Προς το περιεχόμενο

Φακοί για travel photography


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναθεώρηση εξοπλισμού λοιπόν και πιο συγκεκριμένα, φακών.
Οι Nikon AF-S 16-80mm f/2.8-4E ED DX VR και Nikon AF-P 70-300mm f/4.5-6.3 G ED VR θα παραχωρήσουν τη θέση τους σε δυο νέους.

Δεν είμαι της νοοτροπίας αλλαγής φακών "στο πεδίο" με αποτέλεσμα να μένει σχεδόν μόνιμα πάνω στη μηχανή ο 16-80mm. Αν και τίμιος, στο τηλε άκρο του με κρέμασε αρκετές φορές χάνοντας την αυθόρμητη στιγμή.

Ψάχνω λοιπόν έναν all around φακό και έναν δεύτερο για βραδινές λήψεις.

Ξεκινώντας από τον δεύτερο, μάλλον είμαι μεταξύ Nikon AF-S 35mm f/1.8G (τον είχα παλιότερα και τον έδωσα μιας και με κάλυπτε ο 16-80mm f/2.8 σε αυτό το εύρος) και Nikon AF-S 50mm f/1.8G. Ή ακόμα και κάποιον Tamron ή Sigma 17-50mm f/2.8

Σε ότι αφορά στον all around αυτοί είναι οι υποψήφιοι πάνω στην μηχανή μου Nikon D7200.
Η πρώτη σκέψη ήταν ο Tamron 16-300mm. Βλέποντας όμως φωτογραφίες του στο flickr και σε reviews, γενικώς χάνει πολύ σε οξύτητα.
Εννοείται πως δεν περιμένω ένας ζουμ να φτάσει την ευκρίνεια ενός prime. Όμως το softness του είναι σημαντικό και δυστυχώς το ίδιο ισχύει και για τους άλλους δύο Nikon 18-300mm και Nikon 18-200mm.
Αντίθετα είδα πολύ καλή απόδοση από τον Nikon 18-140mm. Δεν πρόκειται βέβαια για σούπερ ζουμ φακό αλλά δεν παύει να προσφέρει ένα σημαντικά χρήσιμο τηλε-άκρο.
Λαμβάνοντας υπόψιν και το μειωμένο βάρος του νομίζω καθίσταται ιδανικός για ταξιδιωτικές περιπλανήσεις.

Έχει δοκιμάσει κάποιος τον Nikon 18-140mm για να μου πει εντυπώσεις ή και να προτείνει κάποιον άλλον που ίσως μου διαφεύγει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Έχω ιδιαίτερα καλές εντυπώσεις από τον 18 - 105 , τον οποίο δούλεψα παλιότερα επάνω σε μία D90 . 

   Δεν μπορώ να μιλήσω για ζητήματα οξύτητας κλπ , όμως το εστιακό του εύρος με κάλυψε παραπάνω από ικανοποιητικά , αφού έδινε το κάτι περισσότερο από τα 55 η 60 η 70 ενός τυπικού φακού . Ποτέ δεν με άφησε να ζητάω κάτι περισσότερο προς τα 200 και πέρα mm .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Tamron 16-300 τον χρησιμοποιώ με ήδη αρκετές χιλιάδες φωτογραφίες εδώ και χρόνια, κανένα πρόβλημα με οξύτητα, είναι από τους πιο καλούς φακούς που έχω χρησιμοποιήσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, udroxoos είπε

Η πρώτη σκέψη ήταν ο Tamron 16-300mm. Βλέποντας όμως φωτογραφίες του στο flickr και σε reviews, γενικώς χάνει πολύ σε οξύτητα.
Εννοείται πως δεν περιμένω ένας ζουμ να φτάσει την ευκρίνεια ενός prime. Όμως το softness του είναι σημαντικό και δυστυχώς το ίδιο ισχύει και για τους άλλους δύο Nikon 18-300mm και Nikon 18-200mm.
Αντίθετα είδα πολύ καλή απόδοση από τον Nikon 18-140mm. Δεν πρόκειται βέβαια για σούπερ ζουμ φακό αλλά δεν παύει να προσφέρει ένα σημαντικά χρήσιμο τηλε-άκρο.
Λαμβάνοντας υπόψιν και το μειωμένο βάρος του νομίζω καθίσταται ιδανικός για ταξιδιωτικές περιπλανήσεις.

Έχει δοκιμάσει κάποιος τον Nikon 18-140mm για να μου πει εντυπώσεις ή και να προτείνει κάποιον άλλον που ίσως μου διαφεύγει;

για τον tamron δεν τον ξέρω.   έχω δουλέψει  τον 18 - 140 της nikon καθώς και τον 18 - 105 πάλι της nikon και τους δυο με την 7200 που έχεις, η οποία είναι εξαιρετική μηχανή.

προτίμηση με διαφορά στον 18 - 140 λόγω μεταλικής άρμοσης,  καλύτερη ποιότητα εικόνας και κατασκευής +  πιό χρήσημη ευρύτερη εστιακή απόσταση κι  εσυ έχεις και το παραπάνω 1,3 της μηχανής.. την τυχόν παραμόρφωση την διορθώνει η ίδια η μηχανή , όπως ήδη γνωρίζεις.

