Προς το περιεχόμενο

Αυξήσεις στο Xbox έρχονται από το επόμενο έτος δηλώνει ο Phil Spencer


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/10/2022 στις 6:19 ΜΜ, Choronzon είπε

το μόνο που δεν ανεβαίνει είναι οι μισθοί μας ....... αλλά των μετοχών και του φιλ πρεπει να ανέβουν . Καλά κάνουν βέβαια ..... Προσπαθώ να βρω ένα λόγο για να ανέβει η τιμή ενός hardware που είναι πρακτικά ήδη παλιό και δε βρίσκω . Σίγουρα βέβαια ο φιλ όπως και οι αντίστοιχοι λοιπών εταιριών θα ξέρουν κάτι που το φτωχό μυαλό μου δε μπορεί να συλλάβει .....

Εγώ απορώ που ανέβηκαν οι τιμές στα μακαρόνια, αφού η συνταγή είναι παλιά. 

Στις 28/10/2022 στις 7:04 ΜΜ, jimmyl είπε

Μονο με αυτο τον τροπο αυξανουν τα κερδη τους

Το tech industry έχει εδώ και πολλά χρόνια συνεχόμενη αύξηση στο headcount αλλά ναι οι CEO μόνο με απολύσεις ξέρουν να βγάζουν κέρδος. Εγώ λέω στην περίοδο που μειώνονται οι πωλήσεις και η οικονομία μπαίνει σε ύφεση, να κάνουν προσλήψεις και αυξήσεις μισθών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Μου αρέσει που επιμένεις. Δεν υπάρχει παντού pc και δε γουστάρω μεταχειρισμένα, μόνο καινούργια. Τι κάνω;

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις η κάνεις χαβαλέ? Pc υπάρχει σε κάθε σπίτι μέσα είτε λαπτοπ είτε παλιά είτε καινούργια πάει αυτό.

 Tο παλιό pc που έχω τρέχει τα πάντα σε 1080p με την gtx970 μόνο στο cyberpunk κακογραμμένο από τους αμπαλους τσιπιδες Πολωνούς που δεν το έβγαλαν σε unreal engine ακόμη και εκείνο έτρεξε αξιοπρεπώς σε 800X600

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ απορώ που ανέβηκαν οι τιμές στα μακαρόνια, αφού η συνταγή είναι παλιά. 

Το tech industry έχει εδώ και πολλά χρόνια συνεχόμενη αύξηση στο headcount αλλά ναι οι CEO μόνο με απολύσεις ξέρουν να βγάζουν κέρδος. Εγώ λέω στην περίοδο που μειώνονται οι πωλήσεις και η οικονομία μπαίνει σε ύφεση, να κάνουν προσλήψεις και αυξήσεις μισθών. 

είναι καλή η απορία σου , αφού λοιπόν κανείς τον παραλληλισμό και συμφωνοντας μαζί σου , για να μειώσω  το κόστος σαν χρήστης θα ζητήσω να αγοράσω μισή ποσότητα Xbox την επόμενη φορά που θα πάω για ψώνια 

Επεξ/σία από Choronzon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kronos360 είπε

Μια χαρά πάντως είναι η τιμή της κονσόλας της Microsoft..Η Sony δε μας τα λέει καλά εδώ στην Ελλάδα.εχει ξεφύγει,και να πεις ότι είναι και σαν προϊόν καλύτερο από το πρώτο... Απαράδεκτη η διαφορά τιμής ανάμεσα στις δύο κονσόλες όσο αφορά τη Sony στο ps5.

φίλε μου και 100 ευρώ να έκανε το xbox και 1000 το ps5 δεν έχει κανένα νόημα. Στο πρώτο δεν υπάρχει παιχνίδι να παίξεις και στο δεύτερο δεν προλαβαίνεις να τερματίζεις παιχνίδια. Τα 50 ευρώ διαφορά μεταξύ των κονσολών είναι αστεία, αντικειμενικά θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο αυτό.

Σαν μηχάνημα λέω, αντικείμενικη αξία.οπως οι υπολογιστές.

Συμφωνώ για την ποικιλία παιχνιδιών.αλλο τα παιχνίδια μη τα μπερδεύουμε.Μαγκια της να πουλάει η Σόνι με τις συμφωνίες της παραπάνω για αυτό το λόγο κομμάτια.Αλλα η τιμή της κονσόλας,σαν κονσόλα (άσχετο για την άθλια εμφάνιση της)έχει ίδια αξία.

