Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το macOS 13 Ventura με Stage Manager, Continuity Camera κ.α


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
42 λεπτά πριν, esykas είπε

Για την apple χτυπήσανε οι καμπάνες, η Αcer είναι αυτή που είναι  

Το τι μπορείς να κάνεις με ένα μακ που δεν το υποστηρίζει λειτουργικά η apple έχει λύσεις

Έτσι έκανε με τις αναβαθμίσεις στο iOS και μετά ζήταγε συγνώμες

Όλα αυτά που λέτε είναι θεωρητικά και χωρίς να έχετε εμπειρία από το συγκεκριμένο update...

Το οτι ένα μηχάνημα μετά από κάποια χρόνια δεν θα λάβει την τελευταία έκδοση, δεν σημαίνει πως θα είναι μη λειτουργικό μιας και συνεχίζει να παίρνει security updates και τρέχουν σε αυτό όλα τα apps. Το ότι κάποιες λειτουργίες δεν θα τρέχουν είναι λογικό μιας και εξαρτάται από τον επεξεργαστή και την πλατφόρμα που υποστηρίζει (πόσο μάλλον πλεον που άλλαξε εντελώς αρχιτεκτονική).

Δεν θα επηρεαστεί η δουλειά σου αν σε ένα παλιό σου μηχάνημα δεν θα μπορείς να συνδέσεις το κινητό σου σαν κάμερα ή δεν θα μπορείς να κάνεις real time copy/paste κείμενο από φωτογραφίες και βίντεο ή δεν θα έχεις stage manager! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όλα αυτά που λέτε είναι θεωρητικά και χωρίς να έχετε εμπειρία από το συγκεκριμένο update...

Το οτι ένα μηχάνημα μετά από κάποια χρόνια δεν θα λάβει την τελευταία έκδοση, δεν σημαίνει πως θα είναι μη λειτουργικό μιας και συνεχίζει να παίρνει security updates και τρέχουν σε αυτό όλα τα apps. Το ότι κάποιες λειτουργίες δεν θα τρέχουν είναι λογικό μιας και εξαρτάται από τον επεξεργαστή και την πλατφόρμα που υποστηρίζει (πόσο μάλλον πλεον που άλλαξε εντελώς αρχιτεκτονική).

Δεν θα επηρεαστεί η δουλειά σου αν σε ένα παλιό σου μηχάνημα δεν θα μπορείς να συνδέσεις το κινητό σου σαν κάμερα ή δεν θα μπορείς να κάνεις real time copy/paste κείμενο από φωτογραφίες και βίντεο ή δεν θα έχεις stage manager! :)

Δυστυχώς ισχύει εν μέρει με τα security updates. H Apple δίνει κατα συνηθεια 2 χρόνια security updates για το τελευταιο λειτουργικό (βεβαια δεν το αναφερει πουθενα επισημα και δε δεσμευεται ποτε). Άρα αν το mac σου/μου πηρε σαν τελευταιο os το Monterey εχουμε αλλα 2 χρονια μπροστα για security updates και τιποτα αλλο (με ελάχιστες εξαιρεσεις). Αυτό που κανει η Apple με το να σταματαει περιπου στα 7+2 χρονια την υποστηριξη εγω προσωπικα το θεωρω λάθος (χρηστης Mac απο το 2007). Επισης το Blackbook μου μου το "σκότωσε" στα 3 χρόνια + 2 security updates.

Να δεχτω να μην υποστηριζει νεα features αλλα οχι να με κοβεις και απο security updates στα 2 χρόνια. Ουσιαστικά μου κοβεις το οξυγόνο και με αναγκαζεις να παω σε πατεντες και να ειμαι εκτεθιμενος σε κινδυνο online. Και δε δεχομαι οτι ενα i7 5ης γενιας με 16gb RAM + 512 ssd δεν κανει για τα επομενα 5-6 χρονια για δουλεια office και browsing. Είναι καθαρά θεμα εμπορικης πολιτικης της εταιρειας για αγορά νέου μηχανήματος (χωρίς λόγο για μένα εφόσον κάνω χρήση office και browsing, οπως κανει η πλειοψηφια των χρηστών για να λεμε και την αληθεια).

