Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, skiace είπε

δεν κανει λαθος ο λογιστης σου.

εφοσον εχεις επιχειρηση ακομη και αν ειναι ατομικη, υποχρεουσαι να εχεις και να διενεργεις τις επαγγελματικες συναλλαγες απο επαγγελματικο λογαριασμο. Αν ειναι ατομικη επιχειρηση, ο επαγγελματικος λογαριασμος σε alpha και Πειραιως δεν εχει χρεωση (στην Εθνικη εχει), αν ειναι οποιασδηποτε μορφης εταιρεια, ο επαγγελματικος ειναι σε ολες με χρεωση με πιο οικονομικη μεχρι αυτη την εποχη την Εθνικη.

Πόσο σίγουρος είσαι για δωρεάν λογαριασμό στην alpha? Πέρσι τον Σεπτέμβρη που ήμουν στην αναζήτηση η alpha ζητούσε τα περισσότερα από όλες τις άλλες (υπάρχει μήνυμα μου στην πρώτη σελίδα του thread).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 hours ago, skiace said:

δεν κανει λαθος ο λογιστης σου.

εφοσον εχεις επιχειρηση ακομη και αν ειναι ατομικη, υποχρεουσαι να εχεις και να διενεργεις τις επαγγελματικες συναλλαγες απο επαγγελματικο λογαριασμο. Αν ειναι ατομικη επιχειρηση, ο επαγγελματικος λογαριασμος σε alpha και Πειραιως δεν εχει χρεωση (στην Εθνικη εχει), αν ειναι οποιασδηποτε μορφης εταιρεια, ο επαγγελματικος ειναι σε ολες με χρεωση με πιο οικονομικη μεχρι αυτη την εποχη την Εθνικη.

δηλαδή αυτό που είπε ο highlander δεν ισχυεί?

Αν έχετε ατομική επιχείρηση και όχι ΟΕ, ΕΕ, ΙΚΕ κλπ και δεν χρειάζεστε POS, κλείστε τους επαγγελματικούς και μείνετε με ταμιευτηρίου.
Δηλώνονται κανονικά στην ΑΑΔΕ χωρίς πρόβλημα.
Επαγγελματικός σε ατομική χρειάζεται μόνο για POS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Geobe είπε

Πόσο σίγουρος είσαι για δωρεάν λογαριασμό στην alpha? Πέρσι τον Σεπτέμβρη που ήμουν στην αναζήτηση η alpha ζητούσε τα περισσότερα από όλες τις άλλες (υπάρχει μήνυμα μου στην πρώτη σελίδα του thread).

ξαναδιευκρινιζω για πολλοστη φορα πως δεν υπαρχει χρεωση αν ειναι ατομικη επιχειρηση. Αν ειναι οποιασδηποτε εταιρικης μορφης υπαρχει χρεωση 5€/μηνα.

36 λεπτά πριν, walex είπε

δηλαδή αυτό που είπε ο highlander δεν ισχυεί?

Αν έχετε ατομική επιχείρηση και όχι ΟΕ, ΕΕ, ΙΚΕ κλπ και δεν χρειάζεστε POS, κλείστε τους επαγγελματικούς και μείνετε με ταμιευτηρίου.
Δηλώνονται κανονικά στην ΑΑΔΕ χωρίς πρόβλημα.
Επαγγελματικός σε ατομική χρειάζεται μόνο για POS.

το οτι μπορει να δηλωθει και το αν θα υπαρξει προβλημα σε φορολογικο ελεγχο ειναι 2 διαφορετικα πραγματα. Σε καθε περιπτωση οταν εχεις οποιασδηποτε μορφης επαγγελματικης δραστηριοτητα κανεις αυτο που σου λεει ο λογιστης σου και οχι την οποιαδηποτε αποψη διαβασεις σε ενα φορουμ. Επισης τα pos ειναι πλεον υποχρεωτικα εδω και καιρο.

Επεξ/σία από skiace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, skiace είπε

ξαναδιευκρινιζω για πολλοστη φορα πως δεν υπαρχει χρεωση αν ειναι ατομικη επιχειρηση. Αν ειναι οποιασδηποτε εταιρικης μορφης υπαρχει χρεωση 5€/μηνα.

