Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία Opencart site για πελάτη


george1807

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

καθώς κάνω τα πρώτα μου βήματα στο freelancing και δεν έχω ιδέα πόσο κοστολογείται κάτι τέτοιο.
Εσείς πόσο θα κοστολογούσατε τη δημιουργία ενός opencart site με δικό μου θέμα έτοιμο θέμα απλά με αρκετές αλλαγές πάνω στο σκελετό του, επιλογές για χονδρική - λιανική, online πληρωμές κλπ;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, george1807 είπε

με δικό μου θέμα custom

Θα το φτιάξεις από το μηδέν το θέμα; 
Συνήθως 2000-5000 πάνε τα eshops. Παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο. Ας σου απαντήσει και κανενας ποιο έμπειρος στο e-commerce.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filip123go είπε

Θα το φτιάξεις από το μηδέν το θέμα; 
Συνήθως 2000-5000 πάνε τα eshops. Παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο. Ας σου απαντήσει και κανενας ποιο έμπειρος στο e-commerce.. 

Ωπ συγγνώμη λάθος. Έτοιμο θέμα αλλά με αρκετή custom υλοποίηση.
2 - 5Κ μου φαίνεται δύσκολο να το υποστηρίξω μη έχοντας πρότερη εμπειρία πάνω σε αυτό.
Είμαι web dev αλλά δεν είχα ασχολειθεί ποτέ με opencart και στήσιμο e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

Ωπ συγγνώμη λάθος. Έτοιμο θέμα αλλά με αρκετή custom υλοποίηση.
2 - 5Κ μου φαίνεται δύσκολο να το υποστηρίξω μη έχοντας πρότερη εμπειρία πάνω σε αυτό.
Είμαι web dev αλλά δεν είχα ασχολειθεί ποτέ με opencart και στήσιμο e-shop.

Δεν έχει σημασία. Βασικά , κακώς πας με μια fix τιμή εφόσον είσαι junior σε ότι αφορα τα e-shops. Θα έπρεπε να χρεώνεις με την ώρα.
Εαν θέλεις τη γνώμη μου, ΜΗΝ χρεώσεις πολύ φθηνά, γιατί υπάρχει το παράλογο στην αγορά (δεν ξέρω εαν έιναι μόνο στην ελληνική η γενικώς), ειδικά σε ότι αφορά τους devs, φθηνός = κακός επαγγελματίας. Τουλάχιστον αυτό είχα πάθει εγώ. Χρέωνα 15 ευρώ την ώρα και με υποτιμούσαν, και το συζήτησα με έναν senior free launcher και μου είπε να αυξήσω το value μου, οπότε και εγώ το πήγα μέσα σε 1 νύχτα 60 ευρώ την ώρα. Σε πληροφορώ η αντιμετόπιση είναι τελείως διαφορετική. Σέβονται πολύ περισσότερο και τον δικό μου χρόνο και δεν μου ζητάνε ότι μλκια τους κατέβει στο κεφάλι.

 

Spoiler

ΥΓ. 1 : είμαι full-stack dev . 

ΥΓ. 2 : δεν ζω από το free launching, δουλεύω σε εταιρεία και παίρω και καμια δουλειά εξτρα. Εαν ήμουν μόνο free launcher  θα χρέωνα λιγότερο. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν έχει σημασία. Βασικά , κακώς πας με μια fix τιμή εφόσον είσαι junior σε ότι αφορα τα e-shops. Θα έπρεπε να χρεώνεις με την ώρα.
Εαν θέλεις τη γνώμη μου, ΜΗΝ χρεώσεις πολύ φθηνά, γιατί υπάρχει το παράλογο στην αγορά (δεν ξέρω εαν έιναι μόνο στην ελληνική η γενικώς), ειδικά σε ότι αφορά τους devs, φθηνός = κακός επαγγελματίας. Τουλάχιστον αυτό είχα πάθει εγώ. Χρέωνα 15 ευρώ την ώρα και με υποτιμούσαν, και το συζήτησα με έναν senior free launcher και μου είπε να αυξήσω το value μου, οπότε και εγώ το πήγα μέσα σε 1 νύχτα 60 ευρώ την ώρα. Σε πληροφορώ η αντιμετόπιση είναι τελείως διαφορετική. Σέβονται πολύ περισσότερο και τον δικό μου χρόνο και δεν μου ζητάνε ότι μλκια τους κατέβει στο κεφάλι.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΥΓ. 1 : είμαι full-stack dev . 

