Προς το περιεχόμενο

Στις 26 Οκτωβρίου στην Ελλάδα η 10η γενιά του iPad, με μεγάλες αλλαγές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, bower είπε

Τα iPad κάτω από m1 δεν θα έχουν το stage manager, βασική λειτουργία «λαπτοπ», μάλλον για αυτό δεν το πλασάρουν  σαν τέτοιο.
μιας και έχω το iPad με πληκτρολόγιο, είναι πολύ καλό και χρήσιμο, αλλά λαπτοπ δεν είναι. Είναι tablet με πληκτρολόγιο 
 

Το εχει δωσει κανονικα στα pro μοντελα. Εχω ipad pro 2020 και στο τελευταιο update εχει κανονικα το stage manager και δουλευει μια χαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dead-Poet είπε

Με δεδομένες τις νέες τιμές, το ερώτημα κατά τη γνώμη μου είναι αν θα έχει μείνει στην αγορά τις αμέσως επόμενες μέρες, έστω για δείγμα, είτε το 9th Gen (το αμέσως προηγούμενο δηλαδή), είτε το Air του 2020 που αναφέρεις. Εγώ αμφιβάλλω πάντως. Σκεφτείτε το εξής απλό: το 9th Gen 64GB κάνει 389 ευρώ στα επίσημα κανάλια πώλησης. Το 10 Gen, δεν θα πάει τουλάχιστον στα 619 για την ίδια χωρητικότητα, αν στη Γερμανία έχει 589;


Το προηγούμενο iPad 9th gen με home button συνεχίζει κανονικά να πωλείται στο lineup. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε αγοράζαμε τα κορυφαία ipads στα 750 ευρώ, τώρα θέλεις άλλα τόσα. Φτωχύναμε, και νομίζαμε ότι το 2010 με τα μνημόνια είμασταν πτωχοί. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, whoever81 είπε

To iPad Air 2022 10.9" έχει €680 με Μ1 και συνολικά καλύτερο. Μόνο €80 πιο ακριβό. Wtf Apple. 

Μέχρι να πάρει κι αυτό η το επόμενο air κάνα 100ρικό πάνω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, costas_pro είπε

Το εχει δωσει κανονικα στα pro μοντελα. Εχω ipad pro 2020 και στο τελευταιο update εχει κανονικα το stage manager και δουλευει μια χαρα 

Όχι κανονικά. Υποβαθμισμένη έκδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, enlightened είπε


Το προηγούμενο iPad 9th gen με home button συνεχίζει κανονικά να πωλείται στο lineup. 

Δες το πιο μεσοπρόθεσμα. Σε λίγους μήνες θα παύσει η παραγωγή του 9 και θα μείνει μόνο το 10. Τελικά δηλαδή θα πάμε σε τιμές +220 ευρώ για το baseline μοντέλο, όπως πήγαμε σε ανάλογες αυξήσεις και στα iPhone, και αυτή θα είναι η "κανονικότητα" από εδώ και πέρα. Γι' αυτό έγραψα ότι χάνεται ο vfm χαρακτήρας που είχε το iPad στην κατηγορία των tablets. Και με δεδομένο ότι λόγω της ισοτιμίας, αυτές θα είναι περίπου οι τιμές σε όλη την Ευρώπη, αναρωτιέμαι αν η Apple δεν δίνει πλέον δεκάρα για την απώλεια μεριδίου που θα έχει στην ευρωπαϊκή αγορά.

Επεξ/σία από Dead-Poet
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που μου προκάλεσε (δυσάρεστη) έκπληξη είναι η υποστήριξη πρώτης γενιάς Pencil και η ανάγκη χρήσης αντάπτορα. Απαράδεκτο.

Το δεύτερο που αναμένω να μου προκαλέσει (επίσης δυσάρεστη) έκπληξη είναι η τιμή του στην Ελλάδα που με τη σειρά της, μάλλον θα δικαιολογήσει την αγορά Air.

Όσο για την υπολογιστή ισχύ των iPad και την ικανοποίηση των όποιων αναγκών εγώ σημειώνω το εξής: χρησιμοποιώ το iPad 9ης γενιάς στο οποίο συνδέω τη Canon EOS R (με αντάπτορα..), περνώ κατευθείαν τις φωτογραφίες στο Lightroom for iPad και τις επεξεργάζομαι χωρίς να έχω αντιμετωπίσει τη παραμικρή καθυστέρηση/ κόλλημα/ οτιδήποτε. Το οποίο iPad 9ης χρησιμοποιεί τον A13 Bionic του 2019..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ipad 9th gen νομίζω είναι τώρα η καλύτερη επιλογή για entry level ,μια χσρα tablet  , το Amazon το είχε προσφορά 269 € πριν μια βδομάδα που το πέτυχα ? κάπου εκεί νομίζω 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

η τιμή του στην Ελλάδα που με τη σειρά της, μάλλον θα δικαιολογήσει την αγορά Air.

Ναι, ΑΝ υπάρχει διαθεσιμότητα επί μακρόν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα "παραλειπόμενο" της χθεσινής παρουσίασης, που βλέπω να έχει περάσει στο ντούκου, είναι τα νέα Apple TV, τα οποία μάλιστα ξεκινάνε (σε δολάρια τουλάχιστον) από πολύ χαμηλότερες τιμές και με σαφώς αναβαθμισμένα specs. Δεν περίμενα από την Apple να ρίξει τιμές σε νέα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λέτε ότι αξίζει το air απλά να πω ότι έχει ανέβει η τιμή του, όπως και όλων των μοντέλων υφιστάμενων και νέων πανευρωπαϊκά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...