Όλα όσα έγραψα για χρεώσεις στην Alpha ίσχυαν για ατομική επιχείρηση και μου τα είπαν τηλεφωνικά όταν έψαχνα να ανοίξω επαγγελματικό λογαριασμο. Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι και για αυτό ρωτάω. Αν για ατομική επιχείρηση δεν ίσχυαν τότε χρεώσεις και μου είπαν βλακείες κακό του κεφαλιού τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Geobe είπε

Όλα όσα έγραψα για χρεώσεις στην Alpha ίσχυαν για ατομική επιχείρηση και μου τα είπαν τηλεφωνικά όταν έψαχνα να ανοίξω επαγγελματικό λογαριασμο. Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι και για αυτό ρωτάω. Αν για ατομική επιχείρηση δεν ίσχυαν τότε χρεώσεις και μου είπαν βλακείες κακό του κεφαλιού τους.

Για ατομική η άλφα έχει χρέωση ανά χρόνο για τους κωδικούς του ebanking. Παλαιότερα χρεωνε το μηχανάκι για τους κωδικούς. 

Στις 30/6/2023 στις 10:10 ΠΜ, Fotis_Greece είπε

Update, η Πειραιως χρεωνει 30€ ανα εξαμηνο, πλακωθηκα σημερα, και μου ειχαν ξεκαθαρισει στο καταστημα οτι δεν εχει χρεωσεις

sc01_06301009.jpg

Σε ατομικη έως τώρα η Πειραιώς δεν με έχει χρεώσει κάτι. Για την Πειραιώς εάν έχεις ατομική ή προσωπικό λογαριασμό το ebanking είναι το ίδιο. Σε θεωρεί ιδιώτη δλδ

Στις 30/6/2023 στις 4:53 ΜΜ, 1comment είπε

Σου παρέθεσα πιο πάνω σε ποιές περιπτώσεις χρεώνεται ο όψεως. Άρα βρες το πώς και γιατί. Εγώ δεν είχα καμία χρέωση, άρα κάτι παίζει με τον δικό σου. Ίσως έπρεπε να σου κάνουν εταιρικό όψεως και δεν σου το είχαν εξηγήσει σωστά. Οι απλοί όψεως επαγγελματιών είναι free πάντως. Δεν άλλαξε κάτι. 

 

Στην eurobank χρεώνουν 3€/μηνα αλλά σου δίνουν καποιες συναλλαγές free. Η εθνική χρεωνει επίσης. Μάλιστα επειδή είχα και προσωπικό λογαριασμό στην εθνική, έως φέτος είχα μια κάρτα και για τους 2 λογαριασμούς. Φέτος το άλλαξαν και πλέον έχω μιαα κάρτα ανά λογαριασμό. 

Επεξ/σία από james01gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiace είπε

ξαναδιευκρινιζω για πολλοστη φορα πως δεν υπαρχει χρεωση αν ειναι ατομικη επιχειρηση. Αν ειναι οποιασδηποτε εταιρικης μορφης υπαρχει χρεωση 5€/μηνα.

Έχω ατομική επιχείρηση με λογαριασμό στην alpha και τρώω κανονικά ένα 5ευρω το μήνα.

Ή δεν ισχύει αυτό που λες ή με χρεώνουν άλλα ντι άλλων από την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν είμαι λογιστής αλλά επειδή έψαχνα και εγώ τρόπο να γλυτώσω από τα κερατιάτικά τους, δείτε εδώ:

https://www.aade.gr/egkyklioi-kai-apofaseis/e-2037-01-03-2019

ΑΑΔΕ  Ε. 2037 /01-03-2019

σελίδα 4
[...]
ε) Τραπεζικός λογαριασμός που τηρείται ως κοινός λογαριασμός με συνδικαιούχα πρόσωπα μπορεί να δηλωθεί ως επαγγελματικός μόνον από τον ένα από τους συνδικαιούχους.
[...]

Άρα, όποιος δεν χρειάζεται POS ή έχει το POS από Viva μπορεί να δηλώσει και απλό / ταμιευτηρίου, εφόσον δεν τον έχει δηλώσει σαν επαγγελματικό κάποιος συνδικαιούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dpolal είπε

Έχω ατομική επιχείρηση με λογαριασμό στην alpha και τρώω κανονικά ένα 5ευρω το μήνα.

Ή δεν ισχύει αυτό που λες ή με χρεώνουν άλλα ντι άλλων από την τράπεζα.

Σίγουρα δεν έχω χρέωση από την άλφα κάθε μηνα ΕΚΤΟΣ και εάν μετράει γιατί έχω το pos σε αυτούς και δεν με χρεώνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, james01gr είπε

Σίγουρα δεν έχω χρέωση από την άλφα κάθε μηνα ΕΚΤΟΣ και εάν μετράει γιατί έχω το pos σε αυτούς και δεν με χρεώνουν. 

