Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα.

Σήμερα έκλεισα τον επαγγελματικό μου λογαριασμό στην Alpha bank, μιας και άρχισαν να ζητάνε μηναία συνδρομή 6€! Σκέφτηκα να φτιάξω λοιπόν αυτό το νήμα για να βρούμε τις τράπεζες (μικρές ή μεγάλες) που δεν χρεώνουν πάγιο για να έχεις έναν απλό επαγγελματικό λογαριασμό.

Δοκίμασα στην Παγκρήτια που μόλις άνοιξε κατάστημα στην Πάτρα, μπας και επειδή είναι καινούργιοι θα έχουν διαφορετική τακτική από τους υπόλοιπους αλλά τελικά ζητάνε 48€ για να έχεις έναν επαγγελματικό λογαριασμό!

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

Αν δεν θες πάγιο νομίζω η μόνη λύση αυτή τη στιγμή είναι η Viva Wallet για να εχεις ελληνικό IBAN και να μπορείς να τον δηλώσεις στους επαγγελματικούς λογαριασμούς στην ΑΑΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ατομική επιχείρηση και δεν χρειάζεσαι τα έξτρα που προσφέρει ο επαγγελματικός λογαριασμός, η πιο οικονομική λύση είναι ένας απλός -όχι επαγγελματικός- όψεως (δεν υπάρχει υποχρέωση να είναι βαφτισμένος επαγγελματικός και από την τράπεζα για να τον δηλώσεις ως επαγγελματικό στην ΑΑΔΕ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ κυρίως τη Viva που ο επαγγελματικός λογαριασμός είναι, ακόμα, δωρεάν. Η σκέψη ήταν να φτιάξω το νήμα για να μαζέψουμε όλες τις χρεώσεις από τις ελληνικές τράπεζες.

60€ η Εθνική;; Πραγματικά απίστευτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

60€ η Εθνική;; Πραγματικά απίστευτο!

5 ευρώ/μήνα βγαίνει, οκ είναι. 

Πειραιώς 4. Τραγικό, όσο και να είναι το πάγιο, όταν παίρνουν ποσοστά επί των κερδών μας. 

3 ώρες πριν, mezger είπε

Αν έχεις ατομική επιχείρηση και δεν χρειάζεσαι τα έξτρα που προσφέρει ο επαγγελματικός λογαριασμός, η πιο οικονομική λύση είναι ένας απλός -όχι επαγγελματικός- όψεως

Pos

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

5 ευρώ/μήνα βγαίνει, οκ είναι. 

Πειραιώς 4. Τραγικό, όσο και να είναι το πάγιο, όταν παίρνουν ποσοστά επί των κερδών μας. 

Pos

Πειραιώς 4 από πότε; Μόλις θα έγραφα ότι της πειραιώς δεν έχει χρέωση. 

Της εθνικής μέχρι πριν κάτι μήνες είχε 2 ευρω χρέωση/μηνα. Πότε άλλαξε σε 60 το χρόνο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Πειραιώς 4 από πότε; Μόλις θα έγραφα ότι της πειραιώς δεν έχει χρέωση. 

Δεν ξερω, ανοιξαμε καινουργιο επαγγελματικο. 160αρι για το pos + 4/μηνα παγιο +ποσοστο. Ισως μαλακια που δεν ειδαμε προς viva, αλλα για λιγο το θελουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξερω, ανοιξαμε καινουργιο επαγγελματικο. 160αρι για το pos + 4/μηνα παγιο +ποσοστο. Ισως μαλακια που δεν ειδαμε προς viva, αλλα για λιγο το θελουμε. 

Στο σαητ πάντως με τις προμήθειες γράφει για "όψεως εταιριών". Εγώ π.χ. που είμαι ατομική επιχείρηση δεν με χρεώνει. Μέχρι τώρα 3,72 το μήνα για το πος και ένα ποσό 100κάτι που είχα δώσει για ενεργοποίηση του πος στην αρχή (φέτος). 

Άρα, για ατομική επιχείρηση, της Πειραιώς ο όψεως είναι δωρεάν προς το παρόν. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Στο σαητ πάντως με τις προμήθειες γράφει για "όψεως εταιριών". Εγώ π.χ. που είμαι ατομική επιχείρηση δεν με χρεώνει. Μέχρι τώρα 3,72 το μήνα για το πος και ένα ποσό 100κάτι που είχα δώσει για ενεργοποίηση του πος στην αρχή (φέτος). 

