλούνται γιατί 'λέμε τα ίδια και τα ίδια' και τολμάμε να διαμαρτυρηθούμε για την Nvidia. Δεν έχει νόημα να συζητάμε, να σταματήσει ο διάλογος, να επικρατήσει η χούντα της Nvidia και των fan boys της.

Ακριβώς οι ίδιοι εντωμεταξυ ΑΚΟΜΑ δεν μας έχουν πει γιατί πρέπει να ψωνίσουμε τη σειρά. Μας λένε ότι δεν έχουμε να την πάρουμε, λες και ξέρουν την τσέπη μας. Αυτό είναι το επιχείρημα τους. Τι να πω. Παιδιά να το πούμε δέκατη φορά να το εμπεδωσετε: Τα λεφτά τα έχουμε, ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΔΕ ΘΕΜΕ! 😅 Και αναλύουμε γιατί με επιχειρήματα, όχι με 'εγώ έχω, εσύ δεν έχεις'.

Ποιος είπε ότι δεν λέμε για το σουβλάκι και τη βενζίνη, για όνομα του Θεού, η κατάσταση είναι ελεεινή. Θες να κάνουμε πορεία για αυτά; Μέσα! Last time I checked όμως το θρεντ αναφέρεται στις κάρτες της Nvidia, όχι στον τιμαρίθμο λόγω προφανούς αισχροκέρδειας στο σουβλάκι. Όποιος θέλει να το πούμε κι αυτό, αλλά (μάλλον) θα είμαστε εκτός θέματος.

Αν σε καθε ποστ που αφορα την Nvidia ηταν 20 ατομα που ποσταραν "H RTX 4090 ειναι η καλυτερη καρτα στο κοσμο " και το σπαμαραν συνεχεια και συνεχεια σε ολα τα threads δεν θα σε ενοχλουσε;
Δεν θα καταντουσε κουραστικο και ανουσιο για καποιον που μπαινει για να διαβασει και να ενημερωθει αντι να ακουει τα υπαρξιακα του καθε ενος;
Θα εμπαινες στη διαδικασια να απαντησεις και αν ναι τι θα απαντουσες;
Οταν κατι επαναλαμβανεται κατανταει κουραστικο,αλλο να κανεις διαλογο, αλλο να παραθετεις επιχειρηματα και αλλο να πετας τις ιδιες ατακες copy paste.

Δεν θα σου πω εγω αν πρεπει η δεν πρεπει να αγορασεις το Χ προιον,μπορεις να κρινεις μονος σου με τα δικα σου κριτηρια.
Ο καθε ενας εχει τα δικα του κριτηρια επιλογης.

Το σουβλακι ηταν ενα παραδειγμα για να καταλαβουν μερικοι οτι ο μεσος ελληνας συνεχιζει ανενοχλητος να πληρωνει το σουβλακι απο τα 1.60 στα 3.50 αλλα πεφτει απο τα συνεφα οταν βλεπει ενα high end τεχνολογικο προιον ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ σε ολους να κοστιζει καθε φορα και περισσοτερο.
Πρεπει καθε φορα να εξηγουμε οτι oι RTX 3090 RTX 4090 ειναι η TITAN στο παρελθον και οχι η 1080 2080.
Τοτε λοιπον κανεις δεν ειπε γιατι η TITAN εχει 1800-2000€ τωρα που αλλαξε ονομα για εμπορικους λογους και τη κοστολογισε 2500€ να τη πανε στο συνηγορο του πολιτη και να μαζεψουμε υπογραφες να βαλουμε δικηγορους και να κανουμε μηνυσεις γιατι μια πολυεθνικη μπορει να κανει οτι γουστραει με τις τιμολογησεις και δεν ρωτησε τη γνωμη του Μπαμπη του Σουγια.