Εσύ λες τι σου προσφέρει γενικά σε όλο το πακέτο.

Επεξ/σία από kronos360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tegonikos said:

φίλε μου και 100 ευρώ να έκανε το xbox και 1000 το ps5 δεν έχει κανένα νόημα. Στο πρώτο δεν υπάρχει παιχνίδι να παίξεις και στο δεύτερο δεν προλαβαίνεις να τερματίζεις παιχνίδια. Τα 50 ευρώ διαφορά μεταξύ των κονσολών είναι αστεία, αντικειμενικά θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη.

Πόσο καιρό θες να τερματίσεις ένα παιχνίδι? 

Γιατί το τελευταίο που ήθελε αποκλειστικά PS5 έχει λίγο που έχει βγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kronos360 είπε

Άλλο αυτό.

Σαν μηχάνημα λέω, αντικείμενικη αξία.οπως οι υπολογιστές.

Συμφωνώ για την ποικιλία παιχνιδιών.αλλο τα παιχνίδια μη τα μπερδεύουμε.Μαγκια της να πουλάει η Σόνι με τις συμφωνίες της παραπάνω για αυτό το λόγο κομμάτια.Αλλα η τιμή της κονσόλας,σαν κονσόλα (άσχετο για την άθλια εμφάνιση της)έχει ίδια αξία.

Εσύ λες τι σου προσφέρει γενικά σε όλο το πακέτο.

Για την εμφάνιση και την "πρακτικότητα" αυτής της σχεδίασης θα συμφωνήσω απόλυτα. Αλλα οι τιμές φίλε μου στα 500 και 550 για τις δυο κονσόλες είναι νορμάλ για εμένα. Μια μέτρια κάρτα γραφικών αγοράζεις με αυτά τα χρήματα. Με αυτόν τον τρελό πληθωρισμό είναι ότι πιο VFM μπορείς να αγοράσεις. Σαν hardware που σου παρέχουν UHD player, game console και κάποιο υποτυπώδη media player με εξόδους HDMI 2.1 οι τιμές πώλησης τους είναι εξαιρετικές για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος 11 κονσολών Σπίτι μου.απο saturn, Dreamcast μέχρι ps4 pro.Πραγματικα σου λέω ,δεν έχω δει πιο άσχημο πράμα σε εμφάνιση από το ps5.

Άποψη μου φυσικά.και άσχετο από το όλο θέμα.

6 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Για την εμφάνιση και την "πρακτικότητα" αυτής της σχεδίασης θα συμφωνήσω απόλυτα. Αλλα οι τιμές φίλε μου στα 500 και 550 για τις δυο κονσόλες είναι νορμάλ για εμένα. Μια μέτρια κάρτα γραφικών αγοράζεις με αυτά τα χρήματα. Με αυτόν τον τρελό πληθωρισμό είναι ότι πιο VFM μπορείς να αγοράσεις. Σαν hardware που σου παρέχουν UHD player, game console και κάποιο υποτυπώδη media player με εξόδους HDMI 2.1 οι τιμές πώλησης τους είναι εξαιρετικές για εμένα.

Και η διαφορά είναι 100€ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NEKROMA είπε

ενα πσ υπαρχει παντου και με παλια καρτα γραφικων κανει μια χαρα τη δουλεια του (gtx970 εχω)

Συγκρίνεται η 970 με καινούρια κονσόλα; (Εκτός το s που είναι σαπιδι και κακώς υπάρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Πόσο καιρό θες να τερματίσεις ένα παιχνίδι? 

Γιατί το τελευταίο που ήθελε αποκλειστικά PS5 έχει λίγο που έχει βγει. 