Ναι ισως να εννοω το παγιο του pos εγω. Νομιζα οτι ηταν το ιδιο, που μαλλον δεν ειναι. Αρα υπαρχουν και υπαρχουν παγια για να μας χωνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξερω, ανοιξαμε καινουργιο επαγγελματικο. 160αρι για το pos + 4/μηνα παγιο +ποσοστο. Ισως μαλακια που δεν ειδαμε προς viva, αλλα για λιγο το θελουμε. 

Ουπς.... εγώ που είμαι ποιο παλιός ευτυχώς δεν έχω...

Πάντως όλες αυτές οι χρεώσεις πρέπει να  περνιούνται  στα έξοδα της κάθε επιχείρησης . Καθώς και όλη η προμήθεια από το Pos. 

Για του pos σίγουρα γιατί τη περναει ο λογιστής μου σαν έξοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι ισως να εννοω το παγιο του pos εγω. Νομιζα οτι ηταν το ιδιο, που μαλλον δεν ειναι. Αρα υπαρχουν και υπαρχουν παγια για να μας χωνουν...

Ναι, δεν εννοεί αυτό ο φίλος που άνοιξε το θέμα. Εννοεί έξοδα τήρησης λογ/σμων όψεως που κάποιες τράπεζες άρχισαν να εφαρμόζουν. 

Οπότε η Πειραιώς είναι δωρεάν ως τώρα.

Της βιβα που αναφέρθηκε είναι δωρεάν αλλά προσοχή στις προμήθειες του πος. Είναι 1,5% και βάλε. 

Της εθνικής ήξερα για 2€ το μήνα όψεως ατομικής επιχείρησης. Αν έχει αλλάξει, να το διευκρινίσουμε με κάποιο λινκ. 

13 ώρες πριν, GnsP είπε

 

Εθνική 60 το χρόνο νομίζω και σου παρέχει 2 μπλοκ επιταγών.

 

Σύμφωνα με το αναρτημένο τιμολόγιο της εθνικής (σελίδα 15), κάνεις λάθος. Εκτός αν υπολογίζεις και το κόστος ενοικίασης pos μαζί. Τα έξοδα τήρησης λογ/σμου όψεως είναι 2,5Ε το μήνα. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει έξτρα πακέτο για έξτρα συναλλαγές ή για επιταγές. Εδώ το θέμα μιλάει για έξοδα τήρησης λογ/σμων όψεως. Άρα, το 60αρι που γράφεις απέχει πολύ από την πραγματικότητα. 

 

9 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ κυρίως τη Viva που ο επαγγελματικός λογαριασμός είναι, ακόμα, δωρεάν. Η σκέψη ήταν να φτιάξω το νήμα για να μαζέψουμε όλες τις χρεώσεις από τις ελληνικές τράπεζες.

60€ η Εθνική;; Πραγματικά απίστευτο!

Είναι λάθος το 60αρι (ευτυχώς). Ο φίλος δεν ξέρω τι υπολόγισε αλλά η τράπεζα στο διαδίκτυο έχει αναρτήσει άλλη τιμή. 2,5 το μήνα. 

49 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξερω, ανοιξαμε καινουργιο επαγγελματικο. 160αρι για το pos + 4/μηνα παγιο +ποσοστο. Ισως μαλακια που δεν ειδαμε προς viva, αλλα για λιγο το θελουμε. 

Btw για το 160αρι που λες, στανταρ συμφώνησες σε κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα με τον υπάλληλο που σε ανέλαβε. Το κόστος ενεργοποίησης pos της Πειραιώς είναι 122,76. Προσπάθησε κι εμένα να μου φορτώσει ένα ασφαλιστικό αλλά αντιστάθηκα σθεναρά!

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς όλες οι τράπεζες χρεώνουν μεταξύ 3-7 ευρώ τον μήνα για όψεως...η Alpha εχει και το εξής παράλογο, χρεώνει και 1 ευρώ τον μήνα για να ενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις με email  όταν σου μπαίνουν λεφτά στον λογαριασμό! H eurobank έχει 2 επιλογές ή 3 ή 7 ευρώ τον μήνα (https://www.eurobank.gr/el/business/proionta-kai-upiresies/proionta-upiresies/epixeirimatikos-logariasmos-kai-cash/pliromes/programmata-upiresion-sunallagon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...