Προς το περιεχόμενο

Backup 3G σύνδεση για ρούτερ με συχνές αποσυνδέσεις


orfeas76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2023 στις 1:45 ΠΜ, Jimaki37 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2023-01-02-01-11-30-791_com.android.settings.jpg

Εδώ είναι η φωτό, έδειχνα τον αντάπτορα ehternet που είναι σαν επιλογή για tethering. Θεωρητικά, μπορώ να δώσω share το wifi και να κάνω ένα Wireless Access Point

 

Spoiler

phone.jpg

 

Στις 12/1/2023 στις 8:10 ΜΜ, poulinos είπε

για να μην εισαι πισω απο cgnat θα πρεπει να ενημερωσεις τον παροχο και σε cosmote το χρεωναν.επισης σου εδιναν αλλο apn και οχι το apn που επαιρνε απο Default.το ξερω διοτι εψαχνα να βρω γιατι δεν ανοιγουν πορτες πριν πολλα χρονια που ειχα εγκαταστησει ενα 3g modem router σε φωτοβολταικο παρκο και επρεπε να κανω Port forward για να παιξουν οι καμερες. και ηταν διαφορετικο προγραμμα με πιο ακριβη τιμη οσο θυμαμαι 

Με ενδιαφέρει να γνωρίζω καλύτερα το ποιος πάροχος παίζει με τα port foward και λοιπά. Ξέρω πως σου δίνουν το vpn-internet ως apn απο cosmote αλλά πρέπει να το ενεργοποιήσουν.  Καποια στιγμή σκοπεύω να βάλω Mikrotik LHGG κεραία στο σε ένα διαμέρισμα μου επειδή μου βγήκε το λάδι με την vodafone. Εν ολίγις, δεν θέλω να ασχοληθώ με καλώδιο εάν δεν είναι Οπτική...

 

Στις 12/1/2023 στις 8:10 ΜΜ, poulinos είπε

βλακεια να μην υπαρχουν ετοιμα profile για να παιξεις μπαλα. τα στοιχεια που δινει το κινητο μπορεις να τα δεις και αν το συνδεσεις σε ενα pc που θα παρει αο dhcp αν εννοεις αυτο που καταλαβα.

οσο ξερω δεν υπαρχει δυνατοτητα να ορισεις εσυ ip dhcp μεσα απο το κινητο που θα δινει.

Δοκίμασα ξανά να δώ για το usb και όπως είπα έκανα λανθασμένη υπόθεση για το gateway, κατα τα άλλα είναι κομπλέ (το σιγουρεύτηκα με Ipconfig).

 

Spoiler

internet.png

Τώρα για τον λόγο που δεν δουλεύει το dhcp στο ΖΤΕ ίσως είναι επειδή το router περιμένει μέχρι κάποιο όριο και το usb adapter πάει εκτός ορίων ή κάνει default gateway την .1. Δοκιμάζω τώρα με το thinkpad που (4g modem αλλά νομίζω με wifi θα ήταν το ίδιο) να δώσω share στην ethernet. στο VR600

image.png.dc403ccd92fe3abe82fd8da2e79918e9.png
 4G->THINKPAD->ETHERNET

image.png.89f34b9b0cc6a457169930f323cb4682.pngPHONE->USB ETHERNET

Απο τι είδα είτε είναι Hardcoded οι ρυθμίσεις του dhcp του κινητού ή παίζει ανάλογα με το κινητό/εφαρμογή οπότε είσαι στην τύχη των Θεών

Τέλος, αφού έκανα το zte να δουλέψει, κατάφερα να δουλέψω και το voip. οπότε τσιμπάω ένα Modulus νούμερο και είμαι κομπλέ

 

 

 

Spoiler

Voip.png

 

Επεξ/σία από Jimaki37
moved photos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τωρα παιζει η φωτο .εχω και εγω εναν ethernet adapter tp link αλλα δεν τον εχω δοκιμασει ποτε στο κινητο.
δεν μου χρειαστηκε ποτε ως τωρα .τον εχω για λαπτοπ που δεν εχει ethernet.

Λογικα ολοι οι παροχοι κινητης θα πρεπει αν το ζητησεις να σου δωσουν Public ip αλλα μπορει να εχει χρεωση.