δεν ακολουθώ κάποια σειρά φίλε μου, τελευταίο παιχνίδι που τερμάτισα ήταν το death stranding (το δίνει στο plus δωρεάν) και μου πήρε αρκετό καιρό γιατί παράλληλα έπαιζα και αρκετά στο switch. Nα πω ότι μου πήρε συνολικά καμια 30αριά ώρες?κάπου εκεί πάνω κάτω. Αυτή τη στιγμή παίζω το God of War να είμαι ζεστός για τον ερχομό του ragnarok σε μερικές μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, tegonikos said:

δεν ακολουθώ κάποια σειρά φίλε μου, τελευταίο παιχνίδι που τερμάτισα ήταν το death stranding (το δίνει στο plus δωρεάν) και μου πήρε αρκετό καιρό γιατί παράλληλα έπαιζα και αρκετά στο switch. Nα πω ότι μου πήρε συνολικά καμια 30αριά ώρες?κάπου εκεί πάνω κάτω. Αυτή τη στιγμή παίζω το God of War να είμαι ζεστός για τον ερχομό του ragnarok σε μερικές μέρες.

To Death Stranding πάντως δεν χρειάζεται PS5. Επίσης το έχουμε παίξει στο game pass. Είναι μέσα στη σαβούρα. 

Ούτε το Ragnarok χρειάζεται PS5. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kronos360 είπε

Είμαι κάτοχος 11 κονσολών Σπίτι μου.απο saturn, Dreamcast μέχρι ps4 pro.Πραγματικα σου λέω ,δεν έχω δει πιο άσχημο πράμα σε εμφάνιση από το ps5.

Άποψη μου φυσικά.και άσχετο από το όλο θέμα.

Και η διαφορά είναι 100€ετσι?

τα ίδια φίλε μου, dreamcast με διαφορά η ομορφότερη για μένα. Συμφωνώ για την εμφάνιση όπως προείπα, άλλα εμένα με ενοχλεί ακόμα περισσότερο το σχήμα που δεν μπορείς να την βολέψεις πουθενά αρμονικά αυτη τη κονσόλα. Εγώ την έχω κρύψει στην κυριολεξία πίσω από ένα dock station να μη τη βλέπω..

 

20221030_161551.jpg

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

To Death Stranding πάντως δεν χρειάζεται PS5. Επίσης το έχουμε παίξει στο game pass. Είναι μέσα στη σαβούρα. 

Ούτε το Ragnarok χρειάζεται PS5. 

το "έχουμε"?Τι είστε?Καμια αίρεση microsoft έχετε δημιουργήσει εκεί ρε μπαγάσα?😂

Τι εννοείς το Ragnarok δεν χρειάζεται PS5???Ποιος νοιάζεται για 4Κ HDR θα μου πεις, πούλα το και πάρε ένα μεταχει PS4 μωρε να το χαρείς, ή παίρνεις XBOX και παίζεις Forza αντί God of War, ε? Εχετε πλάκα τελικά εσείς της αίρεσης...για όλα έχετε απάντηση😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, tegonikos said:

το "έχουμε"?Τι είστε?Καμια αίρεση microsoft έχετε δημιουργήσει εκεί ρε μπαγάσα?

Τι εννοείς το Ragnarok δεν χρειάζεται PS5???Ποιος νοιάζεται για 4Κ HDR θα μου πεις, πούλα το και πάρε ένα μεταχει PS4 μωρε να το χαρείς, ή παίρνεις XBOX και παίζεις Forza αντί God of War, ε? Εχετε πλάκα τελικά εσείς της αίρεσης...για όλα έχετε απάντηση😂

Δεν περίμενα ότι θέλει εξήγηση κάτι τόσο απλό αλλά ΟΚ. Το έχουμε = εμείς που έχουμε βάλει game pass και ενδιαφερόμαστε για το Death Stranding. Αν και προσωπικά το έχω αγοράσει και στο PS4 πριν βγει σε οποιαδήποτε υπηρεσία. Τελικά βέβαια έχει μόνο σαβούρα το game pass? 

Βγες από το mindset φανατικού της Sony γιατί βλέπεις αιρέσεις παντού. 

Πάλι, δεν είναι τόσο δύσκολο αλλά θα το εξηγήσω και αυτό. Το Ragnarok δεν είναι αποκλειστικό το PS5. Παίζει και σε PS4. Εννοείται ότι αν κάποιος έχει καλύτερη πλατφόρμα θα το παίξει εκεί αλλά μπορείς άνετα να το παιξεις και στο PS4. Εκτός αν βγει και έχει τόσα τεχνικά θέματα αν και δεν το νομίζω. 

