Προς το περιεχόμενο

Προσωπικό project σε Ruby on Rails: Γνώμες


_filippos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Πριν απο 1μιση χρόνο ξεκίνησα την ανάπτυξη του συγκεκριμένου project.
Αποτελεί την πρώτη προσπάθεια ανάπτυξης σε ruby/ ruby on rails και μπορώ να πω πως μέχρι τώρα ήταν ένας δρόμος με πολύ ψάξιμο, διάβασμα αλλά και τρομερή ικανοποίηση.

Βέβαια το project θα είχε βγει σε production νωρίτερα αλλά καθυστέρησε λόγω τρίτων project και συνεργασιών που προέκυψαν στα ενδιάμεσα και με πήγαν πίσω.

Η σελίδα είναι https://lokalize.gr

Εαν έχετε χρόνο να αφιερώσετε και να γράψετε σχόλια για την εμπειρία της σελίδας κτλ θα το εκτιμούσα.

Στην παρούσα φάση εμφανίζει όλες τις πολιτιστικές/καλλιτεχνικές εκδηλώσεις στην ευρύτερη περιοχή του Βόλου.
Είναι σχεδιασμένη απο το μηδέν. Δεν πάτησα πάνω σε έτοιμο framework πλην κάποιων standard gem τύπου pagination αλλά αυτά αφορούν το backend για τους διαχειριστές.
Ναι, η σελίδα έχει frontend και backend αλλά οι επισκέπτες θα βλέπουν μονο το frontend.

Στις επόμενες μέρες θα ενταχθούν κι άλλα... όπως google ads κι επιπλέον φιλτρα για αναζήτηση κτλ. Είναι work in progress...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι ωραιο προτζεκτ,

Τι δεν μου αρεσε εμενα,

στο κιν το η εικονα στο μενου ειναι πολυ μεγαλο σε σχεση με ολη την σελιδα.

Μπαίνοντας στην σελιδα σε βγαζει απο της ημερομηνίες και οχι απο την κορυφή της σελιδας 

https://ibb.co/9yjnrQw

Τα featured slides δεν μπορεις να τα αλλαξεις με swap

 

Αυτα που ειδα με πρώτη μάτια

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες.

Ναι, το λογότυπο έχω σκοπό να το μικρύνω σε μέγεθος για mobile devices. Έχεις δίκιο.

Για τις ημερομηνίες το έχω βάλει επίτηδες να πηγαίνει εκεί όταν φορτώνει η σελίδα... μάλλον αφαιρεί αντί να προσθέτει στο UX (;)

Για τα slides το σκέφτηκα κι εγώ να ενσωματώσω swap αλλά έδωσα προτεραιότητα. Θα γίνει μελλοντικά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filip123go είπε

Πολύ ωραίο το project. 2 παρατηρήσεις από εμένα.

1ον, αυτό το λευκό μου έκαψε τα μάτια βραδιάτικα 
και
2ον, why no widescreen support???

Ευχαριστώ.

Εννοείς που δεν είναι στο 100% του viewport όταν συνδέεσαι απο υπολογιστή;

Για το λευκό... μήπως light / dark mode switch θα το έσωζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Εννοείς που δεν είναι στο 100% του viewport όταν συνδέεσαι απο υπολογιστή;

 

ναι.Εχω 27ρα 2k και φαίνεται έτσι: 
 

Spoiler

image.png.322b58535445d5f03b683d53c9cc38af.png

Τόση δουλειά έχεις ρίξει. Κρίμα να φαίνεται έτσι. 
 

9 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Για το λευκό... μήπως light / dark mode switch θα το έσωζε;

  

Εχω, αλλα δεν το είχα ανοιχτό. Ετσι φαίνεται με το dark mode:

Spoiler

image.png.7665ab98f3804f1249348fb3a4cea240.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχει πολύ λευκό σε τέτοιες οθόνες (η δικιά μου είναι 27" 5K) αλλά το ποσοστό χρηστών με τέτοιες οθόνες ευτυχώς ή δυστυχώς είναι μικρό.
Η πλειοψηφία βλέπει την σελίδα απο mobile συσκευές, άσε που εξ αρχής είχα αποφασίσει να μην πιάσει η σελίδα το 100vw. Ίσως αργότερα να το επανεξετάσω.

Δεν έχω προσθέσει css για dark mode οπότε ναι, η σελίδα με dark mode στο screenshot φαίνεται τρισάθλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ωραια σελιδα, απο κινητο την ειδα μια χαρα.

θα συμφωνήσω με τους παραπανω για το logo και για το swap. Ειδικα που επρεπε να παταω τις κουκιδες με χαλασε 

Και ισως, στις κατηγοριες που εμφανιζεται το τρενακι, με το δεν υπαρχει τιποτα σημερα, πιστευω καλυτερα να μην εμαανιζεις καν το card.

Δηλαδη αν μπει καποιος σημερα και εχει μονο κατι απο μουσικη και χορο, δειξε μονο αυτα τα 2.

το δεν υπαρχει τιποτα ισως να το δειξεις, μια μερα που δεν θα εχει πραγματικα τιποτα. Σε καμια κατηγορια

Στις 19/10/2022 στις 10:36 ΜΜ, thiva7 είπε

Μπαίνοντας στην σελιδα σε βγαζει απο της ημερομηνίες και οχι απο την κορυφή της σελιδας 

Ναι. Θα ηταν καλυτερα να σε ξεκιναει απο την αρχη. Επισης οταν πατας μεσα σε μια εκδηλωση, σε ξεκιναει απο την αρχη, αντι απο εκει που ξεκιναει το content της εκδηλωσης. (Βασικα, μηπως πρεπει να παραληψεις το slider μεσα στις εκδηλωσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά απο αρκετό trouble shooting ενσωματώθηκε τόσο το swipe όσο και το mousewheel όπου υπάρχουν πάνω απο 1 εκδηλωσεις.
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...