 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, tryfos είπε

Πραγματικά εκτός κάθε λογικής και παραλογισμού οι τιμές και γενικά η πολιτική της Nvidia. Νομίζει ότι είμαστε ακόμα σε εποχές Covid και mining. Αλλά όσοι ήταν να πάρουν πήραν και όσοι θέλουν με τέτοιες τιμές δεν πρόκειται να περάσουν ούτε απ' εξώ. Δεν κατάλαβα από πότε πλέον θεωρείται αυτονόητο όσο κάνει το υπόλοιπο PC τόσο να κάνει η κάρτα γραφικών (και παραπάνω!);! Πραγματικά πάνε να καταστρέψουν το PC gaming, όχι ότι τους ένοιαζε και ποτέ, αλλά, αν καταστραφεί αυτό, πάνε κι αυτοί άκλαυτοι. Και ειδικά η Nvidia δεν έχει να περιμένει κάτι από τις κονσόλες.

Εντωμεταξύ οι κάρτες έχουν θαφτεί στα reviews, δεν το βλέπουν; Τελείως ενδεικτικά:

Γελάει ο κόσμος με τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ όγκο, ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΡΤΕΣ;;; 3 και 4 θέσεις;;!!! Σιγά ρε μην διαλύσουμε και όλες τις κάρτες μας για να μπούνε τα καμάρια της Nvidia. Νομίζουν ότι θα πάρουν όλοι κουτιά με 350 και 400 Ευρώ να τις βάλουμε;

Πώς θα τροφοδοτηθούν, που βλέπω κάτι 450άρια-500άρια να τραβάνε, με κάτι γελοία 4απλά 3πινα και κάτι παρόμοιες μπούρδεςκαι υπερβολές; Δεν βλέπουν, ότι μέχρι και οι Γερμανοί θα κάνουν ένα μπάνιο τη βδομάδα να κάνουνε οικονομία;! Οι υπόλοιποι θα αγοράζουν 1000άρια τροφοδοτικά και θα καίνε 500άρια για να παίζουνε Assassin's Creed με τα καμάρια της Nvidia?

Εκτός τόπου και εποχής και γι' αυτό λογικά θα πατώσουν. Η σειρά με τέτοιες τιμές απευθύνεται μόνο σε fan boys, διάφορους γραφικούς ηλίθιους που δεν ξέρουν που να πετάξουνε τα λεφτά τους (και αλλάζουν κάρτα κάθε χρόνο) και άσχετους. Το μόνο καλό μήπως ομαλοποιηθεί κάπως η αγορά στις 3άρες, που κι αυτές ήταν άλλη μια γραφική κατηγορία από μόνες τους (την εποχή που βγήκανε).

Αυτό είναι λοιπόν το περιβόητο πρώτο ποστ που επικαλείσαι συνεχως όπου πέραν των δύο ατράνταχτων επιχειρημάτων της μιας γραμμής  , όγκος και κατανάλωση, το υπόλοιπο βρίθει κραξίματος και προσβλητικών σχολίων για την τιμή της. 

Σοβαρότατη τεχνολογική παρακαταθήκη. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tryfos είπε

Φίλε όταν έχεις ανδρωθεί και μεγαλώσει έτσι ή όταν ο μπαμπάς έχει χρήμα, σου φαίνεται φυσιολογικό να αλλάζεις κάθε χρόνο κινητό των 1300 ευρώ, άσχετα αν τσαταρεις μόνο στο μεσεντζερ με τους συμμαθητές σου ή το έχεις μόνο για social media. Έτσι έμαθες. Ή να κάνει η κάρτα γραφικών όσο και όλο το υπόλοιπο PC, άσχετα αν έχεις ελάχιστη επαφή με το αντικείμενο, απλά τρέχεις και ψωνίζεις τυφλά. Ή να καίει η κάρτα γραφικών όσο ένας θερμοπομπος. Λες και είναι μέτοχοι στις εταιρίες κάνουν, και έχουν συμμετοχή στα κέρδη.

Από κει και πέρα εννοείται, δικαίωμα του καθενός να αγοράζει ότι πασάρει η κάθε εταιρία. Δικαίωμα και των υπολοίπων να λένε τη γνώμη τους.

Αν αυτή η σειρά της Nvidia σας φαίνεται σοβαρή, τίμια και αξιόλογη πρόταση αγοράς go for it!

Αυτός που έχει κινητό αξίας 1.300€ ξέρει ότι όσοι τον δουν στον δρόμο γνωρίζουν επίσης(λόγω των διακριτικών της μάρκας) ότι έδωσε 1.300€ για κινητό. Άρα ανήκει σε ένα Χ κοινωνικό-οικονομικό status. Άσχετα αν πραγματικά ανήκει ή ζορίζεται για να το δείξει. Την εταιρεία όμως την νοιάζει να πάρει τα 1.300€ και εκμεταλλεύεται αυτή την κατάσταση.