Το Forza με το God of War είναι κάποιο επιχείρημα? Για κάποιον που παίζει racing προφανώς είναι πιο καλό το Forza. 

Γενικά σε καμία κονσόλα κάποιος gamer δεν έχει έλλειψη παιχνιδιών. Μόνο κανένας τυφλωμενος παπάς της εκκλησίας της Sony τα λέει αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tegonikosδυστηχως φιλε μου ,η σονυ έχει κάνει το χειρότερο ξεκίνημα που θα μπορούσε να κανει με το ps5  έπειτα από την μεγάλη επιτυχία του ps4, δεν χρειάζεται συζήτηση σαυτο. Το βλέπω στο σαλονι μου με day one αγορά και έχω να το ανοίξω 14 μήνες στην κυριολεξια. Το ανοίγω κάθε 15νθημερο περιπου ,κάνω ένα ζάπινγκ στο store  plus κτλπ και το κλείνω. Νομίζω ότι δεν άλλαξε τπτ σαυτους τους 14 μήνες.  Θα σώσει λίγο την κατάσταση τωρα το ragnarok μιας και θα το πάρουμε day one αλλά μόλις το τελειώσουμε βλεπω να πέφτει σε μεγαλύτερο λήθαργο η κονσολα.

Αντιθέτως με το sx που ανοίγει και παίζουμε καθημερινά. Μπορώ αν αναφέρω χίλιους λόγους γιατί αντικαθιστά το ps5 σαν main console. Οπότε αυτό το gow θα το πληρώσουμε χρυσό.

Η σονυ τα έδωσε όλα για όλα για το ps4 και δεν κράτησε κανέναν άσσο για το ps5.

Αντιθέτως οι αλλοι ανέστησαν μια πεθαμένη κονσολα και φενεται να τα παίζουν όλα σαυτην την γενια

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

@tegonikosδυστηχως φιλε μου ,η σονυ έχει κάνει το χειρότερο ξεκίνημα που θα μπορούσε να κανει με το ps5  έπειτα από την μεγάλη επιτυχία του ps4, δεν χρειάζεται συζήτηση σαυτο. Το βλέπω στο σαλονι μου με day one αγορά και έχω να το ανοίξω 14 μήνες στην κυριολεξια. Το ανοίγω κάθε 15νθημερο περιπου ,κάνω ένα ζάπινγκ στο store  plus κτλπ και το κλείνω. Νομίζω ότι δεν άλλαξε τπτ σαυτους τους 14 μήνες.  Θα σώσει λίγο την κατάσταση τωρα το ragnarok μιας και θα το πάρουμε day one αλλά μόλις το τελειώσουμε βλεπω να πέφτει σε μεγαλύτερο λήθαργο η κονσολα.

Αντιθέτως με το sx που ανοίγει και παίζουμε καθημερινά. Μπορώ αν αναφέρω χίλιους λόγους γιατί αντικαθιστά το ps5 σαν main console. Οπότε αυτό το gow θα το πληρώσουμε χρυσό.

 

Xειρότερο ξεκίνημα για ποιον?Για την sony αποκλείεται μιας και η κονσόλα της είναι 2 χρόνια τώρα ανάρπαστη στην κυριολεξία. Οχι δεν προλαβαίνει απλά να έρθει στα ράφια, την πουλάνε και με "αναγκαστικά" extra στα 700 ευρώ να φανταστείς. Για εσένα που δεν σου αρέσουν τα παιχνίδια της λογικά συμφωνώ, κακό ξεκίνημα μιας και σε αυτή τη γενιά κονσολών δεν υπάρχει έκρηξη νέων τίτλων όπως θα περιμέναμε. Το xbox τι να πει που από την μέρα κυκλοφορίας του δεν έχει βγάλει ΟΥΤΕ ένα νέο παιχνίδι. Ενα halo και ένα forza που οκ, ουτε τα ακούμπησα, ήξερα τι θα δω από πριν. Αν μπορείς σε παρακαλώ επειδή αν παίζεις κάθε μέρα με το gamepass προφανώς έχεις εμπειρία από ολόκληρη την λίστα, δώσε μου 5-6 τίτλους να τους ψάξω και γω γιατί το έχω πληρώσει για 2 χρόνια συνδρομή και απλά υπάρχει και κάθεται στο pc μου ως ντεκόρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...