Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia αναστέλλει την κυκλοφορία της RTX 4080 των 12GB μετά από αντιδράσεις


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Η τιμολόγηση της 4090 (1599$) είναι μια χαρά και οι επιδόσεις που δίνει εξαιρετικές, το πρόβλημα είναι η τιμολόγηση των (της πλέον) 4080 καθώς και των πιο κάτω καρτών.

Στην τιμή δεν έχεις βάλει το κόστος κατανάλωσης ρεύματος.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, PaPpaS_gr είπε

Ήθελα να σου εξηγήσω αλλά μετά κατάλαβα οτι δεν ασχολείσαι με αυτό που συζητάμε αρα όλα καλα

αυτό που έγραψες τα εξηγεί όλα χωρίς να στο ζητήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, dtk-386 said:

Στην τιμή δεν έχεις βάλει το κόστος κατανάλωσης ρεύματος.😆

Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά σε αυτό από την 3090 και το κέρδος στις επιδόσεις είναι μεγάλο.

  

8 minutes ago, Odyss3us said:

3060 ti με 300 ευρω

Oύτε μεταχειρισμένη δεν νομίζω ότι παίζει τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Η τιμολόγηση της 4090 (1599$) είναι μια χαρά και οι επιδόσεις που δίνει εξαιρετικές, το πρόβλημα είναι η τιμολόγηση των (της πλέον) 4080 καθώς και των πιο κάτω καρτών.

Τα MSRP είναι πλασματικά. Στην Ελλάδα από σκρουτζομάγαζα που δεν κρατάνε καθόλου στοκ ξεκινάμε από τα 2400€. Μιλάμε για ~70% περίπου καλύτερες επιδόσεις(καθαρό raster και RT) στα διπλάσια λεφτά από μια 3090Ti(πάλι από ελληνικά μαγαζιά). Σαν να μην υπάρχει καθόλου τεχνολογική πρόοδος.

Επίσης, το DLSS 3 φαίνεται άχρηστο για 60-75 καρέ στόχο λόγω των έντονων artifacts. Πράγμα που δεν δίνει μακροζωία στην κάρτα όπως το DLSS 2.x.

6 λεπτά πριν, mordred είπε

Για το πρώτο. Στις cpu γιατι δε παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο. Όχι για το  νόμο του moore αλλά στις τιμές...

Και στα CPU έχουμε πρωτοφανείς αυξήσεις στις mobo και κατηγορίες που πριν δεν υπήρχαν και ξεπερνούν πλέον τα 800€(i7 και R9 αντίστοιχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, pirmen56 said:

Τα MSRP είναι πλασματικά. Στην Ελλάδα από σκρουτζομάγαζα που δεν κρατάνε καθόλου στοκ ξεκινάμε από τα 2400€. Μιλάμε για ~70% περίπου καλύτερες επιδόσεις(καθαρό raster και RT) στα διπλάσια λεφτά από μια 3090Ti(πάλι από ελληνικά μαγαζιά). Σαν να μην υπάρχει καθόλου τεχνολογική πρόοδος.

Είναι ακόμα νωρίς γι' αυτό είναι τόσο πλασματικά, άσε που από εξωτερικό βρίσκεις και κάτω από 2000.

Τουλάχιστον όμως έμεινε ίδια, δεν αυξήθηκε σαν τις 4080, που λογικά θα παρασύρουν και τις πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


αυτη τη στιγμη βρισκεις RTX 2070 ή 3060 ti με 300 ευρω ή και χαμηλοτερα και με επιδοσεις υπερδιπλασιες σε συγκριση με την 1060

https://www.gpucheck.com/compare/nvidia-geforce-gtx-1060-vs-nvidia-geforce-rtx-3060-ti/intel-core-i7-6700k-4-00ghz-vs-intel-core-i9-10900k

τί δεν σε καλυπτει;  αυτο που εγινε με το mining και τη διαθεσιμοτητα ηταν μια μικρη στρεβλωση* στην αγορα,
τα παιχνιδια ομως δεν αλλαξαν απαιτησεις τα τελευταια χρονια εκτος απο την αναλυση που ειναι θεμα οθονης του καθε χρηστη, η πλειοψηφια χρηστων που εξακολουθει να εχει οθονες σε 2k και 1080p αναλυσεις στα 60hz μπορεις να μου πεις τί διαολο θελει μια καρτα που μπορει να δωσει 4k και 120 fps και απαιτει οθονες ανω των χιλιων ευρω για να αναδειξει τις δυνατοτητες της αλλιως ειναι αχρηστη;

