Προς το περιεχόμενο

Backup 3G σύνδεση για ρούτερ με συχνές αποσυνδέσεις


orfeas76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κατάστημα και η σύνδεση στο ιντερνετ κόβεται διαρκώς και καθυστερεί τις συναλλαγές στο PoS, τις μεταφορές αρχείων, τις συνδέσεις κ.α

Ψάχνω μια εύκολη (και γρήγορη) λύση να χρησιμοποιώ το κινητό για 3G tethering στο router αμέσως μόλις διαπιστώσω μια διακοπή.

Cosmote έχω 100mbps, με Speedport Plus, έχει μια θύρα USB, αν αυτό βοηθάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 17/12/2022 στις 9:42 ΜΜ, orfeas76 είπε

???

ζήτησα αλλαγή ρουτερ, μου εστειλαν ZTE H1600 ,  οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται ....

Υπάρχει λύση, έστω προσωρινή μέσω 3G ?

Ίσως η υπηρεσία internet backup της cosmote σε βολέψει, αν νομίζεις ότι αξίζουν τα έξτρα 9,90 ευρώ το μήνα για τη περίπτωση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως προσωρινα μπορεις να εχεις ανοιχτο το wifi στο κινητο σου και να δρομολογεις το Pos απο εκει.τα data που τρωει ειναι ελαχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2022 στις 9:01 ΜΜ, poulinos είπε

παντως προσωρινα μπορεις να εχεις ανοιχτο το wifi στο κινητο σου και να δρομολογεις το Pos απο εκει.τα data που τρωει ειναι ελαχιστα.

Δεν κατάλαβα πώς γίνεται αυτό. Φαντάζομαι εννοείς PoS που συνδέεται με WiFi. εμένα είναι με ethernet...

 

Πάντως ψάχνω έναν τρόπο 4G USB tethering αν μπορεί να το πει κάποιος έτσι, 

δλδ να συνδέσω προσωρινά το android μου στη USB θύρα του ρούτερ και να μοιράσει ιντερνετ μέσω USB

Επεξ/σία από orfeas76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2022 at 18:06, orfeas76 said:

Δεν κατάλαβα πώς γίνεται αυτό. Φαντάζομαι εννοείς PoS που συνδέεται με WiFi. εμένα είναι με ethernet...

 

Πάντως ψάχνω έναν τρόπο 4G USB tethering αν μπορεί να το πει κάποιος έτσι, 

δλδ να συνδέσω προσωρινά το android μου στη USB θύρα του ρούτερ και να μοιράσει ιντερνετ μέσω USB

το κινητο σου θα πρεπει να ειναι hotspot και εσυ να εχεις βαλει ενα Repeater που θα παιρνει το ιντερνετ ασυρματα απο το κινητο σου και θα το δινει με ethernet στο Pos.

η αλλη λυση αυτο που ειπαν τα παιδια δηλαδη να παρεις ρουτερ απο Cosmote που να εχει και sim ή να βαλεις fritz με 4g backup .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, poulinos είπε

το κινητο σου θα πρεπει να ειναι hotspot και εσυ να εχεις βαλει ενα Repeater που θα παιρνει το ιντερνετ ασυρματα απο το κινητο σου και θα το δινει με ethernet στο Pos.

η αλλη λυση αυτο που ειπαν τα παιδια δηλαδη να παρεις ρουτερ απο Cosmote που να εχει και sim ή να βαλεις fritz με 4g backup .

Δε το χα σκεφτεί! καθόλου αυτό !!

Thanx !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για σύντομη απώλεια στο δίκτυο που είχα λόγω βλάβης στην Καμπίνα, είχα δοκιμάσει με το thinkpad μου που έχει κάρτα sim να μεταφέρει την σύνδεση μέσω ethernet και μετά να πάει στην WAN θύρα του router. Οποτε ήμουν ο μόνος με  internet και τηλεφωνία στην γειτονιά. 

Μετά δοκίμασα με το κινητό μου μέσω usb ethernet adapter να κάνω διαμοιρασμό της γραμμής μέσω ethernet και πάλι στην WAN. 

Δοκίμασα με zte h267a με επιτυχία και με χωρίς στο speedport plus (μάλλον είχε θέμα με dhcp/στατική) και τώρα με το VR600v3 αν και θέλει restart για να αλλάξει mode για να δουλέψει η WAN... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Jimaki37 είπε

Μετά δοκίμασα με το κινητό μου μέσω usb ethernet adapter

Οπότε γλιτώνεις το wifi- hotspot και το repeater και δίνεις line κατευθείαν στο router.

