Προς το περιεχόμενο

Επιλογή διανομής Linux


fotaras76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωμη μου δες και τις custom εκδοσεις windows,ειναι αρκετα πιο ελαφρωμενες σε σχεση με τις κανονικες και ισως κανεις τη δουλεια σου πιο απλα. π.χ. https://getintopc.app/windows-7-lite-edition/

Υπαρχουν κ αλλες εκδοσεις και 7αρια και 8αρια κ 10αρια αντιστοιχα,για τη χρηση που λες οτι θελεις το pc δεν νομιζω να εχει θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2022 στις 8:02 ΜΜ, hp8 είπε

είναι η  μεγαλη Αν την θέλεις δική σου

Τελικά παρήγγειλα από aliexpress σετάκι 2Χ2 gb στα 6 και κάτι ευρώ, όσο 2 καφέδες δηλαδή οπότε δεν ξοδεύτηκα ιδιαίτερα. Μου αρέσει να πειραματίζομαι και να δίνω ζωή σε παλιό hardware άλλωστε. Όταν παραλάβω θα δω πως θα πάει με ssd και 4 gb ram σε κάποιο ελαφρύ λειτουργικό. Αν το cpu ρίχνει μπουκάλι μπορεί να σε ενοχλήσω για την ψύκτρα. Αυτή που έχει ο e2160 με το πιο λεπτό heatsink δεν θα κάνει για έναν q6600 λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Αν το cpu ρίχνει μπουκάλι μπορεί να σε ενοχλήσω για την ψύκτρα. Αυτή που έχει ο e2160 με το πιο λεπτό heatsink δεν θα κάνει για έναν q6600 λες ;

αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ;) Βάλε και μια καλή πάστα Θα δείξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και άργησα...επειδή είναι το πρώτο θέμα στο φόρουμ...Το ίδιο περίπου μηχάνημα έχει ο δικός μου πατέρας με τον Q6700. Debian 32 με PAE και πάει σφαίρα πραγματικά (με ssd, 4gb ram 800mhz). Αν γεμίσεις την ραμ προφανώς λαχανιάζει και κολλάει. Αλλά για απλή περιήγηση, οφις δουλειές, πολυμέσα είναι κομπλέ. Αν θέλεις βοήθεια, λεπτομέρειες στείλε μου.

υγ όπως ανέφεραν κάποιοι το παν είναι τι γνωρίζεις από λίνουξ, ποιος θα είναι ο χρήστης και ποια θα είναι η χρήση του μηχανήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kι ο δικος μου πατερας ειναι "αρχαιολογος".
Αλλα ξεπερναει τους δικους σας. Ασχολειται με την προϊστορια.
Επισης δε μπορει να δεχτει να δουλεψει με λινουξ.
(Καλα κανει κι εχει ξεμεινει με Win7 αφου το μηχ δεν ειναι για νεοτερα Win)
Κατα τα εργα του κι αυτος.
Ξεροκεφαλα, γερικα μυαλα.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, έχω έναν υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

  • Intel Xeon E5450
  • 8 GB RAM DDR2
  • SSD 128 GB
  • NVIDIA GeForce 9600GT

 

... Από το (σχετικά μακρινό) 2009. Αυτή τη στιγμή τρέχει με Windows 10 αλλά όπως είναι γνωστό, σε 3 χρόνια θα σταματήσει η υποστήριξή τους από την M$. Επειδή πλέον έχω άλλο υπολογιστή για βασική χρήση αλλά θέλω να συνεχίσω να δουλεύω και αυτόν για απλά πράγματα (πχ περιστασιακό web browsing), σκέφτηκα να περάσω Linux στο συγκεκριμένο μηχάνημα επειδή (α) είναι ασφαλέστερα από τα Windows, (β) δεν υπόκειται σε χρονικούς περιορισμούς όσο αφορά τα Software Update, και (γ) θα ήθελα να εξερευνήσω τα Linux. Τι διανομή θα συνιστούσατε να περάσω;

Η αλήθεια είναι ότι πειραματίστηκα λίγο με το Ubuntu (μέσω VirtualBox) και με ξένισε αρκετά το γραφικό περιβάλλον. Το Linux Mint από την άλλη φαίνεται αρκετά πιο προσιτό. Δεν τα έχω ψάξει και πολύ (πχ ποιο έχει τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα για έναν απλό χρήστη όπως εμένα) οπότε περιμένω και τις δικές σας προτάσεις.