*οταν εννοω στρεβλωση εννοω οτι η σειρα 30ΧΧ αφομοιωθηκε απο τους miners που ομως αυτη τη στιγμη επεστρεψε στην αγορα και οι υποψηφιοι αγοραστες εχουν μια τεραστια γκαμα επιλογων που ξεκιναει απο την 3050 και τερματιζει στην 4090

προπερισυ απο τον Αυγουστο περιπου ειχε ανακοινωθει η σειρα 30ΧΧ και οι χαμηλες msrp τιμες τους σε σχεση με τις επιδοσεις σε συγκριση και με τη προηγουμενη γενια  εκαναν καποιους να κοροιδευουν οσους ετρεχαν να πουλησουν τις 20ΧΧ
και μαλιστα εβαζαν και αγγελιες ζητησης του τυπου "ζηταω-απαιτω RΤΧ 2080Τi κατω των 300 ευρω σε αριστη κατασταση εφοσον η RTX 3070 που ανακοινωθηκε ΘΑ ΕΧΕΙ σε 1 μηνα 550-600 ευρω με καλυτερες επιδοσεις και θα ειναι καινουρια"
ολοι θυμουνται αυτες τις γελοιες αγγελιες και βεβαια μετα ηρθε το mining και η ελλειψη chipset και απο τοτε τους κοπηκε ο βηχας

σημερα επανερχομαστε σιγα σιγα σε εκεινη την κατασταση πριν 2 χρονια και θελουμε η σειρα 40ΧΧ να εχει τιμες των 30ΧΧ χωρις καν να εχουν προλαβει να αφομοιωθουν στην αγορα κι ενω υπαρχουν σε επαρκεια και διαθεσιμοτητα.., εχμ αυτο δε γινεται...

Που βρίσκεις αυτές τις τιμές σε 3060ti? Ούτε μεταχειρισμένη. Όχι Ti τη σκέτη

Τη λογική "...σε σύγκριση με τις επιδόσεις" δεν μπόρεσα να την καταλάβω ποτέ... Προφανώς, και θα είναι καλύτερη σε επιδόσεις γιατί λανσάρεις ένα νέο προϊόν. Αυτό έλειπε. Δε σμαίνει ότι πρέπει να αυξήσεις τη τιμή msrp. Με αυτή τη λογική εφόσον η 3060 είναι ξέρω γω 40 φορές καλύτερη από την gtx 660 των 230$, θα έπρεπε να κάνει 2Κ μετά από 10 χρόνια και να λέμε είναι οκ.

Όχι ζητάμε να έχουν το msrp των 30ΧΧ. Ούτε καν. Το msrp των 20ΧΧ (που γιατί άραγε είχαν κρατήσει το msrp από την προηγούμενη γενιά; κάτι έγινε μετά απ' οτι θυμάμαι και η nvidia ετριβε τα χέρια της)

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κοιτάξατε τα benchmarks της 4090 ας πούμε, έχει διπλάσια και σε περιπτώσεις και τριπλάσια απόδοση από την 3090, αυτό εσείς πως θα το μεταφράζατε σε χρήμα δηλαδή και να είστε και ευχαριστημένοι;
Εμένα πάντως μου φαίνεται πως η συγκεκριμένη κάρτα αν όχι η σειρά ειναι ''το έκανα γιατί μπορώ'' γιατί ούτε εμπορικές αλλά ούτε και πρακτικές φαίνονται να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mordred είπε

Που βρίσκεις αυτές τις τιμές σε 3060ti?

Τη λογική "...σε σύγκριση με τις επιδόσεις" δεν μπόρεσα να την καταλάβω ποτέ... Προφανώς, και θα είναι καλύτερη σε επιδόσεις γιατί λανσάρεις ένα νέο προϊόν. Αυτό έλειπε. Δε σμαίνει ότι πρέπει να αυξήσεις τη τιμή msrp. Με αυτή τη λογική εφόσον η 3060 είναι ξέρω γω 40 φορές καλύτερη από την gtx 660 των 230$, θα έπρεπε να κάνει 2Κ μετά από 10 χρόνια και να λέμε είναι οκ.

