Προς το περιεχόμενο

Νέος μικρός εκτυπωτής laser


tasanton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μετά από 13 χρόνια (!!), ο εκτυπωτής που έχουμε σε κατάστημα, άρχισε να τα φτύνει. HP P1006 laser jet παρακαλώ με περίπου 600 εκτυπώσεις το μήνα. Απέθαντος.
Δεν ξέρω αν σηκώνει σέρβις, ευχαρίστως να τον έδινα.


Ψάχνω το νέο ζόμπι, μικρό φθηνό και αξιόπιστο. Το νέο μοντέλο HP107a διάβασα ότι έχει μικρό toner, δηλαδή μπορεί να θέλει ένα κάθε μήνα.

επισης ενδιαφέρων φαίνεται ο brother HL-L2350DW.

τι μου προτείνετε; Αξιόπιστο laser,  εκτύπωση ασπρόμαυρη, μικρό σε μέγεθος, δεν με ενδιαφέρουν Wi-Fi και λοιπά καλούδια. Και τιμή κάτω από 200€.

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ φίλε, έχεις όπως φαίνεται ταλέντο να ανακαλύπτεις τους "απέθαντους" laser. Ο brother HL-L2350DW είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι. Πρόσεξε μόνο να αγοράζεις ποιοτικά συμβατά που αποδίδουν τις 6.000 σελίδες - 25€ (όχι τις 3.000 - 20€) για περισσότερη οικονομία. Και φυσικά, ΔΕΝ κάνουμε firmware update, αλλιώς τα συμβατά αχρηστεύονται.

Επεξ/σία από georgeole
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tasanton είπε

Καλησπέρα, μετά από 13 χρόνια (!!), ο εκτυπωτής που έχουμε σε κατάστημα, άρχισε να τα φτύνει. HP P1006 laser jet παρακαλώ με περίπου 600 εκτυπώσεις το μήνα. Απέθαντος.
Δεν ξέρω αν σηκώνει σέρβις, ευχαρίστως να τον έδινα.


Ψάχνω το νέο ζόμπι, μικρό φθηνό και αξιόπιστο. Το νέο μοντέλο HP107a διάβασα ότι έχει μικρό toner, δηλαδή μπορεί να θέλει ένα κάθε μήνα.

επισης ενδιαφέρων φαίνεται ο brother HL-L2350DW.

τι μου προτείνετε; Αξιόπιστο laser,  εκτύπωση ασπρόμαυρη, μικρό σε μέγεθος, δεν με ενδιαφέρουν Wi-Fi και λοιπά καλούδια. Και τιμή κάτω από 200€.

Τίμιος ο brother, αλλά να ξέρεις πως 1006 δεν είναι. Γενικά τα σημερινά δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά.

Βρες κανέναν μεταχειρισμένο HP 2055 η 401, που παίρνουν το 505x τονερ

Απέθαντοι επισης, αλλά σε αντίθεση με τον 1006 θα βρισκεις να τους κάνεις και σέρβις εύκολα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tasanton είπε

Σε ευχαριστώ αλλά ψάχνω καινούργιο και μικρό. Ναι γενικά τα πάντα δεν φτιάχνονται όπως παλιά πλέον...

Τότε ο brother είναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκώνει το χαρτί αρκετά συχνά, κάνει θόρυβο στην τροφοδοσία του. Θεωρώ πως με ένα service θα ήταν μια χαρά, έλα όμως που τα εξουσιοδοτημένα κέντρα μου τον βγάζουν end-of-life και ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά. Αν κάποιος γνωρίζει ένα "μάστορα" να το σενιάρει, PM παρακαλώ.

Επίσης να αναφέρω κάτι που με την πρώτη ματιά δεν το βλέπεις: ωραίος ο brother αλλά έχει 2 κουσούρια για τις ανάγκες μου:

1. Δεν έχει ένα led ρε παιδί μου να δείχνει ότι είναι on. Πρέπει να κοιτάς την μικρή και σκοτεινή lcd για να καταλάβεις. Και όταν τον βάλω σε ράφι κάτω από πάγκο, αυτό είναι τραγικό. Πόσο κοστίζει ένα led τη σήμερον ημέρα να βάλουν;;; 

2. Έχει συρτάρι για το χαρτί. Ωραία. Αλλά δεν σκέφτηκαν οι έρμοι ότι εγώ βάζω τη μια όψη της (προεκτυπωμένης) σελίδας με σκοπό να τυπώσω από την άλλη; Χωρίς συρτάρι αυτό είναι εύκολο. Αλλιώς άνοιξε-κλείσε, θα το χαλάσω πριν την ώρα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tasanton είπε

