Προς το περιεχόμενο

Ηχοσύστημα Yamaha


Billva
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tasos2012,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, θα ήθελα την γνώμη σας  την ποιότητα ήχου για το εικονιζόμενο σετ ήχου, και αν συνδυάζονται τα κομμάτια ( ενισχυτής με το subwoofer). σ αυτό το σετ καί  τι ηχεία θα εβαζα. (Αν μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα;) Και αν θα κάλυπτε δυναμικά και αρμονικά έναν χώρο στα 40 plus τετραγωνικα; Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Screenshot_20221026-063543.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα διαλέξεις τα ηχεία που σου αρέσουν και κάνουν για τον ενισχυτή και μετά το subwoofer.

Ένα καλό ζευγάρι δαπέδου και ένα καλό διαλόγων για τα μπροστινά και για τα περιφερειακά κάτι να ταιριάζει σε αυτά.

Ανάλογα με την δύναμη των κυρίων ηχείων, θα διαλέξεις ένα καλό subwoofer που θα μπορεί να απαλλάξει τα κύρια ηχεία από τις χαμηλές για να αποδίδουν καλύτερα.

Επειδή θα δώσεις πολλά χρήματα, πάρε ότι γνώμη σου δώσει ο κόσμος και μετά πήγαινε σε ένα μαγαζί για να δοκιμάσεις εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimakos00 είπε

Πρώτα θα διαλέξεις τα ηχεία που σου αρέσουν και κάνουν για τον ενισχυτή και μετά το subwoofer.

Ένα καλό ζευγάρι δαπέδου και ένα καλό διαλόγων για τα μπροστινά και για τα περιφερειακά κάτι να ταιριάζει σε αυτά.

Ανάλογα με την δύναμη των κυρίων ηχείων, θα διαλέξεις ένα καλό subwoofer που θα μπορεί να απαλλάξει τα κύρια ηχεία από τις χαμηλές για να αποδίδουν καλύτερα.

Επειδή θα δώσεις πολλά χρήματα, πάρε ότι γνώμη σου δώσει ο κόσμος και μετά πήγαινε σε ένα μαγαζί για να δοκιμάσεις εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

43 λεπτά πριν, chios είπε

Ρε παλικάρια δικάναλος είναι ο ενισχυτής που έχει επιλέξει ο ts και δεν αναφέρει πουθενά ότι θέλει σύστημα 5.1.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dpolal είπε

 

Ρε παλικάρια δικάναλος είναι ο ενισχυτής που έχει επιλέξει ο ts και δεν αναφέρει πουθενά ότι θέλει σύστημα 5.1.

Πολύ σωστά. δεν με ενδιαφέρουν τα πολλα ηχεία. Θα ηθελα ενα ζεύγος και ενα subwoofer για περαιτέρω ενισχυση Μου αρεσει η ιδέα που προσφερει η yamaha της ασύρματης συνδεσης των περιφρειακών για αυτο διάλεξα τα συγκεκριμένα. Αλλα η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι γνωστης περι ήχου για αυτο θα ηθελα να μάθω αν μπορουν ν συνδυαστούν τα εικονιζόμενα και με τι ηχεία.. Ξανα ευχαριστω για τον χρόνο σας. Εχω αναρτήσει και ενα θεμα για τα technics s700. Δεν ενδιαφέρομαι να παρω και τα δύο γνώμη θέλω και για τα δύο. ...Το μπατζετ μου θα ήθελα να κυμανθεί οχι πανω απο 2500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν θες πολλά ηχεία τι την θες την ασύρματη σύνδεση;

Επίσης ποιότητα και ασύρματη σύνδεση δεν συμβαδίζουν.

Επίσης εξακολουθείς να θες να ταιριάξεις ηχεία σε subwoofer.

Για audiophile χρειάζεσαι μόνο ενισχυτή και καλά ηχεία, και όχι subwoofer.

Πήγαινε σε ένα μαγαζί να σου προτείνουν εκεί ένα σετάκι γιατί αυτά που διάλεξες μπορεί να είναι και για τα μπάζα.

