Προς το περιεχόμενο

Νέος μικρός εκτυπωτής laser


tasanton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ξεκίνησα το θέμα πριν λίγο καιρό και αγόρασα τον Brother HL-L2350DW, να πω την εμπειρία μου μετά από σχεδόν 1 μήνα:

Συχνά-πυκνά δεν εκτυπώνει. Έτσι απλά, τα αρχεία φαίνονται στο print spooler, αλλά δεν βγαίνουν. Δεν ξέρω αν φταίνε τα Win10 που έβαλα, αν κάτι ενοχλεί το printer spooler service, αν κάτι δεν πάει καλά με τη USB θύρα, κλπ. Αλλά τέτοιο θέμα με τον παλιό δεν το είχα.

Για την ώρα, έχω δοκιμάσει τα εξής χωρίς επιτυχία:

- Καταρχάς απενεργοποίησα το deep sleeping (ή όπως το λέει η brother) του εκτυπωτή, καθώς έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που κοιμήθηκε για τα καλά :)

- Έχω αλλάξει το power plan του H/Y ώστε η θύρα USB να μην γίνεται ποτέ disabled/sleep

- Έχω φτιάξει ένα bat αρχείο που εκτελώ στην περίπτωση που μουλαρώνει ο printer, τουλάχιστον να αδειάζει το printer spooler queue και να κάνει restart το service. Μόνο τότε μπορώ να ξαναστείλω αρχεία για εκτύπωση. Αλλά κάποια στιγμή ξανακολλά.

 

Αν έχει κάποιος καμιά άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παρόμοια θεματάκια στο μαγαζί του αδερφού μου με τον ίδιο εκτυπωτή.

Εδω και κανα εξάμηνο, δοκίμασα να του καρφώσω συγκεκριμένη IP  και μετά τον έκανα add στον υπολογιστή όχι αυτόματα, αλλά από add printer -> I don't find my device -> add TCP/IP device οπότε και διάλεξα την iP μονος μου (και πόρτα την 9100 κατά την επιλογή custom).

του έκανα και σελιδοδείκτη με την IP του εκτυπωτή για να μπορεί να ελέγχει μελάνια κλπ και έχει καιρό να μου πει οτι δεν τύπωσε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...