Προς το περιεχόμενο

Σομπα πετρελαίου


NikosKallithea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανείς απο εδω σόμπα πετρελαίου όπως πχ η παρακάτω να μου πει γνώμες, αξιζει δεν αξίζει, δεν με ενδιαφέρει κάποιο άλλο καύσιμο.

Ευχαριστώ 

https://www.skroutz.gr/s/26577617/Thermiki-P13-Aero-Oven-Αερόθερμη-Σόμπα-Πετρελαίου-με-Φούρνο-14kW-Μαύρη.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εχει κανείς απο εδω σόμπα πετρελαίου όπως πχ η παρακάτω να μου πει γνώμες, αξιζει δεν αξίζει, δεν με ενδιαφέρει κάποιο άλλο καύσιμο.

Ευχαριστώ 

https://www.skroutz.gr/s/26577617/Thermiki-P13-Aero-Oven-Αερόθερμη-Σόμπα-Πετρελαίου-με-Φούρνο-14kW-Μαύρη.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Πρέπει να βρεις πόση θερμική ισχύ έχει ο φουρνος κι αν υπάρχει διάταξη ρύθμισης της θερμότητας που θα διοχετεύει ώστε να μπορείς να ψήσεις κάτι ελεγχόμενα. 

Αν έχει θερμική ισχύ 1.5 με 2.5kw είσαι εντάξει. Αν είναι παραπάνω μπορεί να σου αρπάξουν τα φαγητά. Η ρύθμιση θερμοκρασίας είναι αναγκαία. Επίσης αν θέλετε να καθαρίσετε τον φούρνο χωρίς να καείτε τότε κλείσιμο της σομπας αλλιώς μόνο με πυραντοχα γάντια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν κάποια χρόνια είχαμε στο εξοχικό στη Ζάκυνθο σόμπα πετρελαίου. Το σπίτι γινόταν φούρνος! Και μιλάμε για Ζάκυνθο που η υγρασία είναι φίλη μας! Για φαγητό δεν μπορώ να σου πω πολλά, ό,τι είχαμε κάνει είχε βγει καλό! Εν πάση περιπτώσει, εμείς ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι, δεν θυμάμαι και γιατί τη βγάλαμε κιόλας! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φουρνος δεν ειναι ο κυριως λογος που θα την παρω, αλλα εκει που θα μπει ειναι ενα ρετιρέ το οποιο δεν εχει αλλο τροπο να ζεσταθει εκτος απο τα κλιματιστικα που αντιπαθώ τελείως, τζακια και πέλλετ ειναι εκτος γιατι ειναι στην μέση το κουβαλημα.

Θα δω τι θα κανω, θα ρωτησω θα μαθω, δεν ειναι για φετος το σπιτι ειναι ακομα υπο κατασκευή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

και το πετρέλαιο έχει κουβάλημα.

Ναι σωστά, μόνο που το κάνει ο βενζινας, χωρις να κουνησω το δαχτυλακι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε βρε ανθρωπε ενα λεβητακι και 3 σωματα να χεις την ησυχια σου. Φτιαχνεις σπιτι το 2022 και κοιτας σομπα πετρελαιου για βασικη πηγη θερμανσης ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ναι σωστά, μόνο που το κάνει ο βενζινας, χωρις να κουνησω το δαχτυλακι μου

θα σου ανεβάζει μπετόνι 20άλιτρο στον 6ο; Γιατί το ντεπόζιτό της δεν παίρνει πάνω από 7-8 λίτρα.

Να μου τον γνωρίσεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Nazl είπε

παιδια τι λετε για σομπα πετρελαιου η ξυλο ???

 

Ξύλο μόνο αν είσαι επαρχία σε κανένα ισόγειο. 

Στις 25/10/2022 στις 10:38 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Ναι σωστά, μόνο που το κάνει ο βενζινας, χωρις να κουνησω το δαχτυλακι μου

Δε νομίζω, εκτός άμα έχετε συνεννοηθεί και συμφώνησε. Ο βενζινας απλά θα σου φέρει τον σωλήνα από το βυτιοφορο να γεμίσει την δεξαμενή και αντίο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nazl είπε

Άμα μένεις Θεσσαλονίκη ; Τι γίνεται τότε ; 

Όπου και να μένεις, πρόσβαση μπορείς να έχεις σε καυσιμη ύλη. Αλλά αναλόγως την περιπτωση μπορεί να σου βγει το λάδι. Ξύλο μπορείς να έχεις και πελλετ αλλά θα κουβαλάς σακιά μερικών κιλών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...