Όχι ζητάμε να έχουν το msrp των 30ΧΧ. Ούτε καν. Το msrp των 20ΧΧ


προχειρα στη πρωτη σελιδα αγγελιων εδω περα στο ινσομνια
Αγγελίες  >   Hardware  >  Κάρτες Γραφικών

RTX2070 -> 290€
RTX 3060 Ti -> 320€

2η σελιδα
5700 ΧΤ -> 250€ !!!

3η σελιδα
3060 12Gb -> 300€

σιγουρα με λιγο παραπανω ψαξιμο θα υπαρχουν και φθηνοτερες
ειλικρινα μερικοι ακομα  πιστευετε οτι δεν μπορειτε να βρειτε φθηνες καρτες;

η RTX 2070 Super παιζει σε 2k ανετα Cyberpunk max settings και οσο φτανουμε τα Χριστουγεννα δε νομιζω να τη βρισκει κανεις πανω απο 250ευρω

αν αυτο δεν ειναι ευκαιρια τοτε τι ειναι; να παρεις ολοκαινουρια την 4070 που θα εχει επιδοσεις αναμεσα σε 3080Ti και 3090 στα 450 ευρω?

σοβαρα τωρα;

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


προχειρα στη πρωτη σελιδα αγγελιων εδω περα στο ινσομνια
Αγγελίες  >   Hardware  >  Κάρτες Γραφικών

RTX2070 -> 290€
RTX 3060 Ti -> 320€

2η σελιδα
5700 ΧΤ 250€ !!!

σιγουρα με λιγο παραπανω ψαξιμο θα υπαρχουν και φθηνοτερες

ειλικρινα μερικοι ακομα  πιστευετε οτι δεν μπορειτε να βρειτε φθηνες καρτες;

Οκ βρήκες 3 αγγελίες στο insomnia (λογικά χωρίς εγγύηση και γι αυτό και οι τιμές) που όντως μπορεί να είναι και καλές προσφορές (φαντάζομαι τις υπόλοιπες αγγελίες στα ενδιάμεσα δε τις πρόσεξες). Μια καλύτερη προσέγγιση θα ήταν να δεις το μέσο όρο που πωλούνται. Κι εγώ έβρισκα (την εποχή των 20ΧΧ) 1060 6GB με 130-150€. Και είχα πάρει κιόλας

Το θέμα είναι ότι τόσο έπρεπε να έχει καινούρια όχι μεταχειρισμένη (και πιθανότατα χωρίς εγγύηση). Το ότι μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα δε αποδεικνύει και τίποτα.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mordred είπε

Οκ βρήκες 3 αγγελίες στο insomnia (λογικά χωρίς εγγύηση και γι αυτό και οι τιμές) που όντως μπορεί να είναι και καλές προσφορές (φαντάζομαι τις υπόλοιπες αγγελίες δε τις είδες). Μια καλύτερη προσέγγιση θα ήταν να δεις το μέσο όρο που πωλούνται.

Το θέμα είναι ότι τόσο έπρεπε να έχει καινούρια. Το ότι μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα δε αποδεικνύει και τίποτα.

 

περιμενω ακομα απο την προηγουμενη σελιδα να μου εξηγησεις εσυ ή ο οποιοσδηποτε τί την θελει ο μεσος χρηστης την παραπανω ισχυ απο μια 3060 ή 2070, τη στιγμη που η πλειοψηφια εχει οθονες 1080p-2k / 60fps

για να σου δωσω να καταλαβεις εγω αυτη τη στιγμη εχω μια RTX 2070 Super που δινει σήμα 4k σε 43αρα οθονη,

προυποθεση  για να αναβαθμισω σε νεα καρτα γραφικων θα ειναι να αγορασω επισης και νεα 4k οθονη που ομως θα υποστηριζει Hdmi 2.1 στα 120Ηz διαφορετικα δεν εχει νοημα, αφου ακομα κι οταν παιζω κανα παιχνιδι παιζω σε windowed mode που maxαρει στα 2560x1600@60Hz