Μου αρεσει πολυ το λειτουργικο, αλλα ήδη δοκιμάζω Windows 11 22H2 και βλεπουμε τι θα κάνω και πως θα κινηθω. Σε πρώτη φάση βλέπω ότι η MS αρχίζει και παίρνει πολύ στα σοβαρά το UI/UX πρωτη φορά στην ιστορία της κατ' εμε και κανει και σοβαρη δουλεια στο κομματι security.

Επεξ/σία από nasospa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όλα αυτά που λέτε είναι θεωρητικά και χωρίς να έχετε εμπειρία από το συγκεκριμένο update...

Το οτι ένα μηχάνημα μετά από κάποια χρόνια δεν θα λάβει την τελευταία έκδοση, δεν σημαίνει πως θα είναι μη λειτουργικό μιας και συνεχίζει να παίρνει security updates και τρέχουν σε αυτό όλα τα apps. Το ότι κάποιες λειτουργίες δεν θα τρέχουν είναι λογικό μιας και εξαρτάται από τον επεξεργαστή και την πλατφόρμα που υποστηρίζει (πόσο μάλλον πλεον που άλλαξε εντελώς αρχιτεκτονική).

Δεν θα επηρεαστεί η δουλειά σου αν σε ένα παλιό σου μηχάνημα δεν θα μπορείς να συνδέσεις το κινητό σου σαν κάμερα ή δεν θα μπορείς να κάνεις real time copy/paste κείμενο από φωτογραφίες και βίντεο ή δεν θα έχεις stage manager! :)

Η Apple τελικά από την φιλοσοφία του Τζομπς κράτησε μόνο το άρμεγμα, χωρίς την πρωτοπορία, το κακό είναι ότι την ακολουθούν και οι άλλοι.

Μηχανήματα αλλάζω συχνά, και έχω μάθει τι θέλω από τα μακ είκοσι χρόνια τώρα, αυτό όμως δεν με κάνει να μην βλέπω την απαξίωση, και τη συμπεριφορά της, απέναντι στο κοινό της, όλα αυτά τα χρόνια.
 

βγάζει μάγκ σεϊφ, βάζει μάγκ σέϊφ, κολλάει μπαταρίες που φουσκώνουν με λίγες χρήσεις και κάνει τον κινέζο, τρώμε στη μάπα την πεταλούδα στο πληκτρολόγιο, και πάλι λέμε ευχαριστώ, για τις κάμερες στα μακ μπούκ ας μην μιλάμε, και έχουμε αναβαθμίσεις με γουϊντγκετ καιρού στο ιπαντ, και λέμε ευχαριστώ, ελπίζω του χρόνου να βάλει και την αριθμομηχανή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, cominno είπε

Πραγματικά είναι σαν τρολλ σε laptop των 2000€ να μην βάζουν μια καλύτερη κάμερα, αλλα να πρέπει να έχεις κ ένα κινητο άλλων 1500€ για να έχεις μια τίμια ποιότητα😂😂😂

Ενώ σε windows 2000 ευρώ λαπτοπ τα πάνε καλύτερα ;; Asus rog strigx i9 12 γενιά με 3060 και αλλά ξέχασαν να βάλουν Web camera όποτε άστο !!! 

Επεξ/σία από Just_travel_everywhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, giorgostheo28 said:

Εαν χρησιμοπιούσα για βασικό μου laptop αυτό με τα windows θα είχα κάνει πάνω απο 10 φορμάτ

Τουλάχιστον 30. Γενικά κάθε 2 με 3 βδομάδες χρειάζεται ένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, GBorb είπε

Mac book pro late 15 με i7 , 32GB memory & SSD και δεν είναι στην λίστα.

Καλά κάνω που του έχω βάλει windows 11 με dual boot και πετάει 

32Gb ram? του 15.... 

17 ώρες πριν, mirrage είπε

Χρειάζεται κάποιο app αυτό;

Είναι μέσα στα utilities to BootCamp που σου βάζει windows, για τα μοντελά του 2020 και "κάτω". Για M1 πεξεργαστές, προς το παρών, μόνο με parallels 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Ventura είναι μακράν από τα πιο minor updates ever! Έχω mac από το 2004 και αν και τα λατρεύω τα macOS η τελευταία διετία είναι στάσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Το Touch ID στο (εξωτερικό) Magic Keyboard ψόφησε. 