Επίσης να αναφέρω κάτι που με την πρώτη ματιά δεν το βλέπεις: ωραίος ο brother αλλά έχει 2 κουσούρια για τις ανάγκες μου:

1. Δεν έχει ένα led ρε παιδί μου να δείχνει ότι είναι on. Πρέπει να κοιτάς την μικρή και σκοτεινή lcd για να καταλάβεις. Και όταν τον βάλω σε ράφι κάτω από πάγκο, αυτό είναι τραγικό. Πόσο κοστίζει ένα led τη σήμερον ημέρα να βάλουν;;; 

2. Έχει συρτάρι για το χαρτί. Ωραία. Αλλά δεν σκέφτηκαν οι έρμοι ότι εγώ βάζω τη μια όψη της (προεκτυπωμένης) σελίδας με σκοπό να τυπώσω από την άλλη; Χωρίς συρτάρι αυτό είναι εύκολο. Αλλιώς άνοιξε-κλείσε, θα το χαλάσω πριν την ώρα του.

 

1. Αυτό δεν ισχύει. Στο αριστερό μέρος έχει ένα πράσινο led κουμπάκι που δείχνει αυτό ακριβώς.

2. Αν κατάλαβα καλά, τυπώνεις τη μια όψη του χαρτιού, ανοίγεις το συρτάρι, βάζεις το χαρτί  με τη σωστή φορά και πλευρά και κατόπιν τυπώνεις την πίσω σελίδα, σωστά; Μα αυτό ακριβώς κάνει από μόνος του ο συγκεκριμένος εκτυπωτής χωρίς να χρειαστεί να ανοιγοκλείνεις συρτάρια: έχει ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΔΙΠΛΗ ΟΨΗ. Δίνεις και τις δύο σελίδες που θέλεις, με την εντολή να τις τυπώσει μπρος-πίσω και καθαρίζεις.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν δεν κάνω λάθος, το led ανάβει στιγμιαία όταν ανοίξεις τον εκτυπωτή. Μετά πως μένει ανοικτό μόνιμα;
 

2. όχι το σενάριο δεν είναι αυτό. Το σενάριο λέει ότι μου φέρνουν μια σελίδα με εκτυπωμένη την μπροστινή όψη ήδη και εγώ πρέπει να εκτυπώσω στην πίσω. Αρα το άνοιξε κλείσε δεν το γλυτωνω 20-30 φορές τη μέρα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tasanton είπε

 

2. όχι το σενάριο δεν είναι αυτό. Το σενάριο λέει ότι μου φέρνουν μια σελίδα με εκτυπωμένη την μπροστινή όψη ήδη και εγώ πρέπει να εκτυπώσω στην πίσω. Αρα το άνοιξε κλείσε δεν το γλυτωνω 20-30 φορές τη μέρα…

Έχει manual feed slot μπροστά για την χρήση που θέλεις

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tasanton είπε

1. Αν δεν κάνω λάθος, το led ανάβει στιγμιαία όταν ανοίξεις τον εκτυπωτή. Μετά πως μένει ανοικτό μόνιμα;

Ειλικρινά δεν ξέρω. Στη δουλειά έχουμε δύο τέτοιους και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι το πράσινο κουμπάκι είναι πάντα αναμμένο. Αύριο να θυμηθώ να το κοιτάξω και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, georgeole είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω. Στη δουλειά έχουμε δύο τέτοιους και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι το πράσινο κουμπάκι είναι πάντα αναμμένο. Αύριο να θυμηθώ να το κοιτάξω και θα σου πω.

Ίσως ανάβει όταν έχει ενεργοποιηθεί το WiFi. Είναι και αυτό μια λύση, να ενεργοποιήσω το WiFi παρόλο που είμαι με USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tasanton είπε

Ίσως ανάβει όταν έχει ενεργοποιηθεί το WiFi. Είναι και αυτό μια λύση, να ενεργοποιήσω το WiFi παρόλο που είμαι με USB.

Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου. Ανάβει το (εντελώς ευδιάκριτο) πράσινο ledάκι του WIFI. Ούτως ή άλλως πάντως το ενεργοποιούμε αυτό, κι ας μην το χρησιμοποιήσουμε ποτέ, πράγμα λίγο δύσκολο. Ποτέ δεν ξέρεις πού θα χρειαστεί. Κλασικό παράδειγμα στη δουλειά, όπου για το συγκεκριμένο μηχάνημα στις 10.000 σελίδες, μόνο 5-10 σελίδες τυπώνονται ασύρματα. Όλες οι άλλες από το USB.