Και εγώ ατομική έχω και pos από την alpha Bank αλλά κάθε μήνα το τσιμπάνε το 5€ τους τελευταίους 4-5 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, maverick290402 είπε

Και εγώ ατομική έχω και pos από την alpha Bank αλλά κάθε μήνα το τσιμπάνε το 5€ τους τελευταίους 4-5 μήνες.

Same. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/06/2023 at 16:59, walex said:

Που μπορούμε να το βρούμε αυτό ότι επιτρέπεται γιατί ο λογιστής μου επιμένει να ανοίξω επαγγελματικό λογαριασμό για την ατομική και δεν έχω κάνει κάτι ακόμα. είμαι χρόνια με ταμιευτήριο (δεν χρειάζομαι POS) και θεωρούσα ότι κάνω κάτι λάθος.

Δεν υπάρχει τίποτα στο νόμο που να λέει ότι ο λογαριασμός που θα ορίσεις στην ΑΑΔΕ ως "επαγγελματικό"  (δηλαδή, λογαριασμός στον οποίο δέχεσαι πληρωμές) θα πρέπει να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή η εμπορική ονομασία του να περιλαμβάνει τη λέξη "επαγγελματικός".

Άρα μείνε με ταμιευτήριο. Αν θες να το δεις ο ίδιος, νόμος 4446/2016, άρθρο 62, εδ. ιη:

Quote

ιη) Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου.

 

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mezger είπε

Δεν υπάρχει τίποτα στο νόμο που να λέει ότι ο λογαριασμός που θα ορίσεις στην ΑΑΔΕ ως "επαγγελματικό"  (δηλαδή, λογαριασμός στον οποίο δέχεσαι πληρωμές) θα πρέπει να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή η εμπορική ονομασία του να περιλαμβάνει τη λέξη "επαγγελματικός".

Άρα μείνε με ταμιευτήριο. Αν θες να το δεις ο ίδιος, νόμος 4446/2016, άρθρο 62, εδ. ιη:

 

δεν ισχυει αυτο που γραφεις και θα προτεινα να εισαι πιο προσεκτικος σε αυτα που γραφεις για να μην παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου. Τωρα βεβαια αν θελει ο αλλος αντι να ακουει τον λογιστη του, να ακουει εσενα η εμενα η τον καθενα ειναι επιλογη του.

Στο δια ταυτα ο παροχος πληρωμων (τραπεζα) εφοσον υπαρχει επιχειρηματικη δραστηριοτητα ανοιγει επαγγελματικο λογαριασμο και οχι ιδιωτικο. Δεν επιλεγεις εσυ δηλαδη. Οπως ισχυει φυσικα και το αναποδο, δηλαδη αν δεν εχεις επιχειρηματικη δραστηριοτητα δεν μπορεις να ανοιξεις επαγγελματικο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, skiace said:

δεν ισχυει αυτο που γραφεις και θα προτεινα να εισαι πιο προσεκτικος σε αυτα που γραφεις για να μην παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου. Τωρα βεβαια αν θελει ο αλλος αντι να ακουει τον λογιστη του, να ακουει εσενα η εμενα η τον καθενα ειναι επιλογη του.

Στο δια ταυτα ο παροχος πληρωμων (τραπεζα) εφοσον υπαρχει επιχειρηματικη δραστηριοτητα ανοιγει επαγγελματικο λογαριασμο και οχι ιδιωτικο. Δεν επιλεγεις εσυ δηλαδη. Οπως ισχυει φυσικα και το αναποδο, δηλαδη αν δεν εχεις επιχειρηματικη δραστηριοτητα δεν μπορεις να ανοιξεις επαγγελματικο λογαριασμο.

Δεν τα γράφω εγώ, ο νόμος τα γράφει, αλλά ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι του καπνίσει φυσικά. Στην τράπεζα φυσικά και επιλέγεις, και δεν υπάρχει "ιδιωτικός" λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2023 στις 3:26 ΜΜ, mezger είπε

Δεν τα γράφω εγώ, ο νόμος τα γράφει, αλλά ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι του καπνίσει φυσικά. Στην τράπεζα φυσικά και επιλέγεις, και δεν υπάρχει "ιδιωτικός" λογαριασμός.

ιδιωτικος οχι, ιδιωτη λεγεται για να διαχωριζεται απο τον επαγγελματικο.

Φυσικα και στην τραπεζα ΔΕΝ επιλεγεις, αλλα σου προσφερεται αυτο που προβλεπεται αναλογα με την ιδιοτητα σου και την περιπτωση.

Το σταματω εδω γιατι πλεον δεν συζηταμε για την χρεωση στους επαγγελματικους λογαριασμους που ειναι και το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...