τωρα για το καλωδιο εχει να κανει με αποσταση κτλ.παιζω 100αρα και παιζω ταπα.εχω το Kv στα 50 μετρα και παροτι εχω παραλληλα στην καλωδιωση μου παιζω πολυ καλα.

κανονικα με dhcp θα επρεπε να παιξει. εφοσον ο Dhcp ειναι ανοιχτος πρεπει να περιμενει οτιδηποτε απο το κινητο.αλλα αν δεν κανω λαθος ισως χρειαστει να κανεις μια αλλαγη.
αν το κινητο δινει 192.168.1.χ δεν μπορεις να εχεις εσυ το router 10.x.x.x .θα πρεπει να ειναι πχ 192.168.2.1 αν δινει το κινητο και το ρουτερ να ειναι πχ 192.168.1.1
επισης θα σου κανει nat ασχετα με το dhcp.

sto kinhto Και εγω οσο ξερω ειναι Hardcoded.

 

On 14/01/2023 at 00:28, Jimaki37 said:

Εδώ είναι η φωτό, έδειχνα τον αντάπτορα ehternet που είναι σαν επιλογή για tethering. Θεωρητικά, μπορώ να δώσω share το wifi και να κάνω ένα Wireless Access Point

 

  Reveal hidden contents

 

Με ενδιαφέρει να γνωρίζω καλύτερα το ποιος πάροχος παίζει με τα port foward και λοιπά. Ξέρω πως σου δίνουν το vpn-internet ως apn απο cosmote αλλά πρέπει να το ενεργοποιήσουν.  Καποια στιγμή σκοπεύω να βάλω Mikrotik LHGG κεραία στο σε ένα διαμέρισμα μου επειδή μου βγήκε το λάδι με την vodafone. Εν ολίγις, δεν θέλω να ασχοληθώ με καλώδιο εάν δεν είναι Οπτική...

 

Δοκίμασα ξανά να δώ για το usb και όπως είπα έκανα λανθασμένη υπόθεση για το gateway, κατα τα άλλα είναι κομπλέ (το σιγουρεύτηκα με Ipconfig).

 

  Reveal hidden contents

Τώρα για τον λόγο που δεν δουλεύει το dhcp στο ΖΤΕ ίσως είναι επειδή το router περιμένει μέχρι κάποιο όριο και το usb adapter πάει εκτός ορίων ή κάνει default gateway την .1. Δοκιμάζω τώρα με το thinkpad που (4g modem αλλά νομίζω με wifi θα ήταν το ίδιο) να δώσω share στην ethernet. στο VR600

image.png.dc403ccd92fe3abe82fd8da2e79918e9.png
 4G->THINKPAD->ETHERNET

image.png.89f34b9b0cc6a457169930f323cb4682.pngPHONE->USB ETHERNET

Απο τι είδα είτε είναι Hardcoded οι ρυθμίσεις του dhcp του κινητού ή παίζει ανάλογα με το κινητό/εφαρμογή οπότε είσαι στην τύχη των Θεών

Τέλος, αφού έκανα το zte να δουλέψει, κατάφερα να δουλέψω και το voip. οπότε τσιμπάω ένα Modulus νούμερο και είμαι κομπλέ

 

 

 

  Reveal hidden contents

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK θα τα έχω στο νου.

Α.. για το καλώδιο είμαι κομπλέ αλλά εννοούσα πως η vodafone στην διαδικασία για την σύνδεση/εξυπηρετηση ήταν χάλια (μετακόμιση γραμμής). Ξενέρωσα επειδή είμαι 20 μέτρα από την Καμπίνα και τους πλήρωσα από πάνω σαν ηλίθιος. Και αποφάσισα από πείσμα πως μέχρι να φέρει κάποιος παρόχος ftth στην γειτονιά δεν θα ασχοληθώ με ενσύρματη λύση.

Θα βάλω data και ένα modulus voip να τρέχει στο ZTE και τους γράψω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Jimaki37 said:

OK θα τα έχω στο νου.

Α.. για το καλώδιο είμαι κομπλέ αλλά εννοούσα πως η vodafone στην διαδικασία για την σύνδεση/εξυπηρετηση ήταν χάλια (μετακόμιση γραμμής). Ξενέρωσα επειδή είμαι 20 μέτρα από την Καμπίνα και τους πλήρωσα από πάνω σαν ηλίθιος. Και αποφάσισα από πείσμα πως μέχρι να φέρει κάποιος παρόχος ftth στην γειτονιά δεν θα ασχοληθώ με ενσύρματη λύση.