με την 7200 δεν έχανε καρέ...  ούτε με κούρασε ποτέ σαν βάρος το σύνολο αυτό.  ενώ τώρα με την d810  + φακό  κάτι αισθάνομαι... όσο   από τιμές.. νομίζω κυκλοφορεί γενικά σε καλές τιμές  κι ειδικά μετ/νος.. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickSyk είπε

για τον tamron δεν τον ξέρω.   έχω δουλέψει  τον 18 - 140 της nikon καθώς και τον 18 - 105 πάλι της nikon και τους δυο με την 7200 που έχεις, η οποία είναι εξαιρετική μηχανή.

προτίμηση με διαφορά στον 18 - 140 λόγω μεταλικής άρμοσης,  καλύτερη ποιότητα εικόνας και κατασκευής +  πιό χρήσημη ευρύτερη εστιακή απόσταση κι  εσυ έχεις και το παραπάνω 1,3 της μηχανής.. την τυχόν παραμόρφωση την διορθώνει η ίδια η μηχανή , όπως ήδη γνωρίζεις.

με την 7200 δεν έχανε καρέ...  ούτε με κούρασε ποτέ σαν βάρος το σύνολο αυτό.  ενώ τώρα με την d810  + φακό  κάτι αισθάνομαι... όσο   από τιμές.. νομίζω κυκλοφορεί γενικά σε καλές τιμές  κι ειδικά μετ/νος.. 

 

Διαβάζω παντού ότι ως κιτ φακός (που λανθασμένα κάποιοι τους έχουν για παρακατιανούς) ήταν πραγματικό διαμάντι για αυτά που προσέφερε.

Σύντομα θα έχω τη χαρά να συστηθούμε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ναι στον 18-140. Είναι ένας πολύ καλός all-around, all-day φακός. Μαζί και με τον AF-S 35mm f/1.8G για περιπτώσεις χαμηλού φωτισμού θα είσαι ΟΚ.

2. όχι στον 18-105 λόγω του πλαστικού mount.

3. δεν είμαι fan των super zoom.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Με τον 18-140 εβγαλα μερικες απο τις καλύτερες φωτο μου η αλήθεια!

2. Τον 16-80 μην τον δώσεις ποτέ οσο είσαι στο dx της Nikon...

3. Τα 140mm δε μου φαίνεται ότι μου λείπουν και τοσο σε σχέση με τα 80mm του 16-80.

Τα 16mm αντίστοιχα θα μου έλειπαν περισσότερο σε σχέση με τα 18mm

Ναι υπάρχουν στιγμές που λεω αλλο λιγο γαμωτο να είχα, αλλα για εμενα αυτο το εύρος το θεωρώ τον "τέλειο συμβιβασμό" σε range/ποιότητα. (24-105mm 24-120mm σε ff)

4. Αν σκέφτεσαι τον sigma 17-50 αντι για τον ηδη 16-80 κράτα τον δεύτερο. Φακουδαρα ο 17-50.  Ο 16-80 για εμενα καλύτερος συνολικα φακος.

(Τους εχω και τους δυο)

 

Βρες και πρόσθεσε αν θέλεις εναν 18-140 μτχ για τη χρήση που θέλεις..

Περίπου 200€ τον εδωσα αν θυμάμαι, καπου εκει παίζουν...

Τον 16-80 ξαναλέω, προσωπικά, δεν θα τον εδινα με τίποτα οσο είμαι στο dx dslr της nikon..

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως θα κρατήσω τον 16-80 όπως και τον 70-300. Δεν πρόκειται να ξαναπουλήσω φακό κι ας κάθεται στο ράφι μέχρι όποτε μου κάνει κέφι να ασχοληθώ πάλι μαζί του.

Μετάνιωσα που έδωσα τον 35mm f/1.8G αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα τον ξαναπάρω κι αυτόν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sigma 17-70mm f2.8 - f4. Έχει και συμπαθητικές macro δυνατότητες. Μείον: chromatic aberration (διορθώνεται εύκολα) και barrel distortion (διορθώνεται σχετικά εύκολα). Αλλά αυτά τα έχουν (λιγότερο) ακόμα και primes όπως ο 35άρης που σε ενδιαφέρει.

Από τους zoom της Nikon προτιμώ τον AF-P 18-55 VR. Δοκίμασα πολλούς και διάφορους (από Nikon τους18-105, 18-140, 18-200) αλλά σαν αυτόν κανένας.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Sigma 17-70mm f2.8 - f4. Έχει και συμπαθητικές macro δυνατότητες. Μείον: chromatic aberration (διορθώνεται εύκολα) και barrel distortion (διορθώνεται σχετικά εύκολα). Αλλά αυτά τα έχουν (λιγότερο) ακόμα και primes όπως ο 35άρης που σε ενδιαφέρει.