Αντίστοιχα έχουμε ένα T-shirt Burberrys στα ~200€. Αν ήταν κορυφαίας ποιότητας και είχε μόνο 50€(λίγο πάνω από το πραγματικό κόστος τέτοιων προϊόντων), τότε τι μήνυμα θα πέρναγες; Απολύτως κανένα. Γιατί οι περισσότεροι θα το είχαν.

Ορισμένα προϊόντα επιβάλλεται να είναι ακριβά και εντυπωσιακά για να περάσεις ένα "Χ" μήνυμα. Το ίδιο άρχισε να γίνεται και με το pc hardware με τα RGB και το ultra high end. Είναι νομοτελειακό ότι οι κάρτες από εδώ και μπρος θα ακριβαίνουν. Οι φθηνές λόγω του τέλους του νόμου του Moore και οι πολύ ακριβές για τον λόγο που προείπα.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν επαναλαμβανονται τα ιδια και τα ιδια, μπαινεις και διαβαζεις 9/10 ποστ να λενε ΔΕΗ,νεφρο, πριν 15 χρονια ειχαν τοσο,με τοσα αγοραζω αυτοκινητο,εγω θα παρω amd,1000W κτλ καποια στιγμη γινεται κουραστικο.

Τα διαβασαμε ,το εμπεδωσαμε, καταλαβαμε οτι δεν ειναι για ολους η 4090 και προχωραμε.

 

13 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειπε κανεις να κλεισει το thread, εγω αυτο που ειπα ειναι οτι με κουραζει να διαβαζω 20 ποστ με τη ΔΕΗ ,20 ποστ με το νεφρο, 20 ποστ με το θα παρω AMD, 20 ποστ με το τοσο εχει ενα αυτοκινητο, 20 ποστ με το η 4090 ειναι 1000w.
To εγραψε ενας ,το εγραψες 2ος, το εγραψε 3ος στην επομενη σελιδα.

 

13 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τι τη νοιαζει την Nvidia ποσο εχουν οι σακαρακες στην Ελλαδα και αν ο Μπαμπης απο το Μενιδι πρεπει να δωσει το νεφρο του για να τη παρει.

 

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

1) Εκει που διαφωνουμε/αντιδρουμε μερικοι ειναι στο ατελειωτο spam: νεφρο,ΔΕΗ,τοσο εχει ενα αυτοκινητο,θα παρω AMD κτλ.
Αν το εχουν γραψει ηδη 1-2 τι νοημα εχει να γινεις ο 3ος ο 10ος ο 100ος που γραφει το ιδιο.
 

 

43 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν κατι επαναλαμβανεται κατανταει κουραστικο,αλλο να κανεις διαλογο, αλλο να παραθετεις επιχειρηματα και αλλο να πετας τις ιδιες ατακες copy paste.


 

Θα συμφωνήσω με το τελευταίο σου σχόλιο, κουράστηκα να διαβάζω την ίδια ατάκα σε κάθε σου ποστ.

Το θέμα είναι ότι ο καθένας θα σχολιάζει ότι θέλει και δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάζει 10-15-20 σελίδες σχόλια για να βεβαιώνεται ότι η άποψή του δεν έχει ξαναειπωθεί από κάποιον άλλον προηγουμένως, και αυτό καλώς ή κακώς δεν μπορείς να το αλλάξεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, GMod είπε

Κατάλαβε ότι θα πάτωνε σε πωλήσεις και την απέσυρε.

Θα την σπρώξει ως 4070 ή 4070 ti κάποια στιγμή.

Ήθελε να την πασάρει ως 4080 για να κατευνάσει ψυχολογικά όσους θα έδιναν ~1200€ για μια κάρτα που μέχρι πριν 2-3 χρόνια θα κόστιζε βία 600€ ως ΧΧ70. Όπως έκανε με τις TITAN που βαφτίστηκαν ΧΧ90 και άρχισαν να λανσάρονται ως "gaming first" προϊόντα.