 

Fixed. Δε ξέρω τι και πως. Ξαναδοκίμασα μετά από καμιά ώρα και απλά δούλεψε. Χαχα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλο leap, το stage manager καταπληκτικό . Ακόμη να συνηθίσω το settings panel που μου παρα iphoneιζει για τα γούστα μου. όλα δουλεύουν εξαιρετικά και σε mac mini m1 και σε macbook air m1. Βλέπω και στα δυο Μ1 αρκετά σημαντική αυξηση της ήδη απίστευτης ταχύτητας. Το gadgetaκι με το continuity camera βοηθάει πολύ περισσότερο στο Mac mini που έχω μια σάπια 1080 logi κάμερα , για το air παρότι η μαμα ειναι 720p δεν μου έχει πρακτική χρήση. Επίσης επειδή και η δύο υπολογιστές που αναβάθμισα είναι για work at home και ξεκίνησα πρώτα με το air και μετα με το mini οφείλω να π΄ω οτι μετα απο 14 ωρες εργασίας δουλευουν σαν βράχος και τα δύο απο άποψη αξιοπιστίας. Μπραβο Apple ωραίο δωράκι μας. 12+ gb και στα δύο μηχανήματα το update , οχι πάνω απο 25 λεπτα για να δουλεύουν απο την ωρα του download.

Επεξ/σία από dasimo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KostasMulti είπε

32Gb ram? του 15.... 

Είναι μέσα στα utilities to BootCamp που σου βάζει windows, για τα μοντελά του 2020 και "κάτω". Για M1 πεξεργαστές, προς το παρών, μόνο με parallels 

 

Χαμπάρι δεν είχα πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 ώρες πριν, esykas είπε

Η Apple τελικά από την φιλοσοφία του Τζομπς κράτησε μόνο το άρμεγμα, χωρίς την πρωτοπορία, το κακό είναι ότι την ακολουθούν και οι άλλοι.

Μηχανήματα αλλάζω συχνά, και έχω μάθει τι θέλω από τα μακ είκοσι χρόνια τώρα, αυτό όμως δεν με κάνει να μην βλέπω την απαξίωση, και τη συμπεριφορά της, απέναντι στο κοινό της, όλα αυτά τα χρόνια.
 

βγάζει μάγκ σεϊφ, βάζει μάγκ σέϊφ, κολλάει μπαταρίες που φουσκώνουν με λίγες χρήσεις και κάνει τον κινέζο, τρώμε στη μάπα την πεταλούδα στο πληκτρολόγιο, και πάλι λέμε ευχαριστώ, για τις κάμερες στα μακ μπούκ ας μην μιλάμε, και έχουμε αναβαθμίσεις με γουϊντγκετ καιρού στο ιπαντ, και λέμε ευχαριστώ, ελπίζω του χρόνου να βάλει και την αριθμομηχανή.

Θα μου επιτρέψεις να έχω εντελώς διαφορετική εικόνα δεδομένου πως λόγω δουλειάς τα τελευταία 20 χρόνια «ζω και εργάζομαι» ταυτόχρονα και με windows (desktop & laptops)…

Η συμπεριφορά της Apple απέναντι στο κοινό της λοιπον είναι πολύ πιο τίμια έναντι της Microsoft! Πιθανον να παίζει ρόλο και το αντικειμενικό της δουλειάς μου αλλά στη τελική προφανώς και κρίνω σύμφωνα με τη δίκη μου εμπειρία και όχι των άλλων! :) 
 

Η αξιοπιστία και η σταθερότητα είναι το ποιο βασικό στοιχείο για μενα, με αυτά βγάζω χρήματα και θα έπρεπε να είμαι τρελός για να επιλέξω κάτι υποδεέστερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναβάθμισα σε M1 Mac Mini...

Είναι μεν αισθητά πιο γρήγορο αλλά έχω συνεχείς αποσυνδέσεις στο internet. Πατάς λινκ να ανοίξει και βγάζει σφάλμα ότι δεν είμαι συνδεδεμένος, κάνω refresh και παίζει (κάποιες φορές με το 3ο-4ο refresh). Και στο wifi, και στο ethernet.

