Προς το περιεχόμενο

iCloud Drive vs αποθήκευση locally


Machead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση αφορά αυτούς που έχουν Mac και συνδρομή iCloud:

Όταν δουλεύετε σε ένα αρχείο, πού το αποθηκεύετε; Locally στον σκληρό ή απευθείας στο iCloud drive; Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί όταν αποθηκεύω locally δεν συγχρονίζει αμέσως και σε icloud drive. Έχω ενεργοποιημένο το sync για files & desktop. Δοκίμασα και το αντίστροφο, να αποθηκεύω σε icloud drive για να δω αν θα αποθηκεύσει και τοπικά, και δεν το κάνει.

Ιδανικά αυτό που θέλω είναι να αποθηκεύω locally και να κάνει αυτόματα sync στο icloud drive. Αλλά δεν βρίσκω πώς. Επίσης δεν βρίσκω πουθενά "sync now" ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδέψεις λίγο. Μιλάς για αρχεία που σώζεις στον φάκελο "iCloud Drive", στα Documents και στο Desktop?

Εφόσον έχεις ενεργό το Deskop and Documents στο iCloud, σε όποιο και από τα τρία μέρη και να το σώσεις θα συγχρονίσει με το iCloud. Ναι, κάποιες φορές δεν συγχρονίζει αμέσως. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο patern ή είναι κόλλημα του iCloud. Άλλες φορές συγχρονίζει αμέσως άλλες μετά από λίγο. Sync now, όχι, δεν υπάρχει απ'όσο ξέρω. 

Όταν λες απευθείας στο iCloud drive εννοείς ότι ανοίγεις browser στο icloud.com και κάνεις upload το αρχείο εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Με μπερδέψεις λίγο. Μιλάς για αρχεία που σώζεις στον φάκελο "iCloud Drive", στα Documents και στο Desktop?

Εφόσον έχεις ενεργό το Deskop and Documents στο iCloud, σε όποιο και από τα τρία μέρη και να το σώσεις θα συγχρονίσει με το iCloud. Ναι, κάποιες φορές δεν συγχρονίζει αμέσως. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο patern ή είναι κόλλημα του iCloud. Άλλες φορές συγχρονίζει αμέσως άλλες μετά από λίγο. Sync now, όχι, δεν υπάρχει απ'όσο ξέρω. 

Όταν λες απευθείας στο iCloud drive εννοείς ότι ανοίγεις browser στο icloud.com και κάνεις upload το αρχείο εκεί;

Καλησπέρα. Όταν λέω "απευθείας στο iCloud Drive εννοώ ότι διαλέγω το iCloud Drive από τις επιλογές save που υπάρχουν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα.

Όταν σώζω λοιπόν απευθείας στο iCloud Drive, δεν εμφανίζεται το αρχείο και στα local έγγραφά μου. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Στην τελική, δεν ξέρω ποιο είναι το best practice - να σώζω locally, ξέροντας ότι κάποια στιγμή θα ανέβει και στο icloud? Ή να σώζω κατευθείαν στο iCloud; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Machead είπε

Καλησπέρα. Όταν λέω "απευθείας στο iCloud Drive εννοώ ότι διαλέγω το iCloud Drive από τις επιλογές save που υπάρχουν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα.

Όταν σώζω λοιπόν απευθείας στο iCloud Drive, δεν εμφανίζεται το αρχείο και στα local έγγραφά μου. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Στην τελική, δεν ξέρω ποιο είναι το best practice - να σώζω locally, ξέροντας ότι κάποια στιγμή θα ανέβει και στο icloud? Ή να σώζω κατευθείαν στο iCloud; 

Aν το αποθηκευτείς στο iCloud Drive θα ανεβει εκει απευθειας, αν το αποθηκευσεις πχ στα εγραφα θα μεινει εκει χωρις να ανεβει στο cloud. Προτιμοτερο να αποθηκευεις στο iCloud Drive και δεν χανεις τιποτα που ειναι το παραξενο ομως γιατι μας εχεις μπερδεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Machead said:

Καλησπέρα. Όταν λέω "απευθείας στο iCloud Drive εννοώ ότι διαλέγω το iCloud Drive από τις επιλογές save που υπάρχουν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα.

Όταν σώζω λοιπόν απευθείας στο iCloud Drive, δεν εμφανίζεται το αρχείο και στα local έγγραφά μου. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Στην τελική, δεν ξέρω ποιο είναι το best practice - να σώζω locally, ξέροντας ότι κάποια στιγμή θα ανέβει και στο icloud? Ή να σώζω κατευθείαν στο iCloud; 

Το iCloud Drive που βλέπεις διαθέσιμο όταν πας να σώσεις κάτι,  είναι ένα local folder, δηλαδή "ζει" στον τοπικό σου δίσκο. Η διαφορά με τα άλλα folders είναι ότι συγχρονίζει όλο του το περιεχόμενο με το  iCloud Drive σου που "ζει" στο cloud (στους servers της Apple) και στο οποίο έχεις απευθείας πρόσβαση μόνο όταν πας στο icloud.com και κάνεις sign in με τον λογαριασμό σου.
Μια διευκρίνιση μόνο να κάνω σε σχέση με τις έννοιες "local" και Cloud:
Αν έχεις ενεργοποιημένο το "Optimize Mac Storage", ενδέχεται κάποια από τα αρχεία, ανάλογα με τον διαθέσιμο χώρο στον δίσκο σου, να εμφανίζονται στο Folder (ή τα sub-folders) του iCloud Drive αλλά να μην είναι εκεί στην πραγματικότητα, να έχουν δηλαδή σβηστεί απ' το σύστημα προκειμένου να εξοικονομηθεί χώρος. Ανά πάσα όμως στιγμή τα χρειαστείς, θα κατέβουν απ' το iCloud Drive σου (αυτό που "ζει" στους Servers της Apple).
Η διαδικασία "download" απ΄ το iCloud Drive σου (αυτό που "ζει" στους Servers της Apple) για να δεις ένα αρχείο, καθώς και η διαδικασία "Remove Download" για να απελευθερωθεί χώρος στον τοπικό σου δίσκο, εκτός από αυτόματη, μπορεί να γίνει και χειροκίνητα με δεξί κλικ πάνω στο αρχείο.

Την ίδια συμπεριφορά έχουν και τα folders "Desktop" και "Documents" , εφόσον έχεις τσεκάρει την επιλογή "Desktop & Documents Folders" στα options του iCloud Drive.

Ποια εννοείς local έγγραφα στα οποία δεν βρίσκεις αυτό που έσωσες; Δώσε ένα αναλυτικό παράδειγμα, ιδανικά με screenshots.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...