ΥΓ. 2 : δεν ζω από το free launching, δουλεύω σε εταιρεία και παίρω και καμια δουλειά εξτρα. Εαν ήμουν μόνο free launcher  θα χρέωνα λιγότερο. 

 

Ναι πολύ σωστό αυτό. Και εγώ ως sidehustle θα το κάνω, απλά είναι για έναν γνωστό και δεν θέλω να πω μια υπερβολική τιμή, αλλά ούτε και να ρίξω τη δουλειά μου.
Λογικά θα το υπολογίσω με τις ώρες μου.

Επίσης, θέμα ή extension που τυχόν χρειαστεί πχ για πληρωμές και είναι επί πληρωμή το υπολογίζω σαν έξοδο και το διαιρώ στις ώρες που θα μου πάρει η κατασκευή του site; Πώς πάει συνήθως αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

Επίσης, θέμα ή extension που τυχόν χρειαστεί πχ για πληρωμές και είναι επί πληρωμή το υπολογίζω σαν έξοδο και το διαιρώ στις ώρες που θα μου πάρει η κατασκευή του site; Πώς πάει συνήθως αυτό;

Θα χρειαστείς σίγουρα κάποιο plug in. Εαν έχει η τράπεζα του γνωστού σου έτοιμο plug in για openCart είσαι τυχερός εαν όχι , πολύ ευγενικά στο λέω, τη γ@μησες. Καλύτερα να πας με paypal η κάτι παρόμοιο. Εγω σε BigCommerce που είχα παρει ένα integration με τράπεζα, τα έκανα όλα μόνος μου από την αρχή. Και όχι τπτ άλλο, δεν έχουν και καταρτισμένο support. Οι γνώσεις τους φτάνουν (έφταναν τουλάχιστον πριν απο 3 χρόνια) στο "να σας στείλουμε το plug in". Α..! Επίσης ΜΗΝ αναλαβεις εσύ την επικοινωνία με την τράπεζα εαν εκτιμάς την ψυχική σου υγεία. Και εγώ σε γνωστό το έκανα και είπα να τα αναλάβω όλα και μου βγήκε η πίστη μέχρι να τους πετύχω σε τηλέφωνα και να συνεννοηθώ με κάποιον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Θα χρειαστείς σίγουρα κάποιο plug in. Εαν έχει η τράπεζα του γνωστού σου έτοιμο plug in για openCart είσαι τυχερός εαν όχι , πολύ ευγενικά στο λέω, τη γ@μησες. Καλύτερα να πας με paypal η κάτι παρόμοιο. Εγω σε BigCommerce που είχα παρει ένα integration με τράπεζα, τα έκανα όλα μόνος μου από την αρχή. Και όχι τπτ άλλο, δεν έχουν και καταρτισμένο support. Οι γνώσεις τους φτάνουν (έφταναν τουλάχιστον πριν απο 3 χρόνια) στο "να σας στείλουμε το plug in". Α..! Επίσης ΜΗΝ αναλαβεις εσύ την επικοινωνία με την τράπεζα εαν εκτιμάς την ψυχική σου υγεία. Και εγώ σε γνωστό το έκανα και είπα να τα αναλάβω όλα και μου βγήκε η πίστη μέχρι να τους πετύχω σε τηλέφωνα και να συνεννοηθώ με κάποιον. 

Και τα πάγια έξοδα του server για παράδειγμα πώς το υπολογίζεις;
Του λες Χ ποσό για να στο φτιάξω και Χ ποσό κάθε μήνα για διατήρηση + Χ ποσό για κάθε αλλαγή που θες στο site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, george1807 είπε

Και τα πάγια έξοδα του server για παράδειγμα πώς το υπολογίζεις;
Του λες Χ ποσό για να στο φτιάξω και Χ ποσό κάθε μήνα για διατήρηση + Χ ποσό για κάθε αλλαγή που θες στο site;

Ναι ακριβώς. Το σάιτ εσύ θα το διαχειρίζεσαι η θα προσλάβουν eShop manager? 