Θα βάλω data και ένα modulus voip να τρέχει στο ZTE και τους γράψω. 

στην μετακομιση εφοσον αλλαζεις  κτιριο θα χρεωθει τελος ενεργοποιησης κανονικα.δεν εχει να κανει αν εισαι 20 μετρα αν εισαι στο ιδιο καφαο αν εισαι δεν ξερω τι.εφοσον φυγει αιτημα προς οτε  ο οτε θα χρεωσει το οτιδηποτε.εδω χρεωνει την αλλαγη οριου 8 ευρω για μεσα στο αστικο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, poulinos είπε

στην μετακομιση εφοσον αλλαζεις  κτιριο θα χρεωθει τελος ενεργοποιησης κανονικα.δεν εχει να κανει αν εισαι 20 μετρα αν εισαι στο ιδιο καφαο αν εισαι δεν ξερω τι.εφοσον φυγει αιτημα προς οτε  ο οτε θα χρεωσει το οτιδηποτε.εδω χρεωνει την αλλαγη οριου 8 ευρω για μεσα στο αστικο κεντρο.

Επειδή θα βγούμε εκτός θέματος, υπήρχε καθυστέρηση στην ημερομηνία εγκατάστασης, λάθη τεχνικών και προσωρινά πήρα την γραμμή του γείτονα μαζί με όλη την πολυκατικοία να μην έχει γραμμή, δεν δούλευε η τηλεφωνία, μου έλεγαν αρλούμπες στην τεχνική υποστήριξη και λίγο πολύ έφαγα όλο το καλοκαίρι με την μόνη σωστή δουλειά να βγάζουν τον λογαριασμό για γραμμή που έπρεπε να την ακύρωνα εξ αρχής, γιατί δεν θα την αξιοποιούσα πλήρως (απλά να υπάρχει) και θα έδινα και λιγότερα γιατί με χρέωσαν κανονικά για το καλοκαίρι και εγώ ο ηλίθιος τα πλήρωσα. Εμαθα, έπαθα, τους μπούχτισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/01/2023 at 18:13, Jimaki37 said:

Επειδή θα βγούμε εκτός θέματος, υπήρχε καθυστέρηση στην ημερομηνία εγκατάστασης, λάθη τεχνικών και προσωρινά πήρα την γραμμή του γείτονα μαζί με όλη την πολυκατικοία να μην έχει γραμμή, δεν δούλευε η τηλεφωνία, μου έλεγαν αρλούμπες στην τεχνική υποστήριξη και λίγο πολύ έφαγα όλο το καλοκαίρι με την μόνη σωστή δουλειά να βγάζουν τον λογαριασμό για γραμμή που έπρεπε να την ακύρωνα εξ αρχής, γιατί δεν θα την αξιοποιούσα πλήρως (απλά να υπάρχει) και θα έδινα και λιγότερα γιατί με χρέωσαν κανονικά για το καλοκαίρι και εγώ ο ηλίθιος τα πλήρωσα. Εμαθα, έπαθα, τους μπούχτισα...

αν δεν επαιζε ολη η πολυκατοικια τοτε μπορει να ηταν καλωδιακη.σε καθε περιπτωση :αγαπητε παροχε χ. δεν επαιζε σωστα η γραμμη μου απο πχ 1 μαρτιου μεχρι 1 απριλιου λογω δικου σας σφαλματος.παρακαλω οπως πιστωθει το παραπανω διαστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελικά έβαλα ένα Ubiquiti που παίρνει ιντερνετ από πολύ μακρυά, το σύνδεσα σε μια θύρα LAN του modem και έβαλα στο modem default gateway τη διεύθυνσή του Ubiquiti, δούλεψε το ιντερνετ, όχι όμως το τηλέφωνο...

Τέσπα αφού δεν γίνεται αυτόματη μετάπτωση σε άλλο τρόπο (φαντάζομαι θα θέλει εντολές τύπου mikrotik -αν χαθούν 2 ping γύρνα σε άλλο gateway) που δεν δέχεται το μοντεμ) θα το αφήσω και θα προσπαθήσω να βρω τη βλάβη.