Πολυ ενοχλητικό, δοκίμασα ήδη όλες τις επιλογές εδώ:

https://macpaw.com/how-to/wifi-issues-macos-ventura

 

Edit: Βρέθηκε το σφάλμα. Αν το αντιμετωπίσει κανείς, το προκαλεί το Little Snitch.

Settings > Network > Διαγραφή το Little Snitch και όλα στρώνουν. Μετά εγκατάσταση την νέα έκδοση (v5.5).

Επεξ/σία από June
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billdanos είπε

Θα μου επιτρέψεις να έχω εντελώς διαφορετική εικόνα δεδομένου πως λόγω δουλειάς τα τελευταία 20 χρόνια «ζω και εργάζομαι» ταυτόχρονα και με windows (desktop & laptops)…

Η συμπεριφορά της Apple απέναντι στο κοινό της λοιπον είναι πολύ πιο τίμια έναντι της Microsoft! Πιθανον να παίζει ρόλο και το αντικειμενικό της δουλειάς μου αλλά στη τελική προφανώς και κρίνω σύμφωνα με τη δίκη μου εμπειρία και όχι των άλλων! :) 
 

Η αξιοπιστία και η σταθερότητα είναι το ποιο βασικό στοιχείο για μενα, με αυτά βγάζω χρήματα και θα έπρεπε να είμαι τρελός για να επιλέξω κάτι υποδεέστερο. 

οι γκρίνια θα ήταν λιγότερη εάν θα είχες ενημερώσεις ασφαλείας για ένα μεγάλο διάστημα

θέμα ψυχολογίας είναι, και η Apple σε κάνει την αισθάνεσαι 😉

επαγγελματικά ότι διαλέξεις υποτίθεται ότι θα βγάλεις το κόστος απόκτησης, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι

Πάντως οι τράπεζες λειτουργούσαν με ΧΡ ☺️

μην σε ζαλίζω άλλο, η βασική μου ένσταση αυτή είναι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, giorgostheo28 είπε

Με Macbook pro 2017 είμαι 5 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα εχωντας στην κατοχή μου και Windows laptop. Εαν χρησιμοπιούσα για βασικό μου laptop αυτό με τα windows θα είχα κάνει πάνω απο 10 φορμάτ και θα ήταν αυτή τη στιγμή σπασμένο σε καμιά χωματερή. Δοκίμασα και πολλά distro απο linux κάποια στιγμή και δεν είδα κάτι τρομερό. Αστάθεια και εκεί.  

Το πόσα format θα είχες κάνει είναι σε ένα υποθετικό περιβάλλον, είναι ικασίες. 

18 ώρες πριν, atheatos είπε

 

ώριμη υποστήριξη ARM

Ακόμα γελάω …. 
Του χρόνου  θα βγει το 14 και κάποιοι θα μιλάνε ακόμα για το 11.

Μα η Apple προσπαθούσε μανιωδώς να κάνει οι δικές της ARM υλοποιήσεις να μοιάζουν με x86. Άφησε πίσω το think different και πήγε στο laptop replacement, δηλαδή σαν τους άλλους. Να φτιάξεις κάλο x86 και πραγματικά δικό σου θέλει πολλά αρχίδια και εδώ που τα λέμε έχει τους περιορισμούς του και είναι πια γέρικη αρχιτεκτονική. Αλλά δεν παύει να αυτή που διαμόρφωσε τα γραφεία του σήμερα. Δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι να κρατάμε tablets και να καθόμαστε σε μεγάλα πουφ και αυτός να είναι ο χώρος εργασίας. Έτσι λοιπόν η MS παρουσίασε ARM εκεί που έπρεπε χωρίς να σκοτώσει τις άλλες επιλογές. Η Apple για να πετύχει το ARM της άργησε πολύ και αναγκάστηκε να σκοτώσει τις άλλες της επιλογές. Ήρθε και δεύτερη και καταϊδρωμένη και δεν κοιτάει την απόλαυση μας ή την καινοτομία, αλλά το τι συμφέρει να έχει στις αποθήκες της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...