Κατάλαβε όμως θα δημιουργούσε σύγχυση και εκνευρισμό σε άσχετους με την τεχνολογία που δικαιολογημένα θα νόμιζαν ότι είναι ίδιος επεξεργαστής με άλλη RAM. Ειδικά στις ΗΠΑ αυτό μεταφράζεται σε δικαστικές περιπέτειες. Εκεί κατάλαβαν την πατάτα.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Αυτό είναι λοιπόν το περιβόητο πρώτο ποστ που επικαλείσαι συνεχως όπου πέραν των δύο ατράνταχτων επιχειρημάτων της μιας γραμμής  , όγκος και κατανάλωση, το υπόλοιπο βρίθει κραξίματος και προσβλητικών σχολίων για την τιμή της. 

Σοβαρότατη τεχνολογική παρακαταθήκη. 

Καλά δε λέει και κάτι απόλυτα λάθος εδώ που τα λέμε. Το ότι η nvidia (και η amd φυσικά) έχει εκμεταλλευτεί την κατάσταση που επικρατούσε με το mining για να αυξήσει τα msrp της, και να έχουν αυτοί το κέρδος έναντι των κατασκευαστών και των καταστημάτων λιανικής, είναι γεγονός. Κι εγώ το ίδιο πέσιμο (από fanboys δε ξέρω κι εγώ ποιον, λίγη σημασία έχει) έφαγα όταν έγραψα οι τιμές είναι παράλογες. Αυτή λοιπόν η εξέλιξη (να αποσύρει την κομμένη 4080) έρχεται να σφραγίσει αυτό το γεγονός. Οι τύποι πήγαν να σου πλασάρουν χαμηλότερου tier κάρτα σε msrp υψηλότερου (που και αυτό με τη σειρά του αυξημένο είναι).

Το να σου λέει λοιπόν κάποιος οτι το pc gaming καταστρέφεται είναι κάτι αρκετά λογικό. Πριν 5 χρόνια έπαιρνες Mid range 1060 με 250 ευρώ msrp (μη μιλήσουμε για πιο πίσω, τόσο έπαιρνες από κατάστημα) και δε δικαιολογούνται τέτοιες αυξήσεις λόγο πληθωρισμού.

Τώρα αυτά με τα είδος πρώτης ανάγκης κλπ., τα βλέπω λίγο άκυρα. Στο forum του insomnia είμαστε στη τελική. Το ότι κάτι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης (αν δεν έχεις μη το αγοράζεις) είναι σα να έχουμε εξισώσει ένα προϊόν τεχνολογίας (που παλαιότερα ήταν πολύ πιο προσιτό για περισσότερο κόσμο) με προϊόν πολυτελείας. Προσωπικά ναι δε θα το αγοράσω έτσι κι αλλιώς και δεν έχει να κάνει με το αν έχω ή δεν έχω να τα δώσω. Είναι σα να λες "ρε φίλε τι μπαίνεις στο forum της Porsche και μου μιλάς για τιμές". Το θέμα μας λοιπόν είναι να μη γίνουν οι gpu πλέον porsche.

Στη τελική το gaming είναι ένα από τα χόμπυ μας. Το να λες σε κάποιον "ξέρεις κάτι το χόμπι σου δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης οπότε μη μιλάς που γίνεται τόσο ακριβό" είναι λίγο προβληματικό κατά τη δική μου άποψη.

Επεξ/σία από mordred
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mordred είπε

Το να σου λέει λοιπόν κάποιος οτι το pc gaming καταστρέφεται είναι κάτι αρκετά λογικό. Πριν 5 χρόνια έπαιρνες Mid range 1060 με 250 ευρώ msrp (μη μιλήσουμε για πιο πίσω) και δε δικαιολογούνται τέτοιες αυξήσεις λόγο πληθωρισμού.

Τώρα αυτά με τα είδος πρώτης ανάγκης κλπ., τα βλέπω λίγο άκυρα. Στο forum του insomnia είμαστε στη τελική. Το ότι κάτι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης (αν δεν έχεις μη το αγοράζεις) είναι σα να έχουμε εξισώσει ένα προϊόν τεχνολογίας (που παλαιότερα ήταν πολύ πιο προσιτό για περισσότερο κόσμο) με προϊόν πολυτελείας. Προσωπικά ναι δε θα το αγοράσω έτσι κι αλλιώς και δεν έχει να κάνει με το αν έχω ή δεν έχω να τα δώσω. Είναι σα να λες "ρε φίλε τι μπαίνεις στο forum της Porsche και μου μιλάς για τιμές". Το θέμα μας λοιπόν είναι να μη γίνουν οι gpu πλέον porsche.