Γνώμη μου, η Cosmote έπρεπε να δίνει δώρο το backup στικάκι, όχι να το χρεώνει 10 ευρώ ! (Που και αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει αυτόματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, orfeas76 said:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελικά έβαλα ένα Ubiquiti που παίρνει ιντερνετ από πολύ μακρυά, το σύνδεσα σε μια θύρα LAN του modem και έβαλα στο modem default gateway τη διεύθυνσή του Ubiquiti, δούλεψε το ιντερνετ, όχι όμως το τηλέφωνο...

Τέσπα αφού δεν γίνεται αυτόματη μετάπτωση σε άλλο τρόπο (φαντάζομαι θα θέλει εντολές τύπου mikrotik -αν χαθούν 2 ping γύρνα σε άλλο gateway) που δεν δέχεται το μοντεμ) θα το αφήσω και θα προσπαθήσω να βρω τη βλάβη.

Γνώμη μου, η Cosmote έπρεπε να δίνει δώρο το backup στικάκι, όχι να το χρεώνει 10 ευρώ ! (Που και αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει αυτόματα)

αν και μπερδευτηκα με ολα αυτα που εκανες και εχει περασει τοσος καιρος γιατι δεν κανεις το απλο αφου εχεις cosmote.Να βαλεις ενα fritz!box και πανω σε αυτο ενα usb stick για backup αυτοματα.και λογικα θα πρεπει εφοσον βρει ιντερνετ το fritz!box να παιζει και η τηλεφωνια.

αν το ubiquiti σου δινει ιντερνετ θα πρεπει να παιξει σε θυρα wan ωστε να σηκωσει και την τηλεφωνια αν καταλαβαινω σωστα το προβλημα που αντιμετωπιζεις. βεβαια μπορεις να παιξεις και οπως ειπες και με το Usb stick της cosmote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω νέο θέμα... να ρωτήσω κάτι παρακαλώ?

Αντιμετωπίζω και εγώ αυτή τη στιγμή στο κατάστημα μου το ίδιο πρόβλημα, κόπηκε η οπτική ίνα από κάτι έργα που κάνουν και δε μπορώ να κάνω τη δουλεία μου.


Αυτό που σκέφτηκα είναι το εξής:

Θα μπορούσα με ένα Wireless Access Point Router να πάρω ίντερνετ από το κινητό μου και από τη LAN ethernet του Access Point Router να κούμπωνα στον αντάπτορα ehternet TP-LINK UE300
(και τώρα το κουφό θέλω να κάνω) και να το κούμπωνα το TP-LINK UE300 στη θύρα USB του Router μου (ZTE-H1600) ??? (Σαν να έβαζα πχ 1 Usb stick της cosmote)

Παίζει να γίνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, H συνδεσμολογία είναι η εξής. 
Κινητό ώς hotspot->UE300 (ενεργοποιείς usb ethernet sharing sto κινητό)->access point WAN Port (σετάρεις να πάρει dhcp και είσαι κομπλέ).

Στο usb του ZTE πρέπει να βάλεις 4g usb stick. Κάποια ρουτερ υποστηρίζουν το κινητό με usb tethering και να έχεις internet (πχ Asus). Όμως δεν έχω δοκιμάσει σε ZTE-Η1600. Το usb ethernet δεν θα παίξει στην θύρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Το δοκίμασα χτες το βράδυ με κάποιες μικρές αλλαγές στον εξοπλισμό και έπαιξε!!!

Η δοκιμή έγινε με ένα access point TP-LINK TL-WA830RE v2 στη ρύθμιση ως Extender!

Κινητό ώς hotspot και σύνδεση με το TP-LINK TL-WA830RE ως Extender του hotspot,
από τη (μια και μοναδική) LAN ethernet του TP-LINK TL-WA830RE στο TP-LINK UE300 στην ethernet
και από το TP-LINK UE300 USB στη θύρα USB του Router, ένα FRITZ!Box 7530!



Τώρα με το ZTE-Η1600 τι παίζει όμως...?

Αν υπήρχε κάποιος να μας πει..

