Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 για τις απαντησεις. Δεν ειμαι σιγουρος οτι χρειαζομαι POS αλλα εχω ραντεβου με λογιστη τις επομενες μερες και θα μου το σιγουρεψει φανταζομαι.

2 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Η Viva δεν χρεώνει τίποτα για τα εμβάσματα μεταξύ λογαριασμών viva. Και για εξερχόμενα η χρέωση είναι 1.5€ με χρέωση OUR (δεν θα σε χρεώσει και η τράπεζα που θα τα δεχτεί).

Εννοουσα οτι αν εχω τον επαγγελματικο σε VIVA αλλα τα προσωπικα μου εξοδα τα κανω πχ απο Alpha θα πρεπει να μεταφερω τα χρηματα Viva επαγγελματικος -> Alpha προσωπικος και θα υπαρχει η χρεωση εμβασματος για διαφορετικες τραπεζες. Βεβαια αυτο λυνεται ευκολα με προσωπικο λογαριασμο VIVA φανταζομαι που θα μπορω να βγαλω και χρεωστικη καρτα και θα περναει και αφορολογητο κανονικα. Μπαίνει αραγε Gpay η καρτα της Viva? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, greekboy είπε

Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 για τις απαντησεις. Δεν ειμαι σιγουρος οτι χρειαζομαι POS αλλα εχω ραντεβου με λογιστη τις επομενες μερες και θα μου το σιγουρεψει φανταζομαι.

Εννοουσα οτι αν εχω τον επαγγελματικο σε VIVA αλλα τα προσωπικα μου εξοδα τα κανω πχ απο Alpha θα πρεπει να μεταφερω τα χρηματα Viva επαγγελματικος -> Alpha προσωπικος και θα υπαρχει η χρεωση εμβασματος για διαφορετικες τραπεζες. Βεβαια αυτο λυνεται ευκολα με προσωπικο λογαριασμο VIVA φανταζομαι που θα μπορω να βγαλω και χρεωστικη καρτα και θα περναει και αφορολογητο κανονικα. Μπαίνει αραγε Gpay η καρτα της Viva? 

Μπορείς και αυτό να έχεις κάρτα Viva. Μπαίνει παντού :)

Αλλά σου ξαναλέω για έμβασμα από Viva σε Alpha η χρέωση είναι 1.5€ με χρέωση OUR. Δεν θα σε χρεώσει η Alpha τίποτα άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ατομική επιχείρηση και για τον επαγγελματικό λογαριασμό στην Εθνική πληρώνω 2,5 ευρώ το μήνα και για το POS της Εθνικής 3,90 ευρώ το μήνα. Το POS δεν το χρησιμοποιώ, αλλά είναι υποχρεωτικό μου είπε ο λογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikotsal είπε

Καλησπέρα, έχω ατομική επιχείρηση και για τον επαγγελματικό λογαριασμό στην Εθνική πληρώνω 2,5 ευρώ το μήνα και για το POS της Εθνικής 3,90 ευρώ το μήνα. Το POS δεν το χρησιμοποιώ, αλλά είναι υποχρεωτικό μου είπε ο λογιστής.

Ανοιξε λογαριασμό στην Viva με 0 ευρω τον μήνα + Mobile POS σε κινητό που υποστηρίζει NFC παλι με 0 ευρώ τον μήνα 😇

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκινάει η γυναίκα μου ατομική επιχείρηση και υποχρεούται να έχει POS, και θέλει να το χρησιμοποιεί κιόλας. Οι χρεώσεις για τα μηχανάκια και τους λογαριασμούς είναι απαράδεκτες από ότι βλέπω, οπότε η Viva με NFC κινητό είναι μονόδρομος; Δεν θα είναι πολλές σε αριθμό οι συναλλαγές και οι πελάτες θα είναι σταθεροί, οπότε αν υπάρχει θέμα με κάποιον με το ανέπαφο κομμάτι, πιστεύω θα μπορεί να ρυθμιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δηλαδη για να καταλαβω σαν ατομική επιχείρηση στην οποια δεν με ενδιαφέρει καθολου να εχω POS, Μπορω να δηλώσω κανονικα λογαριασμό Alphabank που δεν ειναι Οψεος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2022 στις 1:25 ΜΜ, Dj_kourampies είπε

Ξεκινάει η γυναίκα μου ατομική επιχείρηση και υποχρεούται να έχει POS, και θέλει να το χρησιμοποιεί κιόλας. Οι χρεώσεις για τα μηχανάκια και τους λογαριασμούς είναι απαράδεκτες από ότι βλέπω, οπότε η Viva με NFC κινητό είναι μονόδρομος; Δεν θα είναι πολλές σε αριθμό οι συναλλαγές και οι πελάτες θα είναι σταθεροί, οπότε αν υπάρχει θέμα με κάποιον με το ανέπαφο κομμάτι, πιστεύω θα μπορεί να ρυθμιστεί.