Στη τελική το gaming είναι ένα από τα χόμπυ μας. Το να λες σε κάποιον "ξέρεις κάτι το χόμπι σου δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης οπότε μη μιλάς που γίνεται τόσο ακριβό" είναι λίγο προβληματικό κατά τη δική μου άποψη.

Χωρίς νόμο του Moore χρειάζονται όλο και μεγαλύτερα RnD κόστη για όλο και μικρότερες βελτιώσεις.

Ας πάρουμε τα στερεοφωνικά. Επειδή η τεχνολογία εξελίσσεται απίστευτα αργά(κάτι που θα γίνει ΚΑΙ με τα pc) ο μόνος τρόπος να βγάλει λεφτά μια εταιρεί σε τακτική βάση είναι α) Το placebo με τις δήθεν βελτιώσεις των νέων προϊόντων(στο pc δεν πιάνει) και β) Ο ελιτισμός.

Υπάρχουν π.χ. ηχεία που έχουν πάνω από 100.000€ και θα τα πάρει όποιος θέλει να ξεχωρίσει από τη μάζα. Αυτός ο ένας θα δώσει όσα δίνουν 200 λιγότερο ευκατάστατοι audiophiles. Και υπάρχουν εκατομμύρια εκατομμυριούχοι σε όλον τον πλανήτη. Εκεί βλέπω να πηγαίνουμε και για το pc. Αλλιώς η Nvidia δεν θα τιμολογούσε τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα και το θεμα ειναι οτι βλέποντας που τιμολογει την 4090 καταλαβαινουμε και ποσο ψηλα θα τιμολογησει τις μεσαιας δυναμικοτητας  καρτες η πετσινη εξου και η προκαταβολική διαμαρτυρια.Και οσο και αν κάποιοι το βρισκουν λογικο ετσι και καποιοι αλλοι θα διαμαρτύρονται δικαιος...........

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η τιμολόγηση της 4090 (1599$) είναι μια χαρά και οι επιδόσεις που δίνει εξαιρετικές, το πρόβλημα είναι η τιμολόγηση των (της πλέον) 4080 καθώς και των πιο κάτω καρτών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Χωρίς νόμο του Moore χρειάζονται όλο και μεγαλύτερα RnD κόστη για όλο και μικρότερες βελτιώσεις.

Ας πάρουμε τα στερεοφωνικά. Επειδή η τεχνολογία εξελίσσεται απίστευτα αργά(κάτι που θα γίνει ΚΑΙ με τα pc) ο μόνος τρόπος να βγάλει λεφτά μια εταιρεί σε τακτική βάση είναι α) Το placebo με τις δήθεν βελτιώσεις των νέων προϊόντων(στο pc δεν πιάνει) και β) Ο ελιτισμός.

Υπάρχουν π.χ. ηχεία που έχουν πάνω από 100.000€ και θα τα πάρει όποιος θέλει να ξεχωρίσει από τη μάζα. Αυτός ο ένας θα δώσει όσα δίνουν 200 λιγότερο ευκατάστατοι audiophiles. Και υπάρχουν εκατομμύρια εκατομμυριούχοι σε όλον τον πλανήτη. Εκεί βλέπω να πηγαίνουμε και για το pc. Αλλιώς η Nvidia δεν θα τιμολογούσε τόσο.

Για το πρώτο. Στις cpu γιατι δε παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο; Όχι για το  νόμο του moore αλλά στις τιμές...

Τα στερεοφωνικά είναι μια ειδική κατηγορία. Το ίδιο ισχύει και για τις τηλεοράσεις. Δεν είναι ένα προϊόν που ανά κάποιο χρονικό διάστημα ανανεώνεται με νεότερες εκδόσεις σε ίδιες κατηγορίες τιμής και απόδοσης.