Καλό αυτό...!

Ούτε να τρέχεις να βρεις 4g internet backup κτλπ...

Επεξ/σία από christo7s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία. Το δικό μου setup είναι το εξής:
Έχω το poco f3 και συνδέω ένα TP-LINK UE300 με ένα otg αντάπτορα σε type c (υπάρχει μοντέλο με type c σύνδεση, παίρνεις αυτό που σε βολεύει). Μπορείς να πάρεις και φθηνότερο fast ethernet μοντέλο αλλά θα κάνεις cap στα 100mbps. Ούτωσι άλλως στο κινητό έχω usb 2.0 θύρα οπότε max θα πιάνω 480 mbps kekw

Αφού το συνδέσεις, ανοίγεις δεδομένα και πάς στις ρυθμίσεις του hotspot και εκεί υπάρχει η επιλογή να κάνεις σύνδεση μέσω ethernet:

Spoiler

Screenshot_2023-01-02-01-11-30-791_com.android.settings.jpg

Όταν συνδέσεις τον αντάπτορα, μπορείς να το πατήσεις και να ενεργοποιηθεί. Κουμπώνεις το καλώδιο στον αντάπτορα να και το συνδέεις WAN θύρα του router. Μετά ανάλογα με το Router ετοιμάζεις το profile. ΠΧ. για το ZTE H1600 που αναφέρθηκε στα σχόλια, νομίζω πως θα σε αφήσει να κάνεις χωρίς roοt access μέσω DHCP Κάνει προφίλ αλλά δεν σε αφήνει χωρίς root να ανοίξεις profile internet. Έχει έτοιμο προφίλ σε περίπτωση που το μηχάνημα συνδεθεί με οπτική ίνα. Τώρα δεν ξέρω εάν έχει ρύθμιση για αυτόματα αλλαγή σε περίπτωση που πέσει το DSL. Ίσως χρειαστεί να αφαιρέσεις το DSL και να κάνεις ένα reboot το router...

Spoiler

14149472034.png

Τώρα σου γράφω το post συνδεδεμένος με την μέθοδο αυτή. Το μόνο μειονέκτημα είναι πως επειδή είναι σε ΝΑΤ το κινητό δεν μπορώ να ανοίξω τις πόρτες που που είχα σετάρει με το DSL. Εκεί θέλει να μιλήσεις για τον πάροχο και να ελπίζεις πως θα σε αφήσει με καποιον μαγικό τρόπο. (Θα πρότεινα να πάρεις και πρόγραμμα με router για data και τηλεφωνία (double play sim) αλλά έχεις και εκεί θέμα με τις πόρτες)

 

Υ.Σ: το 3G πάει για κατάργηση. Αν έχεις κινητό ή usb 3G stick μπορείς να πάς σε κατάστημα να σου δώσουν καινούργιο με μειωμένη τιμή.

Επεξ/σία από Jimaki37
ΖΤΕ Η1600 update
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2023 στις 1:45 ΠΜ, Jimaki37 είπε

Ωραία. Το δικό μου setup είναι το εξής:
Έχω το poco f3 και συνδέω ένα TP-LINK UE300 με ένα otg αντάπτορα σε type c (υπάρχει μοντέλο με type c σύνδεση, παίρνεις αυτό που σε βολεύει). Μπορείς να πάρεις και φθηνότερο fast ethernet μοντέλο αλλά θα κάνεις cap στα 100mbps. Ούτωσι άλλως στο κινητό έχω usb 2.0 θύρα οπότε max θα πιάνω 480 mbps kekw

Αφού το συνδέσεις, ανοίγεις δεδομένα και πάς στις ρυθμίσεις του hotspot και εκεί υπάρχει η επιλογή να κάνεις σύνδεση μέσω ethernet:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2023-01-02-01-11-30-791_com.android.settings.jpg

Όταν συνδέσεις τον αντάπτορα, μπορείς να το πατήσεις και να ενεργοποιηθεί. Κουμπώνεις το καλώδιο στον αντάπτορα να και το συνδέεις WAN θύρα του router. Μετά ανάλογα με το Router ετοιμάζεις το profile. ΠΧ. για το ZTE H1600 που αναφέρθηκε στα σχόλια, νομίζω πως θα σε αφήσει να κάνεις χωρίς roοt access μέσω DHCP. Τώρα δεν ξέρω εάν έχει ρύθμιση για αυτόματα αλλαγή σε περίπτωση που πέσει το DSL. Ίσως χρειαστεί να αφαιρέσεις το DSL και να κάνεις ένα reboot το router...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