Και εάν προσλάβουν eShop manager να έχεις στο νου σου ότι μπορεί να χρειαστεί να τον εκπαιδεύσεις, οπότε να υπολογίσεις και αυτό στον χρόνο σου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ναι ακριβώς. Το σάιτ εσύ θα το διαχειρίζεσαι η θα προσλάβουν eShop manager? 

Και εάν προσλάβουν eShop manager να έχεις στο νου σου ότι μπορεί να χρειαστεί να τον εκπαιδεύσεις, οπότε να υπολογίσεις και αυτό στον χρόνο σου .

Οκ τέλεια έχω μια εικόνα τώρα. Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα έχουν eShop manager μιας και ήδη δουλεύουν με opencart, απλά δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι με αυτούς που του το έφτιαξαν και βρήκαν καλή ευκαιρία να κάνουμε κάτι από την αρχή, απλά θα περάσω τη βάση τους στο καινούργιο που θα φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, george1807 είπε

απλά δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι με αυτούς που του το έφτιαξαν

Ωπα. Γιατί δεν έιναι ευχαριστημένοι; Μηπως τους ζητάνε πράγματα που δεν μπορουν (η καλύτερα δεν συμφέρει να γίνουν) με openCart?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ωπα. Γιατί δεν έιναι ευχαριστημένοι; Μηπως τους ζητάνε πράγματα που δεν μπορουν (η καλύτερα δεν συμφέρει να γίνουν) με openCart?

Συμβαίνει και αυτό, αλλά δεν τους νοιάζει τόσο. (πχ θέλουν να υπάρχει search στις κατηγορίες ή μάρκες κλπ στα combined products), αλλά το βασικότερο είναι ότι περνάνε αλλαγές, τις αποθηκεύουν και μετά λένε ότι κάνουν updates αυτοί στο theme ή δεν ξέρω και εγώ σε τι και τις τρώνε.

Για παράδειγμα το Χ προιον σε μέγεθος M έχει 20€ και σε μέγεθος L έχει 25€.
Το αποθηκεύουν όλα μια αχαρά και μετά από μια βδομάδα που θα κάνουν update το theme χάνεται η διαφοροποίηση αυτή με βάση την τιμή και τα έχει όλα ως 20€

Και γενικά έχουν ένα θέμα και η απάντηση της εξυπηρέτησής τους είναι το κλασικό "σε εμάς παίζει"

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/10/2022 στις 4:50 ΜΜ, george1807 είπε

Συμβαίνει και αυτό, αλλά δεν τους νοιάζει τόσο. (πχ θέλουν να υπάρχει search στις κατηγορίες ή μάρκες κλπ στα combined products), αλλά το βασικότερο είναι ότι περνάνε αλλαγές, τις αποθηκεύουν και μετά λένε ότι κάνουν updates αυτοί στο theme ή δεν ξέρω και εγώ σε τι και τις τρώνε.

Για παράδειγμα το Χ προιον σε μέγεθος M έχει 20€ και σε μέγεθος L έχει 25€.
Το αποθηκεύουν όλα μια αχαρά και μετά από μια βδομάδα που θα κάνουν update το theme χάνεται η διαφοροποίηση αυτή με βάση την τιμή και τα έχει όλα ως 20€

Και γενικά έχουν ένα θέμα και η απάντηση της εξυπηρέτησής τους είναι το κλασικό "σε εμάς παίζει"

Δύσκολο αυτό να χάνεται.... κάπου υπάρχει κενό στο μεσοδιάστημα (από πληροφορίες) γιατί οι ρυθμίσεις αυτές δεν μπορούν να αλλάξουν αν κάνεις τη διαδικασία σωστά...

 

Εγώ θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις από το μηδέν αλλά να κοιτάξεις να διορθώσεις το ήδη υπάρχον....

Το να περάσεις φίλτρα και να διορθώσεις τι θέμα αναζήτησης δεν είναι και τόσο δύσκολο θα έλεγα...

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...