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mordred είπε

Καλά δε λέει και κάτι απόλυτα λάθος εδώ που τα λέμε. Το ότι η nvidia (και η amd φυσικά) έχει εκμεταλλευτεί την κατάσταση που επικρατούσε με το mining για να αυξήσει τα msrp της, και να έχουν αυτοί το κέρδος έναντι των κατασκευαστών και των καταστημάτων λιανικής, είναι γεγονός. Κι εγώ το ίδιο πέσιμο έφαγα ότι αυτές (από fanboys δε ξέρω κι εγώ ποιον, λίγη σημασία έχει) όταν έγραψα οι τιμές είναι παράλογες. Αυτή λοιπόν η εξέλιξη (να αποσύρει την κομμένη 4080) έρχεται να σφραγίσει αυτή το γεγονός. Οι τύποι πήγαν να σου πλασάρουν χαμηλότερου tier κάρτα σε msrp υψηλότερου (που και αυτό με τη σειρά του αυξημένο είναι).

Το να σου λέει λοιπόν κάποιος οτι το pc gaming καταστρέφεται είναι κάτι αρκετά λογικό. Πριν 5 χρόνια έπαιρνες Mid range 1060 με 250 ευρώ msrp (μη μιλήσουμε για πιο πίσω) και δε δικαιολογούνται τέτοιες αυξήσεις λόγο πληθωρισμού.

Τώρα αυτά με τα είδος πρώτης ανάγκης κλπ., τα βλέπω λίγο άκυρα. Στο forum του insomnia είμαστε στη τελική. Το ότι κάτι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης (αν δεν έχεις μη το αγοράζεις) είναι σα να έχουμε εξισώσει ένα προϊόν τεχνολογίας (που παλαιότερα ήταν πολύ πιο προσιτό για περισσότερο κόσμο) με προϊόν πολυτελείας. Προσωπικά ναι δε θα το αγοράσω έτσι κι αλλιώς και δεν έχει να κάνει με το αν έχω ή δεν έχω να τα δώσω. Είναι σα να λες "ρε φίλε τι μπαίνεις στο forum της Porsche και μου μιλάς για τιμές". Το θέμα μας λοιπόν είναι να μη γίνουν οι gpu πλέον porsche.

Στη τελική το gaming είναι ένα από τα χόμπυ μας. Το να λες σε κάποιον "ξέρεις κάτι το χόμπι σου δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης οπότε μη μιλάς που γίνεται τόσο ακριβό" είναι λίγο προβληματικό κατά τη δική μου άποψη.

Να κάνουμε λίγο υπομονή λέω εγώ τώρα, αφού το 90% των gamers καλύπτονται με ότι ήδη έχει ή  κυκλοφορεί σε πολύ μεγάλη ποικιλία και να αφήσουμε να κάτσει η σκόνη για ένα προϊόν που κυκλοφόρησε μόλις μία εβδομάδα ; Το χόμπι μας μια χαρά ικανοποιείται και τώρα. 

Η όλη φάση μου μοιάζει σα να ουρλιάζει κάποιος γιατί το χαβιάρι ακρίβηνε ενώ μέχρι τώρα έτρωγε με τα βίας κοτόπουλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

περιμενω ακομα απο τη προηγουμενη σελιδα να μου πεις τί την θελει την παραπανω ισχυ που προσφερει μια 3060 ή 2070 και ανω, τη στιγμη που  ο μεσος χρηστης η πλειοψηφια δηλαδη εχει οθονη 1080p-2k

Συγγνώμη δε το πρόσεξα στο repply. Αν έχεις 2070 ή 3060 προφανώς και δε χρειάζεσαι... Το θέμα είναι αν έχει ξεμείνει με 1060 ή καμιά 960. Προφανώς, θα πάει σε μεταχειρισμένο που πολλοί δεν εμπιστεύονται ή δε ξέρουν

Μη ξεχνάς ότι ο περισσότερος κόσμος δε μπαίνει στο insomnia. Θα πάει σε ένα μαγαζί να αγοράσει... Οπότε δε μπορείς να θεωρείς δεδομένο κάτι που κάνεις εσύ κι εγώ.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Span88 είπε

Θα συμφωνήσω με το τελευταίο σου σχόλιο, κουράστηκα να διαβάζω την ίδια ατάκα σε κάθε σου ποστ.