Επεξ/σία από SciManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να ρωταω τον @nick0lis το εξης : ¨Δεν εχω ιδεα απο macos , ποια εκδοση ειναι η πιο ομορφη ... ή αυτη που μοιαζει περισσοτερο με windows ?". Λες και αν βαλω την πιο ομορφη , θα μαθω απο macos ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2022 στις 11:42 ΠΜ, SciManiac είπε

Γεια σας, έχω έναν υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

  • Intel Xeon E5450
  • 8 GB RAM DDR2
  • SSD 128 GB
  • NVIDIA GeForce 9600GT

 

... Από το (σχετικά μακρινό) 2009. Αυτή τη στιγμή τρέχει με Windows 10 αλλά όπως είναι γνωστό, σε 3 χρόνια θα σταματήσει η υποστήριξή τους από την M$. Επειδή πλέον έχω άλλο υπολογιστή για βασική χρήση αλλά θέλω να συνεχίσω να δουλεύω και αυτόν για απλά πράγματα (πχ περιστασιακό web browsing), σκέφτηκα να περάσω Linux στο συγκεκριμένο μηχάνημα επειδή (α) είναι ασφαλέστερα από τα Windows, (β) δεν υπόκειται σε χρονικούς περιορισμούς όσο αφορά τα Software Update, και (γ) θα ήθελα να εξερευνήσω τα Linux. Τι διανομή θα συνιστούσατε να περάσω;

Η αλήθεια είναι ότι πειραματίστηκα λίγο με το Ubuntu (μέσω VirtualBox) και με ξένισε αρκετά το γραφικό περιβάλλον. Το Linux Mint από την άλλη φαίνεται αρκετά πιο προσιτό. Δεν τα έχω ψάξει και πολύ (πχ ποιο έχει τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα για έναν απλό χρήστη όπως εμένα) οπότε περιμένω και τις δικές σας προτάσεις.

Linux mint. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/12/2022 στις 11:42 ΠΜ, SciManiac είπε

Γεια σας, έχω έναν υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

  • Intel Xeon E5450
  • 8 GB RAM DDR2
  • SSD 128 GB
  • NVIDIA GeForce 9600GT

 

... Από το (σχετικά μακρινό) 2009. Αυτή τη στιγμή τρέχει με Windows 10 αλλά όπως είναι γνωστό, σε 3 χρόνια θα σταματήσει η υποστήριξή τους από την M$. Επειδή πλέον έχω άλλο υπολογιστή για βασική χρήση αλλά θέλω να συνεχίσω να δουλεύω και αυτόν για απλά πράγματα (πχ περιστασιακό web browsing), σκέφτηκα να περάσω Linux στο συγκεκριμένο μηχάνημα επειδή (α) είναι ασφαλέστερα από τα Windows, (β) δεν υπόκειται σε χρονικούς περιορισμούς όσο αφορά τα Software Update, και (γ) θα ήθελα να εξερευνήσω τα Linux. Τι διανομή θα συνιστούσατε να περάσω;

Η αλήθεια είναι ότι πειραματίστηκα λίγο με το Ubuntu (μέσω VirtualBox) και με ξένισε αρκετά το γραφικό περιβάλλον. Το Linux Mint από την άλλη φαίνεται αρκετά πιο προσιτό. Δεν τα έχω ψάξει και πολύ (πχ ποιο έχει τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα για έναν απλό χρήστη όπως εμένα) οπότε περιμένω και τις δικές σας προτάσεις.

θα πρότεινα να επικεντρωθείς αρχικά στο ποιο desktop environment σου αρέσει περισσότερο , πχ το gnome δε σου αρέσει , άρα κοιτάς σε KDE, Cinnamon , Mate , xfce κτλ

μετά κατασταλάζεις σε διανομή και το που είναι βασισμένη (debian/ubuntu.arch , fedora κτλ)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

θα πρότεινα να επικεντρωθείς αρχικά στο ποιο desktop environment σου αρέσει περισσότερο , πχ το gnome δε σου αρέσει , άρα κοιτάς σε KDE, Cinnamon , Mate , xfce κτλ

μετά κατασταλάζεις σε διανομή και το που είναι βασισμένη (debian/ubuntu.arch , fedora κτλ)

Πολύ κατατοπιστική απάντηση, ευχαριστώ.

 

Μεχρι στιγμής μου άρεσε το Linux Mint που πρότειναν και οι παραπάνω, αλλά θα κοιτάξω και κάποια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κριτηριο για επιλογη διανομης απ τον αρχαριο πρεπει να ειναι παντα ποσο ευκολα θα βρει αμεσως βοηθεια σε διαφορα φορουμ για τυχον προβληματα και η διανομη να παιζει αουτ οφ δε μποξ, δηλαδη ετοιματζιδικα πραματα χωρις να χρειαζεται σκαλισμα στα βαθεια.

οπως σου ειπαν και παραπανω το μιντ ειναι ταμαμ για αρχαριο.

οταν με το καλο μαθεις τα βασικα τοτε σε ενα virtualbox κανεις οτι δοκιμες γουσταρεις

https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/el/latest/

Επεξ/σία από gakos1112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...