Από τους zoom της Nikon προτιμώ τον AF-P 18-55 VR. Δοκίμασα πολλούς και διάφορους (από Nikon τους18-105, 18-140, 18-200) αλλά σαν αυτόν κανένας.

Έχω τον Nikon 16-80 f/2.8-4 οπότε δεν θα είχε νόημα να πάρω κάποιον παραπλήσιο με λιγότερο εύρος.

Αν μιλάς γενικά ότι είναι ένας καλός all around φακός, πάω πάσο.

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Από τους zoom της Nikon προτιμώ τον AF-P 18-55 VR. Δοκίμασα πολλούς και διάφορους (από Nikon τους18-105, 18-140, 18-200) αλλά σαν αυτόν κανένας.

 

Μια εποχή τον είχα κι αυτόν αποκλειστικά για την σχεδόν αθόρυβη εστίαση του μιας και τον χρησιμοποίησα μόνο για βίντεο.

Καλός και οξύς αλλά καμμιά σχέση νομίζω με all around φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2022 στις 12:31 ΜΜ, udroxoos είπε

Έχω τον Nikon 16-80 f/2.8-4 οπότε δεν θα είχε νόημα να πάρω κάποιον παραπλήσιο με λιγότερο εύρος.

Ναι, υποθέτω πως δεν έχει νόημα. Αυτό βέβαια πίστευα κι εγώ όταν αγόρασα τον 18-200 VR II αν και είμαι σίγουρος ότι ο 16-80 είναι καλύτερος του 18-200 VR II.

Νομίζω πως αν ο 16-80mm είναι τουλάχιστον τόσο καλός όσο ο Sigma 17-70mm, τότε άδικα ψάχνεις για κάποιον άλλο all around φακό. Εκτός από τους διάφορους nikkor που δοκίμασα, έχω δοκιμάσει και τον Sigma 18-250mm ενώ σε Canon και τον Tamron 18-200mm. Όλοι αυτοί οι φακοί δεν πλησιάζουν καν σε ποιότητα εικόνας όχι τον Sigma 17-70mm αλλά ούτε τον κιτ φακό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Νομίζω πως αν ο 16-80mm είναι τουλάχιστον τόσο καλός όσο ο Sigma 17-70mm, τότε άδικα ψάχνεις για κάποιον άλλο all around φακό. Εκτός από τους διάφορους nikkor που δοκίμασα, έχω δοκιμάσει και τον Sigma 18-250mm ενώ σε Canon και τον Tamron 18-200mm. Όλοι αυτοί οι φακοί δεν πλησιάζουν καν σε ποιότητα εικόνας όχι τον Sigma 17-70mm αλλά ούτε τον κιτ φακό.

Η αλήθεια είναι πως απ' ότι δείγματα φωτογραφιών έχω δει από σούπερ ζουμ φακούς (200mm και άνω) είναι σχετικά χάλια. 

Εξαίρεση αποτελεί ο Nikon 18-140 αλλά εκεί που με έτρωγε η τσέπη μου να τον πάρω, τώρα έχω μπει σε δίλημμα μήπως είναι άδικη αγορά και απλά θα μου πιάνει χώρο.

Διότι είναι πάντα χρήσιμο το 140mm άκρο αλλά από την άλλη χάνω τα 16mm συν το f/2.8 του 16-80.

Δεν ξέρω, θέλει σκέψη.

Αν δεν είχα κάποιον από τους δύο θα αγόραζα σίγουρα τον 18-140mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2022 στις 11:27 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Από τους zoom της Nikon προτιμώ τον AF-P 18-55 VR. Δοκίμασα πολλούς και διάφορους (από Nikon τους18-105, 18-140, 18-200) αλλά σαν αυτόν κανένας.

Υπάρχει και ο ακριβός nikon 17-55 f/2.8 . Σε αυτή την εστιακή απόσταση , η απόλυτη κορυφή για nikon dx.  Φυσικά όπως σε όλες τις κορυφαίες επιλογές, το κέρδος σε ποιότητα δεν είναι ανάλογο με την αύξηση κόστους. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρίξε μια ματιά στον tamron 18-400 πως τα πάει στα θέματα που σε απασχολούν γιατί το εύρος του είναι μεγάλο δέλεαρ.

Ακόμα, ακολουθώ έναν τύπο στο flickr που αν τον βρω θα στον παραθέσω εδώ να δεις φωτό του που κάνει ωραία δουλειά με τον 18-300 της Sigma.

Edit: Αυτός είναι: 

System of a Town

Στα tags απο κάτω αναφέρει τον sigma 70-300 σε όλες τις φωτό του.

Για μένα πολύ δυνατός και η απόδειξη πως πρώτα χρειάζεται να αποκτήσουμε το "μάτι" και μετά τον οποιονδήποτε καλύτερο εξοπλισμό με το δεύτερο να μην είναι απαραίτητο όπως αποδεικνύεται μέσα από τέτοια προφίλ που οι φωτογράφοι κάνουν παπάδες με πιο οικονομικο εξοπλισμό. 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...