Εγώ δε μπορώ να ξανακάνω τη δοκιμή στο ZTE-Η1600 γιατί το TP-LINK TL-WA830RE το δανείστηκα από γείτονα που το δανείστηκε και αυτός από φίλο που το χρειάζεται και αυτός στη δουλειά του... μπερδέματα...

Επεξ/σία από zaczac3146
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/10/2023 at 14:46, zaczac3146 said:

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω νέο θέμα... να ρωτήσω κάτι παρακαλώ?

Αντιμετωπίζω και εγώ αυτή τη στιγμή στο κατάστημα μου το ίδιο πρόβλημα, κόπηκε η οπτική ίνα από κάτι έργα που κάνουν και δε μπορώ να κάνω τη δουλεία μου.
Αυτό που σκέφτηκα είναι το εξής:
Θα μπορούσα με ένα Wireless Access Point Router να πάρω ίντερνετ από το κινητό μου και από τη LAN ethernet του Access Point Router να κούμπωνα στον αντάπτορα ehternet TP-LINK UE300
(και τώρα το κουφό θέλω να κάνω) και να το κούμπωνα το TP-LINK UE300 στη θύρα USB του Router μου (ZTE-H1600) ??? (Σαν να έβαζα πχ 1 Usb stick της cosmote)

Παίζει να γίνεται???

δεν ειναι access point αλλα repeater εφοσον παιρνει ασυρματα απο το κινητο σου.και ναι μπορει να δωσιε με ethernet στην Lan κανονικα. την ethernet την κουμπωνεις οπου θες.σε usb to ethernet ,se switch,σε καρτα δικτυου.

αυτο δεν θα παιξει

Quote

(και τώρα το κουφό θέλω να κάνω) και να το κούμπωνα το TP-LINK UE300 στη θύρα USB του Router μου (ZTE-H1600) ??? (Σαν να έβαζα πχ 1 Usb stick της cosmote)

 

On 10/10/2023 at 11:19, zaczac3146 said:

Καλημέρα! Το δοκίμασα χτες το βράδυ με κάποιες μικρές αλλαγές στον εξοπλισμό και έπαιξε!!!
Η δοκιμή έγινε με ένα access point TP-LINK TL-WA830RE v2 στη ρύθμιση ως Extender!
Κινητό ώς hotspot και σύνδεση με το TP-LINK TL-WA830RE ως Extender του hotspot,
από τη (μια και μοναδική) LAN ethernet του TP-LINK TL-WA830RE στο TP-LINK UE300 στην ethernet
και από το TP-LINK UE300 USB στη θύρα USB του Router, ένα FRITZ!Box 7530!
Τώρα με το ZTE-Η1600 τι παίζει όμως...?
Εγώ δε μπορώ να ξανακάνω τη δοκιμή στο ZTE-Η1600 γιατί το TP-LINK TL-WA830RE το δανείστηκα από γείτονα που το δανείστηκε και αυτός από φίλο που το χρειάζεται και αυτός στη δουλειά του... μπερδέματα...

το ue300 δεν χρειαζεται. απο την Lan θα πηγαινες σε μια Lan ή σε wan του Fritz!box και θα επαιζε με τις καταλληλες ρυθμισεις βεβαια .αλλες ρυθμισεις για wan και αλλες για lan. στην θεση του fritz ναι μπορει να μπει zte.αλλα εγω θα πηγαινα σε fritz!box και θα βαζα πανω και ενα usb stick 4g για backup. ή εναλλακτικα θα ειχα για backup ενα 4g router.

On 09/10/2023 at 16:46, Jimaki37 said:

Καλησπέρα, H συνδεσμολογία είναι η εξής. 
Κινητό ώς hotspot->UE300 (ενεργοποιείς usb ethernet sharing sto κινητό)->access point WAN Port (σετάρεις να πάρει dhcp και είσαι κομπλέ).

Στο usb του ZTE πρέπει να βάλεις 4g usb stick. Κάποια ρουτερ υποστηρίζουν το κινητό με usb tethering και να έχεις internet (πχ Asus). Όμως δεν έχω δοκιμάσει σε ZTE-Η1600. Το usb ethernet δεν θα παίξει στην θύρα...

 

το βασικο ειναι και ο παροχος να εχει αφησει την Usb ανοιχτη για να παιξει Usb stick 4g.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...