Επεξ/σία από georgeole
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Κάνω hijack το θέμα, καθώς εψαχνα κάτι αντίστοιχο και είχα καταλήξει στον brother HL-L2350DW. Παρόλο που περίμενα να φτάσουν BF και γιορτές δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη έκπτωση, τουναντίον όλα έχουν τσιμπήσει προς τα πάνω.  Θέλω duplex αυτόματο και ειχα καταλήξει σε Brother HL-L2310D που επαιζε στα 115, τον HL-L2350DW στα 140 και πηγε 152+, στον Brother DCP-L2510D στα 160+ και με wifi o Brother DCP-L2530DW sta 180+ και πλεον εμφανίστηκε τον τελευταιο καιρο ο Brother HL-L2375DW στα 180. ΕΝ τω μεταξύ μονο 1 μοντελο υπηρχε σε αλυσιδα, οποτε και υπηρχε περιπτωση να πεσει η τιμη σε BF, αλλα ηταν εδω και 2 μηνες προσωρινα μη διαθεσιμο και πλεον εξαντλημενο..

Εχουμε brother στην δουλεια και ειπα να επιμεινω αλλα δεν βλεπω ακρη ωστε να τσιμπησω κατι με duplex και wifi/ethernet κατω απο 150 €.. Εχετε καμια γνωμη; Προτεινετε κατι με αυτα τα χαραστηριστικα ή απλα να τσιμπησω τον L2350DW να τελειωνει; Το duplex ειναι απαραίτητο και δεν θα με χαλουσε καμια usb, για εκτυπωση δηλαδή χωρις χρηση εκτυπωτη, ειδικα εαν δεν εχει wifi κλπ. 

Πάντως δεν τους πολυθελουν τους brother στις μεγαλες αλυσιδες απο  τι βλεπω ειδικα σε σχεση με HP κλπ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgegr3 είπε

Καλησπέρα! Κάνω hijack το θέμα, καθώς εψαχνα κάτι αντίστοιχο και είχα καταλήξει στον brother HL-L2350DW. Παρόλο που περίμενα να φτάσουν BF και γιορτές δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη έκπτωση, τουναντίον όλα έχουν τσιμπήσει προς τα πάνω.  Θέλω duplex αυτόματο και ειχα καταλήξει σε Brother HL-L2310D που επαιζε στα 115, τον HL-L2350DW στα 140 και πηγε 152+, στον Brother DCP-L2510D στα 160+ και με wifi o Brother DCP-L2530DW sta 180+ και πλεον εμφανίστηκε τον τελευταιο καιρο ο Brother HL-L2375DW στα 180. ΕΝ τω μεταξύ μονο 1 μοντελο υπηρχε σε αλυσιδα, οποτε και υπηρχε περιπτωση να πεσει η τιμη σε BF, αλλα ηταν εδω και 2 μηνες προσωρινα μη διαθεσιμο και πλεον εξαντλημενο..

Εχουμε brother στην δουλεια και ειπα να επιμεινω αλλα δεν βλεπω ακρη ωστε να τσιμπησω κατι με duplex και wifi/ethernet κατω απο 150 €.. Εχετε καμια γνωμη; Προτεινετε κατι με αυτα τα χαραστηριστικα ή απλα να τσιμπησω τον L2350DW να τελειωνει; Το duplex ειναι απαραίτητο και δεν θα με χαλουσε καμια usb, για εκτυπωση δηλαδή χωρις χρηση εκτυπωτη, ειδικα εαν δεν εχει wifi κλπ. 

Πάντως δεν τους πολυθελουν τους brother στις μεγαλες αλυσιδες απο  τι βλεπω ειδικα σε σχεση με HP κλπ 😂

Αγαπητέ φίλε, αν κατάλαβα καλά, το θέλεις για το σπίτι, σωστά; Δε λέω, καλό είναι να πετύχεις καλή τιμή, ακόμα καλύτερο όμως είναι να πετύχεις αξιόπιστο μηχάνημα. Προσπάθησε λοιπόν για την τιμή και, αν την πετύχεις, έχει καλώς. Αν όχι, δεν έχουν τρελές διαφορές τα μοντέλα που έχεις επιλέξει. Διάλεξε όποιο νομίζεις ότι σου ταιριάζει, έχοντας υπόψη ότι η Brother είναι σοβαρή και αξιόπιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...