14149472034.png

Τώρα σου γράφω το post συνδεδεμένος με την μέθοδο αυτή. Το μόνο μειονέκτημα είναι πως επειδή είναι σε ΝΑΤ το κινητό δεν μπορώ να ανοίξω τις πόρτες που που είχα σετάρει με το DSL. Εκεί θέλει να μιλήσεις για τον πάροχο και να ελπίζεις πως θα σε αφήσει με καποιον μαγικό τρόπο. (Θα πρότεινα να πάρεις και πρόγραμμα με router για data και τηλεφωνία (double play sim) αλλά έχεις και εκεί θέμα με τις πόρτες)

 

Υ.Σ: το 3G πάει για κατάργηση. Αν έχεις κινητό ή usb 3G stick μπορείς να πάς σε κατάστημα να σου δώσουν καινούργιο με μειωμένη τιμή.

Ok !  Θα κάνω δοκιμές όταν αγοράσω αντάπτορα...

Τα λέμε...

Επεξ/σία από christo7s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα μικρό update. Κατάφερα να δουλέψω το ZTE μου. Όπως είπα πρέπει να έχεις root πρόσβαση (rip 1600), Με DHCP δεν δουλεύει επειδή είναι ΓΤΠ. Οπότε, το σέταρα με Στατική IP. Άρα, πρέπει να μάθεις την IP, Subnet Mask και Gateway θα δίνει το κινητό. Είδα τα στοιχεία που δίνει στο VR600 μου και πήγα την ip στην επόμενη διεύθυνση καλού κακού αφού δεν ήταν 254. Τώρα Δουλεύει κανονικά. Το λάθος μου ήταν να βάλω τυφλά την gateway σε 1 ή 254 αν και δεν ξέρω πως μου ξέφυγε απο τις πληροφορίες στα windows. Θα ενημερώσω το post για να δώ και την τύχη μου με το speedport plus.

 

Δεν συνεργαζόταν, το speedport. Απο όσο έχω πειραματιστεί ZTE>Sercomm αλλά μπορεί να είμαι biased...

Επεξ/σία από Jimaki37
ZTE 1 SPEEDPORT 0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/01/2023 at 23:53, Jimaki37 said:

Εγώ για σύντομη απώλεια στο δίκτυο που είχα λόγω βλάβης στην Καμπίνα, είχα δοκιμάσει με το thinkpad μου που έχει κάρτα sim να μεταφέρει την σύνδεση μέσω ethernet και μετά να πάει στην WAN θύρα του router. Οποτε ήμουν ο μόνος με  internet και τηλεφωνία στην γειτονιά. 

Μετά δοκίμασα με το κινητό μου μέσω usb ethernet adapter να κάνω διαμοιρασμό της γραμμής μέσω ethernet και πάλι στην WAN. 

Δοκίμασα με zte h267a με επιτυχία και με χωρίς στο speedport plus (μάλλον είχε θέμα με dhcp/στατική) και τώρα με το VR600v3 αν και θέλει restart για να αλλάξει mode για να δουλέψει η WAN... 

γενικως υπαρχουν τροποι για να κανεις την δουλεια σου ειτε προσωρινα ειτε μονιμα.απο Hotspot κινητου απο το να κανεις Hotspot το κινητο και μετα να δωσεις με ethernet καπου κτλ κτλ

On 02/01/2023 at 00:35, christo7s said:

Οπότε γλιτώνεις το wifi- hotspot και το repeater και δίνεις line κατευθείαν στο router.

Καλό αυτό...!

Ούτε να τρέχεις να βρεις 4g internet backup κτλπ...

αν παρεις απο ethernet ακομα και ενα adsl modem router μπορεις να το κανεις access point.

On 02/01/2023 at 01:45, Jimaki37 said:

Ωραία. Το δικό μου setup είναι το εξής:
Έχω το poco f3 και συνδέω ένα TP-LINK UE300 με ένα otg αντάπτορα σε type c (υπάρχει μοντέλο με type c σύνδεση, παίρνεις αυτό που σε βολεύει). Μπορείς να πάρεις και φθηνότερο fast ethernet μοντέλο αλλά θα κάνεις cap στα 100mbps. Ούτωσι άλλως στο κινητό έχω usb 2.0 θύρα οπότε max θα πιάνω 480 mbps kekw

