Προς το περιεχόμενο

Αντιγραφή ιστοσελίδας


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Α) Κάποιος βλέπει ένα site και κάνει ακριβώς το ίδιο. Τι μπορεί να κάνει αυτός που του αντιγράψανε το site;

Β) Κάποιος βλέπει ένα site (θα τον λέμε Χ) και θέλει να κάνει ακριβώς το ίδιο. Μέχρι να το φτιάξει λοιπόν ο Χ, ο άλλος με το site (θα τον λέμε Ψ), κάνει re-design και ανανεώνει πλήρως το site του. Κάποια στιγμή,ο Χ τελειώνει και το βγάζει live αλλά πλέον είναι το παλιό site του Ψ που δεν υπάρχει και κάπου. Μπορεί ο Ψ να κάνει κάτι στο Χ;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα σας,

Α) Ο Χ βλέπει ένα site και κάνει ακριβώς το ίδιο. Τι μπορεί να κάνει αυτός που του αντιγράψανε το site;

Β) Ο Χ βλέπει ένα site και θέλει να κάνει ακριβώς το ίδιο. Μέχρι να το φτιάξει λοιπόν, ο Ψ που θέλει να τον αντιγράψει ο Χ, έκανε re-design και ανανεώνει πλήρως το site του. Κάποια στιγμή τελειώνει ο Χ και βγάζει το site, το παλιό site του Ψ. Μπορεί να κάνει κάτι ο Ψ εναντίον του Χ; 

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Με τα Χ Ψ όπως το έγραψες μπερδεύεις αρκετά 😅

Α)  ουσιαστικά νομίζω τίποτα...

Β) δεν κατάλαβα τπτ όπως τα γράφεις... Αλλά νομίζω πάλι, τίποτα! 

Επεξ/σία από thiva7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
  1. Τίποτα, εκτός αν κάποιος προσποιείται ότι είσαι εσύ.
  2. Αν καταλαβαίνω καλά αυτά που γράφεις, πάλι τίποτα.

Δεν ξέρω τι ακριβώς περίμενες/θα ήθελες να γίνει. Σε κάθε περίπτωση, συμβουλεύσου δικηγόρο αν θεωρείς ότι κάποιος κάνει ζημιά στην επιχείρησή σου γιατί ό,τι λέμε εδώ λίγη αξία έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως ιδιο ως προς τι;

σχεδιασμος ; περιεχομενο;

για τι site μιλαμε;

εταιρικη παρουσιαση ; eshop; μια πλατφορμα που εχει συγκεκριμενες λειτουργιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά δεν ασχολείσαι και δεν εχει και νοημα, κοιτα να βαζεις πρωτος πρωτοτυπο περιεχομενο ( ειδικα με την μορφη κειμενου ) στο site σου και παρακαλα να το αντιγραφει συνεχεια :) θα τον διορθωσει η google μετα :)

νομικα θα ειχε νοημα να ασχοληθεις αν ειχες κατοχυρωμένα πραγματα που θα ειχες φυσικα χρυσοπληρωσει

οπως ειδικα γραφιστικα / επαγγελματικη φωτογραφιση / γραμματοσειρες / λογοτυπα / εμπορικα σηματα / κειμενα κατωχυρωμενα για περιπτωσεις λογοκλοπης

σε ενα eshop εχεις με τόσα αλλα να ασχοληθεις σοβαρα ( τιμες/ διαθεσιμοτητες / ποιοτητα υπηρεσιων / after sales  κτλ ) που δεν αξιζει να ασχολείσαι με προσπαθειες μιμιτισμου

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν μπορει να κανει τιποτα ο κατοχος του πρωτοτυπου ιστοτοπου.
αυτο που δεν μπορεις ομως να αντιγραψεις ειναι τα χρωματα του Logo και το Logo.

τωρα στην Ελλαδα επειδη ολα γινονται μπορει να βρεις και μπελά αν ο κατοχος του πρωτου ιστοτόπου εχει δοντακι γερο.
Νομικα ομως μπορεις να το παρεις ολο κλωνο και δεν τρεχει τιποτα.
Αν το περιεχομενο ειναι δημοσιευμενο Public δηλαδη δεν χρειαζεται να συνδεθεις με user/pass τοτε μπορεις να εχεις και το περιεχόμενο αρκει να εχεις βαλει καπου την πηγη.
Εδω ομως υπαρχει νομικο κενο για παραδειγμα.
Υπαρχει το σιτε original.com και εγω εχω δυο σιτες το domain1.gr και το domain2.gr
παω λοιπον στο Domain1 και βαζω ενα αρθρο απο το original.com και σαν πηγη αναφερω το original.com
παω μετα στο Domain2 και βαζω το αρθρο το ιδιο και σαν πηγη αναφερω το Domain1 αρα παλι ειμαι σωστος.

Οποτε προχωρα ελευθερα και αντεγραψε οτι θες το ιδιο θα σου πει και ο δικηγορος.
Εδω εχουμε τρανταχτο παραδειγμα ο αλλος αντεγραψε ενα eshop σε net και το πουλαει για δικο του και ακομα ειναι ελευθερος και ο κακομοιρης ο opensource κατοχος τρεχει και δεν φτανει.δεν θυμαμαι το ονομα αλλα τουλαχιστον μεχρι πριν 4-5 χρονια υπηρχαν και τα δυο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...