Τώρα αν η nvidia στοχεύει σε εκατομμύρια εκατομμυριούχων ας πρόσεχε. Γι αυτό δε θα σταματήσει να πουλάει και τις 30ΧΧ που πήγαν άπατες και της έμειναν στο ράφι. Το ζήτημα είναι και το pc gaming να μην γίνει χόμπι μόνο των εκατομμύρια εκατομμυριούχων.

Ευελπιστώ η AMD να βγάλει αξιόλογες mid range σε λογικές τιμές και ας μη βγάλει αντάξια της 4090. Πραγματικά who cares?

 

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mordred είπε

Οι τύποι πήγαν να σου πλασάρουν χαμηλότερου tier κάρτα σε msrp υψηλότερου (που και αυτό με τη σειρά του αυξημένο είναι).

Το να σου λέει λοιπόν κάποιος οτι το pc gaming καταστρέφεται είναι κάτι αρκετά λογικό. Πριν 5 χρόνια έπαιρνες Mid range 1060 με 250 ευρώ msrp (μη μιλήσουμε για πιο πίσω) και δε δικαιολογούνται τέτοιες αυξήσεις λόγο πληθωρισμού.


αυτη τη στιγμη βρισκεις RTX 2070 ή 3060 ti με 300 ευρω ή και χαμηλοτερα και με επιδοσεις υπερδιπλασιες σε συγκριση με την 1060

https://www.gpucheck.com/compare/nvidia-geforce-gtx-1060-vs-nvidia-geforce-rtx-3060-ti/intel-core-i7-6700k-4-00ghz-vs-intel-core-i9-10900k

τί;.. δεν σε καλυπτει;  αυτο που εγινε με το mining και τη διαθεσιμοτητα ηταν μια παροδικη στρεβλωση* στην αγορα,
τα παιχνιδια ομως δεν αλλαξαν απαιτησεις τα τελευταια χρονια εκτος απο την αναλυση που ειναι θεμα οθονης του εκαστοτε χρηστη,
η πλειοψηφια των χρηστων που εξακολουθει να εχει οθονες σε 2k και 1080p αναλυσεις στα 60hz μπορεις να μου πεις τί διαολο θελει μια καρτα που μπορει να δωσει 4k και 120 fps και απαιτει οθονες ανω των χιλιων ευρω για να αναδειξουν τις δυνατοτητες της, διοτι σε διαφορετικη περιπτωση ειναι αχρηστη;
το βλεπω να ερχεται, μετα θα βγει νεο τρεντ να κραζουν τις 4k οθονες ανω των 1000 ευρω..

*οταν εννοω στρεβλωση εννοω οτι η σειρα 30ΧΧ αφομοιωθηκε απο τους miners που ομως αυτη τη στιγμη επεστρεψε στην αγορα και οι gamers αγοραστες εχουν μια τεραστια γκαμα επιλογων που ξεκιναει απο την 3050 και τερματιζει στην 4090

προπερισυ απο τον Αυγουστο περιπου οταν ειχε ανακοινωθει η σειρα 30ΧΧ και οι χαμηλες msrp τιμες τους σε σχεση με τις επιδοσεις και σε συγκριση με τη προηγουμενη γενια, καποιοι κοροιδευαν οσους ετρεχαν να πουλησουν τις 20ΧΧ
και μαλιστα εβαζαν και αγγελιες ζητησης του τυπου "ζηταω-απαιτω RΤΧ 2080Τi κατω των 300 ευρω σε αριστη κατασταση εφοσον η RTX 3070 που ανακοινωθηκε ΘΑ ΕΧΕΙ σε 1 μηνα 550-600 ευρω με καλυτερες επιδοσεις και θα ειναι καινουρια"
ολοι θυμουνται αυτες τις γελοιες αγγελιες και βεβαια μετα ηρθε το mining και η ελλειψη chipset και απο τοτε τους κοπηκε ο βηχας

σημερα επανερχομαστε σιγα σιγα σε εκεινη την κατασταση πριν 2 χρονια και θελουμε η σειρα 40ΧΧ να εχει τις τιμες των 30ΧΧ χωρις καν να εχουν προλαβει να αφομοιωθουν στην αγορα κι ενω υπαρχουν σε επαρκεια και διαθεσιμοτητα.., εχμ αυτο δε γινεται...

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...