Το θέμα είναι ότι ο καθένας θα σχολιάζει ότι θέλει και δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάζει 10-15-20 σελίδες σχόλια για να βεβαιώνεται ότι η άποψή του δεν έχει ξαναειπωθεί από κάποιον άλλον προηγουμένως, και αυτό καλώς ή κακώς δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Δηλαδη δεν σε κουρασε να τα διαβαζεις απο τους αλλους ,σε κουρασε οταν εγω το εκανα θεμα και τα επανελαβα για να καταλαβετε οτι καταντανε κουραστικα και γραφικα.
Εστω και ετσι με αυτον τον τροπο ,το επομενο ποστ που θα περιεχει αυτα τα ασχετα σχολια/λεξεις θα σου ερχεται στο μυαλο οτι καποιοι κουραστηκαν να τα διαβαζουν,οτι τα βρισκουν ανουσια και οτι για λιγο μπηκες στη θεση τους.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Να κάνουμε λίγο υπομονή λέω εγώ τώρα, αφού το 90% των gamers καλύπτονται με ότι ήδη έχει ή  κυκλοφορεί σε πολύ μεγάλη ποικιλία και να αφήσουμε να κάτσει η σκόνη για ένα προϊόν που κυκλοφόρησε μόλις μία εβδομάδα ; Το χόμπι μας μια χαρά ικανοποιείται και τώρα. 

Η όλη φάση μου μοιάζει σα να ουρλιάζει κάποιος γιατί το χαβιάρι ακρίβηνε ενώ μέχρι τώρα έτρωγε με τα βίας κοτόπουλο. 

Προφανώς, πρέπει να υπάρχει υπομονή (έρχονται και οι AMD). Η δική μου ανησυχία είναι για το που πάει η κατάσταση όχι για τη συγκεκριμένη στιγμή.

Το θέμα είναι ότι μία 4060 δε θα έπρεπε να θεωρείται χαβιάρι ενώ πριν 5 χρόνια μία 1060 ήταν κοτόπουλο. Εκεί είναι το ζήτημα

Το άρθρο βέβαια δε το σχολειάζουμε... Το ότι η nvidia πήγε να κοροϊδέψει τον αγοραστή κι εγώ ακούω από τα youtube τη καλή η nvidia που θα αλλάξει το όνομα...

Επεξ/σία από mordred
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, mordred είπε

Συγγνώμη δε το πρόσεξα στο repply. Αν έχεις 2070 ή 3060 προφανώς και δε χρειάζεσαι... Το θέμα αν είναι αν έχει μειναι με 1060 ή καμιά 960.

Μη ξεχνάς ότι ο περισσότερος κόσμος δε μπαίνει στο insomnia. Θα πάει σε ένα μαγαζί να αγοράσει... Οπότε δε μπορείς να θεωρείς δεδομένο κάτι που κάνεις εσύ κι εγώ.

 

να στο θεσω λοιπον διαφορετικα το ερωτημα μια και δυσκολευεσαι να απαντησεις,

ποσο θεωρεις οτι θα επρεπε να κοστολογειται μια καρτα που παιζει ανετα τα παντα σε 1080p-2k ?
και στην ουσια αυτη η καρτα ηταν, ειναι, και θα ειναι entry-mid range level?

η 4060 που γραφεις πιο πανω δεν βγηκε ακομα, κι αντι να την μελετας εχεις ηδη την 3060 αυτη ειναι προς το παρον το κοτοπουλο, η 4060 ακομα ειναι ιδεα...

διοτι αν, υποθετικα μιλωντας παντα, η 4060 εχει τις επιδοσεις της 3070Τi δε θα πρεπει να εχει και την αναλογη τιμη? και τοτε οι χρηστες παλι θα κλαψουριζουν για την υψηλη τιμη, ενω θα εχουν και τις επιλογες των 30ΧΧ..

απο τη μια κραζετε την nVidia για παραπλανηση με το ονομα, απο την αλλη ομως θελετε και διπλασιες αποδοσεις σε σχεση με τη προηγουμενη γενια αλλα την ιδια τιμη λογω ονοματος

δηλαδη η 4060 να εχει την ιδια msrp με την 3060 κι ας εχει η πρωτη τη διπλασια ισχυ!
μονα-ζυγα δικα μας δηλαδη 😆 😁

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...