Δεν ξέρω τι επιχείρηση ανοίγει αλλά τα epos δεν έχουν καμία χρέωση για συντήρηση, τουλάχιστον της άλφα που έχω έτσι είναι. προμήθεια 1%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james01gr είπε

Δεν ξέρω τι επιχείρηση ανοίγει αλλά τα epos δεν έχουν καμία χρέωση για συντήρηση, τουλάχιστον της άλφα που έχω έτσι είναι. προμήθεια 1%. 

Για συντήρηση δεν ξέρω αν έχουν όλες, έχουν όμως αγορά POS, που πραγματικά δεν της χρειάζεται. Ψυχολόγος είναι και δεν υπάγεται σε ΦΠΑ, οπότε δεν χρειάζεται και ταμειακή, δικτύωση με post κτλ.

Επεξ/σία από Dj_kourampies
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε επαγγελματικό όψεως μηχανικού, που έχω τουλάχιστον 15-16 χρόνια στην ΕΤΕ, δεν πληρώνω φράγκο παραπάνω. 

Βέβαια, ούτε μπλοκ επιταγών έχω, ούτε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβεβαιωνω οτι για Τραπεζα Πειραιως λογαριασμος οψεως ειναι ανευ κοστους. Ανοιξα εκει σαν διαχειριση πολυκατοικιας με ΑΦΜ (σαν επιχειρηση πιανεται). Φευγω απο την Alpha να γλυτωσω 5€ ανα μηνα και 12€ ανα ετος για χρηση web banking. Ελεος.....

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2022 στις 12:15 ΠΜ, MauroPaltoudias είπε

Εγώ σε επαγγελματικό όψεως μηχανικού, που έχω τουλάχιστον 15-16 χρόνια στην ΕΤΕ, δεν πληρώνω φράγκο παραπάνω. 

Βέβαια, ούτε μπλοκ επιταγών έχω, ούτε τίποτα. 

Λιγο καθυστερημένα βέβαια, αλλά μάλλον έχει προϊόν - λογαριασμό που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμος πλέον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Λιγο καθυστερημένα βέβαια, αλλά μάλλον έχει προϊόν - λογαριασμό που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμος πλέον :)

Ομολογώ ότι με έχετε μπερδέψει λίγο : λέτε ότι έχει κάποιο προϊόν - λογαριασμό που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο/ος πλέον και στην προηγούμενη σελίδα γράφετε "για να συνοψίσουμε [.....] Εθνική Τράπεζα από 2.50€ έως 10,0€/μήνα [...]"

Τελικά, τι ισχύει για τα τρέχοντα προϊόντα - λογαριασμούς, γιατί εγώ (επαναλαμβάνω ότι) δεν έχω πληρώσει ούτε μισό ευρώ σε έξοδα ;

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Ομολογώ ότι με έχετε μπερδέψει λίγο : λέτε ότι έχει κάποιο προϊόν - λογαριασμό που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο/ος πλέον και στην προηγούμενη σελίδα γράφετε "για να συνοψίσουμε [.....] Εθνική Τράπεζα από 2.50€ έως 10,0€/μήνα [...]"

Τελικά, τι ισχύει για τα τρέχοντα προϊόντα - λογαριασμούς, γιατί εγώ (επαναλαμβάνω ότι) δεν έχω πληρώσει ούτε μισό ευρώ σε έξοδα ;

Εννόω ότι ο δικό σας λογαριασμός είναι κάποιο "προϊόν" που δεν παρέχει πλέον η ΕΤΕ. Δεν υπάρχει δωρέαν επαγγελματικός λογαριασμός αμά ανοίξεις τώρα λογαριασμό.

Αν μπείτε στον e-banking ίσως να γράφει το όνομα του. Πχ στην alpha:

image.png.0e20430f8b6325c6ff0bcc49f6ca03ea.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Εννόω ότι ο δικό σας λογαριασμός είναι κάποιο "προϊόν" που δεν παρέχει πλέον η ΕΤΕ.

image.png.0e20430f8b6325c6ff0bcc49f6ca03ea.png

 

5 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Λιγο καθυστερημένα βέβαια, αλλά μάλλον έχει προϊόν - λογαριασμό που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμος πλέον :)

Εντάξει. Δικαίως μπερδεύτηκα λοιπόν. Δεν το διατυπώσατε εσείς σωστά.
 

Problem solved.

Στα του καταργημένου προϊόντος τώρα

BA7318E1-11FB-45CA-B3C5-E873FD420EC6.jpeg

DA3E5933-8FF9-42B8-9EC7-1187FEFE200F.jpeg

32B70799-6179-45B2-87EC-E13571262147.jpeg

 

CCDB017F-46A3-4D41-A222-FFCD412DEB94.jpeg

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...