Επεξ/σία από jimakos00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2022 στις 4:48 ΜΜ, grandp είπε

O Yamaha R-N803D είναι ένας πολύ καλός ενισχυτής- πολυεργαλείο με καλά ρεύματα και καλύπτει σχεδόν όλες τις απαιτήσεις συνδεσιμότητας.

Έχει τον χαρακτηριστικό ήχο τον Yamaha και πιστεύω πως θα σε καλύψει απόλυτα.

Σημασία πάντα έχει όμως με πια ηχεία θα τον συνδυάσεις.

 

13 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Αφού δεν θες πολλά ηχεία τι την θες την ασύρματη σύνδεση;

Επίσης ποιότητα και ασύρματη σύνδεση δεν συμβαδίζουν.

Επίσης εξακολουθείς να θες να ταιριάξεις ηχεία σε subwoofer.

Για audiophile χρειάζεσαι μόνο ενισχυτή και καλά ηχεία, και όχι subwoofer.

Πήγαινε σε ένα μαγαζί να σου προτείνουν εκεί ένα σετάκι γιατί αυτά που διάλεξες μπορεί να είναι και για τα μπάζα.

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα σετ audiophile  με έναν τελικό ενισχυτή που να είναι ο ιδιος streamer και Bluetooth  και ένα ζεύγος ηχείων δυνατά για έναν χώρο στα 40 plus σαλόνι. Και με μπάτζετ 2500-3000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Billva είπε

 

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα σετ audiophile  με έναν τελικό ενισχυτή που να είναι ο ιδιος streamer και Bluetooth  και ένα ζεύγος ηχείων δυνατά για έναν χώρο στα 40 plus σαλόνι. Και με μπάτζετ 2500-3000€

Αγοράζεις https://www.audiolab.co.uk/6000a-play/ το παίρνεις και πας σε κατάστημα με ηχεία τον ακούς με διάφορα ηχεία και αγοράζεις όποια σε καλύπτουν ηχητικά.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έχει υποπέσει στη αντίληψη μου . Επειδή δεν έχω γνώσεις με το αντικείμενο, τώρα επιδιώκω να εντρυφήσω στη φάση audiophile τα Rated Max. Power Output2 X 50W (8 ohm, THD<1%) 2 X 75W (4 ohm, THD<1%) παίζουν ρόλο; Για την δυναμική και στον να γεμίσει ο ήχος τον χώρο; Γιατί τα 50w και τα 79w  μου φαίνονται μικρά watt. Μπορεί να υποστηρίξουν τα 40 plus τετραγωνικά χώρου. Φαντάζομαι πως πρέπει να έχω και αντίστοιχων δεδομένων ηχεία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν τα watt του ενισχυτή είναι αρκετά η όχι εξαρτάται κυρίως από την ευαισθησία του ηχείου π.χ  αν έχεις ηχεία με 99db ευαισθησία τα 50/75 watt ειναι υπεραρκετά  για να ακούς σε σχετικά μεγάλες στάθμες.Δεν φτάνουν όμως ούτε για ζήτω αν τα ηχεία σου έχουν ευαισθησία 80db.

Πιστεύω ότι τα δυο παρακάτω ηχεία ότι θα σε καλύψουν.

https://www.skroutz.gr/s/27286378/Paradigm-Monitor-SE-6000F-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Δαπέδου-100W-3-Δρόμων-Π23xΒ36xΥ105εκ-Λευκά.html?from=listing#specs

 

https://ultimateaudio.gr/product/paradigm-monitor-se-8000f-satin-black-pair/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2022 στις 9:34 ΜΜ, Billva είπε

Αλλα η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι γνωστης περι ήχου για αυτο θα ηθελα να μάθω αν μπορουν ν συνδυαστούν τα εικονιζόμενα και με τι ηχεία.