Αφού το συνδέσεις, ανοίγεις δεδομένα και πάς στις ρυθμίσεις του hotspot και εκεί υπάρχει η επιλογή να κάνεις σύνδεση μέσω ethernet:

  Hide contents

Screenshot_2023-01-02-01-11-30-791_com.android.settings.jpg

Όταν συνδέσεις τον αντάπτορα, μπορείς να το πατήσεις και να ενεργοποιηθεί. Κουμπώνεις το καλώδιο στον αντάπτορα να και το συνδέεις WAN θύρα του router. Μετά ανάλογα με το Router ετοιμάζεις το profile. ΠΧ. για το ZTE H1600 που αναφέρθηκε στα σχόλια, νομίζω πως θα σε αφήσει να κάνεις χωρίς roοt access μέσω DHCP Κάνει προφίλ αλλά δεν σε αφήνει χωρίς root να ανοίξεις profile internet. Έχει έτοιμο προφίλ σε περίπτωση που το μηχάνημα συνδεθεί με οπτική ίνα. Τώρα δεν ξέρω εάν έχει ρύθμιση για αυτόματα αλλαγή σε περίπτωση που πέσει το DSL. Ίσως χρειαστεί να αφαιρέσεις το DSL και να κάνεις ένα reboot το router...

  Hide contents

14149472034.png

Τώρα σου γράφω το post συνδεδεμένος με την μέθοδο αυτή. Το μόνο μειονέκτημα είναι πως επειδή είναι σε ΝΑΤ το κινητό δεν μπορώ να ανοίξω τις πόρτες που που είχα σετάρει με το DSL. Εκεί θέλει να μιλήσεις για τον πάροχο και να ελπίζεις πως θα σε αφήσει με καποιον μαγικό τρόπο. (Θα πρότεινα να πάρεις και πρόγραμμα με router για data και τηλεφωνία (double play sim) αλλά έχεις και εκεί θέμα με τις πόρτες)

 

Υ.Σ: το 3G πάει για κατάργηση. Αν έχεις κινητό ή usb 3G stick μπορείς να πάς σε κατάστημα να σου δώσουν καινούργιο με μειωμένη τιμή.

η πρωτη φωτογραφια δεν ανοιγει.το κινητο συνηθως βγαινει απο cgnat.απο nat βγαινουμε ολοι σε ipv4 εκτος αν εχεις πληρωσει για πραγματικο δικτυο.

για να μην εισαι πισω απο cgnat θα πρεπει να ενημερωσεις τον παροχο και σε cosmote το χρεωναν.επισης σου εδιναν αλλο apn και οχι το apn που επαιρνε απο Default.το ξερω διοτι εψαχνα να βρω γιατι δεν ανοιγουν πορτες πριν πολλα χρονια που ειχα εγκαταστησει ενα 3g modem router σε φωτοβολταικο παρκο και επρεπε να κανω Port forward για να παιξουν οι καμερες. και ηταν διαφορετικο προγραμμα με πιο ακριβη τιμη οσο θυμαμαι

 

On 11/01/2023 at 14:00, Jimaki37 said:

Ένα μικρό update. Κατάφερα να δουλέψω το ZTE μου. Όπως είπα πρέπει να έχεις root πρόσβαση (rip 1600), Με DHCP δεν δουλεύει επειδή είναι ΓΤΠ. Οπότε, το σέταρα με Στατική IP. Άρα, πρέπει να μάθεις την IP, Subnet Mask και Gateway θα δίνει το κινητό. Είδα τα στοιχεία που δίνει στο VR600 μου και πήγα την ip στην επόμενη διεύθυνση καλού κακού αφού δεν ήταν 254. Τώρα Δουλεύει κανονικά. Το λάθος μου ήταν να βάλω τυφλά την gateway σε 1 ή 254 αν και δεν ξέρω πως μου ξέφυγε απο τις πληροφορίες στα windows. Θα ενημερώσω το post για να δώ και την τύχη μου με το speedport plus.

 

Δεν συνεργαζόταν, το speedport. Απο όσο έχω πειραματιστεί ZTE>Sercomm αλλά μπορεί να είμαι biased...

βλακεια να μην υπαρχουν ετοιμα profile για να παιξεις μπαλα. τα στοιχεια που δινει το κινητο μπορεις να τα δεις και αν το συνδεσεις σε ενα pc που θα παρει αο dhcp αν εννοεις αυτο που καταλαβα.

οσο ξερω δεν υπαρχει δυνατοτητα να ορισεις εσυ ip dhcp μεσα απο το κινητο που θα δινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...