Πήγαινε καλύτερα σε αυτό το forum που είναι για ήχο και ρώτησε εκεί. 
Θα πάρεις περισσότερες και πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 28/10/2022 στις 1:02 ΠΜ, Billva είπε

 

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα σετ audiophile  με έναν τελικό ενισχυτή που να είναι ο ιδιος streamer και Bluetooth  και ένα ζεύγος ηχείων δυνατά για έναν χώρο στα 40 plus σαλόνι. Και με μπάτζετ 2500-3000€

Θέλεις να είναι όλα στον ενισχυτή ή γίνεται και με δύο συσκευές (ενισχυτής και ξεχωριστό streamer)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2022 στις 3:07 ΜΜ, tasos2012 είπε

Θέλεις να είναι όλα στον ενισχυτή ή γίνεται και με δύο συσκευές (ενισχυτής και ξεχωριστό streamer)?

Δεν έχω θέμα. Τι θα ήταν καλύτερο για την ποιότητα του ήχου. 

Μου άρεσε σε all in one το naim muso 2nd gen αλλά με κατάστημα που μίλησα μου είπαν πως για καλύτερη και πιο δυναμική ακουστική ώστε να καλυφθεί ο χώρος θα ήταν καλό να αγοραστούν δύο τεμάχια και να παίξουν στερεοφωνικά. Πιστεύετε πως γίνεται αυτό; Είναι υπερβολή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Billva είπε

Δεν έχω θέμα. Τι θα ήταν καλύτερο για την ποιότητα του ήχου. 

Μου άρεσε σε all in one το naim muso 2nd gen αλλά με κατάστημα που μίλησα μου είπαν πως για καλύτερη και πιο δυναμική ακουστική ώστε να καλυφθεί ο χώρος θα ήταν καλό να αγοραστούν δύο τεμάχια και να παίξουν στερεοφωνικά. Πιστεύετε πως γίνεται αυτό; Είναι υπερβολή; 

Καλό το muso,αλλα όχι για 40 τετραγωνικά (ακόμα και δύο να βάλεις......μάλλον κάποιος έμπορος ηθελε να ξεφορτωθεί το στοκ του,γιατί είναι αλήθεια ότι στην χώρα μας,πήγε άπατο εμπορικά). Εγω θα επέλεγα την λύση,ενισχυτής,αυτόνομο streamer και ηχεία .  Οχι σε συσκευή που τα έχει όλα και για μεγαλύτερη ευελιξία ,αλλά κυρίως για μελλοντικές αναβαθμίσεις (ειδικά στο ψηφιακό κομμάτι ). Εγώ θα σκεφτόμουν κάτι σαν αυτό τον συνδυασμό

https://www.skroutz.gr/s/31958770/Bluesound-Node-Streamer-Wifi-Network-Player-Black.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/17185650/Musical-Fidelity-Ολοκληρωμένος-Ενισχυτής-Hi-Fi-Stereo-M2si-60W-8Ω-Μαύρος.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/27382092/Dali-Oberon-7-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Δαπέδου-180W-2-Δρόμων-Π20xΒ34xΥ101-5εκ-Καρυδιά.html?from=manufacturer

η εφαρμογή-λειτουργικό blueOs είναι με διαφορά η καλύτερη,έχεις τη δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης με κάποιο εξωτερικό dac (αν χρειαστεί),o ενισχυτής είναι όσο πιο απλός γίνεται (χωρίς άχρηστες ευκολίες,αφού έχεις το streamer) ,με καλό ήχο και θα γεμίσει άνετα το χώρο σου  με τα ηχεία που σου πρότεινω. Φυσικά υπαρχουν και άλλες επιλογές,απλά τα γράφω για να πάρεις μια ιδέα. Υπογούφερ μπορείς να προσθέσεις αργότερα,αλλά πιστεύω ότι είναι κάτι περιττό για τα συνήθη ακούσματα-μουσικές επιλογές.

Απλά σαν εναλλακτική επιλογή για streamer,κοίτα και τον συνδυασμό ifi zen stream+ifi zen one signature,λίγο πιο ακριβό από το node bluesound,καλύτερο ηχητικά,αλλά με όχι τόσο καλή application (αν και πιο free σε συνεργασία με άλλα λειτουργικά).
 

Επεξ/σία από tasos2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...